مبتدیمقاله

رمزارز کاردانو (Cardano) چیست؟

 رمزارز کاردانو پلتفرم بلاک‌چین منبع‌باز و غیرمتمرکزی است که آن را شرکت فناوری توسعه داده است و ازجمله بلاک‌چین‌های نسل سوم محسوب می‌شود. پروژه Cardano و رمز‌ارز ADA از زمان تأسیس تا‌به‌امروز، در کانون توجه علاقه‌مندان ارز‌های دیجیتال قرار گرفته است.

در این مقاله از بلاگ تترلند، به این پرسش پاسخ می‌دهیم که کاردانو چیست و چه کاربردی دارد؟ پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

کاردانو (Cardano) چیست؟

Cardano پلتفرمی بلاکچینی است که به‌منظور ایجاد محیطی امن برای ساخت و اجرای برنامه‌های متمرکز و نامتمرکز طراحی شده‌ است. رمز‌ارز مبتنی‌بر بلاک‌چین کاردانو ADA نامیده می‌شود؛ اما بسیاری از افراد از ADA و Cardano به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند.

کاردانو علاوه‌بر اینکه رمزارز‌ است، پلتفرمی بلاک‌چینی برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز از‌طریق قراردادهای هوشمند به‌شمار می‌آید. همچنین، پلتفرم Cardano با تمرکز بر پایداری و مقابله با مشکلات مصرف انرژی زیاد در راه‌حل‌های بلاک‌چین موجود طراحی شده ‌است.

برخلاف بلاک‌چین بیت‌کوین که با استفاده از توان محاسباتی و مصرف انرژی از‌طریق مکانیزم اثبات کار (PoW) ایمن می‌شود، بلاک‌چین کاردانو با کمک مکانیزم اثبات سهام (PoS) ایمن‌سازی را انجام می‌دهد.

اثبات سهام (PoS) الگوریتم اجماع بهینه و کم‌مصرفی است که در نسل سوم بلاک‌چین‌ها به‌کار گرفته می‌شود. مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS)، با هدف از‌بین‌بردن مشکلات اولین الگوریتم اجماع طراحی شده است.

پلتفرم کاردانو پروژه‌ای متن‌باز است و این یعنی هر‌کسی می‌تواند به ایمن‌سازی شبکه یا تکمیل تراکنش‌ها یا ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز ذخیره‌شده در بلاک چین Cardano کمک کند. توسعه‌دهندگان و سایر پروژه‌های کریپتو نیز می‌توانند راه‌حل‌های خود را روی بلاک‌چین کاردانو پیاده کنند. این کار بسیار ساده‌تر و ایمن‌تر از توسعه بلاک چین از آغاز است.

رمزارز کاردانو چیست؟

ارز دیجیتال بومی پلتفرم کاردانو آدا (ADA) نام دارد. رمزارز Cardano مانند بیت کوین و اتریوم، رمز‌ارزی غیرمتمرکز است و ADA را برای هر‌کسی در هر نقطه‌ای از جهان بدون وابستگی به شخص ثالث مرکزی می‌توان ارسال کرد.

به‌گفته تیم کاردانو، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این شبکه بسیار بیشتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از بلاکچین‌های قدیمی مانند اتریوم است. نکته مهم دیگر اینکه رمزارز ADA قلب مرکزی اکوسیستم Cardano شناخته می‌شود. برخی از ویژگی‌های این رمز‌ارز عبارت‌اند از:

 • استفاده از ریاضیات برای ایجاد بلاک‌چینی با امنیت بیشتر
 • ایجاد پروتوکل رأی‌گیری ایمن برای دارندگان توکن
 • تفکیک لایه‌های حسابداری و محاسباتی
 • مقیاس‌پذیری بیشتر

ناگفته نماند که رمزارز کاردانو (ADA) به‌افتخار آدا لاولیس کنتس بریتانیایی، اولین برنامه‌نویس کامپیوتر جهان‌، نام‌گذاری شده است.

تترلند
تترلند

کاربردهای رمزارز ADA در شبکه کاردانو

با‌توجه‌به اینکه ADA به‌عنوان یکی از ۱۰ رمزارز برتر بازار شناخته می‌شود، بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز و متمرکز از آن پشتیبانی می‌کنند. رمزارز Cardano را با استفاده از اکثر صرافی‌‌های مبتنی‌بر شبکه‌های بایننس، اسمارت‌چین، ولاس و شبکه اصلی کاردانو می‌توان خرید‌و‌فروش کرد.

از صرافی‌های مناسب برای خرید‌و‌فروش ADA می‌توان به بایننس، کوین‌بیس، هیوبی، کوکوین، گیت، کراکن، کوینکس، بیترکس، بیتفینکس و دکس‌های پنکیک‌سواپ و سوشی‌سواپ اشاره کرد.

بهترین کیف‌‌پول‌های رمزارز کاردانو

کیف‌پول رسمی پلتفرم کاردانو دِیدِلس (Daedalus) نام دارد. این کیف‌پول کاملاً غیرمتمرکز و ایمن است و برای سیستم‌عامل‌های لینوکس و مک و ویندوز دردسترس قرار دارد.

به‌جز کیف‌پول Daedalus، چند کیف‌پول غیررسمی نیز برای ذخیره Cardano وجود دارد که امکان ذخیره‌سازی و دریافت و ارسال واحدهای Ada را بدون نیاز به دانلود بلاک‌چین فراهم می‌کنند. برخی از این کیف‌پول‌ها ازاین‌قرارند:

 • کیف‌پول Ledger Nano X
 • کیف‌پول Ledger Nano S
 • کیف‌پول Trezor Model T
 • کیف‌پول Daedalus
 • کیف‌پول نرم‌افزاری YOROI (تحت‌وب و موبایل)
 • کیف‌پول نرم‌افزاری Atomic (دسکتاپ و موبایل)
 • کیف‌پول نرم‌افزاری Exodus (دسکتاپ و موبایل)
 • کیف‌پول نرم‌افزاری Guarda (دسکتاپ و موبایل و تحت‌وب)

تعداد توکن‌های درگردش رمزارز کاردانو (ADA)

حداکثر توکن‌های قابل‌عرضه آدا ۴۵‌میلیارد کوین اعلام شده ‌است. در زمان نگارش این مقاله، عرضه فعلی کاردانو (ADA) تقریباً ۳۱‌میلیارد است که ۵۷.۶درصد از کل کوین‌ها در عرضه اولیه سکه (ICO) آن توزیع شد.

بین سپتامبر‌۲۰۱۵ و ژانویه‌۲۰۱۷، شرکت IOHK میزبان ۵ دوره جداگانه فروش عمومی این ارز بود که به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند امکان می‌داد تا با سرمایه‌گذاری توکن‌های ADA را دریافت و از توسعه اولیه پشتیبانی کنند.

به‌محض راه‌اندازی شبکه، حدود ۲.۵میلیارد توکن ADA به IOHK اختصاص یافت. همچنین، ۲.۱میلیارد توکن ADA به EMURGO، شرکت بین‌المللی توسعه بلاکچین، درقبال کار روی پایه‌گذاری اولیه پروتکل Cardano دستمزد داده شد.

علاوه‌براین، ۶۴۸میلیون ADA به بنیاد Cardano برای تبلیغات و ارتقای این پلتفرم تعلق گرفت. به‌صورت خلاصه، حدود ۱۶درصد از رمز‌ارز ADA به بنیان‌گذاران پروژه رسید و ۸۴درصد باقی‌مانده نیز بین سرمایه‌گذاران تقسیم شد.

تاریخچه رمزارز کاردانو

چارلز هاسکینسون، یکی از بنیان‌گذاران اصلی اتریوم، رمزارز کاردانو را راه‌اندازی کرد. ویتالیک بوترین به توسعه غیرانتفاعی اتریوم و هاسکینسون به مداخله نهادی انتفاعی برای توسعه بیشتر اتریوم علاقه‌مند بود.

درنتیجه این اختلافات، هاسکینسون اتریوم را ترک کرد و شرکت انتفاعی Input Output Hong Kong (IOHK) را در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی کرد. او از سال ۲۰۱۵ به‌عنوان رئیس IOHK توسعه پلتفرم Cardano را رهبری کرد.

در سال ۲۰۱۵، توسعه پلتفرم Cardano به‌منظور یافتن راه‌حل‌هایی برای مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم و بیت کوین آغاز شد و سرانجام پس از ۲ سال تحقیق و آزمایش، پلتفرم و رمزارز کاردانو (ADA) در ۲۸‌سپتامبر‌۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. در‌حال‌حاضر، سه بنیاد و شرکت روی توسعه کاردانو کار می‌کنند‌:

 • The Cardano Foundation
 • IOHK
 • EMURGO

جمع‌بندی

رمزارز کاردانو چندین ویژگی برجسته دارد که آن را از سایر رمزارزهای بازار متمایز می‌کند. Cardano رمز‌ارزی متن‌باز با هدف فراهم‌کردن زیرساخت‌های بلاک چین در اکوسیستم کریپتوست. همچنین، از Cardano برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز از‌طریق قراردادهای هوشمند ذخیره‌شده در بلاکچین استفاده می‌شود.

رمز‌ارز Cardano مانند اتریوم، بزرگ‌ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند امروزی، پلتفرمی غیرمتمرکز است و از‌نظر فعالان حوزه رمزارز، رقیبی قدرتمند برای اتریوم و ایاس و سایر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند محسوب می‌شود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا