متوسطمقاله

بررسی رشد بازار رمزارزها (۱۸‌آذر۱۴۰۲)

داده‌های اقتصاد کلان ایالات متحده نشان می‌دهد که بازار رمزارزها همچنان در حال‌ رشد است. در پی روند صعودی هفته‌های اخیر، بازار رمزارزها امروز نیز شاهد افزایش قیمت بیت کوین، سولانا، کاردانو، چین‌لینک و بسیاری دیگر از آلت‌کوین‌ها بوده است. شکست قیمت به افزایش ارزش بازار به بیش از ۱.۵۹تریلیون دلار در ۸دسامبر۲۰۲۴ (۱۷آذر۱۴۰۲) منجر شده است. 

نقشه عملکرد کریپتو

نقشه عملکرد کریپتو (منبع: Coin360)

در این مطلب از بلاگ تترلند، سه عامل مهمی را بررسی می‌کنیم که بیشترین تأثیر را بر روند افزایشی اخیر رمزارزها گذاشته‌اند.

رشد ارزش دارایی‌های ریسکی به‌دنبال انتشار داده‌های شغلی در هفته جاری

به‌گزارش کوین‌تلگراف، افزایش قیمت بازار رمزارزها در ۲۴ ساعت گذشته پس از گزارش اشتغال دفتر آمار کار ایالات متحده رخ داد. داده‌های این گزارش فراتر از انتظارات بود و نرخ بیکاری را ۰.۲درصد کمتر از پیش‌بینی ۳.۹درصدی ثبت کرد.

این گزارش اشتغال تحلیلگران را بر آن داشته است تا درباره انتظارات خود مبنی‌بر کاهش نرخ بهره تجدیدنظر کنند. به‌گفته آستین الکساندر، یکی از بنیان‌گذاران LayerTwo Labs، فقدان اطمینان در بازار به‌طور بالقوه احساسات مثبت را برای بازار رمزارزها تقویت می‌کند. 

LayerTwo Labs یکی از شرکت‌های فناوری بلاک‌چین است که در‌زمینه ارائه راه‌حل‌های لایه دوم (Layer 2) برای شبکه‌های بلاک‌چین فعالیت می‌کند. Layer 2 به‌طورکلی به فناوری‌ها و پروتکل‌هایی اشاره می‌کند که روی بلاک‌چین اصلی (Layer 1) مستقر می‌شود و وظیفه افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت تراکنش‌ها را برعهده دارند.

آستین الکساندر در‌ادامه صحبت‌هایش گفت:

عملکرد بیت‌کوین را در‌زمینه وضعیت اقتصادی کلان باید قرار دهیم که میزان اطمینان در آن در حال کاهش‌یافتن است. در‌حال‌حاضر، بی‌اعتمادی ژئوپلیتیکی زیادی به‌چشم می‌خورد. درضمن، مسئله بدهی‌های کلان ایالات متحده و تعدادی از اقتصادهای توسعه‌یافته دیگر نیز وجود دارد.

با درنظرگرفتن تمام این مسائل، بیت‌ کوین به‌طور فزاینده‌ای به‌عنوان دارایی جایگزین بسیار ایمن در نظر گرفته می‌شود. در طول بحران بانکی که در ماه مارس شروع شد و افزایش قیمت واقعی بیت کوین را در پی داشت، این موضوع به‌وضوح مشهود بود.

بحران بانکی که در مارس ۲۰۲۳ شروع شد، ناشی از ورشکستگی سه بانک معروف در ایالات متحده بود. این اتفاق افت شدید قیمت سهام بانک‌های جهانی و واکنش سریع ناظران برای جلوگیری از فراگیرشدن اثرهای آن در سرتاسر دنیا را در پی داشت.

بانک وادی سیلیکون (SVB) و بانک سیلور گیت و بانک سیگنچر، فعالان عرصه رمزارزها‌، در میان آشفتگی بازار کریپتو دچار مشکل شدند. برای جلوگیری از گسترش بحران، بانک‌های مرکزی جهانی ازجمله فدرال رزرو، بانک کانادا، بانک انگلستان، بانک ژاپن، بانک مرکزی اروپا و بانک ملی سوئیس، با ارائه مقادیر عظیمی از نقدینگی اضطراری، در حل این بحران مداخله کردند.

شاخص ترس و طمع بیت کوین

شاخص ترس و طمع بیت کوین (منبع: Alternative.me)

شاخص ترس و طمع بیت کوین

بهبود احساسات به‌واسطه شاخص ترس و طمع بیت کوین نیز منعکس شده که میزان طمع آن ۶ امتیاز افزایش یافته و به بیشترین مقدار ماهانه‌اش رسیده است. شاخص ترس و طمع بیت‌کوین معیاری برای اندازه‌گیری رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران در بازار رمزارزهاست. این شاخص نشان‌دهنده ترکیبی از حالت روانی بازار است و میزان ترس یا طمع مشارکت‌کنندگان در بازار را نشان می‌دهد. 

زمانی‌که بازار با طمع پر شده است و سرمایه‌گذاران به‌دنبال خرید بیشتر هستند، شاخص طمع بیشتر از شاخص ترس است. این یعنی بازار در وضعیت طمع و روند افزایشی قرار دارد. به‌عبارت‌دیگر، این موضوع نشان‌دهنده افزایش قیمت‌ها و افت شدید تقاضاست.

درمقابل، زمانی‌که بازار با ترس پر شده است و سرمایه‌گذاران به‌دنبال فروش هستند، شاخص ترس بیشتر از شاخص طمع است و این می‌تواند نشان‌دهنده کاهش قیمت‌ها و افت میزان درخواست خرید باشد. به‌طورکلی، شاخص ترس و طمع بیت‌کوین می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا براساس حالت روحی بازار تصمیم‌ بگیرند و استراتژی خود را بهتر تعیین کنند.

جریان ورودی بازار کریپتو براساس دارایی

جریان ورودی بازار کریپتو براساس دارایی (منبع: CoinShares)

ثبت رکورد بیشترین ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار رمزارزها

۹نوامبر‌۲۰۲۳ (۱۸آبان۱۴۰۲)، اولین نشانه علاقه نهادی به رمزارزهایی غیر از بیت کوین در آغاز شد؛ درست در زمانی‌که برنامه‌های بلک‌راک برای ETF اتر ازطریق فرم b419 ارسال‌شده به SEC تأیید شد. پس از تأیید، قیمت اتر ۱۲.۲درصد افزایش یافت و برای اولین‌بار در چند ماه گذشته عملکردی بهتر از بیت کوین از خود نشان داد.

EFT مخفف عبارت (Exchange-Traded Fund) و درحقیقت نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که در بورس معامله می‌شود و مانند سهام در بازار می‌توان آن را خریدوفروش کرد. این صندوق‌ها دارایی‌های متنوعی را پوشش می‌دهند که از‌طریق نمایندگی‌ای به نام تراست مستقیماً مدیریت می‌شوند.

EFTها برخی از ویژگی‌های صندوق سرمایه‌گذاری معمولی (Mutual Fund) و سهام عادی (Stock)  دارند. بااین‌حال، ویژگی جذابشان این است که می‌توانند به‌عنوان پرتفویی متنوع از انواع دارایی‌ها ازجمله سهام، اوراق بهادار، طلا، یا حتی رمزارزها عمل کنند.

بلک‌راک، بزرگ‌ترین مدیر دارایی جهان، مدتی است که به‌دنبال راه‌اندازی ETF اتر است که مستقیماً از قیمت بازار اتر (ETH) پیروی می‌کند. بر همین اساس، بلک‌راک فرم S-1 را به SEC ارائه کرده که جزئیات طرح «iShares Ethereum Trust» در آن شرح داده شده است.

نوامبر‌۲۰۲۳ و پس از ثبت‌نام شرکت iShares Ethereum Trust در دلاور و ارسال فرم b419 به‌واسطه نزدک به SEC، این طرح اعلام شد. شایان ذکر است که شرکت‌های دیگری ازجمله VanEck ،ARK 21Shares ،Invesco ،Grayscale و Hashdex به‌دنبال دریافت مجوز SEC برای راه‌اندازی ETFهای اتر هستند. باوجوداین، در‌حال‌حاضر فقط اخبار مربوط به تأیید درخواست بلک‌راک منتشر شده است.

تأثیر خبر تصویب احتمالی ETF اتر بر بازار

اعلام این تأییدیه باعث افزایش قیمت اتر شد و در ۲۴ ساعت گذشته، قیمتش به بیش از ۲,۱۲۳ دلار رسید. این افزایش قیمت نیز باعث شد که سهم بازار اتر درمقایسه‌با بیت کوین افزایش یابد و به ۱۸.۱درصد برسد. ۸‌دسامبر۲۰۲۳، شرکت VanEck پیش‌بینی کرد که در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ و هم‌زمان با تأیید ETF، رکود اقتصادی در ایالات متحده رخ خواهد داد. 

اگرچه آن‌ها باور ندارند که قیمت اتر از بیت کوین پیشی بگیرد، رخ‌دادن این سناریو می‌تواند تنها در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ باعث ورود بیش از ۲.۴میلیارد دلار به بازار رمزارزها شود. علاقه روبه‌رشد سرمایه‌گذاران نهادی باعث بهبود احساسات در سراسر بازار می‌شود. ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار رمزارزها نشان می‌دهد که عملکرد برتر اتر رویدادی اتفاقی نیست و می‌تواند در کوتاه‌مدت تکرار شود و ادامه یابد.

با اینکه SEC به تأخیر در برنامه‌های ETF ادامه می‌دهد، آن‌ها درباره جزئیات فنی مهم با متقاضیان بحث می‌کنند. در ۱۰ هفته گذشته، مجموعاً ۱.۷۶میلیارد دلار جریان ورودی وجود داشته است که بیشترین رکورد ثبت‌شده از اکتبر‌۲۰۲۱ است. این رکورد به ایجاد جریان نقدینگی اتر نیز منجر شده است که برای اولین‌بار در سال جاری به ۱۰میلیون دلار رسید. این ورودی‌ها به بیت کوین و اتر محدود نمی‌شود و در سال ۲۰۲۳، سولانا نیز ۱۴۳میلیون دلار جریان نقدینگی از سرمایه‌گذاران نهادی را تجربه کرده است.

ارزش کل بازار و حجم معاملات افزایش می‌یابد

افزایش ناگهانی ارزش کل و حجم معاملات در بازار رمزارزها بر سراسر اکوسیستم اثر می‌گذارد. ۹‌نوامبر۲۰۲۳، حجم معاملات بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به ۴۴.۱میلیارد دلار رسید. با اینکه بیشترین میزان حجم معاملات روزانه مبلغ ۳۷.۶میلیارد دلار در ۶دسامبر۲۰۲۳ بود، این میزان همچنان میزان بیشتری را درمقایسه‌با ماه سپتامبر نشان می‌دهد.

کل حجم معاملات بازار کریپتو

کل حجم معاملات بازار کریپتو (منبع: Newhedge)

حجم معاملات، تنها معیاری نیست که همچنان زیاد است. در ۴‌دسامبر۲۰۲۳ (۱۳آذر۱۴۰۲)، مجموع ارزش قفل‌شده (TVL) در پلتفرم‌های DeFi به بیشترین حد خود در چند ماه گذشته رسید. افزایش TVL به ۵۲.۳۵میلیارد دلار نشان‌دهنده افزایش ۳.۵۳درصدی در دوره‌ای ۲۴ساعته است.

بازار ارزهای دیجیتال TVL

بازار ارزهای دیجیتال TVL (منبع: DefiLlama)

مفهوم مجموع ارزش قفل‌شده (TVL)

مفهوم مجموع ارزش قفل‌شده (TVL) در پلتفرم‌های DeFi به مجموع تمام دارایی‌های رمزنگاری‌شده‌ای اشاره می‌کند که در پروژه‌ها و پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) قرار دارند. این ارزش شامل تعداد تمام دارایی‌های جمع‌آوری‌شده‌ی پروتکل DeFi است که احتمال دارد شامل توکن‌های مختلف و وام‌ها و هر نوع دارایی دیگری باشد. 

در DeFi، افراد می‌توانند دارایی‌های خود را به‌عنوان تضمین (Collateral) در پروژه‌ها و پلتفرم‌های مالی وام بگیرند یا به‌عنوان فراهم‌کننده نقدینگی در معاملات مالی شرکت کنند. مجموع ارزش قفل‌شده نشان‌دهنده کل دارایی‌هایی است که کاربران در این پروژه‌ها جمع‌آوری ‌کرده‌اند و به‌طور موقت در‌دسترس پلتفرم‌های DeFi قرار دارد. 

افزایش مجموع ارزش قفل‌شده ممکن است نشان‌دهنده رشد و گسترش فعالیت در زیرساخت DeFi باشد. این مفهوم معمولاً به‌عنوان نشانه‌ای مثبت در‌کنار سایر عوامل بررسی می‌شود تا بفهمیم چقدر افراد و سرمایه در این فضا جذب شده است.

خوش‌بینی بسیاری درباره افزایش حجم و TVL وجود دارد که به شکستن زنجیره باخت دوساله نوامبر کمک کرد. تاکنون، دسامبر امسال پیرو عملکرد نوامبر‌۲۰۱۵ بوده و۸‌دسامبر افزایش ۱۴.۶۷درصدی را نشان داده است.

بیت کوین ماهانه باز می‌گردد

بیت کوین ماهانه باز می‌گردد (منبع: Newhedge)

در‌حالی‌که بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها هنوز رویدادهای ریسکی پیش رو دارند که می‌توانند بر قیمت تأثیر بگذارند، افزایش علاقه سازمانی و بهبود حجم معاملات نشانه‌های قدرتمندی هستند که ممکن است بازار نزولی به‌پایان رسیده باشد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا