آموزشمبتدی

رمز ارز فانتوم چیست و چگونه می‌توان FTM خرید؟

فانتوم پلتفرمی مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکز و بدون نیاز به مجوز برای ساخت DAppهای رمزارزی است و توکن بومی آن FTM نام دارد.

در سال ۲۰۱۸، فردی کره‌ای به نام  Ahn Byung Ik فانتوم را ایجاد کرد و از آن زمان تاکنون، به یکی از بلاک‌چین‌های محبوب‌ برای اقتصاد غیرمتمرکز تبدیل شده است.

هدف از ایجاد این شبکه رفع زمان طولانی تراکنش‌ها در بلاک‌چین‌های قبلی است. از FTM، کوین بومی شبکه فانتوم، برای انجام فعالیت‌های حاکمیتی و پاداش به تأییدکنندگان و تأمین امنیت شبکه استفاده می‌شود.

شبکه فانتوم از ساختار داده DAG استفاده می‌کند و برخلاف بیت کوین و اتریوم که مبتنی‌بر زنجیره‌ای از بلاک‌ها هستند، طراحی فانتوم مانند گراف است.

در این مقاله از بلاگ تترلند، با فانتوم و رمزارز FTM آشنا می‌شویم و توضیح می‌دهیم که این شبکه چطور توانسته است مشکلات بلاک‌چین‌ها را حل کند.

ویژگی اصلی فانتوم چیست؟

شبکه‌های بلاک چین سنتی برای مقیاس‌پذیری طراحی نشده‌اند؛ بلکه بر امنیت و غیرمتمرکز‌بودن تمرکز دارند. برای مثال، هر تراکنش در شبکه بیت کوین حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. این کار باعث مشکل‌شدن مقایس‌پذیری در شبکه می‌شود.

تیم فانتوم (Fantom) برای پُر‌کردن این شکاف از پروتکل اثبات سهام (PoS) برای تأمین امنیت شبکه استفاده می‌کند. علاوه‌بر‌این، سرعت تراکنش در این شبکه ۱ تا ۲ ثانیه و هزینه تراکنش در آن به‌مراتب ارزان‌تر از بیت کوین است.

شبکه اصلی فانتوم «اپرا» نام دارد و از ماشین مجازی اتریوم (EVM) و قرارداد هوشمند به زبان سالیدیتی به‌طور‌کامل پشتیبانی می‌کند. ناگفته نماند این شبکه کامل خود‌نگه‌دار است؛ یعنی در‌صورت وقوع ترافیک در یک نقطه، در سایر نواحی شبکه تأثیری بر عملکرد گذاشته نمی‌شود.

به‌لطف مقیاس‌پذیری بسیار زیاد Fantom، هر اپلیکیشنی که در آن ساخته می‌شود، توکن و قوانین حاکمیت و توکنومیکس خاص خود را دارد. تعداد نامحدودی از سیستم‌ها که شبکه فانتوم را ساخته‌اند، در عین استقلال با یکدیگر تعامل دارند.

 

فانتوم

 

فانتوم چگونه مشکل سه‌گانه بلاک چین را حل می‌کند؟

هدف اصلی بلاک چین Fantom حل معضل سه‌گانه بلاک‌چین‌هاست. منظور از این معضل سه‌گانه ایجاد تعادل سرعت و امنیت و غیرمتمرکزسازی در آنِ واحد است.

فانتوم از پروتکلی بدون نیاز به مجوز و الگوریتم aBFT برای پردازش غیرهم‌زمان تراکنش‌ها استفاده می‌کند تا بتواند غیرمتمرکزسازی و امنیت را تأمین کند و در‌عین‌حال این فرایند با سرعت انجام شود.

الگوریتم اختصاصی این بلاک چین Lachesis نام دارد و عملکردش از هر دو مدل کلاسیک و ناکاموتو بهتر است. Lachesis جایگزین کارآمدتر و مقیاس‌پذیرتر و امن‌تری است که امکان ساخت اپلیکیشن‌های همتا‌به‌همتا بدون نیاز به ساخت لایه شبکه را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند.

در این الگوریتم، مشارکت‌کنندگان می‌توانند فرایندها را متناسب با سرعت خود جلو ببرند. همچنین، رهبری وجود ندارد و کسی نقش مخصوصی ایفا نمی‌کند. Lachesis الگوریتمی از نوع تحمل خطای بیزانس است؛ یعنی حتی با وجود گره‌های مشکل‌زا می‌تواند به اجماع برسد. شایان ذکر است از خروجی به‌سرعت می‌توان استفاده کرد و از‌آن‌‌جاکه تراکنش‌ها در ۱ تا ۲ ثانیه تأیید می‌شوند، برای تأیید بلاک به صبر نیازی نیست.

کاربردهای توکن فانتوم چیست؟

FTM، کوین بومی شبکه فانتوم، حداکثر تعداد ۳,۱۷۵میلیارد واحد است که تاکنون ۸۰درصد از آن به بازار عرضه شده است. از این رمزارز برای جابه‌جایی پول، حاکمیت، استیکینگ، پرداخت کارمزد و تأمین امنیت شبکه استفاده می‌شود. در‌ادامه، هر‌کدام از این کاربردها را بیشتر بررسی می‌کنیم.

 

  • مبادله پول و انجام پرداخت‌ها: به‌دلیل سرعت زیاد شبکه فانتوم، می‌توان از آن برای جابه‌جایی پول استفاده کرد؛ زیرا تراکنش‌ها حدود ۱ ثانیه طول می‌کشد و هزینه کارمزد در آن مبلغ ناچیز ۰.۰۰۰۰۰۰۱ دلار است.
  • حاکمیت: دارندگان توکن FTM می‌توانند از این توکن برای رأی‌گیری درباره تغییرات و بهینه‌سازی‌های شبکه استفاده کنند. از‌آن‌جاکه فانتوم اکوسیستمی غیرمتمرکز و کاملاً بدون نیاز به مجوز است، حاکمیت آن‌چِین در آن مسئول تمامی تصمیم‌های شبکه است.
  • استیکینگ: فانتوم مبتنی‌بر PoS است و به تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیازی نیست؛ ازاین‌رو، از FTM برای استیک و تأمین امنیت شبکه می‌توان استفاده کرد و در‌مقابل این کار نیز، همین توکن را پاداش گرفت.
  • کارمزد شبکه: کاربرد دیگر توکن FTM پرداخت کارمزد شبکه هنگام ایجاد قرارداد هوشمند یا ایجاد شبکه جدید یا انجام تراکنش است. 
  • امنیت شبکه: توکن FTM با استفاده از سیستم اثبات سهام شبکه را امن می‌کنند. در این شبکه، استیک‌کنندگان رمزارز FTM را در قراردادی هوشمند قفل می‌کنند و تأییدکنندگان نیز با داشتن حداقل ۳,۱۷۵میلیون توکن، می‌توانند در فرایند تأیید بلاک‌های جدید مشارکت کنند.

فانتوم

 

کیف‌پول‌های فانتوم (FTM)

وب‌سایت رسمی FTM کیف‌پول‌های معروفی چون متامسک، لجر، تراست و اگزودوس را برای نگه‌داری فانتوم معرفی کرده است. علاوه‌بر این‌ها، کیف‌پول رسمی FTM اف‌والت (FWallet) نام دارد که امکان دسترسی به امکانات مختلف دیفای را برای کاربران فراهم می‌کند و با آن می‌توان FTM ارسال و دریافت و استیک کرد.

نحوه خرید فانتوم و قیمت لحظه‌ای FTM

برای مشاهده قیمت لحظه‌ای رمزارز فانتوم (FTM) به تومان یا تتر، می‌توانید از «فهرست نرخ رمزارزها» در تترلند استفاده کنید.

 در‌صورتی‌که به خرید توکن FTM تمایل دارید، با استفاده از تومان یا تتر در مبدل تترلند به مقدار دلخواه FTM می‌توانید بخرید. کارمزد تبادل تتری در تترلند رایگان است و رمزارز خریده‌شده به‌صورت آنی به کیف پول تتری شما واریز می‌شود.

آینده رمز ارز فانتوم

ازآن‌جاکه Fantom از مکانیزم PoS و الگوریتم اختصاصی Lachesis استفاده می‌کند، از سایر بلاک‌چین‌های مرسوم امن‌تر و بهینه‌تر است.

یکی از بنیان‌گذاران این شبکه، آندره کرونیه (Andre Cronje)، گفته است که در نسخه آینده، ویژگی‌های تازه و انتشار کوینی جدید را برای متعادل‌سازی اکوسیستم فانتوم شاهد خواهیم بود.

با‌توجه‌به  رقابت گسترده در میان ارزهای دیجیتال، سازندگان و توسعه‌دهندگان این شبکه سعی می‌کنند تا با جذب سرمایه و اسپانسر، عملکرد مناسب‌تری برای پتلفرم‌های خود به‌ارمغان بیاورند و اعتماد جامعه کاربران را بیشتر جلب کنند.

پرسشهای متداول

شبکه فانتوم چیست؟

شبکه Fantom به‌دلیل استفاده از PoS و الگوریتم LachesisT و طراحی گراف به‌جای بلاک چین، سرعت بسیار زیاد و کارمزد ناچیزی دارد.

رمزارز فانتوم (FTM) چیست و چه کاربردی دارد؟

FTM توکن بومی شبکه فانتوم است و برای پرداخت کارمزد، استیکینگ، فعالیت‌های حاکمیتی و جابه‌جایی دارایی استفاده می‌شود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا