مقاله

گزارش جذب سرمایه CryptoRank در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳؛ ادامه روند نزولی سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها

روند نزولی در جذب سرمایه در حوزه رمزارزها در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ ادامه یافت و با کاهش حجم سرمایه‌گذاری، تنها معاملات مهم در بازار انجام شد. نگرانی‌ها و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران، به رکود در جذب سرمایه در حوزه رمزارزها در سال جاری منجر شد.

در این مطلب از بلاگ تترلند، گزارش تیم CryptoRank را بررسی می‌کنیم که با هدف واکاوی روندهای مهم و روایت‌ها و آمارهای بخش جذب سرمایه در حوزه رمزارزها در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ تدوین شده است.

نکات مهم

  • استارت‌آپ‌های رمزارزها در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ در ۲۲۲ معامله ۱.۶۱میلیارد دلار سرمایه جذب کردند که درمقایسه‌با سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۳، ۳۱.۵درصد و درمقایسه‌با سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۲، ۷۵.۸درصد کاهش یافته است.
  • خدمات بلاکچین محبوب‌ترین دسته برای سرمایه‌گذاران در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ بود (۵۱۵میلیون دلار در ۷۳ معامله در سه‌ماهه سوم).
  • Binance Labs و Coinbase Ventures فعال‌ترین سرمایه‌گذاران سطح ۱ در سه‌ماهه سوم بودند که بر سرمایه‌گذاری در بخش امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تمرکز کردند.
  • سرمایه‌گذاران ترجیح دادند در سه‌ماهه سوم در پروژه‌های مراحل اولیه (Early Stage) سرمایه‌گذاری کنند.

نمای کلی جذب سرمایه در سه‌ماهه سوم

استارت‌آپ‌های رمزارزها در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ در ۲۲۲ معامله ۱.۶۱میلیارد دلار سرمایه جذب کردند که درمقایسه‌با سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۳، ۳۱.۵درصد و درمقایسه‌با سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۲، ۷۵.۸درصد کاهش یافته است.

این ارقام به‌وضوح روند نزولی را نشان می‌دهد که جذب سرمایه رمزارزها در سال ۲۰۲۳ با آن مواجه است. به‌دنبال رکود بازار و فقدان عملیات نظارتی مطمئن، میزان جذب سرمایه شرکت‌های رمزارزی نیز در حال کاهش است.

خدمات بلاکچین جذاب‌ترین دسته برای سرمایه‌گذاران در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ بود. استارت‌آپ‌هایی که خدمات و ابزارهای مختلف بلاکچین را توسعه می‌دهند، در سه‌ماهه سوم در ۷۳ معامله ۵۱۵میلیون دلار سرمایه جذب کردند.

پروژه‌های امور مالی متمرکز (CeFi) نیز به دومین دسته محبوب تبدیل شدند و ۳۰۰میلیون دلار سرمایه (بزرگ‌ترین دور سرمایه‌گذاری BitGo با ۱۰۰میلیون دلار) را جذب کردند و جلوتر از GameFi (با ۲۱۵میلیون دلار) و DeFi (با ۱۷۸میلیون دلار) قرار گرفتند.

منبع داده: cryptorank.io/funding-analytics

تمرکز سه‌ماهه: دورهای تأمین مالی مهم

با وجود روند نزولی در جذب سرمایه در حوزه رمزارزها، همچنان پروژه‌های جالبی وجود دارند که از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) پیشرو در این حوزه سرمایه دریافت می‌کنند.

درادامه، نگاهی دقیق‌تر به سه استارت‌آپ برتری خواهیم انداخت که در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ از صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر سطح ۱ در حوزه رمزارزها سرمایه دریافت کرده‌اند.

منبع داده: cryptorank.io/funding-rounds

Flashbots

استارت‌آپ تحقیق و توسعه است که برای کاهش اثرهای منفی ارزش استخراج‌شدنی حداکثری (MEV) تشکیل شده است. این استارت‌آپ ۶۰میلیون دلار در یک دور سرمایه‌گذاری سری B به‌رهبری Paradigm جذب کرده است. مأموریت Flashbots این است که اکوسیستمی بدون نیاز به مجوز و شفاف و پایدار برای MEV را با استفاده از رویکرد زیر فعال کند:

  • Illuminate: شفاف‌سازی فعالیت‌های MEV
  • Democratize: دموکراتیک‌کردن دسترسی به درآمد MEV
  • Distribute: امکان توزیع پایدار درآمد MEV

Futureverse

رهبر فناوری‌های انقلابی هوش مصنوعی و متاورس است که امکان تجربه برنامه‌ها و بازی‌های باز و مقیاس‌پذیر را برای کاربران فراهم می‌کند. این استارت‌آپ ۵۴میلیون دلار در یک دور سرمایه‌گذاری سری A با مشارکت Ripple جذب کرده است. FuturePass Smart Wallet SDK امکان ورود ساده، سریع، امن و بدون رمزعبور به برنامه‌های وب ۳ و بازی‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند.

RISC Zero

استارت‌آپ رمزارزی است که به ساختن بلاکچین مقیاس‌پذیر و سازگار با توسعه‌دهنده براساس اثبات‌های دانش سفر اختصاص دارد. این استارت‌آپ ۴۰میلیون دلار در یک دور سرمایه‌گذاری سری A به‌رهبری Blockchain Capital جذب کرده است.

zkVM RISC Zero که در آوریل‌۲۰۲۲ منتشر شد، اجرای صحیح کد دلخواه را می‌تواند ثابت کند و به توسعه‌دهندگان اجازه دهد تا برنامه‌های ZK را در زبان‌های بالغ مانند Rust و C++ بسازند.

این سه استارت‌آپ، تنها نمونه‌هایی از پروژه‌های نوآورانه و هیجان‌انگیزی هستند که در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ از سرمایه‌گذاران پیشرو در حوزه رمزارزها سرمایه دریافت کرده‌اند. با وجود روند نزولی در جذب سرمایه، این سرمایه‌گذاری‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران همچنان به ظرفیت‌های بلندمدت فناوری بلاکچین اعتقاد دارند.

شایان ذکر است که در آگوست۲۰۲۳، شرکت BitGo نیز نزدیک به ۱۰۰میلیون دلار از سرمایه‌گذاران ناشناس جمع‌آوری کرد. BitGo به‌عنوان متولی WBTC شناخته می‌شود و تمرکزش بر مجوز و نظارت به آن کمک کرده است تا در چشم‌انداز حقوقی نامشخص دارایی‌های دیجیتال برجسته شود.

این بودجه که به‌طور کامل از سرمایه‌گذاران جدید دریافت شده است، برای خریدهای استراتژیک استفاده خواهد شد و دو معامله دیگر نیز در حال انجام است. سرمایه‌گذاران قبلی BitGo شامل Goldman Sachs و DRW Holdings و Galaxy Digital Ventures هستند.

حرکت سرمایه‌گذاران: نکات مهم 

Binance Labs و Coinbase Ventures فعال‌ترین سرمایه‌گذاران Tier 1 در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ بودند. هر دو صندوق بر سرمایه‌گذاری در پروژه‌های DeFi تمرکز کردند (۵ معامله از Binance Labs و ۳ معامله از Coinbase Ventures)؛ درحالی‌که سایر شرکت‌کنندگان خدمات را به‌عنوان بخش سرمایه‌گذاری اصلی خود ترجیح دادند.

بالاجی سرینیواسان، مدیر ارشد فناوری سابق Coinbase، در فهرست سرمایه‌گذاران فعال در سه‌ماهه سوم قرار دارد. دسته دلخواه بالاجی در سه‌ماهه سوم پروژه‌های اجتماعی بود که ۳ معامله با مشارکت وی انجام شد.

منبع داده: cryptorank.io/funding-analytics

سرمایه‌گذاران همچنان ترجیح می‌دهند از پروژه‌های مراحل اولیه حمایت کنند. در سه‌ماهه سوم، شرکت‌های VC با سرمایه‌گذاری ۴۰۵.۶میلیون‌دلاری در ۷۵ دور سرمایه‌گذاری اولیه شرکت کردند. 

درمجموع، دورهای سرمایه‌گذاری اولیه از ابتدای سال ۳۳درصد از کل تعداد معاملات را ازآنِ خود کرده‌اند.

منبع داده: cryptorank.io/funding-analytics

سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مراحل اولیه می‌تواند استراتژی سودآوری باشد، مشروط بر اینکه شرکت‌هایی که سرمایه‌ دریافت می‌کنند، محصولات خود را با موفقیت توسعه دهند و وارد بازار شوند. بااین‌حال، حمایت از استارت‌آپ‌های رمزنگاری مراحل اولیه نیز پرخطر است؛ زیرا تضمینی وجود ندارد که این پروژه‌ها در محیط رمزنگاری در حال تغییر موفق شوند.

محبوب‌ترین حوزه‌های قضایی برای جمع‌آوری سرمایه

با وجود فشارهای نظارتی، ایالات متحده همچنان فعال‌ترین مرکز سرمایه‌گذاری رمزنگاری باقی مانده است. در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳، استارت‌آپ‌های رمزنگاری مستقر در ایالات متحده ۷۴۳.۱میلیون دلار سرمایه جذب کردند که معادل ۴۶درصد از کل مبلغ جذب‌شده در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۲ است.

هند به‌طور شگفت‌انگیزی به دومین حوزه قضایی محبوب برای سرمایه‌گذاری رمزنگاری تبدیل شد؛ زیرا شرکت‌های مستقر در این کشور در سه‌ماهه سوم ۷۶.۱میلیون دلار سرمایه جذب کردند. هنگ‌کنگ نیز با سیاست‌های رمزنگاری دوستانه خود، در رتبه سوم قرار گرفت و ۳۵میلیون دلار سرمایه جذب کرد. پس از هند و هنگ‌کنگ، فرانسه با جذب بیش از ۳۰میلیون دلار سرمایه‌ در پروژه‌های رمزنگاری، محبوب‌ترین حوزه قضایی در بین کشورهای اتحادیه اروپا شد.

منبع داده: cryptorank.io/funding-analytics

جمع‌بندی

بخش جمع‌آوری سرمایه رمزنگاری در سال ۲۰۲۳ از شرایط مطلوب فاصله دارد و روند نزولی در سه‌ماهه سوم ادامه یافته است. حجم سرمایه‌گذاری در پروژه‌های رمزنگاری به‌طور پیوسته رو به نزول است و در سه‌ماهه سوم درمقایسه‌با سال قبل ۷۵.۸درصد کاهش ‌یافته است. بااین‌حال، بهبود شرایط بازار و آغاز حرکت صعودی موردانتظار ممکن است به‌سرعت وضعیت را تغییر دهد و جمع‌آوری سرمایه رمزنگاری را تقویت کند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از پروژه‌های مختلف در حال‌ توسعه خدمات و ابزارهای مرتبط با بلاکچین که ستون فقرات صنعت رمزنگاری و بلاکچین‌ها را بهبود می‌دهند، حمایت می‌کنند. توسعه چنین خدماتی برای گسترش بیشتر فناوری بلاکچین و پذیرش گسترده رمزنگاری در زندگی روزمره مردم حیاتی است.

پروژه‌ها معمولاً در مراحل اولیه توسعه محصول تأمین مالی می‌شوند. این استراتژی می‌تواند برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر بسیار سودآور باشد؛ اما باتوجه‌به چشم‌انداز رمزنگاری در حال تغییر، پرخطر است.

ایالات متحده با وجود محیط نظارتی خصمانه، همچنان بزرگ‌ترین مرکز سرمایه‌گذاری برای استارت‌آپ‌های رمزنگاری است. بااین‌حال، اگر مشکل فقدان عملیات نظارتی مطمئن برطرف نشود، ایالات متحده ممکن است موقعیت خود را به‌نفع مراکز سرمایه‌گذاری رمزنگاری در حال ظهور جدید مانند هنگ‌کنگ از دست بدهد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cryptonews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا