آموزشمقاله

ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) چیست؟

ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) چیست؟ در یک دهه اخیر، رمزارزها انقلاب بزرگی در اقتصاد جهان برپا کرده و توانسته‌اند خودشان را به جوامع مختلف ثابت کنند. در‌حال‌حاضر، این نوع دارایی‌ها طرفداران زیادی دارند و برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت با سرمایه‌ کم و زیاد گزینه مناسبی هستند.

یکی از راه‌های کسب درآمد از این روش بهره‌بردن از مزایای ماینرهاست که به‌احتمال زیاد شما نیز با آن‌ها آشنا هستید. حال سؤال این است که آیا هر دستگاهی ارزش خرید دارد و باید بدون بررسی آن را تهیه کرد؟ در این مقاله از بلاگ تترلند، شما را با ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) آشنا می‌کنیم؛ پس تا پایان همراه ما باشید.

آشنایی با مفهوم ارزش قابل استخراج ماینر (MEV)

ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) مخفف Miner Extractable Value و منظور از آن میزان ارزشی است که هر ماینر توانایی به‌دست‌آوردن از بلاک را دارد. به‌احتمال زیاد در مقاله‌های دیگر با این مضمون به‌معنای حداکثر ارزش قابل استخراج روبه‌رو شوید.

حتماً می‌دانید که ماینرها با انجام فعالیت‌هایی در شبکه پاداش خاصی می‌گیرند که می‌تواند از ارزی به ارز دیگر متفاوت باشد. این دستگاه‌ها دو وظیفه بر‌عهده دارند که بهتر است با هر دو آشنا شوید: برخی از آن‌ها تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و برخی دیگر با ساخت یا ایجاد بلاک جدید می‌توانند پاداش دریافت کنند.

با‌توجه‌به اینکه ماینرها درقبال پاداشی که می‌گیرند کارمزد بسیار کمی دریافت می‌کنند، می‌توان برخی از اقدامات شرکت‌ها را پیش‌بینی کرد که این کارمزد بیشتر شود تا درآمد بیشتری داشته باشند. این‌جا است که مفهوم ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) مطرح می‌شود که می‌توان آن را به‌عنوان نوعی مالیات نامرئی در نظر گرفت.

پیدایش پدیده ارزش قابل استخراج ماینر (MEV)

پدیده ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) را برای اولین‌بار فردی با نام مستعار Pmcgoohan، معامله‌گر الگوریتمی، مطرح کرد. پیش‌بینی این پدیده در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاد که در آن زمان دومین بلاکچین بزرگ دنیای کریپتوکارنسی، یعنی اتریوم، فعالیت خود را آغاز می‌کرد.

این فرد در پستی در ردیت اعلام کرد که ماینرها به‌خصوص در شبکه اتریوم می‌توانند به‌خاطر منافع شخصی بدون هیچ دردسری تراکنش‌ها را تغییر دهند. جالب است بدانید که این پدیده قبل از راه‌اندازی شبکه اتریوم پیش‌بینی شده بود و بعد‌از‌آن می‌توان گفت کسی به این نظریه اهمیتی نداد تا اینکه با تبدیل‌شدن به واقعیت و لمس آن، مفهوم ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) بر سر زبان‌ها افتاد.

این نکته نیز خالی از لطف نیست که این پدیده برای اتریوم پیش‌بینی شده بود؛ اما با گذشت زمان به مشکلی بزرگ در این بازار تبدیل شد. در سال ۲۰۱۹، فیل دایان به‌کمک همکارانش مقاله‌ای با عنوان Flash Boys 2.0 منتشر و در آن رسماً اصطلاح ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) را برای تراکنش‌های دست‌کاری‌شده استفاده کرد تا افراد به این مسئله نیز توجه کنند.

C:\Users\rayangostar\Desktop\13.jpg

چگونه می‌توان به حداکثر ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) دست یافت؟

حال که با مفهوم کلی و تاریخچه ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) آشنا شدید، می‌توانیم آن را بیشتر شرح دهیم. همان‌طور‌که می‌دانید، قرار‌گرفتن تراکنش‌ها در بلاکچین برعهده تولیدکنندگان بلاک است. به‌نوشته‌ کوین‌دسک، معمولاً انتخاب تراکنش‌ها براساس میزان سودآوری تعیین می‌شود. این یعنی هر‌کدام از تراکنش‌ها کارمزد بیشتری پیشنهاد می‌دهند، قبل از بقیه انتخاب خواهند شد.

بدین‌ترتیب، زمانی‌که شبکه شلوغ است، بهترین راه این است که کاربران کارمزد بیشتری بپردازند. در این حالت، اگر کارمزد کمی انتخاب شود، کاربر باید منتظر بماند تا به‌نحوی در بلاک گنجانده شود. جالب است بدانید که هیچ قانونی بر این عنوان وجود ندارد که کدام تراکنش زودتر در بلاک قرار داده می‌شود.

با‌این‌حال مهم‌ترین نکته این است که وقتی تراکنش‌های پیچیده‌ای نظیر قراردادهای هوشمند در شبکه قرار می‌گیرند، تولیدکنندگان بلاک برای دریافت سود بیشتر می‌توانند آن‌ها را دوباره سفارش دهند یا حذف کنند یا در بلاک بگنجانند. در این زمان، پدیده ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) ظاهر می‌شود. ماینر می‌تواند از روش‌های مختلفی برای افزایش سود خود استفاده کند که در‌ادامه، به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

رایج‌ترین روش‌های ارزش استخراج ماینر (MEV)

قبل از معرفی این روش‌ها، باید شما را با جست‌وجوگرها نیز آشنا کنیم که نقش مهمی در این سیستم ایفا می‌کنند. مقدار زیادی از سودی که تولیدکنندگان کسب می‌کنند، به‌واسطه شرکت‌کنندگانی با نام Researchers تأمین می‌شود.

شرح این شرکت‌کنندگان در مجال این مقاله نیست و تنها خواستیم با نام آنان نیز آشنا شوید. از روش‌های رایج برای ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) می‌توان به فرانت‌رانینگ، آربیتراژ، بک رانینگ، لیکوییدکردن حساب‌های لندینگ، Time Bandit Attack ،Uncle Bandit Attack و… اشاره کرد. درادامه، با فرانت‌رانینگ و آربیتراژ آشنا می‌شویم.

فرانت‌رانینگ (Front-Running)

با قدرتی که تولیدکنندگان بلاک و جست‌وجوگرها دارند، می‌توانند از سفارش‌هایی با حجم زیاد که مدتی در استخر معلق می‌مانند، بهره ببرند. در این صورت، با انجام سفارش خرید مشابه سریع‌تر ممکن است پدیده ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) انجام شود. این مسئله یکی از دلایلی است که قیمت رمزارزها می‌تواند افزایش یابد.

آربیتراژ

با ثابت‌نبودن قیمت دارایی‌ها در مبادلات، فرصتی برای آربیتراژ فراهم می‌شود. اگر آربیتراژ این مورد، یعنی اختلاف قیمت را مشاهده کند، بلافاصله به‌منظور کسب سود بیشتر دست به معامله خواهد زد. علاوه‌بر‌این، ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که ربات جست‌وجوگر این اختلاف قیمت را شناسایی کند و با ثبت تراکنش در گام‌های بعدی آربیتراژ سود خود را استخراج خواهد کرد.

صرافی معتبر برای خریدوفروش ارز دیجیتال

در‌حال‌حاضر، افراد زیادی در ایران به حوزه دارایی‌های دیجیتال علاقه‌مندند. در سال‌های اخیر، فرصت چندانی برای جوانان وجود نداشت و البته صرافی‌های خارجی نیز با مسدود‌کردن حساب کاربری ایرانیان واهمه‌ای در دل آنان انداخته بودند.

خوشبختانه این روزها به‌کمک نخبه‌های کشور وب‌سایت‌های مختلفی به‌صورت قانونی در این زمینه فعالیت می‌کنند. ما مجموعه تترلند را برای همین منظور برپا کرده‌ایم تا افراد بااستعداد بتوانند از این راه کسب درآمد کنند. وجود ابزارهای مختلف برای معامله و امن‌بودن کیف‌پول و انجام سریع تراکنش‌ها از مزایایی است که با ثبت‌نام در تترلند می‌توانید بهره‌مند شوید.

جمع‌بندی

یکی از بازارهای پرهیجان و پرسود در دنیای پیشرفته، بازار کریپتوکارنسی است که افراد زیادی با فعالیت در آن توانسته‌اند سود کلانی به‌دست آورند. در این مطلب، با شرح مفهوم ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) سعی کردیم تا اطلاعات بیشتری در‌اختیارتان قرار دهیم. برای خریدوفروش رمزارزهای دلخواه خود می‌توانید از طریق وب‌سایت یا اپلیکیشن تترلند اقدام کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا