آموزشمتوسط

فورک چیست؟

همانطور که احتمالا می‌دانید، اطلاعات ثبت شده در بلاک چین قابل تغییر نیستند. وقتی یک بلاک چین فعالیت خود را شروع می‌کند، تا زمانی که مورد پذیرش کاربران باشید، هیچ کس نمی‌تواند جلوی کار آن را بگیرد.

در این مقاله تصمیم داریم در مورد تغییرات قوانین بلاک چین و یا فورک صحبت کنیم.

در هر کدام از رمز ارزها یک سری قوانین که اصطلاحا به آن پروتکل می‌گوییم. این پروتکل ها توسط برنامه نویسان تعیین شده است. یک بلاکچین براساس همان پروتکل و قوانین تا ابد به کار خود ادامه می‌دهد.

مثلا برای بیتکوین چنین قوانینی تعریف شده: زمان هر بلاک 10 دقیقه باشد، هر بلاک 1 مگابایت ظرفیت داشته باشد.

تعریفی از فورک

واما اگر کسی با قوانین بیتکوین یا هر ارز دیجیتال دیگری مخالف بود چه؟

اگر در شبکه یک ارز دیجیتال، یک اتفاق ناخوشایند رخ دهد چه؟

راه ‌حل ساده است، به‌روزرسانی یا ایجاد بلاکچین جدید که اصطلاحا به آن فورک می‌گویند.

وقتی گروهی از برنامه نویسان از شرایط و قوانین یک ارز دیجیتال رضایت نداشته باشند. یا اینکه شبکه با مشکلاتی روبرو باشد که حل آن ضروری است. راه‌حلی به نام فورک پیش روی این افراد است.

واژه فورک یا انشعاب از پروژه‌های برنامه‌نویسی ریشه گرفته است. در حقیقت با کپی کد منبع یک پروژه و ایجاد تغییراتی در آن، برنامه‌ای جدید از دل برنامه قبلی بیرون می‌آید.

از این رو فورک در ارزهای دیجیتال نیز با مفهومی یکسان و با برخی پیچیدگی‌های خود به کار می‌رود.

به‌طور خلاصه، واژه فورک یا انشعاب فقط یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا یک پروتکل، آپدیت می‌شود. در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال و بلاکچین فورک زمانی اتفاق می‌افتد که شبکه به دو بخش تقسیم شود.

مرجع خرید و فروش تتر

سافت فورک (Soft fork) چیست؟


سافت فورک یک بروزرسانی در نرم افزار بوده که با نسخه‌های قدیمی سازگار است.

این بدین معناست که شرکت‌کنندگانی که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده باشند نیز می‌توانند در اعتبارسنجی (Validation) و تایید (Verification) تراکنش‌ها شرکت کنند.

پیاده‌سازی سافت فورک به نسبت ساده تر می باشد. چراکه تنها نیاز است اکثریت شرکت‌کنندگان نرم‌افزار خود را آپدیت کنند. تمام شرکت‌کنندگان چه نرم‌افزار خود را آپدیت کرده و چه نکرده باشند، می‌توانند بلاک‌های جدید را تشخیص دهند و فعالیتشان با شبکه سازگار است. نکته‌‌ی قابل تامل این است که عملکرد شرکت ‌کننده‌ای که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

فورک چیست

یک مثال برای سافت فورک این است که مثلا سایز بلاک‌ها از 1 مگابایت به 800 کیلوبایت تغییر پیدا کرده است. نودهایی از شبکه که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده‌اند در سافت فورک می‌توانند تراکنش‌های جدید را ببینند.

مشکل زمانی به وجود می‌آید که ماینری که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده است، بخواهد بلاک جدیدی را ثبت نماید و بلاک او توسط شبکه رد می‌شود.

از این رو سافت فورک یک مکانیزم ارتقاء تدریجی را نشان می‌دهد که افرادی که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده‌اند با محدود شدن قابلیت‌هایشان، انگیزه‌ی کافی برای اینکار را پیدا کنند.

هاردفورک (Hardfork) چیست؟

هاردفورک مربوط به تغییرات نرم‌افزاری است که که با نسخه‌های قدیمی سازگار نیست. در این فورک تمامی شرکت ‌کنندگان باید نرم‌افزار خود را به روزرسانی کنند تا قادر باشند در تایید تراکنش‌ها و اعتبارسنجی آنها شرکت کنند.

نودهایی که به روزرسانی را انجام نداده باشند از شبکه جدا شده و نمی‌توانند تراکنش‌های جدید را تایید کنند. این فورک موجب انشعاب دائمی بلاکچین می‌شود و تا زمانی که کاربرانی در زنجیره‌ی قدیمی حضور داشته باشند، دو بلاکچین به صورت جداگانه و همزمان وجود خواهند داشت.

بیتکوین کش و اتریوم کلاسیک مشهورترین نمونه‌های یک هاردفورک هستند. البته هاردفورک همیشه باعث به وجود آمدن یک ارز دیجیتال جدید نمی‌شود بلکه تمام جامعه برسر آن توافق می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و به روز در مورد خرید ارز دیجیتال و خرید تتر می توانید با تترلند همراه باشید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا