آموزشکیف پولمبتدیمقاله

کیف پول (ولت) ارزهای دیجیتال چیست؟

کیف پول یا ولت (Wallet) ارز دیجیتال، ابزاری است که می‌توانید از آن برای نگهداری ارزهای دیجیتال خود استفاده کنید. انواع مختلف ولت رمزنگاری وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به سه گروه ولت‌های نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی (اکنون منسوخ تلقی می‌شود) تقسیم کرد. بسته به مکانیسم کارشان، ممکن است به آن‌ها ولت گرم یا سرد نیز گفته شود.

اکثر ارائه‌دهندگان کیف پول رمزنگاری مبتنی بر نرم‌افزار هستند، که استفاده از آن‌ها را راحت‌تر از ولت‌های سخت‌افزاری می‌کند. با این حال، ولت‌های سخت‌افزاری ایمن‌ترین گزینه هستند. پس اگر قصد خرید ارز دیجیتال را دارید، بهتر است در ابتدا با ولت‌های ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

کیف پول ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

 

کیف پول ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟


همان‌طور که گفته شد، زمانی‌که خرید ارز دیجیتال خود را انجام دادید، کیف پول‌ها، ارز های دیجیتال شما را ذخیره و یا به اصطلاح هولد می‌کنند. همچنین، ولت‌ها می‌توانند از طریق تراکنش‌های بلاک چین، اطلاعات لازم برای ارسال و دریافت ارز رمزنگاری شده در حین خرید ارز دیجیتال را تولید کنند. از جمله این‌که، چنین اطلاعاتی از یک یا چند جفت کلید عمومی و خصوصی تشکیل شده است.

wallet شامل یک آدرس است، یک شناسه عددی که براساس کلیدهای عمومی و خصوصی تولید می‌شود. در واقع چنین نشانی “مکانی” مشخص در بلاک چینی است که می‌توان به آن ارز فرستاد. این بدان معنی است که می‌توانید آدرس خود را برای دریافت وجه با دیگران به اشتراک بگذارید، اما هرگز نباید کلید خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار دهید.

کلید خصوصی بدون توجه به این‌که از ولت خود استفاده می‌کنید یا خیر، به ارزهای رمزپایه شما دسترسی پیدا می‌کند. بنابراین حتی اگر سیستم یا تلفن هوشمند شما به خطر بیفتد، با وجود داشتن کلید خصوصی مربوطه (یا عبارت seed)، همچنان می‌توانید به ارزهای خود در دستگاه دیگری دسترسی پیدا کنید.
توجه داشته باشید که ارزها هرگز به طور واقعی از بلاک چین خارج نمی‌شوند، آن‌ها فقط از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می‌شوند.

کیف پول گرم در مقابل کیف پول سرد

 

کیف پول گرم در مقابل کیف پول سرد


طبق آنچه که گفته شد، ولت‌های رمزنگاری شده نیز ممکن است با توجه به نحوه عملکرد آن‌ها “گرم” یا نرم‌افزاری و “سرد”یا سخت‌افزاری تعریف شوند.

ولت گرم، کیف پولی است که به نوعی به اینترنت متصل می‌شود. مانند کیف پول تراست ولت. از طرف دیگر، ولت سرد هیچ ارتباطی با اینترنت ندارند. در عوض، آن‌ها از یک رسانه فیزیکی برای ذخیره آنلاین کلیدها استفاده می‌کنند و در برابر هک‌های آنلاین، مقاوم هستند.

به همین ترتیب، ولت های سرد به عنوان گزینه بسیار ایمن‌تری برای ذخیره ارزهای شما به کار می‌روند.

 

ولت‌های نرم‌افزاری یا گرم


ولت‌های نرم‌افزاری انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. بیش‌تر آن‌ها به نوعی به اینترنت (کیف پول گرم) متصل هستند. موارد زیر شرح برخی از متداول‌ترین و مهم‌ترین انواع این نوع است: کیف پول وب، دسک تاپ و تلفن همراه.
پس از انتخاب مناسب‌ترین نوع ولت برای خود، می‌توانید خرید ارز دیجیتال خود را با اطمینان انجام دهید.

کیف پول وب

بدون نیاز به دانلود یا نصب هر چیزی، می‌توانید از طریق کیف پول وب و مرورگر به بلاک چین‌ها دسترسی پیدا کنید. این شامل ولت‌های معامله‌ای و سایر ارائه دهندگان کیف پول مبتنی بر مرورگر است.


در اکثر موارد، می‌توانید ولت جدیدی ایجاد کرده و برای دسترسی به آن رمز عبور شخصی تنظیم کنید. در نظر داشته باشید که بسیاری از کیف پول‌های تحت وب به شما امکان می‌دهند تا کلیدهای آن‌ها را به طور کامل یا از طریق کنترل مشترک(برای مثال چند امضا) مدیریت کنید. بنابراین مهم است که برای خرید ارز دیجیتال، رویکرد فنی ولت‌های مطابق با نیاز خود را بررسی کنید.

کیف پول های دسکتاپ

کیف پول‌های دسکتاپ

همان‌طور که از نام آن پیداست، کیف پول دسکتاپ نرم‌افزاری است که بر روی کامپیوتر خود دانلود و اجرا می‌کنید. برخلاف برخی نسخه‌های تحت وب، برخی از ولت‌های دسکتاپ به شما امکان کنترل کامل کلیدها و دارایی ها را می‌دهند.

به طور کلی، ولت‌های دسکتاپ ممکن است از اکثر نسخه‌های وب ایمن‌تر باشند، اما بسیار مهم است که قبل از راه‌اندازی، خرید ارز دیجیتال و استفاده از ولت خود، مطمئن شوید که کامپیوتر شما از ویروس‌ها و بدافزارها ایمن است.

کیف پول موبایل

عملکرد کیف پول‌های موبایل تقریباً مشابه نسخه‌های دسکتاپ آن‌ها است اما به طور خاص به عنوان برنامه‌های کاربردی تلفن‌های هوشمند طراحی شده‌اند. استفاده از آن‌ها کاملا راحت است زیرا به شما امکان ارسال و دریافت ارزهای رمزپایه را با استفاده از کدهای QR می‌دهند.

بنابراین، ولت‌های موبایل به ویژه برای انجام معاملات و پرداخت‌های روزانه مناسب هستند و آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای انتخاب تبدیل می‌کنند. Trust Wallet نمونه بارز ولت رمزنگاری مناسب و درواقع سیار است.

کیف پول سخت افزار یا کول ولت

 

کیف پول سخت‌افزار یا کول ولت

کیف پول‌های سخت‌افزاری، دستگاه‌های فیزیکی و الکترونیکی هستند که از مولد اعداد تصادفی (RNG) برای تولید کلیدهای عمومی و خصوصی استفاده می‌کنند. سپس کلیدها در خود دستگاه ذخیره می‌شوند که به اینترنت متصل نیستند. به همین ترتیب، ذخیره سازی ارز های دیجیتال در کیف پول سخت افزار درواقع نوعی ولت سرد محسوب می‌شود که یکی از امن‌ترین گزینه‌ها شناخته می‌شوند.

در حالی‌که این walletها سطح بالاتری از امنیت را در برابر حملات آنلاین ارائه می‌دهند، اما باید هنگام اجرای سیستم عامل، با دقت عمل کرد.

اگر قصد خرید ارز دیجیتال دارید و می‌خواهید ارزهای خود را برای مدت طولانی نگه دارید یا مقدار زیادی رمزارز دارید، بهتر است از wallet سخت‌افزاری استفاده کنید. در حال حاضر، اکثر ولت‌های سخت‌افزاری به شما امکان می‌دهند تا برای محافظت از دستگاه خود، یک کد پین و همچنین یک عبارت بازیابی تنظیم کنید، که می‌تواند در صورت گم شدن ولت شما استفاده شود.

فروش تتر

اهمیت بک‌آپ‌گیری

از دست دادن دسترسی به ولت شما بسیار هزینه‌بر است و ممکن است فرآیند خرید ارز دیجیتال شما به مشکل بربخورد. بنابراین مهم است که به طور منظم از آن‌ها بک‌آپ بگیرید. در بسیاری از موارد، این کار با بک‌آپ‌گیری از فایل‌های wallet.dat یا عبارات seed انجام می‌شود.


اساساً، یک عبارت seed مانند یک کلید root عمل می‌کند که تمام کلیدها و آدرس‌های موجود در wallet شما را تولید می‌کند و به آن دسترسی دارد.

در پایان


ولت شما، جزئی جدایی ناپذیر در استفاده از تتر و سایر ارزهای رمزپایه است. آن‌ها یکی از زیرساخت‌های اساسی هستند که امکان ارسال و دریافت وجوه از طریق شبکه‌های بلاک چین را فراهم می‌کنند. هر نوع کیف پول مزایا و معایب خود را دارد، بنابراین بسیار مهم است که قبل از انتخاب و خرید ارز دیجیتال، نحوه کار و تفاوت آن‌ها را بدانید.


برای خرید ارز دیجیتال تتر، می‌توانید از صرافی معتبر تترلند استفاده کنید و اگر قصد خرید کیف پول سخت‌افزاری را دارید، فروشگاه ولت نارنجی با ارائه ولت‌های های سخت‌افزاری امن و مطمئن انتخاب مناسبی برای شما است.

فروشگاه ولت نارنجی زیرمجموعه تترلند است و می‌توانید با اطمینان ولت مورد نظر خود را با مطالعه کامل ویژگی‌های آن انتخاب کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا