آموزشمقاله

ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wBTC) چیست؟

ارز دیجیتال رپد بیت کوین با نماد اختصاری «wBTC» نسخه‌‌‌ای تبدیل‌یافته از بیت کوین در بستر شبکه اتریوم است که کاربرد گسترده‌ای در حوزه امور مالی غیرمتمرکز موسوم به دیفای دارد.

رمزارز رپد بیت کوین علاوه‌بر افزایش نقدینگی در زیست‌بوم دیفای، دسترسی دارندگان بیت کوین را به خدمات مالی غیرمتمرکز امکان‌پذیر کرده است. در این مطلب از بلاگ تترلند، رپد بیت کوین را معرفی می‌کنیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال رپد بیت کوین؛ از ایده تا اجرا

ارز دیجیتال رپد بیت کوین نسخه‌ای از بیت کوین است که برای دادوستد در شبکه اتریوم ساخته شده است. ژانویه‌۲۰۱۹، این رمزارز برای نخستین‌بار عرضه شد. رپد بیت کوین را می‌توان توکنی اتریومی توصیف کرد که هر واحد از آن از پشتوانه یک واحد بیت کوین (BTC)‌ برخوردار است.

به‌بیان ساده، یک واحد رپد بیت کوین همیشه برابر با یک واحد بیت کوین است. آنچه رپد بیت کوین را به رمزارزی پرطرفدار در میان کاربران تبدیل کرده، کاربردش در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز موسوم به دی‌اپ (dAPP) و حوزه دیفای است.

توکن wBTC بر‌پایه استاندارد ERC-20 طراحی شده است و دسترسی به نقدینگی بیت کوین را در شبکه اتریوم امکان‌پذیر می‌کند. پیش از عرضه ارز دیجیتال رپد بیت کوین، کاربرانی که تنها رمزارز بیت کوین را در سبد دارایی‌هایشان داشتند، نمی‌توانستند به دی‌اپ‌ها و برنامه‌های دیفای دسترس داشته باشند.

بااین‌حال با عرضه رپد بیت کوین، این دسته از کاربران توانستند از خدمات مالی غیرمتمرکز بهره‌مند شوند. همچنین، سازندگان دی‌اپ‌ها با دسترسی به نقدینگی دارندگان بیت کوین، فرصت‌‌های تازه‌ای برای بهره‌گیری از بازاری بزرگ‌تر با حجم معاملاتی بیشتر به‌دست آوردند.

مهم‌ترین و مرسوم‌ترین کاربرد ارز دیجیتال رپد بیت کوین را می‌توان استفاده از آن به‌عنوان وثیقه برای دریافت وام در پلتفرم‌های دیفای دانست. فرد وام‌گیرنده می‌تواند پس از بازپرداخت وام، وثیقه‌ای را باز‌پس بگیرد که پیش‌تر در قالب رپد بیت کوین در‌اختیار وام‌دهنده گذاشته بود. اگر هم وام‌گیرنده موفق نشود وام را بازپرداخت کند، وثیقه را وام‌دهنده مصادره می‌کند.

 

ارز دیجیتال رپد بیت کوین

 

مزیت‌های رپد بیت کوین

ارز دیجیتال رپد بیت کوین می‌تواند تسهیل‌کننده دسترسی به نقدینگی بیشتر برای صرافی‌های غیرمتمرکز و دیگر برنامه‌های دیفای باشد. همچنین، با افزایش شمار پذیرندگان اعم از کاربرها و صرافی‌ها و کیف‌پول‌های رمزارزی رپد بیت کوین، انتظار می‌رود که روزبه‌روز بر تعداد بیت کوین‌هایی افزوده شود که به توکن رپد بیت کوین تبدیل می‌شوند.

طبق آمار و ارقام مؤسسه دیفای پالس (DeFi Pulse)،‌ کل ارزش بازار رپد بیت کوین، تنها در بازه زمانی ۱اوت تا ۲۰‌سپتامبر ۲۰۲۰، از ۶۶۵‌میلیون دلار به ۸۴۸‌میلیون دلار افزایش یافته است که این خود اقبال فزاینده به توکن اتریومی یادشده را نشان می‌دهد.

با عرضه رپد بیت کوین، می‌توان ادعا کرد که مرزهای همکاری دوسویه شبکه‌های بلاک چینی هم از‌نظر فنی و هم ازنظر مفهومی بیش از همیشه محو شده است. پیش از آنکه نامی از رپد بیت کوین در میان باشد، نقدینگی سرشار بیت کوین در بلاک چین آن محصور شده بود. افزون‌براین، رقابت‌های میان طرفداران دوآتشه بیت کوین و اتریوم به رشد دیدگاه‌های افراط‌گرایانه‌ای با هدف تخریب بلاک چین رقیب و ستایش کورکورانه دیگری دامن زده بود.

در‌این‌میان، رمزارزهایی همچون رپد بیت کوین به‌مثابه میانجی ظاهر شدند و زمینه بهره‌گیری دارندگان بیت کوین را از مزیت‌های شبکه اتریوم فراهم کردند. این اتفاق خود باعث شکل‌گیری انگیزه‌های مشترک میان طرفداران و کاربران بیت کوین و اتریوم شد و منازعه‌های افراطی را به‌حاشیه راند.

اتصال جزایر بلاک چینی

با عرضه رپد بیت کوین، پلی میان جزیره‌های بلاک چینی نیز برقرار شد و دردسرها و مخاطره‌های خارج‌کردن پیاپی بیت کوین از شبکه اصلی آن کاهش یافت.

از دیگر مزیت‌های ارز دیجیتال رپد بیت کوین می‌توان به سرعت آن اشاره کرد. تراکنش‌های مبتنی‌بر این رمزارز سریع‌تر از تراکنش‌های بیت کوین اصلی پردازش می‌شوند. دلیل این اتفاق هم بسیار ساده است.

در بلاک چین اتریوم، هر ۱۵ ثانیه یک‌ بار یک بلاک جدید ساخته می‌شود. حال‌آنکه در شبکه اتریوم، هر ۱۰ دقیقه یک بار بلاک تازه‌ای ایجاد می‌شود. ازآن‌جاکه رید بیت کوین در بستر اتریوم مبادله می‌شود، سرعت پردازش و تسویه تراکنش‌های آن بیشتر است.

بنابراین، می‌توان گفت که رپد بیت کوین به‌دلیل حضور در بلاک چین اتریوم می‌تواند بسیار سریع‌تر از بیت کوین اصلی در صرافی‌ها و کیف‌پول‌ها و برنامه‌های دیفای جابه‌جا شود.

تاریخچه رپد بیت کوین و بنیان‌گذار آن

مؤسسه‌های بیت‌گو (BitGo Inc) و کایبر نتورک (Kyber Network) و ‌رن (Ren) نخستین‌بار پروتکل رپد بیت کوین را طراحی کردند. ۲۴‌ژانویه‌۲۰۱۹، این سه نهاد در قالب یک کنسرسیوم وایت‌پیپر wBTC را منتشر و سپس در ۳۱‌ژانویه‌۲۰۱۹، توکن wBTC را با کمک هشت پذیرنده برای تسهیل مبادلات بیت کوین به رپد بیت کوین عرضه کردند.

بار مدیریت و کنترل پروتکل wBTC بر دوش سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) است. درحال‌حاضر، این سازمان مشتمل بر ۱۷ عضو است که نماینده دیگر ذی‌نفعانی هستند که در بخش‌های مختلف زیست‌بوم دیفای مشغول فعالیت‌اند. اعضای این سازمان هر‌کدام کلیدی را برای دسترسی به کیف‌پول چندامضایی رپد بیت کوین در‌اختیار دارند.

این اعضا با استفاده از این کلیدها می‌توانند در مواردی همچون حذف یا افزودن اعضای جدید یا اصلاح قراردادهای هوشمند رپد بیت کوین اعمال‌نظر کنند.

ناگفته نماند که تمامی کاربران می‌توانند بر فرایندهای ساخت و امحای ارز دیجیتال رپد بیت کوین در بلاک‌چین‌های اتریوم و بیت کوین نظارت کنند. افزون‌براین، شرکت بیت‌گو به‌طور‌پیوسته سیستم ساخت و ذخیره رپد بیت کوین را حسابرسی می‌کند و با ایجاد تراکنش «اثبات ذخیره» روی بلاک چین بیت کوین، امکان صحت‌سنجی ذخایر بیت کوینی را در‌اختیار ناظران می‌گذارد.

توسعه رپد بیت کوین و گسترش کاربرد آن در قلمرو رمزارزها می‌تواند تسهیل‌کننده تعامل‌های چندجانبه میان شبکه‌های اتریوم و بیت کوین باشد و با کمک به رشد زیست‌بوم دیفای، زمینه را برای بلوغ حوزه بلاک چین فراهم کند.

 

ارز دیجیتال رپد بیت کوین

 

چگونگی عملکرد رپد بیت کوین

فرایند ساخت ارز دیجیتال رپد بیت کوین هنگامی آغاز می‌شود که کاربر از تسهیلگری درخواست می‌کند در ازای مقداری بیت کوین تعدادی توکن‌ اتریومی در‌اختیارش بگذارد. در‌ادامه، تسهیلگر فرایندهای «شناخت مشتری» (KYC) و «مقابله با پول‌شویی» (AML) را برای احراز هویت شما انجام می‌دهد و سپس تراکنشی را به مقصد یک نهاد متولی ایجاد می‌کند.

درادامه، نهاد متولی (شرکت بیت‌گو) مقدار مشخصی از رپد بیت کوین را تولید و به آدرس تسهیلگر ارسال می‌کند. پس‌ازآن، کاربر و تسهیلگر ازطریق صرافی متمرکز یا مبادله فردبه‌فرد بیت کوین‌ها و رپد بیت کوین‌های خود را با‌هم تبادل می‌کنند.

بعد از پردازش نهایی تراکنش، کاربر می‌تواند از رپد بیت کوین‌های خود برای تعامل با برنامه‌های دیفای ازجمله کامپوند (Compound) و میکردائو (MakerDAO) استفاده کند. درنهایت، کاربر می‌تواند رپد بیت کوین‌های خود را دوباره به بیت کوین تبدیل کند. برای این کار باید درخواستی را به تسهیلگر ارائه دهد و توکن‌های wBTC خود را با او مبادله کند. پس از اتمام مبادله و ارسال بیت کوین‌های اصلی به حساب کاربر،‌ تسهیلگر توکن‌های wBTC را امحا می‌کند.

جمع‌بندی

شبکه‌های بلاک چینی در نگاه نخست جزایری دورافتاده از یکدیگر هستند. اما به یاری رمزارزهایی همچون رپد بیت کوین توانسته‌اند به‌هم متصل شوند و زمینه‌ساز گسترش تعاملات چندسویه در حوزه رمزارزها شوند.

برای خرید ارز دیجیتال رپد بیت کوین با کارمزد کاملا رایگان، می‌توانید از سرویس مبدل تترلند استفاده و ۱۰۰ رمزارز برتر بازار را با موجودی تتری یا تومانی کیف‌پول خود مبادله کنید. با مراجعه به این صفحه نیز، به فهرست نرخ رمزارزها دسترسی خواهید داشت.

 

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا