آموزشمتوسطمقاله

شاخص ترس و طمع در بازار رمزارزها به چه معناست؟

از شاخص ترس و طمع چه می‌دانید؟ فعالان بازار رمزارز به‌احتمال فراوان نام این شاخص را زیاد شنیده‌اند. شاخص ترس و طمع سه رنگ قرمز و زرد و سبز دارد و گاهی نیز به شکلک‌های مختلف مزین می‌شود. 

در این مقاله از بلاگ تترلند، قصد داریم درباره شاخص ترس و طمع صحبت کنیم و توضیح دهیم که چقدر به کار ما می‌آید و اصلاً بر چه اساس کار می‌کند. پس اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این شاخص به‌دست آورید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) چیست؟

در دنیای رمزارزها، معیارهای مختلفی برای معامله وجود دارند. ما از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنیم تا معامله راحت‌تری داشته باشیم. یکی از این ابزارها شاخص ترس و طمع نام دارد. پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار رمزارزها کار سختی است و هر تحلیلگری نمی‌تواند احتمال ۱۰۰درصد موفقی از یک قیمت ارائه دهد. 

بااین‌حال، به‌کمک این شاخص می‌توانیم درک بهتری از بازار داشته باشیم و تا درصد درستی تحلیل خود را بیشتر کنیم. این شاخص از عدد ۱ تا ۱۰۰ شماره‌گذاری و هر زمان که عقربه روی عدد خاصی قرار گیرد، معنای متفاوتی از آن برداشت می‌شود.

زمانی‌که عقربه روی عدد ۱ باشد، یعنی فعالان بازار به‌شدت از سرنوشت قیمتی ارز یا کل بازار هراسان هستند. این عدد صعود احتمالی را نیز در تحلیل‌ها نشان می‌دهد. زمانی‌که عقربه ما به ۱۰۰ نزدیک شود و روی آن قرار گیرد، یعنی با اصلاح قیمتی روبه‌رو شده‌ایم و به‌احتمال قوی چنین دورانی آغاز شده است. به این حالت نیز طمع گفته می‌شود؛ چراکه بیشتر سرمایه‌گذاران در آن طمع رسیدن به سود بیشتر را دارند.

تحلیل دقیق‌تری از شاخص ترس و طمع

همان‌طورکه گفتیم، در این شاخص اعداد از ۱ تا ۱۰۰ شماره‌گذاری می‌شوند. بااین‌حال، در پاراگراف بالا برای شما فقط مقادیر اول و آخر را  بررسی کردیم تا درک بهتری از شاخص به‌دست بیاورید. 

درادامه، آمار و ارقام شاخص را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم. ترس شدید چه زمانی بر بازار حاکم می‌شود؟ این ترس مربوط به زمانی است که عقربه شاخص بین ۰ تا ۲۴ قرار بگیرد. اعداد بیشتر از ۲۴ تا ۴۹ به‌معنای ترس هستند؛ اما این ترس شدت زیادی ندارد. محدوده ۵۰ نیز، نقطه امن و تعادل بازار است. 

زمانی‌که عقربه شاخص روی عدد ۵۱ تا ۷۴ قرار بگیرد، یعنی بیشتر سرمایه‌گذاران به سودآوری بازار امیدوارند. زمانی‌که شاخص از ۷۴ فراتر رود، یعنی میل شدیدی برای کسب سود در بازار وجود دارد که درحال تبدیل‌شدن به طمع شدید است. 

احساسات در بازار ارز دیجیتال چه نقشی ایفا می‌کنند؟

شاید کمی عجیب باشد؛ اما این احساسات هستند که بازارهای مالی را تا حد زیادی هدایت می‌کنند. زمانی‌که اخبار منفی به‌گوش می‌رسد، بازار دچار تلاطم می‌شود. زمانی‌که اخبار مثبت در جریان است، بازار جانی دوباره می‌گیرد. سرمایه‌گذاران احساسات دارند و بازار نیز بر‌اساس همین احساسات کار می‌کند. 

زمانی‌که قیمت افزایش می‌یابد، بسیاری از افراد برای سود بیشتر طمع خرید می‌کنند؛ در نتیجه آن ممکن است FOMO یا ترس از‌دست‌دادن اتفاق بیفتد. زمانی‌که نمودار وارد محدوده قرمز شود، می‌بینیم که بسیاری از سرمایه‌گذاران در نتیجه ترس و حرکت احساسی سرمایه‌ خود را می‌‌فروشند.

شاخص ترس و طمع را چگونه باید محاسبه کرد؟

معیارهای مشخصی هستند که عدد نهایی این شاخص را معلوم خواهند کرد؛ از‌جمله: 

  • نظرسنجی‌های مختلف
  • آمار جست‌وجو در اینترنت
  • پایداری بازار
  • نوسان دارایی‌ها
  • رسانه‌های اجتماعی
  • حرکت نمودارها

به‌نوشته‌ کوین‌تلگراف، نتایج موتورهای جست‌وجو به‌خصوص موتور گوگل که درحال‌حاضر بیشترین دامنه استفاده را دارد، در تعیین عدد شاخص تأثیر زیادی خواهند گذاشت. در سال‌های گذشته، دیده‌ایم که این معیار چقدر روی قیمت بیتکوین و دیگر ارزها تأثیر گذاشته است.

معمولاً حجم زیاد جست‌وجوی ارز نشان‌دهنده طمع برای خرید آن است. این عامل خود به‌تنهایی ۱۰درصد روی تعیین شاخص تأثیر خواهد گذاشت. نظرسنجی‌ها روی شاخص Fear and Greed چیزی حدود ۱۵درصد تأثیرگذارند. 

ناگفته نماند که این نظرسنجی‌ها باید متر و معیار خاصی داشته باشند. برای نمونه، جامعه آماری بیش از ۲هزار نفر روی شاخص تأثیر می‌گذارند. اصلی‌ترین عامل برای تعیین این شاخص حرکت نمودار قیمتی و حجم بازار است.

این عامل می‌تواند تا ۲۵درصد روی شاخص تأثیر مستقیم بگذارد. ضریب دامیننس (Dominance) از دیگر عوامل بسیار تأثیرگذار روی این شاخص است. تأثیرگذاری دامیننس ۱۰درصد و تأثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی ۱۵درصد خواهد بود. 

نوسان‌های قیمتی نیز آخرین عامل تأثیرگذار بر شاخص ترس و طمع هستند. بر‌اساس اطلاعات تحلیلگران، میزان تأثیر این عامل روی شاخص ۲۵درصد برآورد شده است. تغییرات قیمت برای تأثیر بر شاخص ترس و طمع در بازه‌های زمانی ۳۰ تا ۹۰روزه بررسی می‌شوند.

چگونه می‌توانیم از شاخص ترس و طمع برای معاملات خود کمک بگیریم؟

از این شاخص معمولاً به‌عنوان اندیکاتور روزانه استفاده می‌شود. به‌همین‌دلیل، بسیاری از تحلیلگران معتقدند نباید از این شاخص برای تحلیل‌های بلندمدت استفاده کرد. تغییرات زیاد و به‌روزرسانی‌های سریع باعث شده است که چنین ذهنیتی برای تحلیلگران ایجاد شود. از این شاخص تحلیل‌های مختلف و متنوعی ارائه می‌شود. 

شاخص‌های پایین معمولاً فرصتی برای خرید هستند و شاخص‌های بالا زنگ‌خطری برای فروش ارز. این تحلیل در تمامی موقعی‌تها جواب نمی‌دهد و سرمایه‌گذاران باید این نکته را در نظر بگیرند. شما می‌توانید به‌کمک این شاخص در نوسان‌های بزرگ قبل از تصمیم‌گیری احساسی دیگر سرمایه‌گذاران، از بازار خارج شوید. 

جمع‌بندی

شاخص ترس و طمع، معیاری است که برای بررسی کوتاه‌مدت بازار استفاده می‌شود. با استفاده از این معیار می‌توان متوجه شد که بخش زیادی از سرمایه‌گذاران میل به خرید یا فروش دارند. احساسات نقش مهمی در کنترل بازار ایفا می‌کنند و ما سعی می‌کنیم به‌کمک این شاخص روند احساسات را پیش‌بینی کنیم. 

با افزایش قیمت یک کالا یا ارز، میل خرید به آن افزایش پیدا می‌کند و سرمایه‌گذاران در طمع سود آن هستند. با کاهش ارزش کالا یا ارز نیز، سرمایه‌گذاران احساس ترس دارند و می‌خواهند که سریع سرمایه خود را بفروشند. این دو جمله خلاصه شاخص ترس و طمع است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا