آموزشمبتدی

مزیت تتر در مقابل سایر رمز ارزها چیست؟

مزیت تتر درمقایسه‌با سایر رمز ارزها باعث شده است تا این استیبل کوین بتواند درمقابل نوسان بازار مانند حفاظ عمل کند.

قیمت ارزهای دیجیتال با دارایی‌هایی چون سهام، اوراق بهادار، طلا و کالاها همبستگی چندانی از خود نشان نمی‌دهد؛ به‌همین‌دلیل، اضافه‌کردن رمزارزها به پورتفولیوها باعث تنوع‌بخشیدن به آن‌ها و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری می‌شود.

علاوه‌براین، بازار رمزارزها نوسان بیشتری از سایر دارایی‌ها دارد که راه‌حل این مشکل استفاده از استیبل کوین‌هایی چون تتر است. در این مقاله از بلاگ تترلند، با مزیت تتر و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

تتر چیست و چه تفاوتی با سایر رمزارزها دارد؟

تتر (Tether) رمزارزی مانند بیت کوین و اتریوم و ریپل است و می‌توان آن را در سکوهای تبادل رمز ارز مانند تترلند مبادله کرد؛ اما تفاوت اساسی‌اش با رمزارزهای گفته‌شده ثبات ارزش آن است. تتر با نماد اختصاری USDT به دسته‌ای از رمزارزها، یعنی استیبل کوین‌ها، تعلق دارد.

بهای استیبل کوین همواره برابر با یک دارایی مثلاً ارزهای فیات است. این امر باعث نوسان به‌مراتب کمتر آن‌ها می‌شود. قیمت تتر نیز همواره برابر با دلار آمریکاست. در‌حال‌حاضر، ارزش بازار تتر بیش از ۶۷میلیارد دلار است و از این نظر سومین رمز ارز بزرگ دنیا شناخته می‌شود؛ ازاین‌رو، سرمایه‌گذاران هیچ‌گاه نگران کمبود نقدینگی آن در بازار نخواهند بود. 

مزایای استفاده از تتر

تتر مزایای متعددی در‌اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد و به‌طور‌حتم مهم‌ترین این مزایا امنیت است. ازآن‌جاکه تتر شکل دیجیتالی دلار آمریکاست، از‌نظر بسیاری از افراد به ارز دیجیتالی پرکاربرد در میان کاربران تبدیل خواهد شد. کاربرانی که به‌دنبال حفظ سرمایه خود در بازار نوسانی یا تورمی هستند، تتر گزینه اولِ آنان محسوب می‌شود. در‌ادامه، به مزیت تتر برای سرمایه‌گذارها و تریدرها اشاره می‌کنیم.

 

مزیت تتر

 

ثبات و امنیت USDT

بی‌شک تتر (USDT) یکی از استیبل کوین‌های برتر در بازار کنونی رمزارزهاست. سرمایه‌گذارانی که به‌دنبال کسب سود با ریسک کم در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت هستند، می‌توانند از تتر در بازار پرریسک رمزارزها استفاده کنند.

برای مثال، می‌توانیم نگاهی به قیمت تتر درمقابل بیت کوین در یک سال گذشته بیندازیم. با مقایسه قیمت‌های این دو و محاسبه نسبت ریسک به پاداش (Risk-Reward) آن‌ها، کاملاً واضح است که سرمایه‌گذاران ریسک‌ناپذیر تتر را انتخاب می‌کنند؛ در‌حالی‌که سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر به‌دنبال بیت کوین هستند.

مزیت تتر به ریسک اندک و ثبات فراوان ختم نمی‌شود؛ چراکه این ارز دیجیتال یکی از استیبل کوین‌های امن‌ موجود در بازار نیز به‌حساب می‌آید. از‌آن‌جاکه USDT بر بستر شبکه بلاک چین کار می‌کند، تراکنش‌ها و خرید و فروش تتر در امنیت کامل انجام می‌شوند.

شبکه‌های بلاک چین اتریوم، OMG Network، ترون و… که تتر بر بستر آن‌ها کار می‌کند، به‌طور دوره‌ای کدهای خود را ازلحاظ امنیت و به‌روز‌بودن بررسی می‌کنند. همچنین، شرکت تتر که صادرکننده تتر است، برای مطابقت با تمامی این شبکه‌ها، بر تترها نظارت می‌کند.

کاربرانی که تتر می‌خرند، با مشکلات کسانی که دلار نگه‌ می‌دارند، از‌جمله خطر حمل‌و‌نقل و نگه‌داری این ارز فیات، مواجه نمی‌شوند. با نگه‌داری تتر درون کیف‌پول‌های دیجیتال می‌توان از امنیت بلاک چین نیز بهره برد. ناگفته نماند برای ورود به کیف‌پول نیز از رمز‌عبور و تأیید هویت دو‌عاملی و اسکن بیومتریک استفاده می‌شود.

تراکنش سریع و کارمزد کم تتر

انتقال دلار ازطریق سیستم بانکداری سنتی بین نقاط مختلف جهان باتوجه‌به شیوه انتقال ممکن است بین یک تا چهار روز طول بکشد. اگر تراکنش در آخر هفته یا شب‌هنگام انجام شود‌، احتمال دارد این فرایند بیشتر نیز طول بکشد. خوشبختانه تراکنش‌ها در تتر بسیار سریع‌تر است و به‌جای چند روز، چند دقیقه طول می‌کشد. این موضوع برای تریدرهایی اهمیت دارد که زمان برایشان حیاتی است. 

زمان، تنها عامل جذابیت انتقال با USDT نیست. در روش‌های سنتی، کارمزد انتقال دلار ممکن است بسیار زیاد باشد. برای مثال، در روش انتقال با SWIFT کارمزد شاید مبلغی درحدود ۲۰ تا ۳۰ دلار یا حتی بیشتر باشد. همچنین، اگر ارز مقصد در صرافی موجود نباشد، فرد مجبور است هزینه تبدیل فارکس را نیز بپردازد. درمقابل انتقال تتر بین کیف‌پول‌های دیجیتال درمقایسه‌با شیوه گفته‌شده بسیار کمتر است و این امر یکی دیگر از عوامل اصلی انتخاب تتر به‌شمار می‌آید.

مقبولیت گسترده استیبل کوین تتر

تتر سابقه طولانی در میان استیبل‌کوین‌های موجود در بازار دارد و در این مدت توانسته است مقبولیت زیادی در صنعت رمزارزها پیدا کند. این رمزارز در اکثر سکو‌های تبادل خرید و فروش و از آن برای خرید سایر رمزارزها به‌صورت جفت‌های رمزارزی نیز استفاده می‌شود؛ مثلاً بیت کوین‌تتر یا اتریوم‌تتر.

تبدیل آسان و سریع تتر این رمز ارز را به دروازه امن ورود سرمایه‌گذاران به بازار ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است؛ زیرا کاربران با تبدیل ارزهای فیات خود به تتر، می‌توانند از این بازار پیشرفته بهره ببرند. برای مثال، در تترلند می‌توان تومان را به‌آسانی به تتر و برعکس تبدیل کرد.

 

مزیت تتر

 

تتر؛ سپری مقاوم درمقابل تورم

در کشورهایی با تورم بسیار زیاد، سرمایه‌گذاران برای حفظ سرمایه‌شان به دارایی‌هایی نیاز دارند که ارزش آن‌ها ثابت بماند. یکی از این روش‌ها خرید تتر است. از‌آن‌جاکه ارزش هر واحد تتر همواره برابر با یک دلار آمریکاست، نگه‌داری سرمایه در قالب تتر به‌جای نگه‌داری آن با ارز ملی با تورم مناسب‌تر است؛ مخصوصاً اگر برای خرید دلار در کشور محدودیت‌هایی برای افراد وضع شود.

سایر مزایای تتر

استیبل کوین تتر علاوه‌بر برخورداری از مزایای گفته‌شده، ویژگی‌های زیر را در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد:

  • پشتیبانی از شبکه‌های بلاک چین متعدد: تتر در قوی‌ترین شبکه‌های بلاک چین ازجمله اتریوم، اومنی (بیت کوین)، پالیگان، ترون و ایاس وجود دارد و تعداد این شبکه‌ها به‌مرور‌زمان نیز بیشتر می‌شود.
  • استفاده از بلاک چین‌های معتبر: استفاده از بلاک چینی مانند اتریوم و ظهور تتر به‌عنوان توکن ERC20 در شبکه موجب شده است تا این استیبل کوین از غیرمتمرکز‌بودن و امنیت اتریوم بهره ببرد.
  • کاربری آسان: استفاده از تتر و انتقال آن ساده است و کاربران می‌توانند این رمزارز را به‌سادگی برای هم ارسال کنند. افزون‌براین، تاریخچه کل تراکنش‌ها در بلاک چین ثبت شده است و امکان مشاهده تمامی تراکنش‌های قبلی وجود دارد. 

جمع‌بندی

وجود استیبل کوین‌ها موجب شده است سرمایه‌گذاران بتوانند به‌کمک این رمزارزها به کسب سود نیز فکر کنند. فرقی نمی‌کند برای حفظ ارزش پول خود یا در شرایط پرتلاطم بازار رمزارزها از تتر استفاده می‌کنید؛ زیرا تتر به‌عنوان سدی ایمن درمقابل تورم و نوسان از سرمایه‌های شما محافظت می‌کند.

برای خرید و فروش تتر می‌توانید از سکوی تبادل تترلند استفاده کنید. فعالیت مستمر تترلند از ۱۳۹۶ تاکنون، باعث شده است تا این مجموعه به‌عنوان مرجع تخصصی خرید و فروش تتر در ایران شناخته شود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا