اخبار

پس از هاوینگ، درآمد ماینرها از کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به ۳۵ درصد کاهش یافت

پس از افزایش درخورتوجه کارمزد تراکنش‌ها در روز هاوینگ، سهم درآمد ماینرهای بیت کوین کاهش درخورتوجهی یافته است. گزارش کریپتوکوانت نشان می‌دهد که کارمزد تراکنش‌ها در‌حال‌حاضر، تنها ۳۵درصد از کل درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که در روز ۱۹‌آوریل۲۰۲۴ (۳۱فروردین۱۴۰۳) سهم ۷۵درصدی ثبت شده بود.

افزایش کارمزد تراکنش‌ها در زمان هاوینگ

به‌نقل از CryptoPotato، چهارمین هاوینگ که جمعه گذشته (۲۰آوریل۲۰۲۴) رخ داد، پاداش استخراج هر بلاک را به نصف، یعنی ۳/۱۲۵ بیت کوین، کاهش داد. درنتیجه، عرضه روزانه BTC از میانگین ۹۰۰ به ۴۵۰ واحد کاهش یافت.

در روز هاوینگ، درآمد روزانه ماینرها به‌دلیل افزایش درخورتوجه کارمزد تراکنش‌ها، به ۱۰۰میلیون دلار و کارمزدهای روزانه شبکه بیت کوین به بیشترین سطح خود، یعنی ۱,۲۵۸ بیت‌کوین (معادل ۸۰میلیون دلار) جهش پیدا کرد. این مقدار کارمزد که تا‌به‌حال سابقه نداشته است، ۷۵درصد از کل درآمد ماینرها در آن روز را تشکیل می‌داد.

یکی از محرک‌های اصلی کارمزد گران تراکنش‌ها، پروتکل رونز (Runes) بود که پس از راه‌اندازی روی بلاک هاوینگ بیت‌کوین، فعالیت شبکه را افزایش داد. رونز امکان صدور و انتقال توکن‌های مثلی را با ذخیره داده‌ها در کدهای اوپی ریتورن (OP_RETURN) فراهم می‌کند. استفاده از این کدها در روز هاوینگ به بیشترین رکورد خود، یعنی ۵۱۲هزار رسید؛ زیرا کاربران به‌سمت پروتکل رونز هجوم بردند.

کاهش درخورتوجه کارمزدها پس از ۲۴ ساعت

کمتر از ۲۴ ساعت پس از هاوینگ، کارمزد تراکنش‌ها به سطوح پایین‌تری بازگشت و از آن زمان در همان سطح باقی ماند. در‌حال‌حاضر، کارمزدها ۳۵درصد از کل درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهند. درآمد ماینرها حدود ۵۰میلیون دلار است که درمقایسه‌با رکوردهای قبل از هاوینگ ۳۵درصد کاهش یافته است.

داده‌های YCharts تأیید می‌کند کارمزد تراکنش‌های BTC از ۸۰میلیون دلار در ۲۰آوریل۲۰۲۴ (۱اردیبهشت۱۴۰۳) به ۶میلیون دلار کاهش یافته است. در یک هفته گذشته، کارمزدها به‌طور متوسط روی ​​حدود ۱۶میلیون دلار در نوسان بوده و کمترین رقم آن در ۲۶آوریل۲۰۲۴ ثبت شده است.

افزایش کارمزد و قیمت بیت‌کوین به ماینرها کمک می‌کند تا با وجود نصف‌شدن پاداش بلاک، به فعالیت خود ادامه دهند. باوجوداین، با کاهش شدید کارمزدها و تلاش بیت کوین برای عبور از سطح ۶۴هزار دلار، ممکن است برخی از ماینرها به‌زودی مجبور به تعطیلی شوند.

با‌این‌حال، کریپتوکوانت می‌گوید که هنوز زود است که تأثیرات بلندمدت هاوینگ بر نرخ هش (Hashrate) شبکه را مشاهده کنیم؛ زیرا به‌نظر می‌رسد ماینرها با همان نرخی که قبل از هاوینگ فعالیت می‌کردند، به کارشان ادامه می‌دهند. در‌حال‌حاضر، نرخ هش شبکه بیت‌کوین ۶۱۷ اگزا‌هش‌بر‌ثانیه است؛ در‌حالی‌که قیمت هش آن به ۰/۰۷ دلار به‌ازای هر تراهش‌بر‌ثانیه رسیده است. از ماه اکتبر این کمترین میزان به‌شمار می‌رود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا