آموزشمتوسط

نقش پروتکل باند و توکن آن در تأمین داده‌های خارجی برای بلاکچین

پروتکل باند (BAND) پلتفرم اوراکل داده است و به پروژه‌های متعدد در بلاکچین‌های مختلف خدمات ارائه می‌کند. این پروتکل از اجماع اثبات سهام تفویض‌شده (DPoS) استفاده می‌کند که در آن، نمایندگان و تأییدکنندگان و گره‌ها توکن‌های بومی BAND را استیک می‌کنند. تأییدکنندگان داده‌های درخواستی را جمع‌آوری می‌کنند و به زنجیره تحویل می‌دهند و سپس در میان DApssهای درخواست‌دهنده توزیع می‌کنند.

در این مقاله از بلاگ تترلند، قصد داریم شما را با پروتکل باند و کاربرد توکن آن آشنا کنیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب خواندنی با ما همراه باشید.

اوراکل در بلاکچین چیست و چه اهمیتی دارد؟

بلاکچین و دیفای (DeFi) در مدت ۱۰ سال وضعیت موجود سیستم‌های مالی را تغییر داده‌اند. با‌این‌حال، یکی از مشکلات اصلی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دسترسی به داده‌های مطمئن و دقیق در دنیای واقعی است. این منابع داده خارج از بلاکچین قرار دارند و باید به‌نحوی وارد زنجیره شوند. برای حل این مشکل، اوراکل‌هایی مانند پروتکل باند (BAND) در اکوسیستم ارزهای دیجیتال جایگاه خود را پیدا کرده‌اند.

اوراکل‌ها تکنولوژی در حال ظهور هستند و نقشی اساسی در فضای امروزی بلاکچین ایفا می‌کنند. یکی از دلایل امن‌بودن بلاکچین‌ها و قراردادهای هوشمند، بسته‌بودن این سیستم‌هاست. هر پروتکل بلاکچین در‌حقیقت پایگاه‌داده خودش است. اگرچه این طراحی بسته بسیار امن و کارآمد است، با مشکلاتی نیز دست‌وپنجه نرم می‌کند. یکی از این مشکلات نحوه برقراری ارتباط بین بلاکچین‌ها و دیگری نحوه وارد‌کردن داده‌های خارجی به این سیستم‌های بسته است. 

اوراکل‌های داده روشی امن به‌منظور تأمین داده‌های بلاک خارج از زنجیره برای شبکه بلاکچین هستند. به‌کمک اوراکل‌ها هر پلتفرم یا محصولی می‌تواند از داده‌های دنیای واقعی استفاده کند. این داده‌ها شامل دما، قیمت کالا و اوراق بهادار، تأخیر در پروازها یا پیام‌هایی برای یافتن آیتم‌ها هستند. اوراکل‌ها می‌توانند نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری یا بر‌مبنای اجماع باشند و داده‌های روی زنجیره را به دنیای خارج تحویل دهند. به‌زبان ساده، اوراکل‌ها پل داده برای قراردادهای هوشمند پلتفرم‌های بلاک چینی هستند.

پروتکل باند چیست؟

پروتکل باند (BAND) پلتفرم اوراکل داده میان‌زنجیره‌ای است که داده‌های دنیای واقعی را در‌اختیار قراردادهای هوشمند و APIها قرار می‌دهد. این پروتکل در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده است و امکان تبادل داده‌های داخل و خارج از زنجیره را برای دَپ‌ها (DApp) ایجاد می‌کند. باند ابتدا بر بستر اتریوم ساخته شد؛ اما در اواسط سال ۲۰۲۰ به شبکه کازماس منتقل شد که کارمزد آن کمتر و هزینه‌هایش مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

پروتکل باند شبکه‌ای از اوراکل است و به‌عنوان واسطی بین دنیای واقعی و خارج از زنجیره و دنیای بلاکچین عمل می‌کند. سرویس‌های این پروتکل به قراردادهای هوشمند امکان می‌دهند بر‌اساس اطلاعات خارج از زنجیره اجرا شوند. بدون داشتن اوراکل‌های مطمئن، دَپ‌ها به روشی ایمن و غیرمتمرکز نمی‌توانند با منابع شفاف داده کار کنند.

پروتکل باند چیست؟

نحوه عملکرد پروتکل باند

پروتکل باند از بلاکچین مستقل باندچین (BandChain) استفاده می‌کند که کیت توسعه نرم‌افزاری (SDK) کازماس آن را ساخته است. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌توانند با استفاده از باندچین کدهای اوراکل شخصی‌سازی‌شده‌ای بنویسند که داده واقعی خارج از زنجیره را در‌اختیار قراردادهای هوشمند و دپ‌ها قرار می‌دهند.

کدهای اوراکل شخصی‌سازی‌شده شامل داده، منبع داده، تعداد تأییدکنندگان موردنیاز برای گزارش داده و روش تجمیع داده است. اجرای کدهای اوراکل شامل این مراحل است:

  • دپ مطابق کد شخصی‌سازی‌شده اوراکل، درخواست داده می‌کند.
  • مجموعه‌ای از تأییدکنندگان تصادفی این درخواست را دریافت می‌کنند که مسئول جمع‌آوری داده از منبعی مشخص هستند.
  • گزارش‌های داده طبق کدهای شخصی‌سازی‌شده اوراکل از تأییدکنندگان مختلف جمع‌آوری می‌شوند.
  • این داده تجمیعی نهایی برای همیشه روی باندچین ذخیره و داده اوراکل تأییدشده تولید می‌شود. 
  • داده اوراکل تأیید‌شده به دپ یا بلاک چینی که درخواست داده است، منتقل می‌شود.

سازوکار اجماع پروتکل باند

پروتکل باند از توکن بومی خود به نام BAND و سازوکار اجماع DPoS برای تأمین امنیت شبکه اوراکل استفاده می‌کند. در‌حال‌حاضر، در باندچین بیش از ۹۰ اپراتور گره به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنند. هر اپراتور گره برای جلوگیری از ترغیب به رفتار مخرب در شبکه، باید توکن BAND استیک کند. تأییدکنندگان در ازای پردازش موفق داده درخواست‌شده، بخشی از سهم کارمزد و پاداش بلوک را ازآنِ خود می‌کنند.

هولدرهای توکن باند می‌توانند به دو شیوه در شبکه شرکت و کارمزد و پاداش بلوک دریافت کنند: ۱. به‌عنوان تأییدکننده (Validator)؛ ۲. به‌عنوان تفویض‌کننده (Delegator). تأییدکنندگان ملزم‌اند برای پاسخ‌گویی در‌مقابل صحت داده، توکن باند استیک کنند. از توکن بند برای سازوکار حاکمیت پروتکل نیز استفاده می‌شود.

اهداف اصلی پروتکل باند

بسیاری از ویژگی‌های جذاب پروتکل باند حاصل انتقال آن از اتریوم به کازماس است. این پروژه با سه هدف زیر طراحی شده است:

  • سرعت و مقیاس‌پذیری: تحویل حجم زیادی از داده با حداقل تأخیر
  • سازگاری بین‌زنجیره‌ای: وابستگی‌نداشتن به یک بلاک چین و پشتیبانی از بلاک‌چین‌های پرطرفدار موجود
  • انعطاف‌پذیری داده: پشتیبانی از روش‌های مختلف اکتساب و تحویل داده 

اهداف اصلی پروتکل باند

پروتکل باند چگونه به اهداف خود می‌رسد؟

در شبکه کازماس، پروتکل ارتباط بین‌شبکه‌ای (IBS) عملکرد متقابل پرسرعت و استقلال را برای بلاکچین‌ها امکان‌پذیر می‌کند. پروتکل باند با استفاده از این ویژگی به پرو‌ژه‌هایی که روی شبکه‌های مختلف اتریوم، فانتوم، آوالانچ و‌… ساخته شده‌اند، خدمات ارائه و با آن‌ها مشارکت می‌کند.

مجموعه داده استاندارد باند شامل بیش از ۸۰ ورودی (Feed) داده‌ از منابع در حال رشد مختلف است. این ورودی‌های قیمتی غیرمتمرکز به توسعه‌دهندگان دپ‌ها امکان می‌دهند تا هنگام ایجاد اپلیکیشن‌های مختلف روی شبکه بلاکچین، خلاق و سریع و انعطاف‌پذیر باشند.

معرفی توکن BAND

شبکه پروتکل باند به‌منظور تشویق تأییدکنندگان برای ایجاد بلوک جدید و شرکت در اجماع و پاسخ به درخواست داده، به توکن بومی BAND وابسته است. پروتکل باند به‌دلایلی منحصربه‌فرد است؛ زیرا هم توکن ERC-20 دارد که از زمان ایجاد این پروژه در اتریوم باقی‌ مانده است و هم نسخه جدیدتری در شبکه اصلی باند دارد. این دو نسبت ارزشی یک‌به‌یک دارند؛ اما تنها شکل جدیدتر توکن را که روی شبکه اصلی قرار دارد، می‌توان استیک کرد.

اغلب جفت‌های توکن باند به‌شکل تتر (USDT) یا بیتکوین (BTC) است؛ اما آن را در‌مقابل ارزهای فیاتی چون پوند انگلیس و دلار آمریکا و یورو می‌توان در بعضی از صرافی‌ها معامله کرد. پروتکل باند برای اولین‌بار توکن‌هایش را به‌شکل عرضه اولیه در صرافی وارد بازار کرد.

حداکثر تعداد توکن‌های باند ۱۰۰میلیون واحد است که از این تعداد حدود ۲۰درصد به تیم سازنده و ۵درصد دیگر به مشاوران و ۲۵درصد نیز به اکوسیستم باند اختصاص داده شده است. بر‌اساس نرخ انتشار توکن‌های باند، تمامی این توکن‌ها تا سال ۲۰۲۵ به بازار عرضه خواهند شد.

 جمع‌بندی

پروتکل باند (BAND) اوراکلی است که بر وب ۳ تمرکز دارد. این پروتکل با داشتن اهدافی نظیر فراهم‌آوردن خدمات سریع، توسعه‌پذیر، شخصی‌سازی‌شدنی و با امکان عملکرد متقابل، می‌تواند توسعه‌دهندگانی را به خود جذب کند که قصد دارند جزوی از اکوسیستم وب ۳ باشند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا