مقاله

آشنایی با بزرگان سرمایه‌گذاری؛ رابرت کیوساکی و جملات طلایی او

رابرت کیوساکی (متولد سال 1947) شخصیتی افسانه‌ای است که نوع نگاه مردم به پول را تغییر داده است. او یک کارآ‌فرین موفق، سرمایه‌گذار مشهور، نویسنده و سخنران انگیزشی است. کیوساکی با جسارت اظهار نظر می‌کند و می‌گوید دلیل این‌که اکثر مردم امروز از نظر مالی با مشکل روبرو هستند، این است که علی‌رغم سال‌ها تحصیل و آموزش رسمی، چیزی در مورد مفهوم پول نمی‌دانند.

رابرت کیوساکی همچنین بنیانگذار هیئت مدیره Cash flow است، ابزاری مدیریتی که به مردم کمک می‌کند تا برنامه‌های مالی شخصی خود را سازمان‌دهی کنند.

RobertKiyosaki

رابرت کیوساکی و تغییر در نگرش مالی

کیوساکی، نویسنده کتاب مشهور “پدر پولدار پدر بی‌پول” است که از زمان انتشار، این کتاب به‌عنوان شماره یک کتاب مالی شخصی در همه زمان‌ها شناخته شده است. امروز، رابرت کیوساکی یک کارآفرین و سرمایه‌دار بسیار موفق است که فروتنانه‌ترین مسیر ثروتمند شدن را طی کرده است.

جالب اینجاست مردی که تبدیل به یک میلیونر شده، به مردم می‌آموزد که چگونه ثروتمند شوند، شخصی که در یک برهه از زمان خود، یک شکست بزرگ تجربه کرده بود و دو بار با مشاغل و بیزینس‌های تجاری خود نیز ورشکست شده بود. با این حال، کیوساکی تسلیم شکست نشد و در عوض شروع به آموزش به مردم کرد که چگونه فقیر نشوند و از تصمیمات مالی اشتباه دوری کنند.

Robert-Kiyosaki-

زندگینامه رابرت کیوساکی

وی در سال 1965 از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد. پس از فارغ‌التحصیلی به دوره آموزشی نیروی دریایی رفت.

رابرت کیوساکی ترجیح داد در آکادمی بازرگانان دریایی ایالات متحده در نیویورک شرکت کند. وی با گروه 1969 به‌عنوان افسر عرشه در نیروی تفنگ‌داران ایالات متحده آمریکا فارغ‌التحصیل شد.

کیوساکی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در نیویورک، کار خود را در نفتکش Standard Oil’s آغاز کرد. مدت زمان فعالیت او در این نفتکش کوتاه بود و رابرت کیوساکی پس از 6 ماه برای پیوستن به نیروی تفنگ‌داران، از کار خود استعفا داد.

وی در جنگ ویتنام در سال 1972 به‌عنوان خلبان شلیک بالگرد در گروه تفنگ‌داران دریایی خدمت کرد. سرانجام در سال 1974، رابرت گروه تفنگداران را ترک کرد و به‌عنوان فروشنده در شرکت زیراکس شروع به کار کرد.

فروشتتر

او این کار را به مدت دو سال انجام داد و سپس برای اولین‌بار بیزینس خود را راه‌اندازی کرد. او مفهوم جدیدی از کیف پول ایجاد کرد که اغلب از آن یاد می‌شود. در مسیر یادگیری توانست بیزینس خود را به موفقیت برساند و محصولی چند میلیون دلاری را ذر بازار بفروشد.

تجارت بعدی او تقریباً مشابه تجارت قبلی او بود اما گروه مصرف کنندگان هدف خود را تغییر داد. متاسفانه بیزینس دوم رابرت کیوساکی موفقیت آمیز نبود و باعث شد تا خود و خانواده‌ی خود را ورشکسته کند. (در سن 47 سالگی).

رابرت کیوساکی بعد از شکست خود به مفهوم جدیدی در مورد امور مالی شخصی رسید. او به این موضوع فکر کرد که چگونه می‌توان در تصمیم‌گیری‌های مالی موفق شد؟ پاسخ به این پرسش مفهومی بود که نقطه عطف بسیاری از تصمیم‌گیری‌های مردم قرار گرفت و کیوساکی توانست به موفقیت بزرگی دست یابد. در عرض نه سال تحقیق و توسعه در مورد ایده‌های کسب و کار، تبدیل به یک میلیونر شد که همچنان هم ثروت خود را حفظ کرده است.

 

Robert--Kiyosaki

تعدادی از توصیه‌های سرمایه‌گذاری رابرت کیوساکی

 • برای این‌که یک سرمایه‌گذار موفق باشید، باید از لحاظ احساسی نسبت به باخت یا برد خنثی شوید زیرا باخت و برد بخشی از این بازی است.
 • باید به گونه‌‌ای سرمایه ‌گذاری کنید که رونق و رکودهای بازار باعث نگرانی شما نباشد.
 • در دنیای پول و سرمایه‌گذاری شما باید یاد بگیرید احساسات‌تان را کنترل کنید.
 • مهم نیست چقدر درآمد دارید بلکه مهم این است چه میزان از آن را نگهداری می‌کنید، این پول چقدر سخت برای شما کار می‌کند و چند نسل آن را برای شما نگه می‌دارند.
 • تنها دارایی قدرتمندی که ما داریم ذهن ماست. اگر به خوبی پرورش داده شود، می‌تواند ثروت عظیمی ایجاد کند.

 

 • Robert-Kiyosaki

برخی از کتاب‌های نوشته شده توسط رابرت کیوساکی و همکاران او

 • چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند
 • پدر پولدار قبل از ترک شغل خود: 10 درس واقعی که هر کارآفرین باید در مورد ایجاد یک تجارت میلیون دلاری بداند
 • شانس دوم: برای پول شما، زندگی شما و دنیای ما
 • ربع پول نقد: پدر پولدار، پدر بی‌پول
 • Midas Touch: چرا برخی از کارآفرینان ثروتمند می‌شوند و چرا اکثر آن‌ها این‌گونه نیستند.
 • تجارت قرن 21
 • اگر می‌خواهید ثروتمند و خوشحال باشید به مدرسه نروید: امنیت مادام العمر را برای خود و فرزندان خود تأمین کنید
 • پدر پولدار برای پولدار شدن برنامه‌ریزی می‌کند: 8 قانون جدید دست‌یابی به پول
 • چرا ما می‌خواهیم شما ثروتمند باشید. ریچ پرس
 • پدر پولدار، پدر بی پول برای نوجوانان: اسرار پول که در مدرسه نمی آموزید

در پایان

امروز، رابرت کیوساکی با قدرت بیزینس خود را اداره می‌کند، در سراسر جهان سخنرانی می‌کند و همان‌طور که در متن اشاره شد، کتاب‌های زیادی در زمینه موفقیت مربوط به امور مالی شخصی نوشته است.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا