آموزشمقاله

فالینگ نایف (Falling Knife) چیست و چه خطراتی دارد؟

فالینگ نایف (Falling Knife) یا «چاقوی در حال سقوط» اصطلاحی عامیانه برای توصیف وضعیتی است که در آن قیمت دارایی با شتاب کاهش پیدا کرده و ممکن است سرمایه‌گذاران را به دردسر بیندازد.

نکته مهم این است خرید در وضعیتی که قیمت دارایی به‌شدت افت کرده، با تصور افزایش چشمگیر قیمت بسیار وسوسه‌برانگیز است. بااین‌حال، حتماً زیان‌هایی نیز به‌دنبال دارد؛ زیرا در این شرایط، تشخیص کف واقعی بازار دشوار و ممکن است سقوط دارایی بدون بازگشت باشد.

اصطلاح «چاقوی در حال سقوط» خود بیانگر میزان خطری است که معامله‌گر یا سرمایه‌گذار باید به جان بخرد تا وارد بازار شود؛ زیرا حتی اگر قیمت دارایی‌ای به‌سرعت ۳۰ تا ۵۰درصد کاهش پیدا کند، پس امکان سقوط بیشتر را نیز دارد. بنابراین، به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود برای خرید دارایی در حال سقوط عجول نباشند.

در این مطلب از بلاگ تترلند، توضیح می‌دهیم که فالینگ نایف (Falling Knife) چیست و چه خطرهایی دارد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

چه زمان از الگوی فالینگ نایف استفاده کنیم؟

گرفتن چاقوی در حال سقوط در واقعیت بسیار دشوار است. درحقیقت، برای استفاده از شرایط چاقوی در حال سقوط در بازار بدون تحمل ضرر هنگفت، به دانش بازار و شجاعت و مقدار زیادی خوش‌اقبالی احتیاج داریم. عوامل سقوط چاقو باید موقتی باشند و پرونده آن دارایی را برای همیشه نبندند. تنها در این حالت است که خرید هنگام سقوط آزاد بازار می‌تواند فرصت تلقی شود.

اگر فالینگ نایف با تغییری ناگهانی به الگوی ویپ‌ساو تبدیل شود، احتمالاً سود زیادی نصیب سرمایه‌گذار یا معامله‌گر خواهد شد. گفتنی است معامله‌گر در این شرایط باید به‌اندازه کافی صبر کند تا دارایی را با قیمتی بیشتر از قیمت خرید بفروشد و به‌سلامت از الگوی چاقوی در حال سقوط عبور کند.

با‌این‌همه، چنین شرایطی بیشتر شبیه به شرط‌بندی بسیار پرخطری به‌نظر می‌رسد؛ به‌ویژه اگر فرد درصد زیادی از سرمایه خود را وارد بازار کند. در‌ادامه، با تأکید مجدد روی خطر معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در وضعیت شدیداً نزولی بازار، به نکاتی اشاره می‌کنیم که در مواجهه با فالینگ نایف باید در نظر بگیرید.

فالینگ نایف

 استفاده از روش میانگین هزینه دلاری (Dollar Cost Average)

اگر قیمت دارایی را به‌سرعت در حال سقوط می‌بینید؛ اما نمی‌توانید کف قیمت را به‌خوبی تشخیص دهید، یکی از بهترین روش‌ها برای ورود به بازار «استفاده از روش میانگین هزینه دلاری» است. در روش میانگین هزینه دلاری، معامله‌گر سرمایه خود را به مقدارهای مساوی تقسیم و در فواصل زمانی معین خرید می‌کند.

در‌صورتی‌که قیمت دارایی باز‌هم کاهش پیدا کرد، شما هنوز برای خرید پول دارید. فراموش نکنید که تعیین حد ضرر هنگام استفاده از میانگین هزینه دلاری نیز اهمیت دارد. گاهی افرادی که از روش میانگین هزینه دلاری استفاده می‌کنند، وارد دور باطل می‌شوند. این یعنی هرچه قیمت کمتر می‌شود، آنان باز‌هم به خرید خود ادامه می‌دهند.

محدودیت‌های چاقوی در حال سقوط

حتی اگر چاقوی در حال سقوط را به‌درستی تشخیص دهید، بازهم با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستید. زمان‌بندی دقیق و تعیین کف قیمت پیش از اینکه روند دوباره صعودی شود، می‌تواند بسیار دشوار باشد و حتی اگر تمام معیارهای فالینگ نایف را در نمودار قیمت مشاهده کنید، باز‌هم هیچ تضمینی وجود ندارد که بازار دوباره دچار افت نشود.

برای مثال، در زمان سقوط بازار ممکن است با الگوی «جهش گربه مرده» (Dead Cat Bounce) روبه‌رو شوید و با پیش‌بینی احتمال صعود مجدد بازار، اقدام به خرید کنید؛ اما اگر با «گربه مرده» آشنا باشید، احتمالاً می‌دانید که ورود به بازار در زمان شکل‌گیری الگوی جهش گربه مرده اصلا به‌نفع شما نیست.

تعریف اصطلاح گربه مرده

جهش گربه مرده هنگامی رخ می‌دهد که بهبودی موقتی و مختصر در روند نزولی بزرگ‌تر اتفاق بیفتد. در این صورت، با تصور احتمال بازگشت قیمت اقدام به خرید می‌کنید؛ اما پس از مدتی با کاهش مجدد قیمت غافل‌گیر می‌شوید و سرمایه‌تان را از دست می‌دهید.

فالینگ نایف

چاقوی در حال سقوط در بازار فعلی بیت کوین

یکی از اشتباه‌های رایج در بین معامله‌گرهای کم‌تجربه‌تر بازار ارزهای دیجیتال این است که به‌محض تشخیص چاقوی در حال سقوط در بازار بیت کوین، بدون تحلیل و مشاهده و بررسی بیشتر خرید می‌کنند. با‌این‌همه، در اغلب مواقع اگر قیمت به زیر یک سطح حمایت سقوط کند، احتمالاً تا زمانی‌که حمایت جدیدی در سطوح پایین‌تر پیدا کند، به کاهشش ادامه خواهد داد.

به‌عنوان مثال، در آوریل۲۰۲۲ شاهد سقوط بیت کوین از ۴۵,۰۰۰ به ۳۹,۰۰۰ دلار بودیم. برخی از معامله‌گرها این سقوط را فرصت مناسبی برای خرید بیت کوین با قیمتی ارزان‌تر در نظر گرفتند. بااین‌حال، یک ماه بعد بیت کوین با ۱۰,۰۰۰ دلار ریزش دیگر، به مرز ۳۰,۰۰۰ دلار و فقط چند روز بعد، به کمتر از ۲۰,۰۰۰ دلار سقوط کرد.

جمع‌بندی

استدلال معامله‌گرها برای خرید در کف (Buy the Dip) و فالینگ نایف یکسان است: خرید هنگام افت قیمت بازار و کسب سود از فروش آن با قیمتی بیشتر از قیمت خرید. باوجوداین‌، در خرید در کف تریدر معمولاً دارایی‌ای را می‌خرد که به‌طور‌کلی در کانال صعودی نسبتا قدرتمندی پیش می‌رود.

بدین‌ترتیب، معامله‌گر با اطمینان بیشتری می‌تواند بازگشت مجدد قیمت را پیش‌بینی کند. در‌مقابل، چاقوی در حال سقوط مربوط به افت شدید ارزش دارایی‌ای است که فعلاً نشانه خاصی از صعود مجدد نشان نداده و ممکن است هیچ‌گاه بازگشت نکند.

نباید فراموش شود که خرید‌کردن در هر دو الگوی حرکت با ریسک زیادی همراه است. حتی هنگام خرید در کف، معامله‌گر نمی‌تواند زمان دقیق بازگشت قیمت را مشخص کند. با‌این‌حال، ریسکِ گرفتن چاقوی در حال سقوط بسیار بیشتر است؛ زیرا در اکثر مواقع تریدر برای پیدا‌کردن کف و کمترین قیمت مناسب برای خرید به معیار مشخصی دسترسی ندارد.

علاوه‌بر‌این، تریدر هنگام خرید در کف می‌تواند پیش از اقدام به خرید، مدتی برای تثبیت قیمت صبر کند؛ اما هنگام سقوط چاقو اغلب محدوده‌ تثبیت قیمت شکل نمی‌گیرد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا