آموزشمبتدیمقاله

ریپل چیست؛ معرفی، کاربرد و محصولات این شرکت

 

در این مقاله از تترلند به بررسی شرکت ریپل و محصولات این شرکت می‌پردازیم. رمز ارز و توکن XRP یکی از محصولات این شرکت است.

شرکت ریپل (Ripple)که قبلاً به‌عنوان OpenCoin شناخته می‌شد، یک شرکت خصوصی است. این شرکت در حال ساخت شبکه پرداخت و مبادله رمز ارز (RippleNet) بر بستر یک پایگاه داده توزیع شده (XRP Ledger) است. هدف اصلی ریپل اتصال بانک‌ها، ارائه‌دهندگان پرداخت و مبادلات ارزهای دیجیتال است که پرداخت‌های سریع‌تر و مقرون به صرفه جهانی را امکان پذیر می‌کند.

تاریخچه شرکت ریپل

تاریخچه شرکت ریپل

ایده ایجاد شرکت ریپل برای اولین‌بار در سال 2004 توسط Ryan Fugger مطرح شد. نمونه اولیه Ripple را به‌عنوان یک سیستم مالی دیجیتال غیرمتمرکز ( با نام RipplePay) توسعه داد. این سیستم در سال 2005 فعال شد؛ هدف آن ارائه راه‌حل‌های پرداخت ایمن در یک شبکه جهانی بود.

در سال 2012، رایان فوجر این پروژه را به جد مک کالب و کریس لارسن واگذار کرد. آ‌ن‌ها با هم شرکت فناوری OpenCoin را در آمریکا تاسیس کردند. از آن زمان به بعد، ساخت ریپل به عنوان پروتکل متمرکز بر راه حل‌های پرداخت برای بانک‌ها و سایر موسسات مالی آغاز شد. OpenCoin در سال 2015 به Ripple تغییر نام داد.

 

دفتر یا لجر ریپل XRP (XRPL)

دفتر یا لجر ریپل XRP (XRPL)

بر اساس کار Fugger و با الهام از ایده ایجاد ارز دیجیتال بیت‌کوین، شرکت ریپل، Ripple Consensus Ledger (RCL) را در سال 2012 -همراه با ارز دیجیتال بومی شبکه یعنی ریپل (XRP)- ایجاد کرد. RCL بعداً به XRP Ledger (XRPL) تغییر نام داد.

XRPL به‌عنوان یک سیستم اقتصادی توزیع شده کار می‌کند که نه تنها تمام اطلاعات حساب کاربران شبکه را ذخیره می‌کند، بلکه خدمات مبادله‌ای ارزی را از طریق چندین جفت ارز فراهم می‌کند.

شرکت ریپل، XRPL را به‌عنوان یک دفتر کل توزیع شده متن‌باز ارائه می‌دهد که امکان انجام معاملات مالی را فراهم می کند. این معاملات توسط کاربران شبکه از طریق ساز و کار و الگوریتم اجماع، ایمن و تأیید می‌شوند.

XRPL توسط شبکه‌ای از گره‌های اعتبارسنج به‌صورت مستقل که دائماً سوابق معاملات آن‌ها را مقایسه می‌کند، مدیریت می‌شود.

طبق وب‌سایت رسمی ریپل، Ripple یک شرکت خصوصی است که توسعه XRPL را به‌عنوان یک دفتر کل توزیع شده متن‌باز تأسیس کرد.

XRP

 

RippleNet

برخلاف XRPL ، RippleNet مختص شرکت Ripple است و بر بستر XRPL به‌عنوان یک شبکه پرداخت و مبادله ساخته شده است.RippleNet  در حال حاضر یک زیر مجموعه با 3 محصول است که به‌عنوان یک سیستم راه حل پرداخت برای بانک‌ها و سایر موسسات مالی طراحی شده است. اکنون، RippleNet سه محصول عمده دارد: xRapid ، xCurrent و xVia.

در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

 

ripple net

xRapid

به طور خلاصه، xRapid یک راه‌حل برای معضل نقدینگی است که از توکن XRP به‌عنوان یک پل ارتباطی جهانی بین چند ارز فیات استفاده می‌کند. هر دو XRP و xRapid به XRP Ledger وابسته هستند که در صورت مقایسه با روش‌های معمول، زمان تأیید سریع‌تر و کارمزدهای بسیار کمتری را امکان پذیر می‌کند!

بیایید یک مثال ساده بزنیم:

شخص X از استرالیا می‌خواهد 100 دلار برای شخص Y که در هند مستقر است، بفرستد. شخص X پول را از طریق یک موسسه مالی به نام FIN منتقل می‌کند. برای انجام معامله، FIN از راه‌حل xRapid برای ایجاد ارتباط با مبادلات ارزی در کشور مبدا و مقصد استفاده می‌کند. به این ترتیب، این شرکت می‌تواند 100 دلار شخص X  را به XRP تبدیل کند که نقدینگی لازم را برای پرداخت نهایی فراهم می‌کند. در عرض چند ثانیه، XRP به روپیه هند تبدیل می‌شود و شخص Y می‌تواند پول را از صرافی واقع در هند خارج کند.

 

ریپل

xCurrent

xCurrent پلتفرمی است که برای ارائه تسویه و ردیابی فوری پرداخت‌های برون مرزی اعضای RippleNet طراحی شده است. برخلاف xRapid، راه حل xCurrent مبتنی بر XRP Ledger نیست. به طور پیش فرض از رمز ارز ریپل استفاده نمی‌کند. xCurrent براساس پروتکل Interledger (ILP) اینتر لجر ساخته شده است که توسط Ripple به‌عنوان پروتکلی برای اتصال دفترهای مختلف یا شبکه‌های پرداخت ارزی طراحی شده است.

ارز دیجیتال ریپل

چهار مولفه اساسی xCurrent عبارت‌اند از:

مسنجر یا پیام‌رسان – پیام‌رسان xCurrent ارتباط همتا به همتا را بین موسسات مالی متصل به RippleNet فراهم می‌کند. برای تبادل اطلاعات در مورد ریسک، کارمزدها و جزئیات پرداخت و زمان پیش‌بینی شده برای تحویل وجوه استفاده می‌شود.

Validator اعتبار سنج برای تأیید رمز موفقیت یا عدم موفقیت در یک معامله ارز دیجیتال و همچنین برای هماهنگی انتقال وجوه از Interledger اینترلجر استفاده می‌‌کند. موسسات مالی می‌توانند اعتبار سنج خود را اجرا کنند یا می‌توانند به اعتبار سنج شخص ثالث اعتماد کنند.

ILP Ledger – پروتکل Interledger در دفترهای بانکی موجود اجرا می‌شود که باعث ایجاد دفترچه ILP می شود. ILP Ledger به‌عنوان یک دفتر فرعی فعالیت می‌کند. این پروتکل برای ردیابی اعتبارات، بدهی‌ها و نقدینگی بین طرف های معامله‌گر مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجوه به صورت اتمی تسویه می‌شوند، به این معنی که یا بلافاصله تسویه می‌شوند یا اصلاً تسویه نمی‌شوند.

FX Ticker – تیکر FX برای تعریف نرخ ارز بین طرف‌های معامله‌گر استفاده می‌شود. این مولفه وضعیت فعلی هر ILP Ledger پیکربندی شده را ردیابی می‌کند.

اگرچه xCurrent در درجه اول برای ارزهای فیات طراحی شده است، اما از معاملات ارزهای دیجیتال نیز پشتیبانی می‌کند.

خرید تتر

 

xVia- xVia یک رابط استاندارد مبتنی بر API است که به بانک‌ها و سایر ارائه دهندگان خدمات مالی اجازه می‌دهد تا در یک چارچوب واحد، تعامل داشته باشند. (بدون این‌که به چندین شبکه پرداخت اعتماد کنند).

xVia به بانک‌ها این امکان را می‌دهد تا از طریق سایر شرکای بانکی که به RippleNet متصل هستند، پرداخت‌هایی را ایجاد کنند. همچنین به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا فاکتورها یا سایر اطلاعات را به معاملات خود ضمیمه کنند.

 

ارز دیجیتال XRP چیست؟

ارز دیجیتال XRP چیست؟

XRP ، یک ارز دیجیتال است که توسط شرکت ریپل ساخته شده است. این ارز حجم بالایی از معاملات ارزهای دیجیتال را در بازار رمز ارزها به خود اختصاص داده است. لازم است بدانید که رمز ارز XRP قابل استخراج نیست. همان‌طور که در متن اشاره شد، توکن ریپل بر روی محصول xRapid این شرکت کاربرد دارد.

 

رمز ارز ریپل

جمع‌بندی

در حالی‌که بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال شناخته می‌شود و اتریوم برای ایجاد بستری برای قراردادهای هوشمند شناخته شده است، ممکن است شبکه Ripple به‌عنوان یک سیستم تبادل ارز در نظر گرفته شود که بر روی راه حل‌های پرداخت جهانی برای بانک‌ها و سایر موسسات مالی تمرکز دارد.

RippleNet ممکن است بر بستر زیرساخت‌های بانکی موجود به‌عنوان راهی برای تکمیل و بهبود سیستم پرداخت سنتی اجرا شود. xCurrent امکان پرداخت به موقع و مقرون به صرفه ارزی را از طریق موسسات مالی فراهم می‌کند، xRapid از XRP به‌عنوان پلی بدون مرز برای تأمین منابع نقدینگی بر اساس تقاضا استفاده می‌کند و xVia ادغام و ارتباطات همه شرکت‌کنندگان RippleNet را تسهیل می‌کند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا