آموزشپیشرفتهمقاله

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

عرضه اولیه سکه (ICO) روشی است که شرکت‌ها می‌توانند برای پروژه‌ای در فضای ارز رمزنگاری شده، سرمایه جمع کنند. در یک ICO، تیم‌‌ها توکن‌های مبتنی بر بلاک چین را برای فروش به مشتریان اولیه و خرید ارز دیجیتال تولید می‌کنند.


این به عنوان مرحله سرمایه گذاری جمعی عمل می‌کند -کاربران توکن‌هایی دریافت می‌کنند که می‌توانند از آن‌ها برای خرید ارز دیجیتال و فروش آن استفاده کنند(بلافاصله یا در آینده)- و پروژه برای تأمین بودجه توسعه، پول دریافت می‌کند.

این روش در سال 2014 رواج یافت که برای تأمین بودجه توسعه اتریوم مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان، صدها سرمایه‌گذاری (به ویژه در دوره رونق سال 2017)، با درجات مختلف موفقیت، انجام شده است. در حالی‌که این اسم شبیه پیشنهاد اولیه (IPO) به نظر می‌رسد، این دو روش کاملاً متفاوت از هم برای به‌دست آوردن بودجه هستند.

ICO در مقابل IPO

عرضه اولیه سکه ICO در مقابل IPO


عرضه اولیه سکه معمولاً برای مشاغل مستقر که سهام مالکیت جزئی شرکت خود را به عنوان راهی برای جمع‌آوری سرمایه می‌فروشند، اعمال می‌شود. در مقابل، ICO به عنوان مکانیزم جمع‌آوری کمک مالی استفاده می‌شود که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که در مراحل اولیه برای پروژه خود سرمایه جمع کنند. وقتی سرمایه گذاران ICO توکن خریداری می‌کنند، هیچ مالکیتی در شرکت خریداری نمی‌کنند.

جایگاه ICO

جایگاه ICO

ICOها می‌توانند جایگزین مناسبی برای بودجه سنتی برای استارتاپ‌های فناوری باشند. غالباً، تازه‌واردان برای به‌دست آوردن سرمایه بدون داشتن یک محصول کاربردی از قبل تلاش می‌کنند. در فضای بلاک چین، بنگاه‌های مستقر در پروژه هایی با شایستگی یک وایت پیپر به ندرت سرمایه گذاری می‌کنند. علاوه بر این، عدم تنظیم ارزهای رمزپایه بسیاری را از بررسی راه‌اندازی‌های بلاک چین منصرف می‌کند.

گرچه این کار فقط توسط استارت‌آپ‌های جدید مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. شرکت‌های تاسیس شده نیز گاهی اوقات تصمیم می‌گیرند که ICO معکوس راه‌اندازی کنند، که از نظر عملکرد بسیار شبیه ICO معمولی است. در این حالت، یک کسب و کار قبلاً کالایی یا خدماتی داشته و برای تمرکززدایی از اکوسیستم خرید ارز دیجیتال و فروش خود، توکن صادر می‌کند.


متناوباً، آن‌ها ممکن است میزبان یک ICO باشند تا طیف گسترده‌تری از سرمایه‌گذاران را شامل شود و برای یک محصول مبتنی بر بلاک چین، برای قرار دادن در بازار خرید ارز دیجیتال سرمایه جمع کنند.


ICO در مقابل عرضه اولیه صرافی (IEO)

عرضه اولیه سکه (ICO) در مقابل عرضه اولیه صرافی (IEO)


عرضه اولیه سکه و عرضه اولیه صرافی از بسیاری جهات شبیه به هم هستند. تفاوت کلیدی این است که IEO فقط توسط تیم توسعه پروژه پذیرفته نمی‌شود، بلکه در کنار صرافی ارز رمزنگاری شده است.

شرکای تبادل با این تیم، به کاربران خود اجازه می‌دهند که به طور مستقیم از سیستم عامل خود، توکن استفاده کنند. این می‌تواند برای همه طرف‌های درگیر مفید باشد. هنگامی که یک صرافی معتبر از IEO پشتیبانی می‌کند، کاربران می‌توانند انتظار داشته باشند که پروژه به طور دقیق حسابرسی شود. تیم پشتیبان IEO از افزایش سود برخوردار می‌شوند و مبادله از موفقیت پروژه سود می‌برد.

ICO چگونه کار می کند؟

ICO چگونه کار می کند؟


ICO می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات، تیم توسعه میزبان آن یک بلاک چین کاربردی خواهد داشت که در ماه‌ها و سال‌های آینده به توسعه آن ادامه می‌دهند. در این حالت، کاربران می‌توانند توکن‌هایی را که به آدرس آن‌ها در این زنجیره ارسال می‌شود، در بازار خرید ارز دیجیتال به دست آورند.

در غیر این صورت، ممکن است بلاک چین راه اندازی نشده باشد، در این صورت توکن‌ها از روی یک سایت ثابت (مانند اتریوم) صادر می‌شوند. به محض فعال شدن زنجیره جدید، دارندگان می‌توانند توکن‌های جدید خود را در بالای آن عوض کنند.

با این وجود رایج ترین روش، صدور رمز در یک زنجیره با قابلیت قرارداد هوشمند است. باز هم، این کار عمدتاً در Ethereum انجام می‌شود، همچنین بسیاری از برنامه ها از استاندارد رمز ERC-20 استفاده می‌کنند. اگرچه همه از ICO نشأت نگرفته‌اند، اما تخمین زده می‌شود که امروزه بالغ بر 200000 توکن Ethereum وجود داشته باشد.


علاوه بر اتریوم، زنجیره‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند: Waves ، NEO ، NEM یا Stellar چند نمونه مشهور هستند. با توجه به انعطاف پذیری این پروتکل‌ها، بسیاری از سازمان‌ها هیچ برنامه‌ای برای مهاجرت ندارند اما در عوض تصمیم می‌گیرند پایه‌های موجود را بنا کنند.

این روش به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا از تأثیرات شبکه اکوسیستم مستقر استفاده کنند و به توسعه‌دهندگان امکان دسترسی به ابزارهایی را می‌دهد که قبلاً آزمایش و امتحان شده‌اند.

فروش تتر

زمان اعلام عرضه اولیه سکه


ICO زودتر از موعد اعلام می‌شود و قوانینی را برای نحوه اجرای آن مشخص می‌کند. ممکن است یک بازه زمانی را برای آن مشخص کند، یک مرحله سخت برای تعداد توکن‌های فروخته شده در بازار خرید ارز دیجیتال را پیاده سازی کند یا هر دو را ترکیب کند. همچنین ممکن است یک لیست وجود داشته باشد که شرکت کنندگان باید از قبل در آن ثبت نام کنند.

سپس کاربران برای خرید ارز دیجیتال وجوه را به آدرس مشخصی ارسال می‌کنند. به طور کلی، بیت کوین و اتریوم به دلیل محبوبیت آن‌ها پذیرفته می‌شوند. خریداران یا آدرس جدیدی برای دریافت توکن در اختیار شما قرار می‌دهند، یا توکن‌ها به طور خودکار به آدرسی که پرداخت خرید ارز دیجیتال از آن انجام شده ارسال می‌‌‌شود.

ریسک‌های ICO چیست؟


دیدگاه این مسئله که توکن جدیدی ممکن است بازدهی هنگفتی را در خرید ارز دیجیتال، ارائه دهد، امری جالب توجه است. اما همه ارز ها و توکن‌ها برابر نیستند. مانند هر سرمایه گذاری ارز رمزنگاری شده، هیچ تضمینی برای بازگشت مثبت سرمایه شما (ROI) وجود ندارد.

تعیین این که آیا پروژه دوام می آورد یا خیر سخت است زیرا فاکتورهای زیادی برای ارزیابی وجود دارد. سرمایه گذاران احتمالی باید دقت لازم را در خصوص خرید ارز دیجیتال انجام دهند و تحقیقات گسترده‌ای را در مورد توکن‌هایی که در نظر دارند انجام دهند. این فرآیند باید شامل یک تحلیل بنیادی کامل باشد. لیست زیر شامل چند سؤال است که نیاز به پاسخ شما دارند:

آیا این مفهوم دائمی است؟ چه مشکلی را حل می‌کند؟
نحوه تأمین کالا چگونه تخصیص می‌یابد؟
آیا این پروژه به بلاک چین/توکن نیاز دارد یا می‌توان آن را بدون آن انجام داد؟
آیا تیم توسعه از اعتبار بالایی برخوردار است؟ یا آن‌ها مهارت‌های لازم جهت پیش‌برد و دست‌یابی به اهداف پروژه را دارند؟
مهم‌ترین قانون این است که هرگز بیش از توان مالی خود، سرمایه‌گذاری نکنید. بازارهای ارزهای رمزنگاری شده دارای نوسان هستند و ریسک‌هایی دارند که شما در ابتدا باید به خوبی با آن ها آشنا شوید.


نتیجه‌گیری


عرضه اولیه سکه به عنوان ابزاری برای پروژه‌هایی که در مراحل اولیه کار خود نیازمند دست‌یابی به بودجه هستند بسیار مؤثر بوده است. به دنبال موفقیت عرضه اولیه ارز اتریوم در سال 2014، بسیاری از سازمان‌ها توانستند برای تهیه پروتکل‌ها و اکوسیستم‌های جدید سرمایه کسب کنند.

با این وجود تترلند به خریداران توصیه می‌کند که توجه داشته باشند در چه چیزی سرمایه گذاری می‌کنند. بازدهی تضمینی وجود ندارد. با توجه به جذابیت فضای ارزهای رمزنگاری شده، چنین سرمایه گذاری‌هایی نیازمند اطلاعات بالا و بررسی‌های دقیق است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا