اخبار

چهارمین رویداد هاوینگ بیت کوین انجام شد

چهارمین هاوینگ بیت کوین ۱اردیبهشت۱۴۰۳ اتفاق افتاد و نرخ انتشار بیت کوین جدید را تقریباً هر ۱۰ دقیقه به ۳/۱۲۵ BTC کاهش داد. با‌وجود‌این، مشخص نیست که آیا این رویداد مانند گذشته به افزایش شدید قیمت بیت کوین منجر می‌شود یا خیر.

ازآنجاکه استخراج‌کنندگان درآمدشان را از دست‌ داده‌اند، این احتمال وجود دارد که بیش از هر‌کس دیگری تحت‌تأثیر قرار گیرند. دراین‌میان، برخی از استخراج‌کنندگان نیز در حال بررسی راه‌های دیگری برای جبران آن کمبود هستند.

به‌نقل از ام‌اس‌ان، چهارمین هاوینگ بیت کوین، رویداد نصف‌شدن پاداش استخراج این رمزارز، ۱اردیبهشت۱۴۰۳ حدود ساعت ۳:۴۰ به‌وقت تهران رخ داد. BTC بلافاصله پس از این رویداد با قیمت حدوداً ۶۳ هزار دلار ثابت ماند.

پس از هاوینگ، نرخ انتشار بیت کوین جدید و پاداش استخراج‌کنندگان موفق پادشاه رمزارزها به نصف کاهش می‌یابد. باید یادآوری کنیم که تنها ۲۱میلیون بیت‌کوین وجود دارد و ورود تعداد کمتری توکن جدید به گردش می‌تواند بر قیمت این رمزارز تأثیر بگذارد. به‌همین‌دلیل، نصف‌شدن تعداد استخراج‌کنندگان و سرمایه‌گذاران به طور یکسان مدنظر قرار می‌گیرد.

در چهارمین هاوینگ بیت کوین چه رخ داد؟

پس از رویداد هاوینگ اخیر‌، نرخ استخراج بیت کوین جدید که تقریباً هر ۱۰ دقیقه ایجاد می‌شود، به ۳/۱۲۵ BTC رسید. رویدادهای نصف‌شدن پاداش استخراج بیت‌کوین پس از تأییدشدن هر ۲۱۰هزار بلاک یا تقریباً هر چهار سال یک ‌بار اتفاق می‌افتد.

پس از وقوع هاوینگ، پاداش استخراج هر بلوک که به تأیید هر بلوک جدید تراکنش در شبکه بیت‌کوین اختصاص دارد، به نصف کاهش می‌یابد. در‌حال‌حاضر،  مقدار این پاداش برای استخراج‌کنندگان موفق ۳/۱۲۵ بیت کوین است. علاوه‌بر این پاداش، استخراج‌کنندگان هر‌گونه کارمزدی را جمع‌آوری می‌کنند که به تراکنش‌های موجود در بلوک مرتبط است.

بلوک نصف‌شدن را ViaBTC استخراج کرد و این هشتصد‌هزارمین بلاکی بود که در شبکه بیت‌کوین استخراج شد. بااین‌حال، بد نیست بدانید که طبق داده‌هایی Mempool.space، استخراج‌کننده موفق کمی بیش از ۴۰ بیت کوین یا معادل بیش از ۲/۶ میلیون دلار به‌عنوان پاداش و کارمزد دریافت کرده است.

این کارمزد بسیار بیشتر از حدود ۷ بیت کوین است که به‌ارزش کمی بیش از ۴۵۰هزار دلار برای کل کارمزدهای تأیید موفق بلوک‌هایی به‌دست آمد که بلافاصله قبل از بلوک نصف‌شدن آمده بودند. دلیل این افزایش مشخص نیست؛ اما شاید به افرادی مربوط باشد که مایل بودند هزینه بیشتری بپردازند تا تراکنش‌هایشان را در بین ۳,۰۵۰ تراکنش گنجانده‌شده در بلوک نصف‌شدن قرار دهند.

پس از رویداد هاوینگ بیت کوین چه خواهد شد؟

در گذشته، در ماه‌های پس از رویداد نصف‌شدن پاداش استخراج بیت کوین، BTC به بیشترین قیمت‌های تاریخ خود رسیده است. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد روند بازار این بار متفاوت بوده باشد؛ زیرا قیمت بیت‌کوین در ماه‌های قبل از هاوینگ به بیشترین حد خود رسیده است.

بخش زیادی از افزایش ارزش BTC در ماه‌های اخیر به‌دلیل ETF‌ بیت کوین نقدی بوده است. این موضوع ممکن است نشان‌دهنده آن باشد که تقاضای ایجاد‌شده به‌واسطه این صندوق‌ها در بازار درمقایسه‌با هاوینگ بیت کوین تأثیر بیشتری بر قیمت پادشاه رمزارزها بگذارند.

به‌گفته توماس پرفیمو، رئیس استراتژی کراکن، در زمانی‌که بسیاری از مردم در سراسر جهان درباره ارزهای خود سؤالاتی دارند، درجه‌ای از نمادگرایی درباره هاوینگ بیت کوین وجود دارد که ارائه‌دهنده تصویری از سیاست پولی غیرسیاسی و تزلزل‌ناپذیر این رمزارز است.

پرفومو به بلومبرگ گفت:

در شرایطی که افرادی به ارزهای رایج خود، تورم، نرخ بهره و وضعیت اقتصادی‌ای می‌نگرند که در آن زندگی می‌کنند، آن‌ها بیت کوین را به‌عنوان شکل جایگزینی از ارز می‌بینند.

بااین‌حال، تحلیلگران JPMorgan و Deutsche Bank می‌گویند که تأثیر هاوینگ بیت کوین بیشتر بر قیمت فعلی بیت کوین است و احتمالاً پس‌از‌این رویداد روند صعودی زیادی را شاهد نخواهیم بود. طبق این گزارش‌ها، تأثیرات کوتاه‌مدت هاوینگ ممکن است به بخش استخراج بیت کوین محدود باشد؛ جایی که با کاهش کلی نرخ هش به‌دلیل سودآوری کمتر، ادغام رخ دهد.

با این اوصاف، نشانه‌هایی نیز وجود دارد که استخراج‌کنندگان می‌توانند راه‌هایی برای افزایش درآمد داشته باشند؛ حتی اگر نصف‌شدن به رونق قیمت منجر نشود. این درآمد افزایش‌یافته ازطریق افزایش کارمزد کل تراکنش‌ها ناشی از پیشرفت‌های اخیر مانند Ordinals و شبکه‌های لایه دوم به‌دست می‌آید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

منبع
msn

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا