آموزشامنیتپیشرفتهمقاله

بررسی ارز دیجیتال پالیگان (Polygon)

یار وفادار اتریوم، دوستی برای دنیای رمزارزها

آیا سرنوشت نوکیا در انتظار غول‌های کریپتوکارنسی خواهد بود؟

در عرصه رقابتی رمزارزها، نام‌های بزرگی مانند بیت‌ کوین و اتریوم به چشم می‌خورند. مانند سلبریتی‌ها معروف هستند و قطعا در سبد بسیاری از سرمایه‌گذاران حضور دارند. به‌طوری که حتی بسیاری از افراد ناآشنا با اصطلاحاتی مانند بلاک چین، قرارداد هوشمند و یا اثبات سهام، با شنیدن نام بیت کوین یا اتریوم می‌دانند که صحبت از ارزهای دیجیتال مطرح است.

با وجود این‌که این نام‌های بزرگ در اوج قدرت و غلبه بر بازار هستند، اما مدتیست که زنگ خطر برای آن‌ها به صدا در آمده است. پروژه‌های بلندپروازانه با تکنولوژی به مراتب جدید‌تر، یکی پس از دیگری وارد بازی شده‌اند.

NOKIA

همگی سال‌هایی که کمپانی‌های بزرگ نوکیا و سونی‌اریکسون دنیای تلفن‌های همراه را تسخیر کرده بودند به‌ یاد داریم. اما پس از حضور مدعیان دیگر، اکنون نه تنها نامی از نوکیا و سونی‌اریکسون به شکوه گذشته برده نمی شود، بلکه به خاطراتی شیرین نیز بدل شده‌اند.

پرسش اساسی این است که آیا اتریوم یا بیت‌کوین هم با حضور پروژه‌هایی که از منظر تکنولوژی بسیار قدرتمندتر از آن‌ها هستند، به سرنوشت نوکیا یا سونی‌اریکسون دچار خواهند شد؟

پالیگان، راه نجات اتریوم

احساس خطر برای از دست دادن جایگاه بزرگی که اتریوم در اختیار دارد، خیلی وقت است که برای همه آشکار شده است. یکی از پروژه‌هایی که با هدف بهبود اساسی بلاک‌ چین اتریوم به‌وسیله افزایش مقیاس‌پذیری و سرعت پردازش تراکنش‌های این شبکه پا به‌عرصه گذاشته است، پروژه ارز دیجیتال پالیگان است. در این مقاله، به معرفی، بررسی ساختار شبکه و پیش بینی قیمت ارزدیجیتال پالیگان می‌پردازیم.

ارز-دیجیتال-پالیگان

شبکه ارز دیجیتال پالیگان

پروژه پالیگان با هدف دستیابی به یک راه حل اساسی برای بهبود مقیاس‌پذیری لایه-2 پلتفرم اتریوم به‌کار گرفته شد. این شبکه با فراهم‌سازی ابزارهای مناسب نیازهای گسترده توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) را تامین می‌کند تا بتوانند برنامه‌هایی مقیاس‌پذیر برای اولویت بندی کارایی، تجربه کاربری (UX) و امنیت ایجاد کنند.

نقطه قوت پالیگان برای ایجاد چنین بستری، معماری زنجیره جانبی مستقل اثبات سهام (PoS) آن است. همچنین از دیگر ابزارهای در دست پالیگان، در اختیار داشتن More Viable Plasma است.

گریزی به مفهومی مهم

 

Plasma Chain” یک زنجیره‌ جانبی برای بهبود کارایی اتریوم است. به بیان ساده Plasma Chain یک زنجیره جانبی مستقل است که کاربران می‌توانند درصورت بروز خطاهای امنیتی، دارایی‌های خود را از طریق آن برداشت کنند و پس از برطرف شدن خطا، مجدد به زنجیره اصلی بازگردانند.

 اما More Viable plasma نوعی از Plasma است که تراکنش‌ها را دسته بندی می‌کند و پیش از آن‌که آن‌ها را برای تایید توسط بلاک‌ چین اصلی اتریوم ارسال کند، خارج از فضای بلاک‌چین اصلی آن‌ها را تایید می‌کند.”

بلاک چین اثبات سهام پالیگان به‌عنوان یک زنجیره جانبی در کنار شبکه اصلی اتریوم فعالیت می‌کند. پالیگان در پلتفرم خود از 80 برنامه غیرمتمرکز شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند. (پتانسیل دریافت بیش از 80 برنامه غیرمتمرکز را نیز دارد)

نکته جالب این است که این میزبانی، به دور از شلوغی و تراکم شبکه اصلی اتریوم و یا هر بلاک چین اثبات کار (PoW) دیگری صورت می‌گیرد.

همچنین لازم به توضیح است که پالیگان در درجه اول از طریق Commit Chains عمل می‌کند. Commit Chains شبکه‌ای از تراکنش‌ها هستند که در مجاورت زنجیره اصلی عمل می‌کنند. Commit Chainها تراکنش‌ها را دسته‌بندی کرده و در مقیاس بزرگ (به‌صورت انبوه) پیش از بازگشت دیتا به زنجیره اصلی، آن‌ها را تایید می‌کنند.

از نظر تئوری، پالیگان توانایی این را دارد که توان عملیاتی را از طریق هزاران زنجیره‌‌ای که در اختیار دارد، افزایش دهد.

از طرفی چشم‌اندازی برای انجام میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را در کنار اتریوم، برای خود در نظر دارد.

به‌طور کلی، درحال حاضر پالیگان تنها بر روی پلتفرم اتریوم تمرکز دارد. این شبکه درنظر دارد که توانایی مقیاس‌پذیری خود را برای بهبود بلاک چین‌های دیگر نیز، گسترش دهد. یعنی، دست‌یابی به هدفی که cross-chain interoperability نام دارد. cross-chain interoperability در تغریفی ساده، به مفهوم قابلیت انتقال انواع داده بین دو و یا چند بلاک چین متفاوت گفته می‌شود.

شبکه ارز دیجیتال پالیگان در زندگی روزمره

شبکه پالیگان در در زندگی روزمره نیز استفاده‌های متفاوتی دارد که در ادامه به هریک اشاره می‌کنیم:

پرداخت-با-شبکه-ارز-دیجیتال-پالیگان

سیستم پرداخت

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، شبکه ارزدیجیتال پالیگان برای بهبود عملکرد برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده است. این شبکه به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد تا سرعت عملیات پرداخت را از طریق API و SDK، به سرعتی آنی برسانند.

این فرآیند به توسعه‌دهندگان dApps، کسب و کارها و کاربران عادی این توانایی را می‌دهد تا امکان پرداخت و پذیرش آنی از طریق رمزارزها را داشته باشند. (این پرداخت‌ها درحال حاضر، معمولا از طریق توکن‌های ERC-20 یا اتر (ETH) انجام می‌گیرند)

این سیستم پرداخت در سه فاز گسترده شده است:

  • پرداخت از طریق ETH و توکن ERC-20
  • پرداخت‌های بین شبکه‌ای (Cross-Chain) از طریق Atomic Swap
  • پرداخت‌ها بر پایه ارز فیات

بازی_های-کامپیوتری--شبکه-ارز-دیجیتال-پالیگان

بازی‌های کامپیوتری

راهکار بهبود مقیاس پذیری پالیگان، به بازی‌هایی که بر پایه تکنولوژی بلاک چین طراحی شده‌اند برای افزایش سرعت و اجرای بهتر کمک می‌کند. لگ‌هایی که در کنسول‌های بازی و یا PC شاهد هستیم از طریق پالیگان به راحتی برطرف خواهند شد.

قیمت-ارز-دیجیتال-پالیگان

قیمت ارز دیجیتال پالیگان (MATIC) و پیش‌بینی کارشناسان

تحلیل‌هایی که وب‌سایت cryptopolitan.com، با توجه به داده‌های Wallet Investor انجام داده است، بیان می‌کند که این توکن در سال 2022 برای هولدر‌های کوتاه مدت و بلند مدت، یک توکن مناسب است. پیش‌بینی قیمتی این توکن در سال بعدی میلادی حداکثر 3.2 دلار را در نظر دارد.

این وب‌سایت در مورد ارزدیجیتال پالیگان بیان می‌کند که:

پروژه پالیگان با توجه به تعاملش با اتریوم، پتانسیل قابل توجهی دارد. توانایی این پروژه برای کاهش هزینه gas و بهبود عملکرد اتریوم، درخور توجه است.

سخن پایانی

از دیدگاه صاحب‌نظران، در آینده ارزدیجیتال پالیگان، نقاط روشن بسیاری دیده می‌شود. پروژه‌هایی از این دست هستند که در طولانی مدت، توانایی بهبود وضعیت اکوسیستم نوپای رمزارزها را دارند. دنیای کریپتوکارنسی بی‌شک به حضور پروژه‌هایی مانند پالیگان در آینده نیاز بیشتری خواهد داشت.

همراهان گرامی تترلند، همواره دقت داشته باشید که برای سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها باید نکات مهمی را بدانید. در این راستا بهتر است از ارزهای پایداری مانند تتر (USDT) استفاده کنید. خرید فوری تتر به شما در انجام معاملات در اکوسیستم رمزارزها کمک شایانی خواهد کرد.

برای خرید فوری تتر و فروش فوری تتر، می‌توانید از طریق وبسایت تترلند اقدام کنید. از دیگر گزینه‌های پیش روی شما برای خرید فوری تتر و فروش فوری تتر، اپلیکیشن تترلند است. برای دانلود آن می‌توانید از طریق کافه‌بازار، گوگل پلی و وبسایت تترلند اقدام کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا