آموزشپیشرفتهمقاله

دنیای اسرار آمیز دیسنترا لند (Decentraland) و ارز دیجیتال MANA

در این مقاله از بلاگ تترلند، به دنیای نوظهوری پا می‌گذاریم که تحول بزرگی در عرصه بازی‌های مبتنی بر بلاک چین ایجاد کرد.

 

به دنیای دیسنترا لند خوش آمدید!

 

دیسنترا لند (Decentraland) یک جامعه و دنیای مجازی است که بر پایه تکنولوژی بلاک چین بنا شده است. کاربران امکان این را دارند تا در این دنیای مجازی، صاحب زمین و یا NFT باشند.

این دنیای اعجاب انگیز، در سال 2016 توسط Estabon Ordano و Ari Meilich معرفی شد.

اگر سابقه فعالیت در بازی‌های این چنینی و دنیای رمرز ارزها را داشته باشید، قطعا دیسنترا لند برای شما جذاب خواهد بود. این فضای مجازی که به‌نام دیسنترا لند می‌شناسیم، شامل زمین‌‌ها، آیتم‌ها و دارایی‌های قابل شخصی سازی است. تمام این آیتم‌ها با استفاده  توکن MANA قابل دستیابی هستند. توکن MANA توکن بومی دیسنترا لند و یک توکن ERC-20 است.

کاربران فعال در دیسنترا لند، می‌توانند توکن MANA را از طریق صرافی‌ها در ازای ارز فیات و یا دیگر رمزارزها خریداری کنند.

همچنین، دارایی‌های خاص در دیسنترا لند، در قالب توکن‌های غیرمثلی ERC-721 شناخته می‌شوند. این دارایی‌ها شامل زمین (LAND) و دیگر آیتم‌های منحصر به‌فرد می‌شود.

دیسنترا لند

دیسنترا لند چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که اشاره شد، دیسنترا لند یک فضای آنلاین واقعیت مجازی است که بر بستر تکنولوژی بلاک چین بنا شده است. برخلاف بسیاری از بازی‌های آنلاین، بازیکنان به‌صورت مستقیم بر قوانین حاکم بر بازی کنترل دارند. مکانیزم این بازی، امکان تغییر سیاست‌ها و قوانین بازی را به دارندگان توکن بومی دیسنترا لند می‌دهد.

آیتم‌های منحصر به‌فرد مانند لباس و زمین (LAND) در قالب توکن‌های غیرمثلی ارائه می‌شوند. کاربران این توکن‌ها را در کیف‌پول‌های دیجیتالی خود ذخیره و به دیگر کاربران در فروشگاه دیسنترا لند (Decentraland Marketplace) می‌فروشند. به‌عنوان مثال؛ اگر قصد خرید یک لباس و یا ماسک جدید داشته باشید، باید با استفاده از توکن MANA، آیتم‌های مدنظر خود را خریداری کنید.

علاوه‌بر خرید و فروش آیتم‌ها، بازیکنان می‌توانند فضای شخصی و مختص به خود را ایجاد کنند و از طریق فعالیت‌ها و آثار خود، با دیگران در تعامل باشند.

دیسنترا لند در زمینه‌های دیگری هم کاربرد دارد. زمینه‌هایی مانند تبلیغات و مدیریت محتوا که در دنیای دیجیتال امروز، نقش به‌سزایی ایفا می‌کنند. با این‌حال، یک مانع اساسی که برای کاربران جدید وجود دارد، هزینه‌های بسیار زیاد آیتم‌های تزیینی و زمین‌های موجود در بازی و همچنین، Gas fee شبکه اتریوم است.

زمین های دیسنترا لند

مفهوم LAND و MANA

همان‌طور که اشاره شد، MANA ارز دیجیتال بومی دیسنترا لند است. ارزدیجیتال MANA صرفا به‌عنوان یک دارایی دیجیتالی طراحی نشده است، بلکه دارندگان این توکن می‌توانند برای اعمال رای در DAO مربوط به دیسنترا لند هم سهیم باشند.

در این جا، لازم است که توضیحی در مورد اصطلاحی به‌نام DAO ارائه شود. DAO مخفف عبارت Decentralized Autonomous Organization است. DAO یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز، یک سازمان بر پایه بلاک چین است. این پلتفرم وجود فیزیکی ندارد و اعضا یا سهامداران با توجه به قوانین اصلی برنامه، می‌توانند در مورد فعالیت نهاد یا سیستم مورد نظر تصمیم‌گیری کنند.

برای نقش‌آفرینی در ساز و کار DAO، کاربران MANA در اختیار خود را به wrapped MANA یا (wMANA) تبدیل و در DAO قفل می‌کنند.

اصطلاح Wrapped

اصطلاح Wrapped به‌ چه معناست؟

به‌طور کلی هر شبکه بلاک چین رمزارز مخصوص به خود را دارد. انتقال توکن بومی هر شبکه به شبکه دیگر در حالت عادی امکان پذیر نیست. اما با استفاده از Wrapped Tokenها امکان این جابه‌جایی فراهم است. آن‌ها ساز و کاری مانند تکنولوژی Cross Chain که مسیری میان چند بلاک چین متفاوت باز می‌کند را دارند.

در DAO مربوط به دیسنترالند، هر wMANA ارزش یک رای را در فرآیند تصمیم گیری دارد. کاربران می‌توانند از طریق صرافی‌ها و یا فروش آیتم در دنیای دیسنترالند، ارز دیجیتال MANA به‌دست بیاورند.

اما در ادامه بررسی، به مفهوم LAND می‌رسیم. اصطلاح LAND نشان دهنده یک توکن غیرمثلی (NFT) است. هریک از این NFTها، مربوط به یک قطعه زمین منحصر به‌فرد و متعلق به هر بازیکن است. در اختیار داشتن LAND همانند MANA، امکان اعمال نظر را برای بازیکنان فراهم می‌کند. این در حالی است که برای اعمال رای، نیازی به قفل کردن LAND در DAO وجود ندارد.

ویژگی های دیسنترا لند

دیسنترا لند تنها یک بازی نیست!

دیسنترا لند تنها یک بازی سرگرم کننده آنلاین نیست. بلکه علاوه‌بر ویژگی‌هایی که در مورد آن‌ها گفته شد، مزیت‌های دیگری نیز دارد.

  • کاربران با استفاده از کدنویسی، امکان ایجاد برنامه‌ها و تصاویر سه بعدی و پیرو آن، تعاملاتی با کیفیت بهتر را دارند.
  • سرزمین‌هایی که در دیسنترا لند ایجاد می‌شوند، قابلیت جذب طرفدار و ایجاد جوامعی اصیل و رو به رشد را دارند.
  • تعدد بازیکنان در سرزمین‌های دیسنترالند، فضای خوبی را برای تبلیغات فراهم کرده است. برندها برای تبلیغات، در این سرزمین‌ها فضایی را خریداری کرده و با استفاده از بیلبوردهای موجود در بازی، به انجام تبلیغات می‌پردازند.
  • آیتم‌هایی که در قالب NFT به عنوان یک توکن غیر مثلی و کلکسیونی، در فروشگاه دیسنترا لند معامله می‌شوند، به صاحبان خود حق مالکیت می‌دهند.

قیمت ارز دیجیتال MANA و آن‌چه باید در مورد آن بدانیم

بسیاری از فعالان و سرمایه‌گذاران به ارز دیجیتال MANA توجه زیادی نشان داده‌اند. حدس و گمان‌ها و تحلیل‌های متفاوتی درباره آینده این ارز دیجیتال، با توجه به اخبار متفاوت، وجود دارد. در مورد پیش‌بینی قیمت این ارز دیجیتال، طبق آن‌چه که وب‌سایت Priceprediction.net بیان کرده است، در بازه سال‌های 2022 تا 2026، افزایش قیمتی حدودا پنج برابری را شاهد خواهیم بود.

این وب‌سایت پیش‌بینی‌ها را بر اساس تغییرات قیمتی گذشته این ارز دیجیتال انجام داده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که هر پیش‌بینی درمورد ارزهای دیجیتال را قطعی تصور نکنید. تنها با تکیه بر یک استراتژی معاملاتی منطقی پیش بروید و صبر را چاشنی کار کنید.

این وب‌سایت برای سال‌های 2022 و 2023 به ترتیب قیمت میانگین 7.04 و 10.04 دلار را تخمین زده است.

همچنین این پیش بینی برای سال‌های 2024 و 2025 به ترتیب اعداد 14.31 و 20.30 دلار را نشان می‌دهند. در ادامه برای سال‌ 2026 قیمتی بالغ بر 29 دلار، توسط این وب‌سایت پیش‌بینی شده است.

از دیگر پرسش‌های فعالان در مورد کیف‌پول پیشنهادی برای نگهداری MANA و LAND است. به‌طور کلی انتخاب کیف‌پول دیجیتال و صرافی باید بر اساس تحقیق و در نهایت، تصمیم شخص سرمایه‌گذار صورت بگیرد. براساس مقاله‌ای که در وب‌سایت Academy.binance.com در ماه می 2021 منتشر شده است، به نقل از توسعه دهندگان دیسنترالند، در حال حاضر کیف‌پول متاماسک برای ذخیره و نگهداری MANA و LAND پیشنهاد شده است. با این‌ حال تترلند، در مورد انتخاب کیف‌پول و یا صرافی خاصی، پیشنهادی ارائه نمی‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا نگاهی به دنیای اسرار آمیز دیسنترا لند داشته باشیم. دنیایی که باعث پیوند علاقه‌مندان به کریپتوکارنسی و عاشقان دنیای گیم شده است. قطعا دیسنترا لند آخرین بازی این چنینی بر اساس بلاک چین نخواهد بود، اما تحولی که در این اکوسیستم ایجاد کرد همواره ماندگار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رمزارزها، می‌توانید دیگر مطالب بلاگ تترلند را مطالعه کنید.

همچنین می‌توانید برای خرید فوری تتر (USDT) و یا فروش فوری تتر (USDT) و بهره‌مندی از به‌صرفه‌ترین نرخ خرید و فروش تتر، از طریق وب‌سایت و یا اپلیکیشن تترلند، اقدام کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا