آموزشپیشرفتهمقاله

موشکافی ارز دیجیتال فانتوم (Fantom)

نسل آینده تکنولوژی بلاک‌ چین

یک تکنولوژی، یک آینده، چندین نسل

 

در تاریخ صنایع و اختراعات مختلف، رسیدن به نقطه‌ای که هم‌اکنون در آن قرار داریم، قابل پیش‌بینی بوده است. اگرچه که شاید، هر تکنولوژی نتوانسته باشد رسالت اصلی خود را به سرانجام برساند. با این وجود، این حقیقت در مورد ارزهای دیجیتال تا‌کنون میسر شده است.

پروژه ارز دیجیتال فانتوم یک بلاک چین بر پایه قرارداد هوشمند است که محیطی قدرتمند به‌منظور توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را فراهم می‌کند.

فانتوم یک پلتفرم بسیار سریع و مقیاس‌پذیر است. این پلتفرم منحصر به‌فرد، سرعت خود را مدیون مکانیزم اجماع خاصی به‌نام لاکسیس (Lachesis) است. همچنین، فانتوم ابزارهایی برای ادغام آسان‌تر برنامه‌های غیرمتمرکز، سیستم دقیق پاداش سهام‌گذاری (استیکینگ) و سیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) ارائه می‌دهد.

در این مقاله به بررسی معماری شبکه و پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت ارز دیجیتال فانتوم خواهیم پرداخت.

fantom - ارز دیجیتال فانتوم

پروژه ارزدیجیتال فانتوم

 

در بیانی کلی، فانتوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند غیرمتمرکز و متن‌باز (Open Source) برای ایجاد و توسعه دارایی‌های دیجیتال و همچنین برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) است.

اگر نگاهی رقابتی به پروژه‌های نامدار در عرصه رمزارزها داشته باشیم، می‌توان گفت که فانتوم، یک مدعی قدر (از دیدگاه تکنولوژی) برای تکیه زدن بر جایگاه اتریوم است.

بلاک چین فانتوم برای نخستین بار در سال 2019 معرفی شد. این شبکه در نظر دارد تا یک راه‌حل کلی برای چالش سه‌گانه تکنولوژی بلاک‌‌چین (سرعت، امنیت و مقیاس‌پذیری) بیابد. برای غلبه بر چنین چالشی، که به‌راستی چالش پیش‌روی تمام پروژه‌ها است، فانتوم قصد دارد تا با ایجاد تعادلی پایدار بین مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکز زدایی، به این هدف مهم دست یابد.

زیرساخت فانتوم با تلفیقی از دو مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) و Asynchronous Byzantine Fault Tolerance که به اختصار (aBFT) نام دارد، در تعامل است. مکانیزم اجماع aBFT کارایی عملیاتی تمام شبکه را حفظ می‌کند. همچنین طوری طراحی شده است که امنیت شبکه را در عین برقراری بالاترین سرعت ممکن، حفظ کند.

 فانتوم-چیست

ساختار شبکه ارز دیجیتال فانتوم

همان‌طور که به آن اشاره شد، شبکه فانتوم از یک مکانیزم اجماع اثبات سهام منحصر به‌فرد به‌نام لاکسیس استفاده می‌کند. لاکسیس که یک مکانیزم اجماع aBFT است، سرعت بالا و امنیت شبکه را تضمین می‌کند. به‌طوری که اطلاعات امکان این را دارند که در زمان‌های متفاوت پردازش شوند. این قابلیت، یک توانایی خاص به شبکه می‌دهد؛ درصورتی‌ که یک سوم از شرکت‌کنندگان در شبکه رفتار مخربی از خود نشان دهند، شبکه هم‌چنان می‌تواند بدون وقفه به‌کار خود ادامه دهد.

یکی از برتری‌های بارز لاکسیس تایید و نهایی کردن آنی تراکنش‌ها است. برخلاف آن‌چه که در الگوریتم اثبات کار (PoW) شاهد آن هستیم، نیازی به طی شدن فرآیندی طولانی برای تایید شدن بلاک نیست. در لاکسیس تراکنش‌ها با میانگین زمانی یک ثانیه تایید و نهایی می‌شوند.

نگاهی دقیق‌تر به لاکسیس

با نگاهی عمیق‌تر به ساختار لاکسیس در شبکه ارزدیجیتال فانتوم، متوجه می‌شویم که هر نُد (Node) در شبکه، DAG خودش را دارد. اصطلاح DAG که در مقاله معرفی ارز دیجیتال آواکس هم به آن اشاره شد، مخفف عبارت Directed Acyclic Graph است.

DAG و یا گراف غیرچرخشی مستقیم، فرمی از تکنولوژی دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger Technology) است؛ شبکه‌ای از تراکنش‌های مستقل که بدون نیاز به بلاک، با دیگر تراکنش‌ها در تعامل هستند. در طول زمانی که بلاک‌چین به بلاک تایید شده نیاز دارد، تراکنش‌های مستقل در DAG، برای یکدیگر تایید صادر می‌کنند. از طرفی با توجه به اینکه تمام کاربران فعال در شبکه DAG، ماینر و یا تایید کننده هستند، کارمزد تراکنش‌ها نسبت به کارمزدها در حالت عادی کمتر است.

در شبکه فانتوم، با مفهومی دیگر به‌نام “Event Blocks” بر می‌خوریم. زمان‌بندی ایجاد این بلاک‌ها و تراکنش‌های مربوط به‌ آن‌ها به‌علاوه اجماع داخلی و مستقل هر نُد، در DAG ذخیره می‌شود. سپس دسته‌های “Event Block” برای تبدیل شدن بلاک‌های نهایی (Finalized Blocks) به‌منظور ورود به شبکه اصلی فانتوم تایید می‌شوند.

به بیان ساده‌تر، بلاک‌های نهایی، که لایه بنیادین شبکه فانتوم را تشکیل می‌دهند، از “Event Block”ها تشکیل شده‌اند که توسط ندهای مستقل تایید می‌شوند.

 پروژه-فانتوم

اُپِرا (Opera)؛ شبکه اصلی بلاک‌چین فانتوم

 

شبکه اصلی پلتفرم فانتوم، اپرا (Opera) نام دارد که قدرت این شبکه توسط سرورهای لاکسیس تامین می‌گردد. اپرا یک محیط متن‌باز، کاملا مستقل و قابل توسعه است که از برنامه‌های غیرمتمرکز فعال در شبکه پشتیبانی می‌کند.

اپرا قابلیت این را دارد که از تمام قرارداد‌های هوشمندی که شبکه اتریوم به واسطه زبان برنامه‌نوسی سالیدیتی (Solidity) ارائه می‌کند، پشتیبانی کند.

برنامه‌هایی که بر روی شبکه فانتوم اجرا می‌شوند و توسعه می‌یابند، امکان طراحی برای همکاری با پلتفرم‌هایی بر پایه شبکه اتریوم را نیز دارند. این قابلیت، در عین این‌که تمام ویژگی‌های مثبت و بهره‌وری بالای شبکه فانتوم را حفظ می‌کند اجرایی می‌شود.

پیش-بینی-فانتوم

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال فانتوم

 

ارز دیجیتال فانتوم با نماد اختصاری FTM شناخته می‌شود. از توکن‌های FTM برای سهام‌گذاری (استیکینگ)، اعمال‌نظر و پرداخت کارمزد در شبکه استفاده می‌شود.

توکن FTM بر روی شبکه اتریوم و بایننس اسمارت‌ چین نیز در دسترس است.

در حال حاضر قیمت FTM بر روی 2.62 دلار بسته شده است. ارزش کل بازار این ارز بیش از 6.5 میلیارد دلار است و بالاتر از DAI و Tezos قرار دارد.

به گزارش وب‌سایت capital.com، ارزدیجیتال فانتوم  سازوکار مناسبی از خود نشان داده است. به همین دلیل یکی از پروژه‌ها با پتانسیل بالا است. این وب‌سایت برای پایان سال 2022 قیمتی در محدوده 4.5 دلار را پیش‌بینی کرده است و قیمت ارز دیجیتال فانتوم را برای انتهای سال 2025 در حدود 9 دلار تخمین زده است.

 

فانتوم در تترلند

سخن پایانی

 

در این مقاله سعی شد تا نگاهی ساده به ارز دیجیتال فانتوم و تکنولوژی آن داشته باشیم. کارشناسان بر این باور هستند که این رمزارز با تکنولوژی منحصر به‌فرد خود توانایی رسیدن به جایگاه ارزهای مهمی مانند اتریوم را دارد. بی شک در آینده‌ای نه چندان دور، نبرد اصلی برای تبدیل شدن به مدعی اصلی در جهان رمزارزها، نه نام و نشان، بلکه تکنولوژی برتر خواهد بود.

 

همواره دقت داشته باشید که برای سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها باید نکات مهمی را بدانید. همچنین بهتر است تا از ارزهای پایداری مانند تتر (USDT) استفاده کنید. خرید فوری تتر به شما در انجام معاملات در اکوسیستم رمزارزها کمک شایانی خواهد کرد.

برای خرید فوری تتر و فروش فوری تتر، می‌توانید از طریق وبسایت تترلند اقدام کنید. از دیگر گزینه‌های پیش روی شما برای خرید فوری تتر و فروش فوری تتر، اپلیکیشن تترلند است که برای دانلود آن می‌توانید از طریق کافه‌بازار، گوگل پلی و وبسایت تترلند اقدام نمایید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا