آموزشپیشرفتهمقاله

همه‌چیز درباره ارز دیجیتال وی چین (VeChain) که در سال ۱۴۰۱ باید بدانید!

انقلاب وی چین با یاری اینترنت اشیاء

تاکنون، مطالب متعددی درباره ارزهای دیجیتال و پروژه‌های رمز ارزی متفاوت مبتنی‌بر بلاک چین در بلاگ تترلند به رشته تحریر درآمده‌اند. از سولانا تا کریپتو‌ دات کام، همه با اهدافی گاه مشترک برای بهبود اکوسیستم رمز ارزی به این دنیای جذاب معرفی شده‌اند.

بی‌شک وی چین یکی از پروژه‌های تأثیرگذار رمز ارزی است که در آینده، نقش مؤثری ایفا خواهد کرد. در این مقاله، به‌سراغ ارز دیجیتال وی چین رفته‌ایم تا علاوه‌بر پیش‌بینی قیمت آن‌، بر چشم‌انداز قیمتی‌اش نگاهی بیندازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • ارز دیجیتال وی چین (VeChain) چیست؟
  • ورود وی چین (VeChain) به اکوسیستم رمز ارزها
  • پلتفرم بلاک چین VeChain
  • فرایند و الگوریتم اجماع در بلاک چین ارز دیجیتال وی چین (VeChain)
  • Master Node چیست؟
  • وی چین (VeChain) و اینترنت اشیاء (IoT)
  • ارتباط بلاک چین ارز دیجیتال وی چین (VeChain) با اینترنت اشیاء (IoT)
  • پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال VeChain 

VeChain

ارز دیجیتال وی چین (VeChain) چیست؟

مانند تمام پروژه‌های مطرح در دنیای کریپتوکارنسی، وی چین (VeChain) هم با تکیه بر فناوری بلاک چین به‌سوی اهدافش درحرکت است. اهداف ارز دیجیتال VeChain در نوع خود بسیار هوشمندانه و البته باور‌پذیر هستند. وی چین پلتفرمی مبتنی‌بر بلاک چین است که با هدف بهبود فرایندهای پیچیده تجاری و زنجیره تامین ایجاد شده است. این بلاک چین با استفاده از فناوری دفتر‌کل توزیع‌شده (DLT) قصد دارد جریان اطلاعات را برای زنجیره‌های تأمین پیچیده ساده‌سازی کند. 

طبق تعریف دقیق‌تر وب‌سایت Coinmarketcap، وی چین می‌خواهد با استفاده از فناوری دفترکل توزیع‌شده و فناوری اینترنت اشیاء (IoT)، اکوسیستمی ‌را پایه‌ریزی کند که به حل مشکلات اساسی موجود در مدیریت زنجیره تأمین کمک کند. هدف مهم این پروژه آن است که با افزایش کارایی و قابلیت ردیابی، شفافیت ارتقا و در‌عین‌حال هزینه‌ها نیز کاهش یابد.

از دیگر اهداف وی چین می‌توان به تمرکززدایی از این فرایندها و نقش‌داشتن تک‌تک کاربران فعال در شبکه اشاره کرد. همچنین براساس وایت‌ پیپر VeChain، شبکه مذکور به‌عنوان بستری برای ایجاد اکوسیستم پایدار و مقیاس‌پذیر طراحی و اجرایی شده است تا کسب‌و‌کارها از فناوری بلاک چین در مقیاسی گسترده بهره ببرند.

Bitse- vechain

ورود وی چین (VeChain) به اکوسیستم رمز ارزها

در سال ۲۰۱۵، سانی لو (Sunny Lu)، از مدیران ارشد برند لویی‌ ویتون در چین، شبکه VeChain را برای نخستین‌بار ایجاد کرد. VeChain کارش را به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های Bitse آغاز کرد. Bitse یکی از شرکت‌های بزرگ بلاک چین در کشور چین به‌شمار می‌آید که در میان فعالان این حوزه، از پایگاه مشتری درخور توجهی برخوردار است. ناگفته نماند در ابتدا، توکن‌های وی چین برای تبادل روی شبکه اتریوم پیاده‌سازی شده بودند؛ اما در سال ۲۰۱۸ و پس از ریبرندینگ و ایجاد بلاک چین مخصوص خود، تمامی سازوکارها به شبکه بومی جدید منتقل شدند.

VTHO-VET

پلتفرم بلاک چین وی چین (VeChain)

بلاک چین VeChain دو توکن بومی دارد که هریک برای انجام فرایندی جداگانه در شبکه استفاده می‌شوند:

  • اولین توکن با نماد VET شناخته می‌شود و برای انجام تراکنش‌ها روی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) به‌کار می‌رود. به‌عبارت‌دیگر، کاربرد این توکن انتقال ارزشِ تحت قرارداد هوشمند وی چین است.
  • دومین توکن با نماد VTHO نام دارد و بیانگر عبارت VeChainThor Energy است. از این توکن برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها روی شبکه وی چین استفاده می‌شود؛ درست مانند کاربرد اِتِر (Ether) روی شبکه اتریوم برای پرداخت هزینه گَس (Gas Fee). مزیت این سازوکار که در آن از دو توکن (The Two-Token System) استفاده می‌شود، پیش‌بینی‌پذیربودن هزینه تراکنش‌ها برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیر‌متمرکز روی شبکه VeChain است. برای مثال، جای خالی سیستم دوتوکنی و مزیت‌های آن در سازوکار اتریوم به‌شدت حس می‌شود. به‌دلیل بی‌ثباتی قیمت اِتِر (ETH)، توسعه‌دهندگان مجبورند که میزان اِتِر مورد‌نیاز برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها را تخمین بزنند؛ زیرا این احتمال وجود دارد که در‌صورت تخمین نادرست، تراکنش‌ها موفقیت‌آمیز نباشند.

در وایت‌پیپر وی چین، راهکار‌‌هایی برای حل مشکل مذکور ارائه شده است که به مرحله اجرایی‌شدن خواهد رسید که یکی از آن‌ها امکان بهره‌بردن از الگوریتم اثبات کار (PoW) است. این یعنی امکان انجام فرایند استخراج (ماینینگ) فراهم است؛ در‌نتیجه اگر اشتباهی در تخمین اولیه رخ دهد، فرایند استخراج می‌تواند یاری‌رسان باشد.

PoA-VECHAIN

فرایند اجماع در بلاک چین ارز دیجیتال وی چین (VeChain)

بلاک چین وی چین از الگوریتم اثبات اعتبار (Proof of Authority) برای رسیدن به اجماع در شبکه استفاده می‌کند که به‌اختصار به‌صورت PoA نمایش داده می‌شود. عامل تأثیرگذار در این فرایند اجماع شبکه ارز دیجیتالVeChain، KYC (احراز هویت) است. بدین‌صورت که هولدرهای توکن VET که احراز هویت انجام نداده‌اند، در‌صورت هولدکردن تعداد ۱میلیون واحد از این توکن، در فرایند اجماع ۲۰درصد آراء را به خود اختصاص می‌دهند. این در حالی است که هولدرها با همین مقدار توکن که احراز هویت را تکمیل کرده‌اند، در فرایند اجماع ۳۰درصد از آراء را دراختیار دارند.

همچنین تفاوت موجود بین سیستم اجماع شبکه VeChain با رمز ارزی مانند بیت کوین تعداد نُدهای درگیر در فرایند اجماع است. در شبکه بیت کوین تمام نُدهای شبکه برای رسیدن به اجماع دخیل هستند؛ درحالی‌که در بلاک چین وی چین Master Node‌ها (گره‌های مرجع) این وظیفه را بر‌عهده دارند. در شبکه وی چین، ۱۰۱ مَستر نود وظیفه رسیدن به اجماع را عهده‌دار هستند. نُدهای ناشناس نمی‌توانند در این فرایند شرکت کنند و احراز هویت یکی از شروط لازم برای تبدیل‌شدن به گره مرجع در بلاک چین ارز دیجیتال VeChain است. باتوجه‌به توضیحات وایت‌پیپر VeChain درباره این سیستمِ رسیدن به اجماع، سیستم یادشده از‌نظر مصرف انرژی بسیار به‌صرفه است. نکته مهم دیگر اینکه برای رسیدن به اجماع، به تعداد حداقلی از اعتبار‌سنج‌ها (Validator) نیازی نیست.

Master Node

Master Node چیست؟

به‌طور‌کلی، درباره Master Node‌ها می‌توان گفت که برخلاف نُدهای عادی، وظیفه ایجاد بلاک جدید در بلاک چین را برعهده ندارند. آن‌ها نُدهایی هستند که بیشتر سرمایه‌گذاری و در ازای زمان و هزینه صرف‌شده خود، معمولاً به‌عنوان درصدی از سرمایه خود توکن دریافت می‌کنند. Dash، یکی از فورک‌های بیت کوین‌، برای نخستین‌بار از این نوع خاص از نُد‌ها استفاده کرد.

IoT-vechain

وی چین (VeChain) و اینترنت اشیاء (IoT)

پیش از پرداختن به ارتباط بین بلاک چین ارز دیجیتال VeChain و اینترنت اشیاء، تعریفی ساده از مفهوم IoT ارائه می‌دهیم. اینترنت اشیاء (Internet of Things) که به‌اختصار با نماد IoT نشان داده می‌شود، شبکه‌ای از اشیای فیزیکی را توصیف می‌کند که با استفاده از حسگرها و نرم‌افزارها، از‌طریق اینترنت با سایر دستگاه‌ها و سیستم‌ها در تبادل هستند. این فناوری روز‌به‌روز در حال گسترش است. به‌نقل از وب‌سایت oracle.com، کارشناسان انتظار دارند تعداد دستگاه‌های فعال با فناوری IoT تا سال ۲۰۲۵ به ۲۲میلیارد دستگاه برسند.

ارتباط بلاک چین ارز دیجیتال وی چین (VeChain) با اینترنت اشیاء (IoT)

بلاک چین VeChain قصد دارد نقش واسطه IoT را ایفا کند. با استفاده از ویژگی‌های قراردادهای هوشمند وی چین و قابلیت فناوری اینترنت اشیاء، کاربران می‌توانند از تعداد و محل کالاها مطلع شوند. به‌دنبال همین قابلیت، شرکت‌ها نیز خواهند توانست با تعبیه QR کد روی کالاها، آن‌ها را ردیابی کنند و در صرفه‌جویی زمان، هزینه و نیز کاهش خطر‌های احتمالی قدم بزرگی بردارند.

برخی از شرکت‌های بزرگ در صنایع مختلف برای به‌کارگیری فناوری VeChain دست به کار شده‌اند. بعضی از این شرکت‌ها عبارت‌اند از: Kuehne & Nagel (شرکت مشهور فعال در صنعت حمل‌و‌نقل و باربری)، BMW (خودروساز مشهور آلمانی)، BIOS Middle East (شرکت اماراتی فعال درزمینه سرویس‌های Cloud)‌، Haier (تولیدکننده لوازم خانگی) و H&M (برند لوکس فعال در صنعت مُد و فشن).

پیش‌بینی قیمت vechain

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال وی چین (VeChain) 

باتوجه‌به داده‌های وب‌سایت Coinmarketcap.com، ارز دیجیتال وی چین درحال‌حاضر با ارزش کل بازار ۵میلیارد و ۴۶۶میلیون و ۲۰۰هزار و ۱۸۶ دلار رتبه ۳۲ را در بازار رمز ارزها ازآنِ خود کرده است. هم‌اکنون، قیمت این رمز ارز ۰.۰۸۴۹۹ دلار است. به‌طورکلی، دیدگاه کارشناسان درباره آینده درخشان این رمز ارز روی چشم‌انداز طولانی‌مدت متمرکز شده است. به‌گزارش وب‌سایت primexbt.com، بیشترین قیمت ارز دیجیتال VeChain در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ به ۳.۱۲ دلار خواهد رسید.

سخن پایانی

در این مقاله از بلاگ تترلند، سعی کردیم وی چین (VeChain)، یکی از ارزهای دیجیتال آینده‌دار در اکوسیستم رمز ارزها (از دیدگاه کارشناسان) را بررسی کنیم. شما همراهان گرامی می‌توانید مقالات به‌روز مربوط به سایر ارزهای دیجیتال را در بلاگ تترلند بخوانید و برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال از‌طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت تترلند، تتر را با بهترین نرخ و کمترین کارمزد خریدوفروش کنید.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا