اخبارمقاله

بیت کوین به چرخه اقتصاد جهانی بر‌می‌گردد؟

بیت‌ کوین در حال بازگشت به چرخه اقتصاد جهانی است. افزایش شدید نرخ بهره بازارهای مالی جهان را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است. به‌گزارش تترلند و به‌نقل از وب‌سایت خبری‌تحلیلی کوین‌تلگراف، پیش‌بینی می‌شود کشورهای بیشتری به‌سوی تجارت با بیت کوین بازگردند.

مشکلات اقتصادی از یک سو و بحران‌های سیاسی از سوی دیگر، موجب تشدید تورم بدهی‌های سنگین در کشورهای اروپایی شده است. همه این رخدادها در حالی اتفاق افتاده است که دلار ایالات متحده آمریکا به‌عنوان ارز ذخیره اولیه جهانی عمل می‌کند و حدود ۴۰درصد از صادرات جهانی را تشکیل می‌دهد.

بازگشت بیت کوین

بر‌اساس گزارش کوین‌تلگراف، تجربه ثابت کرده است که بسیاری از کشورها مصرّانه به‌دنبال نوعی ذخیره ارزی هستند که از تکانه‌های سیاسی و اقتصادی مصون باشد.

با این حساب، بعید نیست که جهان در آینده‌ای نزدیک شاهد راه‌اندازی تجارت مبتنی‌بر بیت‌کوین و ظهور دوره ژئوپلیتیکی جدیدی باشد. شبکه رمزارز بیت کوین برای نقش‌آفرینی در این دوران آماده است. 

بیت کوین

تجارت مبتنی‌بر BTCچگونه است؟

ارزهای ذخیره زیادی در جهان وجود دارد؛ از دلار آمریکا گرفته تا یوان چین، ین ژاپن و… . بااین‌حال، دلار محبوبیت و قدرت بیشتری در مبادلات جهانی دارد؛ بنابراین، تجارت مبتنی‌بر BTC بر این ایده متمرکز است که BTC  می‌تواند به‌عنوان ارز ذخیره قدرتمند عمل کند.

بیت کوین؛ ناجی اقتصادهای بحران‌زده

هنگام بحرا‌ن‌های سیاسی، عرضه و تقاضا در خطِ‌مقدم اهرم فشار بین کشورها قرار دارند. آن‌ کشورهایی که مواد خام و قابلیت‌های تولید یا هر قابلیت دیگری برای ماندن در بازارهای جهانی دارند، بر‌اساس تقاضای موجود، می‌توانند برای عرضه قابلیت‌های خود مذاکره کنند. این امر به‌واسطه مبادلات بیت‌کوین امکان‌پذیر است‌.

با‌توجه‌به مشکلات فراوان موجود در پیش روی اقتصاد جهانی‌، دو نیاز اساسی به‌وجود می‌آید: ۱. نیاز به سیستم ارز ذخیره کارآمد و نسبتاً غیرسیاسی و غیرشکننده؛ ۲. الزامات چالش‌برانگیز فزاینده برای تأمین نیازهای ضروری اقتصاد جهانی شامل مواد اولیه، هزینه‌های ساخت، فرایندهای تولید تخصصی، حفاظت از مالکیت معنوی و… .

دلار رفتنی است؟

تأمین منابع مورد‌نیاز تولید که نیاز اساسی اقتصاد در همه کشورها محسوب می‌شوند، برای تمام تجارت جهانی ضروری هستند. این در حالی است که مسیر تأمین این مواد اولیه در حال تغییر است؛ یعنی به‌جای دلار که حالا نوعی مبادله سنتی محسوب می‌شود، استفاده از بیت‌کوین در کانون توجه قرار گرفته است.

پرسشی درباره بیت کوین

حال این پرسش اساسی مطرح می‌شود که آیا امکان خروج دلار از مبادلات جهانی و جایگزین‌شدن BTC چقدر میسر شده است؟ کارشناسان هنوز پاسخ روشنی برای این پرسش ارائه نداده‌اند و همه‌چیز در حد گمانه‌زنی است.

در سال‌های گذشته، در‌نظر‌گرفتن بیت کوین به‌عنوان ذخیره ارزی قابل‌اتکا دور‌از‌انتظار بود. باوجوداین، حالا بیت‌کوین به استیبل کوینی قابل‌اتکا تبدیل شده است؛ پس کارشناسان نتیجه می‌گیرند که جایگزینی BTC و دلار نیز در آینده‌ای نه‌چندان دور‏، ناممکن نخواهد بود.

بیت کوین

اقبال کسب‌و‌کارها به ارزهای دیجیتال

به‌بیان بهتر، شبکه بیت‌کوین روز‌به‌روز قوی‌تر و چند‌منظوره‌تر می‌شود. همچنین، ایجاد شبکه لایتنینگ مدیریت فعال نقدینگی ورودی و خروجی را برای شرکت‌کنندگان ساده کرده است.

این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که با پذیرش شبکه بیت کوین، کشورهای توسعه‌یافته و در‌حال‌توسعه و کسب‌و‌کارهای بزرگ و کوچک نیز به بهره‌مندی از ارز دیجیتال BTC تمایل پیدا خواهند کرد.

شبکه لایتنینگ به‌سرعت به گسترش خود ادامه می‌دهد و به‌زودی خواهد توانست این حجم از تقاضا برای بیت کوین را سریعاً مدیریت کند تا پادشاه رمز ارزها بتواند با ارزهای فیات در سطوح مختلف تجارت رقابت کند.

جمع‌بندی

در سال‌های گذشته، بحران‌های اقتصادی و سیاسی تأثیر مستقیمی روی تجارت و مبادلات تجاری میان کشورها گذاشته است. علاوه‌براین، با گسترش روزافزون صنعت ارزهای دیجیتال نوعی گذار از مبادلات تجاری سنتی به‌سوی اقتصاد مدرن در حال وقوع است؛ در‌نتیجه، چیزی نمانده است که پول سنتی از چرخه اقتصاد جهانی حذف شود و جای خود را به تاخت‌و‌تاز رمز ارزها دهد.

گفتنی است در صفحه مبدل تترلند، امکان تبدیل ارزهای دیجیتال شما به بیت کوین و دیگر رمزارزها امکان‌پذیر است. در صورتیکه رمز ارز برپایه تتر باشد، کارمزد آن رایگان خواهد بود.

پرسش‌های متداول

آیا زمان جایگزینی بیت کوین و دلار فرارسیده است؟

BTC به‌عنوان ذخیره ارزی قابل‌اتکا تا سال‌ها دور‌از‌انتظار بود؛ اما حالا یک به ارز دیجیتال قابل‌اتکا تبدیل شده است. ازاین‌رو، جایگزینی بیت کوین و دلار نیز در آینده‌ای نه‌چندان دور‏ ناممکن نخواهد بود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا