آموزشمبتدیمقاله

آشنایی با ارز دیجیتال EOS (ایاس)

اکوسیستم ارز دیجیتال EOS مبتنی‌بر بلاکچین و پلتفرمی غیرمتمرکز برای توسعه و میزبانی و اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) است. این ارز با مارکت‌کپ ۱.۳میلیارددلاری و حجم معاملات روزانه ۴۰۰میلیون دلاری، در جایگاه چهل‌وپنجم ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

شرکت Block.one ایاس را در ژوئن۲۰۱۷ و پس از عرضه اولیه توکن بومی‌‌اش و کسب درآمدی نزدیک به ۴.۱میلیارد دلار در بازار ارز دیجیتال معرفی کرد. این شرکت مسئول توسعه نرم‌افزار به‌کاررفته روی پلتفرم متن‌باز EOS.IO است.

از توکن‌های EOS برای پرداخت کارمزد شبکه نیز استفاده می‌شوند. ناگفته نماند دنیل لریمر (Daniel Larimer) و برندن بلامر (Brendan Blumer)، از اعضای اجرایی تیم Block.one، وایت پیپر (White Paper) این پروژه را نوشته‌ا‌ند.

در این مقاله از بلاگ تترلند، هرآنچه باید درباره اکوسیستم رمزارز EOS بدانید، برایتان توضیح خواهیم داد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

مفاهیم مهم

  • EOS پلتفرمی بلاکچین به‌منظور توسعه dAppهاست.
  • این پلتفرم مسئول پشتیبانی دسترسی ایمن، تصدیق، صدور مجوز و ارتباط بین dAppها بر بستر اینترنت است.
  • سیستم‌عامل استفاده‌شده در این شبکه EOS.IO است. 
  • توکن بومی این شبکه EOS نامیده می‌شود.
  • پروژه ارز دیجیتال ایاس یکی از رقبای اصلی اتریوم در دنیای بلاکچین است.

شناخت و کاربرد EOS

هدف اصلی پلتفرم EOS فراهم‌کردن محیطی برای کسب‌و‌کارها و افراد حقیقی به‌منظور توسعه و طراحی و مدیریت برنامه‌های خود بر بستر بلاکچین است که عملکردی مشابه اپلیکیشن‌های تحت‌وب دارند. در‌واقع، این شبکه با ایجاد دسترسی ایمن، سیستم احراز هویت، صدور مجوز، ذخیره‌سازی اطلاعات و مدیریت داده، رابط بین dAppها و اینترنت است. گفتنی است که اپ‌استوری تحت‌وب که هدفش توسعه برنامه‌های Hassle-Free است، از EOS پشتیبانی می‌کند.

اِلِمان‌های اصلی شبکه EOS

اکوسیستم رمز‌ارز ایاس از دو عنصر اصلی تشکیل شده است: یکی سیستم‌عامل EOS.IO و دیگری توکن EOS.

  • سیستم‌عامل این اکوسیستم به سیستم‌عامل کامپیوتر شباهت دارد و وظیفه‌‌اش مدیریت و کنترل شبکه بلاکچین ایاس است. این سیستم از ساختار بلاکچین به‌منظور مقیاس‌پذیری dAppها استفاده می‌کند.
  • EOS توکن بومی استفاده‌شده روی این شبکه است.

کاربران برای استفاده از منابع شبکه و ساخت و اجرای برنامه‌ها، تنها نیازمند هولد‌کردن توکن بومی ایاس هستند و نه مصرف آن. صاحبان ارزهای EOS که قصد ندارند اپلیکیشنی را روی شبکه اجرا کنند، با تخصیص یا قرض‌دادن دارایی خود می‌توانند به دیگر افراد نیازمندِ توکن کمک کنند.

در‌حال‌حاضر، EOS به شرکت Block.one تعلق دارد؛ شرکتی که دنیل لریمر (Daniel Larimer)، بنیان‌گذار و خالق پلتفرم‌های Bitshare و Steem، آن را راه‌اندازی کرده است.

تفاوت شبکه ارز دیجیتال ایاس با سایر شبکه‌ها

هدف EOS ایجاد بستری بزرگ‌تر و بهتر و سریع‌تر از رقیب اصلی‌اش، یعنی اتریوم است. در‌حالی‌که شبکه اتریوم در هر ثانیه می‌تواند ۱۵ تراکنش را پردازش کند‌، ایاس سعی می‌کند این تعداد را به یک‌میلیون تراکنش در ثانیه برساند. توجه کنید که این هدف هنوز تحقق نیافته است.

با افزایش روزافزون وسعت اکوسیستم اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین، وجود محدودیت منابع مهم‌ترین مشکل تلقی می‌شود. سیستم EOS.IO می‌کوشد به‌واسطه مکانیسم خاص خود با ارائه مقیاس‌پذیری، انعطاف‌پذیری، کارایی بیشتر و بهتر، این مشکلات را حل کند.

ویژگی‌های سیستم‌عامل EOS.IO

EOS.IO مدعی است می‌تواند هزاران dApp را در مقیاس تجاری پشتیبانی کند، بدون آنکه خللی در عملکرد و خدماتشان پیش بیاید. ویژگی یادشده به‌واسطه استفاده از اجراهای موازی و ارتباط نامتقارن روی شبکه ایاس امکان‌پذیر شده‌ است. این بهره‌وری بیشتر با افزایش تعداد واحدهای مجزا در اپلیکیشن‌ها میسر می‌شود. برای مثال، فرایند احراز هویت به‌صورت مجزا از فرایند اجرا انجام می‌پذیرد.

شبکه ارز دیجیتال EOS چندین ویژگی مهم دارد که جذابیت و بهره‌وری آن را دوچندان می‌کند؛ ازجمله جعبه‌ابزار وب برای توسعه ارتباط و رابط خود‌تشریح‌کننده و الگوهای خود‌توصیف‌کننده پایگاه‌های داده. تمامی این ویژگی‌ها کار توسعه‌دهندگان برای ساخت و مدیریت اپلیکیشن‌ها آسان‌تر می‌کند.

چه تعداد از توکن EOS در شبکه وجود دارد؟

در زمان نگارش این مطلب، ۹۹۰میلیون واحد از توکن ایاس وارد چرخه شبکه بلاکچین شده است و مجموع کل توکن‌های آن به ۱.۰۲میلیارد واحد می‌رسد. در ژانویه۲۰۱۷، شرکت Block.one عرضه اولیه رمزارز ایاس را به‌مدت یک سال برگزار کرد که یکی از عرضه‌ اولیه‌‌های طولانی‌ در دنیای کریپتوکارنسی است.

درآمد حاصل از این عرضه به ۴.۱میلیارد دلار رسید و ۱۰درصد از توکن‌ها به بنیان‌گذاران شبکه و ۹۰درصد باقی‌مانده به سرمایه‌گذاران تخصیص داده‌ شد. شایان ذکر است شرکت Block.one این مقدار را بلافاصله دریافت نخواهد‌ کرد؛ بلکه این فرایند در دوره‌ای ۱۰ساله عملی خواهد‌ شد.

EOS چگونه امنیت شبکه‌اش را تأمین می‌کند؟ 

این شبکه از مکانیسم اثبات سهام تفویض‌شده (Delegated Proof-of-Stake به‌اختصار DPoS) استفاده می‌کند. لریمر این مفهوم را با هدف حل برخی از نقص‌های دیده‌شده در سیستم‌های PoW و PoS مطرح کرد. از مزیت‌های این روش می‌توان به حذف نبود توازن در زمانی‌که صاحبان قدرت و منابع بیشتر ماینرها یا تولید‌کنندگان کوچک‌تر را بیرون می‌رانند، اشاره کرد.

در سیستم اثبات سهام (PoS)، اعتبار‌سنج (Validator) از استخری که ارزش سهام بیشتری داشته باشد یا مدت طولانی‌تری سهامش را استیک (Stake) کرده‌ باشد، احتمال گزینش بیشتری برای تولید بلاک جدید خواهد‌ داشت؛ ولی در سیستم اثبات سهام تفویض‌شده (DPoS)، تولیدکننده بلاک جدید با رأی‌گیری انتخاب می‌شود و دارنده توکن EOS می‌تواند در این رأی‌گیری شرکت‌ کند.

در هر رأی‌گیری، ۲۱ بلاک جدید تولید می‌شود که ۲۰ بلاک نخست را ۲۰ تولیدکننده برتر با بیشترین رأی کسب‌شده تولید می‌کنند و بیست‌و‌یکمین بلاک به‌صورت تصادفی سهم سازنده‌ای خواهد بود که بیشترین رأی را آورده‌ باشد. شایان ذکر است اگر برای بلاک آخر دو متقاضی با امتیاز برابر وجود داشته باشد، هر دو بخت یکسانی برای ساخت بلاک جدید خواهند‌ داشت؛ بنابراین، این روش از انحصار فرایند ساخت بلاک‌های جدید به‌وسیله تولیدکنندگان قوی‌تر جلوگیری می‌کند.

آیا قیمت رمز‌ارز ایاس ممکن است به ۱,۰۰۰ دلار برسد؟ 

به این پرسش نمی‌توان پاسخ قطعی داد‌. در اوایل سال ۲۰۲۱، قیمت ایاس در وضعیت بیریش (Bearish) درحدود ۲.۶۳ دلار بود؛ اما در ماه مِی همان سال به ۱۲ دلار رسید. مشابه تمامی رمزارز‌ها، EOS هم با فراز‌و‌نشیب‌هایی مواجه بوده است؛ اما برخی از کارشناسان بر این باورند که در آینده نزدیک، ارزش این توکن به ۱,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

با وجود کاهش شاخص‌های Social Volume و Social Dominance شبکه EOS در سال جاری، وب‌سایت تحلیلی کوین‌پدیا پیش‌بینی می‌کند این ارز تا پایان سال ۲۰۲۲ به قیمت ۴۵ دلار برسد. همچنین به‌نقل از این وب‌سایت، با‌توجه‌به قابلیت رشد رمزارز یادشده و سرعتش در پردازش تراکنش‌ها، این احتمال وجود دارد تا اواخر سال ۲۰۲۶ ارزشش به ۱۶۰ دلار برسد.

از کجا می‌توان EOS خرید؟

با‌‌‌توجه‌‌به وسعت دنیای کریپتوکارنسی، می‌توانید این ارز را در اکثر صرافی‌های شناخته‌شده نظیر کوکوین (KuCoin) و کوین‌بیس (CoinBase) و بایننس (Binance) تهیه کنید. برای منظور، ابتدا باید رمزارز تتر (Tether) بخرید و سپس آن را به آدرس کیف‌پول خود در صرافی مدنظرتان انتقال دهید و توکن EOS را بخرید.

جمع‌بندی

به‌نظر می‌رسد اکوسیستم EOS به‌عنوان شبکه‌ای نوظهور و بر‌پایه بلاکچین ظرفیت‌های زیادی داشته باشد. برخی بر این باورند که ادعای EOS درباره پردازش ۱۰۰هزار تراکنش در هر ثانیه و ملزم‌بودن کاربران به هولد‌کردن توکن EOS به‌منظور انجام و تکمیل تراکنش‌ها، ممکن است این ارمز‌ارز را با کاهش تقاضا روبه‌رو کند. باوجوداین، تمامی شبکه‌های بلاکچین تلاش می‌کنند با قدرت به کارشان ادامه دهند تا همواره سرمایه‌گذاران و کاربران بیشتری را به خود جذب کنند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا