آموزشمتوسطمقاله

وام دهی بر بستر کریپتو چگونه کار می‌کند؟

وام دهی بر بستر کریپتو یکی از راه‌های کسب سود در بازار رمزارزها به‌حساب می‌آید. امروزه، اکثر افراد با چگونگی سیستم وام دهی بانک‌ها و فراز‌و‌نشیب‌های آن به‌خوبی آشنا هستند. حال با گذشت زمان و رسیدن به این دوره طلایی، یعنی ظهور فناوری بلاکچین، دیگر نیازی نیست مراحل بانکی را طی کنید؛ چراکه در کمترین زمان ممکن، به‌کمک سیستم وام کریپتو می‌توانید وجوه مدنظرتان را دریافت کنید.

فعالان این حوزه می‌دانند که وام دهی بر بستر کریپتو به‌مراتب آسان‌تر از بستر بانک‌هاست و مشکلات و سختی‌های چندانی ندارد. امروزه، افراد زیادی در گوشه‌و‌کنار جهان از این سیستم استفاده می‌کنند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند. در این مقاله از بلاگ تترلند، هرآنچه باید درباره Crypto Lending بدانید، برایتان شرح خواهیم داد.

وام دهی بر بستر کریپتو 

شیوه وام‌گرفتن در این سیستم بدین‌ترتیب است که مقدار لازم از دارایی رمزارزی خود (اعم از اتریوم، بیت کوین و…) را به‌عنوان وثیقه می‌گذارید. سپس، وام خود را در قالب تتر و بیت کوین و سایر رمز‌ارز از دارایی‌های دیگران می‌توانید دریافت کنید.

شایان ذکر است تمامی این فرایندها به‌شکل P2P یا همتا‌به‌همتا در بسترهای آنلاین در بخش وام دهی بر بستر کریپتو صورت می‌پذیرد. ناگفته نماند که در‌این‌میان واسطه‌ای وجود ندارد و شما در زمان تسویه حساب علاوه‌بر مبلغ وام، سود توافق‌شده را باید به حساب وام‌دهنده واریز کنید. 

این سود هنگام دریافت وام در قراردادی در بین طرفین درج و با توافق آن‌ها انجام می‌شود. شما نیز به‌عنوان وام‌دهنده می‌توانید در این عرصه فعالیت کنید و سرمایه‌تان را در‌اختیار کاربران دیگر قرار دهید. هر‌کس با‌توجه‌به سلیقه‌اش، می‌تواند از این سرویس استفاده و درآمد کسب کند.

پلتفرم‌های وام دهی

با‌توجه‌به توسعه صنعت ارز دیجیتال در جهان، مجموعه‌های مختلفی با هدف خدمات‌رسانی به کاربران تأسیس شده‌اند. صرافی‌های بزرگی مانند بایننس و بیت‌فنیکس خدمات مختلفی نظیر خدمات وام دهی بر بستر کریپتو را ارائه می‌دهند.

علاوه‌بر‌این، پلتفرم‌های مخصوصی فقط برای وام دهی ایجاد شده‌اند که با مطالعه دقیق باید یکی از معتبرترین آن‌ها را برای این کار انتخاب کنید. شایان ذکر است که کاربران درباره سودها، نحوه مدیریت، امکان ابطال و تمدید قراردادها و… هم تحقیق کنند تا در دام شرکت‌های نامعتبر گرفتار نشود.

مزایای سیستم وام دهی کریپتو

همان‌طور‌که پیش‌تر اشاره کردیم، یکی از مزایای وام دهی بر بستر کریپتو این است که دردسرهای وام‌های بانکی را ندارد و بسیار راحت‌تر از آن است. علاوه‌بر‌این، مزایای دیگری وجود دارند که در‌ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

درخواست آسان و دریافت

برای دریافت وام از بانک باید دلیل درخواست وام را درج و پول دریافت‌شده را در همان زمینه باید خرج کنید؛ اما در سیستم سیستم وام دهی کریپتو درباره نحوه خرج وام پرس‌وجو نمی‌شود؛ به‌همین‌دلیل، ارزش وام دیجیتال بیشتر از سایر وام‌های دیگر و نیز پرکاربرد‌‌تر است.

بررسی‌نکردن سابقه

برای دریافت وام از بستر کریپتو سابقه تراکنش‌های شما بررسی نمی‌شود و نگرانی‌ای بابت این موضوع نخواهید داشت؛ بلکه تنها مبلغ وام بر‌اساس میزان وثیقه‌ای که می‌گذارید، مشخص می‌شود و با سود تعیین‌‌شده باید آن را بازگردانید.

نداشتن محدودیت

یکی از مزایای مهم این سیستم آن است که بدون محدودیت جغرافیایی و از جای‌جای جهان می‌توانید به‌راحتی از آن وام بگیرید یا وام بدهید. به‌دنبال این اتفاق، از هر نقطه‌ای با نقطه‌ای دیگر می‌توانید ارتباط برقرار و درآمد کسب کنید.

مالیات

پرداخت‌نکردن مالیات از دیگر مزایای وام دهی بر بستر کریپتو به‌شمار می‌رود؛ چرا‌که مبلغ دریافتی شما در هیچ ارگان یا سازمان مشخصی ثبت نمی‌شود. ازاین‌رو، از مراکز مالیاتی کاملاً دور هستید و برای مبلغ دریافت‌شده مالیاتی نمی‌‌پردازید.

وام

همتا‌به‌همتا

نحوه انجام فرایند در بستر کریپتو به‌صورت همتا‌به‌همتاست که یکی دیگر از مزایای آن به‌شمار می‌رود؛ به‌گونه‌ای که مستقیماً با وام‌دهنده یا وام‌گیرنده در ارتباط هستید و شخص سومی در‌ این میان وجود ندارد.

تعیین مبلغ با‌توجه‌به وثیقه

نکته مهم دیگر اینکه محدودیتی برای مبلغ وام وجود ندارد و هر‌چه وثیقه‌تان بیشتر باشد، مبلغ نیز افزایش پیدا می‌کند. 

این‌ها برخی از ویژگی‌های این سیستم است و شما با برخی از ویژگی‌های مهم وام‌ دهی بر بستر کریپتو آشنا شدید؛ بنابراین، با بررسی دقیق‌تر و موشکافانه‌تر، دیگر سراغ بانک‌ها برای دریافت وام نمی‌روید.

نحوه دریافت وام از بستر کریپتو

برای دریافت وام از بستر کریپتو، از روش‌های مختلفی می‌توانید بهره ببرید. درادامه، دو نمونه از این روش‌ها را معرفی می‌کنیم.

۱. مؤسسه مالی متمرکز (CeFi)

به مؤسسه‌های مالی متمرکز، سیفای یا CeFi (مخفف Centralized & Finance) گفته می شود که تا حدودی شبیه سیستم‌های بانکی عمل می‌کنند. در این مؤسسه‌ها، به‌واسطه دارایی‌های آن دسته از کاربرانی که سرمایه‌شان را در آن‌جا استیک کرده‌اند، در قالب وام مبالغی به کاربران دیگر اهدا می‌شود. 

همچنین علاوه‌بر بازگشت تمام مبلغ، سودی با عنوان سود استیک به وام‌دهنده باز‌می‌گردد. سیفای‌های متعددی در کریپتو وجود دارند که با کمی بررسی می‌توانید مؤسسه‌های معتبر را پیدا کنید و درخواست خود را ارائه دهید.

۲. پلتفرم غیرمتمرکز (DeFi)

روش دوم گرفتن وام ازطریق پلتفرم‌ها و مؤسسه‌های غیر‌متمرکز یا Defi (مخفف Decentralized Finance) است. نکته مهم این است که دیفای‌ها اغلب محدودیت‌های سیفای‌ها را ندارند و این ویژگی مثبت آن‌ها محسوب می‌شود. به‌کمک این سرویس‌ها افراد از تمامی نقاط جهان می‌توانند بدون محدودیت درخواست وام کنند.

در‌واقع، برای اینکه بتوانید از آن‌ها خدماتی بگیرید، مانند سیفای‌ها به احراز هویت‌ های سخت‌گیرانه نیازی ندارید. اساس کار این پلتفرم‌ها قراردادهای هوشمند است که در این زمینه پلتفرم‌های متعدد و معتبر بسیاری وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها خدمات دریافت کنید.

جمع‌بندی

به‌طور‌کلی، وام دهی بر بستر کریپتو مزایای زیادی دارد و با بررسی آن‌ها متوجه این قضیه می‌شوید که دیگر به طی‌کردن مراحل بانکی برای اخذ وام نیازی ندارید. در این بستر، فرایندها بسیار راحت‌تر و بدون فراز‌و‌نشیب خاصی طی می‌شوند. شما فقط به مبلغ اندکی برای قرار‌دادن به‌عنوان وثیقه نیاز دارید تا مبلغ تسهیلات خودتان را دریافت کنید.

افزون‌براین، محدودیتی در مبلغ دریافتی وجود ندارد و با افزایش وثیقه می‌توانید آن را نیز افزایش دهید. در‌نهایت، باید بدانید که به‌کمک مؤسسه‌های متمرکز (CeFi) و پلتفرم‌های غیرمتمرکز (DeFi) می‌توانید کار خودتان را پیش ببرید‌. بنابراین، حتماً سیفای‌ها و دیفای‌ها را دقیق بررسی کنید تا مرکزی معتبر و مطمئن بتوانید پیدا کنید. به‌منظور تسویه مبلغ دریافتی، تنها کافی است سود قیدشده در قرارداد را به‌همراه اصل مبلغ وام پرداخت کنید.

اگر برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال به‌دنبال پلتفرمی معتبری هستید، ما در تترلند تمام مقدمات را برای انجام معاملات به‌صرفه فراهم کرده‌ایم. شما می‌توانید از نسخه ۷.۰ وب‌سایت و اپلیکیشن ما دیدن کنید و در کمتر از ۵ دقیقه اولین تراکنش خود را در تترلند انجام دهید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا