آموزشمبتدی

آیا امکان دارد بیش از یک متاورس وجود داشته باشد؟

متاورس محیطی آنلاین و عمیق است و زندگی واقعی و دیجیتالی کاربران را به‌هم متصل می‌کند. این دنیای مجازی با استفاده از واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) و بلاک چین راه‌های دیجیتالی جدیدی برای کار و تعامل اجتماعی و تفریح ایجاد می‌کند.

پروژه‌هایی مانند دیسنترالند و  SecondLive تاکنون توانسته‌اند بازی‌های کسب درآمد و اپلیکیشن‌های بلاک‌چینی را به‌کار ببرند و با استفاده از آن کاربران را برای کار و فعالیت اجتماعی و رسیدن به اهداف مشترک دور‌هم جمع کنند. علاوه‌بر‌این، شرکت‌های بزرگ تکنولوژی برای هم‌سو‌بودن با موضوعات  به‌روز، متاورس‌های خود را ایجاد کرده‌اند.

اگرچه دنیاهای مجازی متعددی می‌توانند وجود داشته باشند، زمانی مفید هستند که بتوانند به‌هم متصل شوند. تکنولوژی بلاک چین راهی منحصربه‌فرد برای تعامل متاورس ایجاد کرده است. این امر احتمالاً موجب تمایل کاربران به رمز‌ارزها و اقلام و دارایی‌های دیجیتال بین جهان‌های متاورسی شود.

در این مقاله از بلاگ تترلند، سعی خواهیم کرد به این سؤال جواب دهیم که آیا امکان دارد بیش از یک متاورس وجود داشته باشد؟ پس تا پایان با ما همراه باشید.

متاورس چیست؟

متاورس (Metaverse) یکی از واژه‌هایی است که وقتی افراد درباره آینده تکنولوژی و ارز دیجیتال و اینترنت سخن می‌گویند، به آن اشاره می‌کنند. این جهانی مجازی سه‌بعدی هنوز به‌طور‌کامل پیاده نشده است؛ اما شرکت‌های جهانی و پروژه‌های کوچکی به‌منظور ساخت آینده محیط‌های دیجیتال، برای خلق آن تلاش می‌کنند.

متاورس ایده‌ای از دنیاهای مجازی و به‌هم متصل است که ازطریق آواتارهای سه‌بعدی می‌توان آن‌ها را جست‌وجو کرد. در‌حقیقت، Metaverse شکل بعدی اینترنت به‌شمار می‌آید؛ ولی تجربه‌ آنلاین در آن بسیار عمیق‌تر و تعاملی‌تر است.

متاورس از فناوری‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی و بلاکچین استفاده می‌کند؛ بدین‌صورت که با استفاده از واقعیت افزوده به کاربران امکان می‌دهد اشیای دیجیتالی را با دوربین مشاهده کنند.

با استفاده از واقعیت مجازی، امکان دیدن محیط‌های مجازی خلق‌شده با کامپیوتر به‌واسطه هدست‌های VR فراهم است. ناگفته نماند تکنولوژی بلاک چین نیز مالکیت دیجیتال و آثار کلکسیونی دیجیتال و انتقال ارزش را امکان‌پذیر می‌کند.

نکته مهم دیگر اینکه پلتفرم‌های NFT با اتصال بازی‌ها و جوامع رمزارزی، در توسعه Metaverse گیمینگ مشارکت می‌کنند. برای مثال، بازی فورت‌نایت پلتفرم متاورسی است که توانسته ۳۵۰میلیون نفر بازیکن را در دنیای مجازی به‌هم متصل کند.

هرچند متاورس هنوز در حال توسعه است، کاربردهای آن در آینده به فراتر از بازی می‌رود. برای مثال، هویت دیجیتال و اشتغال از راه دور و حکومت غیرمتمرکز، تنها حوزه‌هایی هستند که می‌توانند از فناوری جهان مجازی بهره بگیرند.

یک متارس

در متاورس چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

متاورس ترکیبی از دنیای واقعی و دیجیتالی است. برای مثال، با استفاده از هدست VR می‌توان جلسه برگزار یا بدون حضور فیزیکی قراردادی را امضا کرد. افزون‌براین، در فروشگاه‌های مجازی می‌توان خریدهای روزانه را انجام و آثار NFT را به اشخاص مجازی نشان داد یا بدون خارج‌شدن از منزل از نمایشگاه آثار هنری دیدن کرد.

بازی‌های کسب درآمد مانند اکسی اینفینیتی و ابزارهای تعامل کاری مانند Gather.town تاکنون توانسته‌اند بخش‌هایی از دنیاهای مجازی را به‌اجرا درآورند. در این پروژه‌ها، کاربران با‌هم ملاقات و تفریح می‌کنند و برای یکدیگر رمز‌ارز می‌فرستند یا حتی برای معاش روزانه خود کسب درآمد می‌کنند.

دیسنترالند یکی از نمونه‌هایی به‌حساب می‌آید که توانسته است دنیای آنلاین و دیجیتال را با رمزارزها و NFT و کارکردهای اجتماعی ترکیب کند. این دنیای مجازی آیتم‌های کلکسیونی تا املاک مجازی را شامل می‌شود.

به‌عنوان نمونه، بازیکن می‌تواند با استفاده از رمزارز بومی دیسنترالند، یعنی مانا (MANA)، قطعه‌ای زمین ۱۶ در ۱۶ متری بخرد که به‌صورت NFT و بر بستر بلاکچین اتریوم است.

در جهان متاورس، علاقه‌مندان به موضوعی خاص می‌توانند کنارهم جمع شوند. در یکی از این گردهمایی‌ها در Metaverse که با موضوع کنسرت نجومی و با میزبانی تراویس اسکات برگزار شده بود، ۱۲میلیون نفر کاربر شرکت کردند.

برخلاف کنسرت‌های واقعی، کاربران در دنیاهای دیجیتال با استفاده از آواتارهای خود می‌توانند با رپرهای معروف تعامل برقرار کنند و از نماهای سه‌بُعدی و متحرک لذت ببرند.

آیا فقط یک متاورس وجود دارد؟

متاورس ثابت می‌کند که محیطی مجازی و مشترک برای همه افراد وجود دارد؛ اما همان‌گونه که در پروژه‌های مختلف این حوزه می‌بینیم، جهان‌های مجازی متعدد و مجزایی ممکن است وجود داشته باشند؛ بنابراین، هر Metaverse کارکرد مخصوصی دارد.

همان‌طورکه رسانه‌های اجتماعی خدمات مختلفی به کاربرانشان ارائه می‌دهند، دنیاهای دیجیتال نیز می‌توانند امکانات مجازی متفاوتی فراهم کنند. برای مثال، متاورسی می‌تواند روی بازی تمرکز کند و دیگری روی ملاقات‌ها و کنسرت‌ها.

پروژه‌های Metaverse مبتنی‌بر رمزارز مانند اکسی اینفینیتی و دیسنترالند و SecondLive هر‌کدام رویکرد متفاوتی در ایجاد متاورس دارند. همچنین، شرکت‌های بزرگی در حال حرکت به‌سوی این دنیای مجازی هستند.

برای نمونه، فیسبوک نام خود را به متا تغییر داده و میلیاردها دلار روی توسعه محتوای متاورسی، نرم‌افزار، واقعیت افزوده و هدست‌های واقعیت مجازی سرمایه‌گذاری کرده است. مایکروسافت و گوگل و تنسنت نیز با ساخت تکنولوژی‌های جدید در حال ورود به متاورس هستند.

به‌طورایدئال متاورس‌ها قابلیت تعامل با یکدیگر را خواهند داشت؛ یعنی متاورسی می‌تواند به‌آسانی از داده‌های جهان مجازی دیگر استفاده کند و تبادل داده انجام دهد. قابلیت تعامل به کاربران امکان می‌دهد انواع دارایی‌ها مانند NFTها و رمزارزها را بین Metaverseها انتقال دهند.

بسیاری از توسعه‌دهندگان به بلاک چین برای اتصال متاورس‌ها امیدوارند؛ زیرا بلاکچین غیرمتمرکز و شفاف است و امکان اثبات مالکیت، اعتبارسنجی، انتقال ارزش و دسترسی را فراهم می‌کند.

به‌عنوان مثال، اگر دو بازی کسب درآمد با قابلیت تعامل روی یک بلاکچین ساخته شده باشند، کاربران آن‌ها می‌توانند در هر دو بازی مشارکت و اقلام مجازی خود را در کمال امنیت بین دو بازی جابه‌جا کنند. همچنین، امکان وجود پل‌های بلاکچینی برای انتقال رمزارزها و دارایی‌های دیجیتال بین بلاکچین‌های مختلف وجود دارد.

یک متاورس

وب متاورس در آینده چگونه است؟

متاورس هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد و کسی نمی‌داند در آینده چگونه خواهد بود؛ اما بی‌شک حوزه‌ای از فناوری است که سرمایه و توسعه‌دهندگان را جذب خود می‌کند. همان‌طور‌که گفتیم، احتمالاً Metaverse از چندین متاورس واحد تشکیل شده باشد.

با‌این‌حال، فناوری‌هایی مانند بلاکچین و ارز دیجیتال نقش مهمی در اتصال دنیاهای مجازی بازی خواهند کرد. ممکن است در طولانی‌مدت دنیاهای مجازی متعددی را با اهدافی مختلف ببینیم که در‌مجموع جزئی از متاورسی واحد باشند. ایجاد وبی که از Metaverseهای مختلف تشکیل شده باشد، باعث جذب بیشتر کاربران می‌شود.

جمع‌بندی

هر‌چه پروژه‌های متاورسی بیشتری در بازار ایجاد شوند و پروژه‌های موجود نیز کارکردها و خدمات بیشتری اضافه کنند، Metaverse به رشدش ادامه خواهد داد. تاکنون، فضای رمزارزها پروژه‌های متاورسی موفقی مانند دیسنترالند به خود دیده است.

همچنین، بازیکنان بازارهای سنتی در‌این‌میان دیده می‌شوند؛ از‌جمله فورت‌نایت و متا. با پیشرفت AR ،VR، بلاکچین و سایر فناوری‌ها جهان‌های متاورس جدید و نامحدودی خواهیم دید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا