آموزشپیشرفتهمقاله

دنیای اسرارآمیز دیسنترالند (Decentraland) و ارز دیجیتال MANA

در این مقاله از بلاگ تترلند، به دنیای نوظهوری پا می‌گذاریم که تحول بزرگی در عرصه بازی‌های مبتنی‌بر بلاکچین ایجاد کرد.

به دنیای دیسنترالند خوش آمدید!

دیسنترالند (Decentraland) جامعه و دنیایی مجازی است که برپایه تکنولوژی بلاکچین بنا شده است. در این دنیای مجازی، کاربران می‌توانند صاحب زمین یا NFT باشند. در سال ۲۰۱۶، استبان اوردانو (Estabon Ordano) و آری میلیک (Ari Meilich) این دنیای اعجاب‌انگیز را معرفی کردند.

اگر سابقه فعالیت در بازی‌های این‌چنینی و دنیای رمرز‌ارزها را داشته باشید، قطعاً دیسنترالند برایتان جذاب خواهد بود. این فضای مجازی که آن را به‌ نام دیسنترا‌لند می‌شناسیم، شامل زمین‌‌ها و آیتم‌ها و دارایی‌های شخصی‌سازی‌شدنی است. به تمام این آیتم‌ها با استفاده از توکن MANA می‌توان دست یافت. MANA توکن بومی دیسنترالند و از نوع توکن‌های ERC-20 است.

کاربران فعال در دیسنترالند می‌توانند توکن MANA را از‌طریق صرافی‌ها در ازای ارز فیات یا دیگر رمزارزها تهیه کنند. همچنین، دارایی‌های خاص در دیسنترالند در قالب توکن‌های غیرمثلی ERC-721 شناخته می‌شوند. این دارایی‌ها شامل زمین (LAND) و دیگر آیتم‌های منحصر‌به‌فرد می‌شود.

دیسنترا لند

دیسنترالند چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور‌که اشاره کردیم، دیسنترالند فضای آنلاین واقعیت مجازی است که بر بستر تکنولوژی بلاکچین بنا شده است. برخلاف بسیاری از بازی‌های آنلاین، بازیکنان مستقیماً بر قوانین حاکم بر بازی نظارت می‌کنند. مکانیزم این بازی امکان تغییر سیاست‌ها و قوانین بازی را برای دارندگان توکن بومی دیسنترالند فراهم می‌کند.

آیتم‌های منحصر‌به‌فرد مانند لباس و زمین (LAND) در قالب توکن‌های غیرمثلی ارائه می‌شوند. کاربران این توکن‌ها را در کیف‌پول‌های دیجیتالی خود ذخیره می‌کنند و به دیگر کاربران در فروشگاه دیسنترالند (Decentraland Marketplace) می‌فروشند. به‌عنوان مثال، اگر قصد داشته باشید لباس یا ماسک جدیدی یخرید، باید با استفاده از توکن MANA، آیتم‌های مدنظرتان را تهیه کنید.

علاوه‌بر خریدوفروش آیتم‌ها، بازیکنان می‌توانند فضای شخصی و مختص به خود را ایجاد کنند و ازطریق فعالیت‌ها و آثار خود، با دیگران در تعامل باشند.

دیسنترالند در زمینه‌های دیگری هم کاربرد دارد؛ ازجمله تبلیغات و مدیریت محتوا که در دنیای دیجیتال امروز نقش بسزایی ایفا می‌کنند. با‌این‌حال، مانع اساسی برای کاربران جدید هزینه‌های بسیار زیاد آیتم‌های تزیینی و زمین‌های موجود در بازی و Gas Fee شبکه اتریوم است.

زمین های دیسنترا لند

مفهوم LAND و MANA

همان‌طورکه اشاره کردیم، MANA ارز دیجیتال بومی دیسنترالند است. ارز دیجیتال MANA صرفاً به‌عنوان دارایی دیجیتالی طراحی نشده است؛ بلکه دارندگان این توکن می‌توانند برای اعمال رأی در DAO مربوط به دیسنترالند هم سهیم باشند.

در این‌جا، لازم است که توضیحی درباره اصطلاحی به‌ نام DAO بدهیم. DAO مخفف Decentralized Autonomous Organization و به‌معنی سازمان خودگردان غیرمتمرکز، سازمانی بر‌پایه بلاکچین است. این پلتفرم وجود فیزیکی ندارد و اعضا یا سهام‌داران با‌توجه‌به قوانین اصلی برنامه، می‌توانند درباره فعالیت نهاد یا سیستم مدنظر تصمیم‌گیری کنند.

برای نقش‌آفرینی در سازوکار DAO، کاربران MANA در‌اختیار خود را به wrapped MANA یا (wMANA) تبدیل و در DAO قفل می‌کنند.

اصطلاح Wrapped

اصطلاح Wrapped به‌ چه معناست؟

به‌طور‌کلی، هر شبکه بلاکچین رمزارز مخصوص خود را دارد. انتقال توکن بومی هر شبکه به شبکه دیگر در حالت عادی امکان‌پذیر نیست؛ اما با استفاده از Wrapped Tokenها امکان این جابه‌جایی فراهم است. آن‌ها ساز‌و‌کاری مانند تکنولوژی Cross Chain دارند که مسیری میان چند بلاکچین متفاوت باز می‌کند.

در DAO مربوط به دیسنترالند، هر wMANA ارزش یک رأی را در فرایند تصمیم گیری دارد. کاربران می‌توانند ازطریق صرافی‌ها یا فروش آیتم در دنیای دیسنترالند، ارز دیجیتال MANA به‌دست بیاورند.

در‌ادامه بررسی، به مفهوم LAND می‌رسیم. اصطلاح LAND نشان‌دهنده توکن غیرمثلی (NFT) است. هریک از این NFTها به یک قطعه زمین منحصر‌به‌فرد و متعلق به هر بازیکن مربوط است. در‌اختیار داشتن LAND مانند MANA، امکان اعمال‌نظر را برای بازیکنان فراهم می‌کند. این در حالی است که برای اعمال رأی، به قفل‌کردن LAND در DAO نیازی نیست.

ویژگی های دیسنترا لند

دیسنترالند، تنها یک بازی نیست!

دیسنترالند فقط بازی سرگرم‌کننده آنلاین نیست؛ بلکه علاوه‌بر ویژگی‌های گفته‌شده درباره آن، مزیت‌های دیگری نیز دارد؛ ازجمله:

  • کاربران با استفاده از کدنویسی، امکان ایجاد برنامه‌ها و تصاویر سه‌بعدی و پیرو آن، تعاملاتی با‌ کیفیت بهتر را دارند.
  • سرزمین‌هایی که در دیسنترالند ایجاد می‌شوند، قابلیت جذب طرفدار و ایجاد جوامعی اصیل و رو‌به‌رشد را دارند.
  • تعدد بازیکنان در سرزمین‌های دیسنترالند، فضای مناسبی را برای تبلیغات فراهم کرده است. برندها برای تبلیغات در این سرزمین‌ها فضایی می‌خرند و با استفاده از بیلبوردهای موجود در بازی، تبلیغاتشان را انجام می‌دهند.
  • آیتم‌هایی که در قالب NFT به‌عنوان توکن غیر‌مثلی و کلکسیونی در فروشگاه دیسنترالند معامله می‌شوند، به صاحبان خود حق مالکیت می‌دهند.

قیمت ارز دیجیتال MANA و آنچه باید درباره آن بدانیم

بسیاری از فعالان و سرمایه‌گذاران به ارز دیجیتال MANA توجه زیادی نشان داده‌اند. با‌توجه‌به اخبار متفاوت، حدس و گمان‌ها و تحلیل‌های متفاوتی درباره آینده این رمزارز وجود دارد. درباره پیش‌بینی قیمت این رمزارز می‌توان گفت که طبق توضیحات وب‌سایت Priceprediction.net در بازه سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶، افزایش قیمتی حدوداً پنج‌برابری را شاهد خواهیم بود.

این وب‌سایت پیش‌بینی‌ها را بر‌اساس تغییرات قیمتی گذشته این رمزارز انجام داده است؛ بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که هر پیش‌بینی درباره رمزارزها را قطعی تصور نکنید. تنها با تکیه بر استراتژی معاملاتی منطقی پیش بروید و صبر را چاشنی کار کنید.

این وب‌سایت برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به‌ترتیب قیمت میانگین ۷.۰۴ و ۱۰.۰۴ دلار را تخمین زده است. همچنین، این پیش‌بینی برای سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ به‌ترتیب اعداد ۱۴.۳۱ و ۲۰.۳۰ دلار را نشان می‌دهند. در‌ادامه برای سال‌ ۲۰۲۶، این وب‌سایت قیمت بیش از ۲۹ دلار را برای MANA پیش‌بینی کرده است.

از دیگر ابهامات فعالان حوزه کریپتوکارنسی کیف‌پول پیشنهادی برای نگه‌داری MANA و LAND است. به‌طور‌کلی، کیف‌پول دیجیتال و صرافی باید بر‌اساس تحقیق و در‌نهایت تصمیم شخص سرمایه‌گذار انتخاب شود.

براساس مقاله‌ای که می۲۰۲۱ در وب‌سایت Academy.binance.com منتشر شده است، به‌نقل از توسعه‌دهندگان دیسنترالند، در‌حال‌حاضر کیف‌پول متاماسک برای ذخیره و نگه‌داری MANA و LAND پیشنهاد شده است. با‌این‌‌حال، تترلند درباره انتخاب کیف‌پول یا صرافی خاصی پیشنهادی ارائه نمی‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله، نگاهی به دنیای اسرارآمیز دیسنترالند انداختیم؛ دنیایی که باعث پیوند علاقه‌مندان به کریپتوکارنسی و عاشقان دنیای بازی شده است. قطعاً دیسنترالند آخرین بازی این‌چنینی بر‌اساس بلاکچین نخواهد بود؛ اما تحولی که در این اکوسیستم ایجاد کرد، همواره ماندگار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رمزارزها، دیگر مطالب بلاگ تترلند را مطالعه کنید. همچنین، برای خرید فوری تتر (USDT) یا فروش فوری تتر (USDT) و بهره‌مندی از به‌صرفه‌ترین نرخ خرید و فروش تتر، می‌توانید ازطریق وب‌سایت یا اپلیکیشن تترلند اقدام کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا