آموزشدسته‌بندی نشدهمتوسطمقاله

صندوق های سرمایه گذاری رمزارز چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری رمزارز یکی از مفاهیم جذاب دنیای رمزارز هستند. این صندوق‌ها به سرمایه‌گذاران بسیاری کمک کرده‌اند تا به دنیای رمزارز اعتماد کنند و وارد آن شوند. 

در این مقاله از بلاگ تترلند، همراه ما باشید تا این ابزار سرمایه‌گذاری نسبتاً نوین را بررسی کنیم و از زوایای مختلف به آن بنگریم.

صندوق های سرمایه گذاری رمزارز چیست؟

در بازار رمزارزها، همه سرمایه‌گذاران به‌دنبال روش‌های منطقی، اما امن برای سرمایه‌گذاری هستند. صندوق‌های قابل‌معامله نیز یکی از همین روش‌های امن معتبر محسوب می‌شوند. 

در این صندوق‌ها، ارزهای دیجیتال مختلفی قرار دارند که ارزش صندوق‌ها وابسته به آن‌هاست. این‌ها مختص بازار رمزارز نیستند و سال‌ها پیش به‌عنوان یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری امن پدید آمده‌اند و کارشناسان کارآزموده مالی آن‌ها را مدیریت می‌کنند. 

مزیت اصلی چنین صندوق‌هایی این است که از ضرر سنگین سرمایه‌گذاران جلوگیری می‌کند؛ به‌همین‌دلیل، کارشناسان خبره مالی آن‌ها را باید تأیید کنند. بسته به نوع دارایی ذخیره‌شده در صندوق، می‌توان آن‌ها را در دسته‌بندی‌های مختلف قرار داد. 

افرادی که مدیریت این نوع صندوق‌ها را برعهده دارند، ترجیح می‌دهند در یک بازار و به‌طورمتمرکز فعالیت کنند. بعضی از صندوق‌ها نیز ممکن است باتوجه‌به استراتژی خود در چند بازار به‌صورت مؤثر فعالیت کنند. ارزش دارایی‌های داخل صندوق می‌تواند پرریسک یا پایدار باشد. 

صندوق های سرمایه گذاری از کجا پدید آمده‌اند؟

صندوق های سرمایه گذاری در اصل برای اولین‌بار در بازار سهام استفاده شدند. باتوجه‌به یکی‌بودن ماهیت بسیاری از بازارهای مالی، برای بازار رمزارز نیز از این صندوق‌ها کمک گرفته شد. ناگفته نماند که چنین صندوق‌هایی ویژگی بازار کریپتو را به‌ارث بردند و حالا هویتی جدا از بازارهای سهام دارند.

صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین چیست؟

رمزارز و بازار بورس سال‌هاست که با یکدیگر پیوند برقرار کرد‌ه‌اند و صندوق‌های قابل‌معامله نیز اولین نمونه آن‌ها نیست. صندوق ETF بیت کوین صندوق قابل‌معامله کریپتویی است که به‌جای نوع سنتی از دارایی کریپتو (بیت کوین) برای حفظ ارزشش استفاده می‌کند.

Exchange-Traded Fund به‌معنای دارایی قابل‌معامله است. این صندوق‌ها را می‌توان در بازار خرید‌و‌فروش کرد؛ به‌همین‌دلیل، چنین نامی برایشان انتخاب شده است. سرمایه‌گذاران مختلف می‌توانند بخشی یا واحدی از صندوق را بخرند. مدیر یا مؤسس صندوق ارزش هر واحد از صندوق را با معیارهای خاصی تعیین می‌‌کند. 

چرا باید از صندوق های سرمایه گذاری رمزارز استفاده کنیم؟

درادامه مقاله، مزایا و دلایل استفاده از صندوق‌ های سرمایه‌گذاری را بررسی خواهیم کرد. 

افزایش اعتبار

یکی از مزیت‌های اصلی سرمایه‌گذاری روی صندوق رمزارز «اعتبار» آن است. زمانی‌که سهام مؤسسه یا شرکتی وارد بازار بورس شود، آن نهاد به‌نوعی رسمیت پیدا خواهد کرد. همان‌طور‌که می‌دانید، از ابتدای معرفی ارزهای دیجیتال ایرادهایی مانند نداشتن شفافیت هویت و پشتوانه به آن‌ها وارد شد که تردیدهایی درزمینه سرمایه‌گذاری روی آن‌ها به‌وجود آورد.

رفته‌رفته با سرمایه‌گذاری مردم این مشکل تا حدی برطرف شد؛ اما ورود رمزارز به بورس و تأسیس صندوق بر‌اساس چنین ارزهایی قطعاً به افزایش اعتبار آن‌ها کمک شایانی خواهد کرد. وقتی از صرافی‌های مختلف رمزارز می‌خرید، امکانی برای پیگیری آن نیست؛ اما معامله‌های صندوق‌ها کاملاً قانونی و رسمی و پیگیری‌کردنی هستند.

نیازنداشتن به نگه‌داری

صرافی‌ها و کیف‌پول‌های رمزارز برای افرادی که به این حیطه آشنا نیستند، مسئله بزرگی است و آنان را به‌راحتی می‌تواند تا تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری‌نکردن در این بازار پیش ببرد. افرادی که دانش کافی ندارند، ممکن است سرمایه خود را از روی ناآگاهی از دست بدهند و ضررهای زیادی متحمل شوند. 

معامله ازطریق صندوق های سرمایه گذاری رمزارز کار راحت‌تری است و دیگر خطرهای روش پیشین را هم ندارد. بسیاری از افراد تمایل دارند که سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارز را به‌کمک مرجعی رسمی انجام دهند. 

معافیت‌های مالیاتی

صندوق‌های قابل‌معامله در کشورهای زیادی مشمول طرح معاف از مالیات می‌شوند که خبر بسیار خوشی برای سرمایه‌گذاران است. علاوه‌براین، افرادی که می‌خواهند سبد متنوع‌تری داشته باشند، با استفاده از این صندوق‌ها می‌توانند به این هدف دست پیدا کنند. 

صندوق

مشکلات صندوق‌های قابل‌معامله چیست؟

صندوق‌های قابل‌معامله رمزارزی علاوه‌بر مزایا، معایب و مشکلاتی نیز دارد. در‌ادامه، معایب این صندوق‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تمرکزگرایی

تناقضی عجیب برای صندوق های سرمایه گذاری رمزارز وجود دارد و آن هم این است که رمزارزها برای غیرمتمرکزکردن اکوسیستم اقتصادی جهان معرفی شده‌اند؛ درحالی‌که ورود به بازار سهام و استفاده از امکاناتی مانند صندوق قابل‌معامله مجدداً تمرکز ایجاد خواهد کرد که با ماهیت رمزارزها در تضاد است. 

ملموس‌نبودن دارایی‌ها

این مشکل به‌خودی‌خود بزرگ نیست؛ اما برخی از سرمایه‌گذاران آن را تا حد زیادی بزرگ کرده‌اند. در در بازارهای سنتی که خرید سهام و محصولاتی از‌این‌دست اتفاق می‌افتد، شما با محصولی فیزیکی روبه‌رو هستید و در‌صورت نیاز، می‌توانید آن را طلب کنید؛ ولی در دنیای ارزهای دیجیتال، همه‌چیز به‌سمت مجازی‌شدن پیش رفته است و پول‌ها نیز ماهیت فیزیکی خود را از دست داده‌اند.

تصمیم‌گیری برای انتخاب فورک یا انشعاب

رمزارزها مختلف ممکن است فورک یا انشعاب داشته باشند. در‌صورت سرمایه‌گذاری، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید به دارایی قبلی وفادار بمانید یا نسخه جدید را دریافت کنید. در صندوق‌های قابل‌معامله، مدیر صندوق برای این موضوع تصمیم خواهد گرفت. 

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل‌معامله مناسب چه افرادی است؟

بسیاری از افرادی که هنوز درباره سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز تردید دارند، با استفاده از صندوق های سرمایه گذاری رمزارز می‌توانند به این بازار اعتماد کنند. 

این صندوق‌ها رسمی هستند و قابلیت پیگیری خواهند داشت. آن‌ها سرمایه‌گذاران را به‌طور غیرمستقیم درگیر بازار می‌کنند؛ به‌همین‌دلیل، مزیت‌های فراوانی دارند. شایان ذکر است همان‌طورکه گفتیم، صندوق‌های یادشده مشکلاتی هم دارند که در متن مقاله به آن‌ها کرده‌ایم.

جمع‌بندی

صندوق های سرمایه گذاری رمزارز ابزاری هستند که از بازار سنتی سهام به بازار دیجیتالی کریپتو وارد شده‌اند. با استفاده از آن‌ها می‌توانید بدون خرید مستقیم رمزارز در آن سرمایه‌گذاری کنید و دیگر نگران مشکلات صرافی، کیف‌پول و… نباشید. چنین صندوق‌هایی با هدف کاهش ریسک سرمایه‌گذاران به بازار معرفی شده‌اند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا