آموزشمتوسطمقاله

استیبل کوین ها چگونه باعث حفظ ارزش دارایی می‌شوند؟

استیبل کوین ها (Stablecoin) یکی از انواع رمزارزهای موجود در بازار کریپتو هستند که با هدف برقراری ثبات قیمت در بازار ایجاد شده‌اند. هر استیبل کوین پشتوانه یک دارایی واقعی را دارد. این نوع رمزارزها قصد دارند با وجود نوسان‌های حاکم بر بازار، بستری امن و مناسب را برای سرمایه‌گذاری معامله‌گران ایجاد کنند.

همه ما می‌دانیم که محبوب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها بیت کوین است؛ اما نوسان‌های پی‌درپی یکی از ضعف‌های این رمزارز محسوب می‌شود و خطر سرمایه‌گذاری در آن را افزایش می‌دهد. این همان موضوعی است که در استیبل کوین ها صدق نمی‌کند.

در این مقاله از بلاگ تترلند، ابتدا شما را با انواع استیبل کوین ها آشنا و سپس یکی از انواع محبوب‌ آن‌‌ها را معرفی و درپایان نیز به اهمیت استیبل کوین‌ ها و مزیت‌های آن‌ها در شرایط بحرانی مانند جنگ اشاره می‌کنیم.

آشنایی با انواع استیبل کوین ها

استیبل کوین‌ ها در بازار رمزارزها به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. در‌ادامه، هر‌کدام از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

استیبل کوین های متمرکز

به‌گفته کوین‌پدیا، یکی از ویژگی‌های مهم استیبل‌‌کوین‌های متمرکز پشتوانه آن‌هاست که معمولاً نهاد یا سازمانی خاص از  این نوع رمزارزها پشتیبانی می‌کنند. به‌بیان ساده‌تر، استیبل کوین های متمرکز برای جلوگیری از نوسان‌های قیمتی، به‌جای رمزارزها از پشتیبانی یکی از نهادها برخوردارند. این نهادها با استفاده از ارزهای فیات پشتیبانی استیبل کوین را برعهده می‌گیرند.

مشهورترین استیبل کوین متمرکز تتر دلار (USDT) نام دارد. تتر دلار یکی از استیبل‌کوین‌های محبوب بازار رمزارزهاست که در دو سال گذشته، به‌ویژه پس از پاندمی کووید۱۹، حجم بازارش افزایش چشمگیری یافته است. همان‌طور‌که از نام تتر دلار پیداست، پشتوانه دلار آمریکا را دارد.

استیبل کوین های غیرمتمرکز

درمقابل، برخی از استیبل کوین ها به‌جای آنکه پشتوانه ارزهای فیات را داشته باشند، با تکیه‌بر الگوریتم‌ها به‌واسطه رمزارزهای معتبر پشتیبانی می‌شوند. به این نوع استیبل کوین ها، استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز هستند. دای (DAI) یکی از Stablecoinهای غیرمتمرکز و برتر بازار است. این استیبل‌ کوین یک دلار ارزش دارد و روی پلتفرم میکردائو (MakerDao) عرضه می‌شود.

انواع تتر کدام‌اند؟

در‌حال‌حاضر، سه نوع تتر در بازار موجود است:

۱. تتر دلار (USDT)؛

۲. تتر یورو (EURt)؛

۳. تتر طلا (XAUT).

درادامه، درباره هریک از آن‌ها بیشتر توضیح می‌دهیم.

تتر دلار (USDT)

تتر دلار محبوب‌ترین استیبل کوین بازار رمزارزهاست که با‌توجه‌به حجم معاملاتی فراوان این رمزارز، می‌توان گفت بیشترین میزان جابه‌جایی را از‌آنِ خود کرده‌ است. ناگفته نماند که پشتوانه این نوع تتر دلار است.

تتر یورو (EURt)

رمزارز EURt یکی از پروژه‌های جدید شرکت تتر محسوب می‌شود. این شرکت مدعی است که در ازای هر واحد EURt که منتشر می‌کند، مقداری ارز یورو را در ذخایر خود نگه‌ می‌دارد تا ثبات قیمت این رمزارز حفظ شود.

تتر طلا (XAUT)

به‌نوشته Goldretired، تتر طلا (XAUt) یکی دیگر از انواع تتر به‌شمار می‌آید که پشتوانه آن طلاست. اگر بخواهیم دقیق‌تر جزئیات این رمزارز را بررسی کنیم، باید بگوییم که ارزش هر توکن تتر طلا معادل یک اونس تروی (۳۱.۱۰۳۵ گرم) طلایی است که در یکی از خزانه‌های سوئیس نگه‌داری می‌شود.

اهمیت طلا و تتر طلا برای حفظ ارزش دارایی در هنگام جنگ

XAUT و طلا هر دو دارایی‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را بستری امن برای حفظ ارزش سرمایه و محافظی دربرابر تورم و جنگ در نظر گرفت. همان‌طور‌که می‌دانید، هر واحد XAUT برابر با یک اونس تروی طلاست. این رمزارز را شرکت تتر منتشر کرده است و آن را جایگزینی برای طلای فیزیکی می‌توان در نظر گرفت. دیجیتالی‌بودن تتر طلا باعث شده است تا کاربران آن را به‌راحتی در بلاکچین اتریوم معامله و ذخیره و منتقل کنند.

درمقابل، خرید طلای فیزیکی نیز یکی دیگر از روش‌های سنتی و امن سرمایه‌گذاری است و ارزش دارایی شما را در شرایط بحرانی مانند جنگ می‌تواند حفظ کند. بااین‌حال، باید توجه کنید که خرید طلای فیزیکی در چنین شرایطی روش امنی محسوب نمی‌شود. با خرید تتر طلا خیالتان از جایگاه دارایی‌ خود راحت خواهد بود و دیگر نگران گم یا دزدیده شدن دارایی باارزشتان نخواهید بود.

استیبل کوین ها چه مزیت‌هایی درمقایسه‌با ارزهای فیات دارند؟

استیبل کوین ها یکی از انواع رمزارزها هستند که ارزش خود را در هر شرایطی ثابت نگه می‌دارند و پشتوانه آن‌ها معمولاً ارزهای فیات و کالای باارزش یا ارزهای دیجیتال معتبر است. این نوع رمزارزها درمقایسه‌با ارزهای فیات از مزیت‌هایی برخوردارند که در‌ادامه این مقاله، آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر

استیبل کوین ها را می‌توان با کمترین کارمزد و تأخیر در سراسر دنیا معامله کرد. برعکس، در معامله ارزهای فیات با واسطه‌ها و مقررات و هزینه‌های زیاد روبه‌رو خواهیم شد. برای مثال، ارسال ۱۰,۰۰۰ دلار از ایران به چین با استفاده از حواله بانکی ممکن است تا ۵ روز طول بکشد و ۵۰ دلار هزینه داشته باشد. این در‌ حالی‌ است که ارسال همان مبلغ با استفاده از استیبل کوینی مانند USDT در صرافی تترلند و روی شبکه TRC-20، کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و هزینه آن نیز درحدود ۲ تتر است.

دسترسی بیشتر

هر فردی که به اینترنت و کیف پول دیجیتال دسترسی داشته باشد، صرف‌نظر از موقعیت مکانی و هویت و سایر اطلاعات مربوط به سابقه شخصی، می‌تواند به استیبل کوین ها دسترسی پیدا کند. این موضوع به کاربران کمک می‌کند تا بدون واسطه‌هایی مانند بانک، درزمینه مالی موفق باشند و ارزش سرمایه‌شان را حفظ کنند.

برعکس، هنگام استفاده از ارزهای فیات با موانع و مشکلات بانکی روبه‌رو می‌شویم که در کار با استیبل کوین ها بروز پیدا نمی‌کنند. بد نیست بدانید حدود ۱.۷میلیارد نفر بزرگ‌سال در جهان هنوز حساب بانکی ندارند. نکته جالب‌تر این است که این افراد تلفن‌همراه دارند و می‌توانند از استیبل‌کوین‌ها بهره‌مند شوند.

نوآوری و قابلیت همکاری بیشتر

استیبل کوین ها می‌توانند تنوع را درزمینه تأمین مالی غیرمتمرکز (DeFi) به‌ارمغان بیاورند. دیفای شامل خدمات مالی مبتنی‌بر نرم‌افزار است که بدون واسطه‌ها یا مقام‌های مرکزی در بستر شبکه‌های بلاکچین ارائه می‌شوند. همچنین، آن‌ها می‌توانند با دیگر رمزارزهای بازار در تعامل باشند و فرصت‌های بیشتری ایجاد کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله دریافتیم که استیبل کوین ها بستر مناسبی برای حفظ ارزش سرمایه، به‌ویژه در شرایط بحرانی مانند جنگ به‌حساب می‌آیند. آن‌ها به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. همچنین، دریافتیم که یکی از استیبل‌کوین‌های محبوب بازار رمزارزها تتر نام دارد که از حجم بازار چشمگیری بهره می‌برد.

درادامه، به انواع تتر اشاره کردیم و گفتیم که از هر‌کدام چه نوع دارایی‌هایی پشتیبانی می‌کنند. درنهایت، نیز مزایای استیبل کوین ها درمقایسه‌با ارزهای فیات را برشمردیم. 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

منبع
coinpediagoldretiredonlinecasinoreports

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا