آموزشپیشرفته

معرفی پروژه و توکن UMA و اهمیت آن برای بلاک چین ها

یوما (UMA) اوراکلی خوشبینانه (OO) به‌شمار می‌آید که برای ایجاد دارایی‌های ترکیبی روی بلاک چین اتریوم طراحی شده است.

دارایی ترکیبی شکل دیجیتالی مشتقات مالی است. یوما به کاربران امکان می‌دهد قراردادهای مالی خوداجرایی را بسازند که به‌کمک مشوق‌های اقتصادی ایمن شده‌اند. از‌جمله این قراردادها می‌توان به امکان ساخت نسخه دیجیتالی و خودکار مشتقات مالی شامل قراردادهای آتی و مابه‌‌التفاوت (CFD) و سواپ اشاره کرد.

همچنین، با استفاده از یوما می‌توان قراردادهای مشتقات با تحقق خودکار بر‌اساس دارایی‌های دیجیتال را ایجاد کرد. در این مقاله، شما را با سازوکار یوما و توکن UMA آشنا خواهیم کرد.

اوراکل خوشبینانه چیست؟

اوراکل‌ها نهادهایی هستند که بلاک‌چین‌ها را به داده‌های خارجی متصل می‌کنند. اوراکل خوشبینانه نوعی اوراکل است که داده‌های دنیای واقعی را به سیستمی غیرمتمرکز تحویل می‌دهد؛ بدین‌صورت که اگر تردیدی درباره این داده‌ها وجود نداشته باشد، صحیح فرض می‌شوند‌.

از اوراکل خوشبینانه به‌عنوان «دستگاه حقیقت‌یاب با قدرت انسانی» نیز یاد می‌شود و هدف آن انعطاف‌پذیر و آزاد کردن ظرفیت نامحدود وب ۳ و ایجاد بازارهای جهانی عادلانه، امن، غیرمتمرکز و دردسترس است.

اوراکل داده و یوما UMA

یوما (UMA) چیست؟

سال ۲۰۱۷، فردی به نام هارت لامبور (Hart Lambur) برای اولین‌بار یوما را ایجاد کرد و پایان سال ۲۰۱۸، وایت‌پیپر آن منتشر شد. کمی بعد، پروژه یوما رسماً شروع به کار کرد و توکن USStocks به‌عنوان اولین محصول روی شبکه اصلی این پروتکل منتشر شد. در اوایل سال ۲۰۲۱، یوما اولین عرضه اولیه نقدینگی (ILO) را  برای جذب سرمایه روی صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ برگزار کرد.

UMA مخفف دسترسی جهانی به بازار (Universal Market Access) و درحقیقت اوراکلی خوشبینانه است که بازارها و قراردادهای هوشمند را در وب ۳ ایمن می‌کند. داده‌های خارج از زنجیره برای برقراری شرایط قراردادهای هوشمند، به‌دلیل ماهیتشان ممکن است ناکافی یا نادرست باشند.

اوراکل‌های فعلی انعطاف‌پذیر نیستند؛ زیرا تنها مقادیر مفرد (SV) را وارد بلاک چین می‌کنند و سایر اَشکال داده را نمی‌توانند پردازش کنند. اوراکل‌های خوشبینانه برای پاسخ‌گویی به این نقص، افراد را تشویق می‌کنند تا صحت داده‌ها را اعتبارسنجی و با استفاده از عامل انسانی، تأیید داده‌های پیشرفته را آسان کنند.

یوما چگونه کار می‌کند؟

سیستم اوراکل خوشبینانه یوما از سه بخش تشکیل شده است: ۱. قراردادی که تقاضای داده می‌کند؛ ۲. مشارکت‌کننده‌ای که داده ارائه می‌کند؛ ۳. مجادله‌گری احتمالی که ممکن است درباره اعتبار داده موافق نباشد. در‌ادامه، این بخش‌ها را بررسی می‌کنیم.

تقاضا

اوراکل خوشبینانه یوما صاحبان توکن‌های شبکه‌اش را تشویق می‌کند تا مطمئن شوند داده‌های صحیح وارد شبکه می‌شود. این اوراکل با استفاده از جامعه صاحبان توکن می‌تواند هر نوع داده‌ای را به شبکه وارد و با این کار عاملی انسانی را وارد مرحله اعتبار‌سنجی کند.

پیشنهاد

به‌طور‌کلی، قرارداد هوشمند برای داده خاصی تقاضا می‌دهد و زمان مشخصی برای مجادله تعیین می‌کند. این زمان ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. سپس، پیشنهادکننده ضمانتی صادر و نقطه اتصال داده‌ای ارائه می‌کند که در‌معرض مجادله قرار داد. پس از طی دوره مجادله، داده صحیح در نظر گرفته و به بلاک چین تحویل داده می‌شود و پیشنهادکننده نیز ضمانتش را پس می‌گیرد. در بازه زمانی مجادله، قرارداد هوشمند ممکن است به اعتبار داده‌ای مشکوک شود و با آن مجادله کند.

مجادله

گاهی اوقات ممکن است مجادله‌گری با داده پیشنهادکننده موافق نباشد. در این صورت، مجادله‌گر ضمانتی صادر می‌کند و مجادله به رأی گذاشته می‌شود. صاحبان توکن UMA مجادله را در ۴۸ ساعت حل خواهند کرد. اگر حق با مجادله‌گر باشد، بخشی از ضمانت پیشنهادکننده را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کند. فرایند رأی‌گیری در اوراکل سه مرحله دارد:

  • رأی‌گیری باز: دوره‌ای ۲۴ساعته که در آن رأی‌ها ضبط می‌شود.
  • تأیید رأی‌گیری: دوره‌ای که در آن رأی‌ها آشکار و نتایج شمرده می‌شود.
  • دریافت پاداش: دوره‌ای که در آن کاربرانی که رأی صحیح داده باشند، می‌توانند توکن‌های UMA تولید‌شده پروتکل را دریافت کنند.

نکته دیگر اینکه پاداش‌هایی که دریافت شده‌اند، ترکیب می‌شوند؛ یعنی پاداش‌ها به کیف‌پول کاربران واریز و با این کار تعداد توکن‌های فعال کاربر بیشتر می‌شود. این امر به‌نوبه خود موجب افزایش قدرت رأی‌دادن کاربر می‌شود. قراردادهای هوشمند UMA به‌طور‌خاص برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ساخته شده‌اند. با‌این‌حال، صاحبان توکن UMA نیز می‌توانند در اوراکل خوشبینانه UMA شرکت کنند. 

 ویژگی اصلی یوما چیست؟

اوراکل خوشبینانه یوما قابلیت حل مجادله‌ (Dispute) به‌کمک انسان را به قراردادهای هوشمند اضافه می‌کند. برخلاف سایر اوراکل‌ها با ورودی قیمت استاندارد که تنها ارقام منفرد و تکرارپذیر را وارد بلاک چین می‌کنند، اوراکل خوشبینانه راهی برای در‌اختیار‌گذاشتن داده‌های ناقص یا مبهم به قراردادهای هوشمند است.

این اوراکل‌ها از سایر اوراکل‌ها انعطاف‌پذیرترند؛ زیرا می‌توانند هر نوع داده خارج از زنجیره تأییدشدنی مانند نتایج مسابقات ورزشی و شرایط آب‌وهوایی و نتایج انتخابات را در‌اختیار بلاک چین قرار دهند که این موضوع باعث برداشتن محدودیت‌های وب ۳ می‌شود.

کاربرد یوما UMA

معرفی توکن UMA

یوما (UMA) توکنی ERC-20 بر بستر اتریوم است و با نگه‌داری آن در کیف‌پول‌های متامسک یا لجر یا ترزور می‌توان در فرایند رأی‌گیری در اپلیکیشن غیرمتمرکز UMA شرکت کرد. توکن UMA در مبدل تترلند موجود است و آن را می‌توان با استفاده از تومان یا تتر خرید.

همان‌طورکه اشاره کردیم، صاحبان توکن UMA می‌توانند در فرایند رأی‌گیری حل مجادله شرکت و پاداش مشارکت دریافت کنند. هر زمان که شبکه رأی‌گیری برگزار می‌کند، پاداش تورمی معادل ۰.۰۵درصد موجودی فعلی UMA در میان شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود. هولدرهای UMA می‌توانند در حاکمیت و تغییرات پروتکل و تغییرات سیستم نیز مشارکت کنند.

عرضه اولیه توکن یوما ۱۰۰میلیون واحد بود. در آوریل۲۰۲۱، یوما اولین عرضه اولیه را از‌طریق صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ و با قیمت ۰.۲۶ دلار برگزار کرد. از میان ۹۸میلیون واحد توکن باقی‌مانده، ۴۸.۵میلیون توکن برای صاحبان پروژه و ۳۵میلیون واحد توکن برای توسعه‌دهندگان شبکه و ۱۴.۵میلیون توکن برای فروش‌های آینده در نظر گرفته شده است.

سال ۲۰۲۱، شرکت بنیان‌گذار یوما، یعنی Risk Labs، درحدود ۳۵میلیون واحد از توکن‌های یوما را به UMA DAO منتقل کرد. با این کار هولدرهای یوما می‌توانند درباره نحوه مصرف این سرمایه برای رشد اکوسیستم رأی‌گیری کنند.

آینده UMA

تیم توسعه یوما بر دو بخش صنعت تمرکز کرده‌ است: یکی بازارهای پیش‌بینی و دیگری بیمه. در‌حال‌حاضر، تیم مدیریت پلتفرم Sherlock از اوراکل یوما برای تقویت سیستم بیمه حلِ‌اختلاف خود استفاده می‌کند. پلتفرم اطلاعات بازار Polymarket نیز به‌زودی از اوراکل خوشبینانه یوما در بررسی صحت اطلاعات بهره خواهد برد؛ کاری که دیگر انواع اوراکل‌ها نمی‌توانند انجام دهند.

یوما انتظار دارد رشد فراوانی در ابزارهای DAO در حاکمیت و مشوق‌سازی ببیند. یکی از ابزارهایی که یوما ایجاد کرده است، Outcome.Finance نام دارد که به دائوها امکان می‌دهد برنامه‌های تشویقی را بدون نیاز به اعتماد اجرا کنند. Risk Labs بنیان‌گذار یوما و سازمان‌های Across Protocol و Outcome.Finance تیم حامی یوما هستند. در‌حال‌حاضر، یوما از پل میان‌زنجیره‌ای Across پشتیبانی می‌کند.

جمع‌بندی

اوراکل خوشبینانه یوما (UMA) از زمان انتشارش در سال ۲۰۱۸ تاکنون، صدها‌میلیون دلار را ایمن کرده است. با درک و به‌کارگیری اوراکل‌های خوشبینانه در آینده، این اوراکل‌ها در مرکز پروتکل‌های مختلف و دائوها و محصولات قرار خواهند گرفت.

در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری در توکن UMA را دارید می‌توانید آن را از قسمت مبدل تترلند با کارمزد رایگان خریداری کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا