مقاله

ترید روزانه (Day Trading) رمزارز چیست؟ بهترین استراتژی‌های آن کدام‌اند؟

ترید روزانه یکی از استراتژی‌های رایج ترید رمزارز است؛ البته این استراتژی مختص بازار رمزارزها نیست و در اغلب بازارهای مالی از‌جمله بازار بورس و فارکس و طلا نیز استفاده می‌شود. آیا Day Trading استراتژی هوشمندانه‌ای برای ترید رمزارزهاست؟ چگونه می‌توان با ترید روزانه به کسب درآمد رسید؟ آیا Day Trading مناسب شماست؟

برای این پرسش‌ها نمی‌توان پاسخ قطعی پیدا کرد و به عوامل بسیاری بستگی دارد. در این مقاله‌ از بلاگ تترلند، سعی کرده‌ایم هرآنچه باید درباره ترید روزانه بدانید، برایتان شرح دهیم تا متناسب با نیازهای خود بهترین استراتژی را انتخاب کنید.

ترید روزانه رمزارز چیست؟

ترید روزانه یکی از انواع استراتژی ترید است که در آن، موقعیت معاملاتی در یک روز باز و در همان روز بسته می‌شود. از‌آن‌جاکه این نوع ترید در یک روز انجام می‌شود، در زبان انگلیسی به آن Intraday Trading به‌معنی «تریدی که در یک روز انجام می‌شود» نیز گفته می‌شود. هدف تریدرهای روزانه از به‌کارگیری استراتژی Day Trading، کسب سود از تغییرات قیمتی کوتاه‌مدت در بازارهای مالی است.

اصطلاح «ترید روزانه» اولین‌بار در بازار بورس مطرح شد؛ چراکه ترید در بازار بورس فقط در روزهای کاری هفته و آن‌هم در ساعات اداری امکان‌پذیر است. تریدرهای روزانه هرگز موقعیت معاملاتی را در طول شب باز نمی‌گذارند و قبل از اتمام ساعت اداری آن را می‌بندند؛ زیرا هدفشان کسب سود از تغییرات روزانه قیمت است.

چگونه با ترید روزانه از بازار رمزارز درآمد کسب کنیم؟

به‌نوشته کوین‌تلگراف، برای اینکه بتوانید تریدر روزانه موفقی شوید، باید بازار را به‌خوبی درک کنید و تجربه کافی داشته باشید. تریدرهای روزانه برای درک بازار، از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. آنان معمولاً از داده‌های حجم معاملات، تکنیک پرایس اکشن، الگوهای قیمتی و شاخص‌های تکنیکال برای شناسایی نقاط ورود به ترید و خروج از آن استفاده می‌کنند.

گفتنی است مانند هر استراتژی تریدی، مدیریت ریسک برای موفقیت در ترید ضروری‌ است. همچنین برای به‌دست‌آوردن تجربه، بهترین مسیر Day Trading و شروع از نسخه دمو صرافی‌های رمزارز و پس‌از‌آن ورود به بازار واقعی است.

از‌آن‌جاکه خبرها و رویدادهای فاندامنتال تأثیر بلندمدتی روی بازار می‌گذارند، معمولاً تریدرهای روزانه نگرانی خاصی درباره تحلیل فاندامنتال ندارند. بااین‌حال، تریدرهای روزانه‌ای هم هستند که استراتژی‌شان براساس خبرها و رویدادهای مهم است. آنان معمولاً رمزارزی را انتخاب می‌کنند که به‌لطف خبرها یا رویدادها مهم حجم معاملاتی فراوانی دارد و از هیجان کوتاه‌مدت ایجادشده حول آن رمزارز سود می‌برند.

درواقع، هدف تریدرهای روزانه کسب سود از نوسان‌های بازار است؛ ازاین‌رو، حجم معاملات و نقدینگی دو عنصر بسیار مهم برای Day Trading است. به‌عبارت‌دیگر، برای اجرای سریع ترید نقدینگی زیاد بسیار مهم است؛ به‌ویژه هنگام خروج از موقعیت معاملاتی. انتخاب اشتباه می‌تواند تمام زحمات تریدر روزانه را از بین ببرد؛ به‌همین‌دلیل، معمولاً تریدرهای روزانه جفت‌ارزهایی را انتخاب می‌کنند که از نقدینگی بسیار زیادی برخوردارند.

برخی از تریدرهای روزانه فقط در بازار یک جفت‌ارز مثل BTC/USDT ترید می‌کنند؛ اما برخی دیگر واچ‌لیستی از چندین جفت‌ارز بر‌اساس شاخص‌های فاندامنتال یا تکنیکال یا هر دو تهیه و سپس از میان آن‌ انتخاب می‌کنند که در کدام بازار ترید کنند.

ترید روزانه

بهترین استراتژی‌های ترید روزانه رمزارز کدام‌اند؟

ترید روزانه را می‌توان از‌طریق چندین روش و استراتژی مختلف اجرا کرد. در‌ادامه، با بهترین استراتژی‌های Day Trading رمزارز آشنا می‌شوید.

اسکالپینگ (Scalping)

اسکالپینگ (Scalping) یکی از استراتژی‌های رایج‌ در بین تریدرهای روزانه است. فلسفه اسکالپینگ کسب سود از تغییرات قیمتی کوچکی است که در تایم‌فریم‌های کوتاه‌مدت اتفاق می‌افتد. این تغییرات قیمت می‌تواند ناشی از گپ نقدینگی (lquidity gap) و شکاف قیمت پیشنهادی خریدوفروش (Bid-Ask Spread) یا سایر ناکارآمدی‌های بازار (Inefficiencies) باشد.

اسکالپرها یا تریدرهایی که از استراتژی اسکالپینگ استفاده می‌کنند، غالباً در بازار معاملات آتی یا مارجین ترید می‌کنند تا بتوانند با استفاده از قابلیت اهرم این بازارها، سود خود را چندین برابر کنند. از‌آن‌جاکه تغییرات درصدی قیمت در ترید روزانه کوچک است، انتخاب موقعیت معاملاتی با حجم زیاد منطقی به‌نظر می‌رسد. درحقیقت، این موضوع برای تمام استراتژی‌های Day Trading صادق است.

شایان ذکر است که همچنان باید اصول مدیریت ریسک را در معاملات اهرم‌دار نیز رعایت کرد. اسکالپر موفق همیشه الزامات معاملات مارجین را رعایت می‌کند و قوانین انتخاب حجم معاملات را در نظر می‌گیرد.

همچنین، اسکالپرها از تکنیک‌هایی مانند تحلیل اوردربوک و هیت‌مپ حجم معاملات و سایر شاخص‌های تکنیکال برای شناسایی نقاط ورود به موقعیت ترید و خروج از آن استفاده می‌کنند. بااین‌همه، به‌دلیل سرعت و ریسک زیاد اسکالپینگ معمولاً برای تریدرهای باتجربه و متبحر مناسب‌تر است. افزون‌براین به‌دلیل وجود معاملات اهرم‌دار در این نوع ترید، کوچک‌ترین اشتباهی ممکن است زندگی تریدر را تغییر دهد.

ترید محدوده نوسان (Range Trading)

ترید محدوده نوسان را می‌تواند ازجمله استراتژی‌های ساده ترید در نظر گرفت که مبتنی‌بر شناسایی سطوح حمایت و مقاومت است و با استفاده از الگوهای نمودار قیمت انجام می‌شود. همان‌طور‌که از نام این استراتژی پیداست، تریدرها بازه نوسان قیمت را شناسایی و بر‌اساس ابتدا و انتهای آن، نقاط ورود به موقعیت معاملاتی و خروج از آن را تنظیم می‌کنند

به‌عنوان مثال، اگر قیمت رمزارزی بین سطوح حمایت و مقاومت در نوسان است، تریدر در سطح حمایت آن را می‌خرد و در سطح مقاومت می‌فروشد. علاوه‌براین، در روندی معکوس می‌تواند با استفاده از موقعیت معاملاتی کوتاه‌مدت، در سطح مقاومت بخرد و در سطح حمایت بفروشد.

ترید محدوده نوسان می‌تواند تا زمانی‌ ادامه پیدا کند که قیمت بین سطوح حمایت و مقاومت در نوسان است؛ مگر‌اینکه این سطوح شکسته شود. به‌عبارت‌دیگر، در سطح حمایت احتمالاً قیمت صعود و در سطح مقاومت احتمالاً قیمت سقوط می‌کند.

دراین‌میان، هرچه قیمت مدت‌زمان بیشتری را در سطح حمایت یا مقاومت بگذراند، احتمال شکسته‌شدن آن سطح بیشتر می‌شود. به‌همین‌دلیل، تریدرهایی که از این استراتژی استفاده می‌کنند، همیشه آماده شکسته‌شدن محدوده نوسان قیمت هستند. معمولاً تریدرها برای جلوگیری از ضرر در این مواقع، حد ضرر (Stop-Loss) تنظیم می‌کنند.

ترید محدوده نوسان استراتژی نسبتاً ساده‌ای است که می‌تواند برای تریدرهای تازه‌کار مناسب باشد. لازمه استراتژی ترید محدوده نوسان تسلط بر الگوهای قیمتی و شناسایی سطوح حمایت و مقاومت است؛ اگرچه گاهی لازم است از برخی از شاخص‌های تکنیکال مانند قدرت نسبی (RSI) و میانگین متحرک همگرا واگرا (MACD) استفاده کنید.

ترید فرکانس بالا (HFT)

ترید فرکانس بالا (High-Frequency Trading) نوعی استراتژی ترید الگوریتمی است که غالباً تریدرهای کوانت (تریدرهای کمّی) از آن استفاده می‌کنند. تریدرها در این استراتژی الگوریتم و بات‌های معامله‌گری را توسعه می‌دهند که در بازه زمانی بسیار کوتاهی، می‌توانند چندین موقعیت معاملاتی را باز و بسته کنند. حال این بازه زمانی چقدر می‌تواند کوتاه باشد؟ می‌توان گفت کسری از ثانیه. گاهی حجم سود به‌دست‌آمده از همین ثانیه‌های ترید فرکانس بالا، از تمام تریدهای دیگر بیشتر می‌شود.

به‌طور‌کلی، ترید فرکانس بالا استراتژی ترید پیچیده‌ای است. این استراتژی در ظاهر می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد؛ اما پیچیده‌تر از آنی‌ است که به‌نظر می‌رسد. ترید فرکانس بالا شامل الگوریتم‌های پیچیده بسیاری از‌جمله Backtesting و Monitoring و Tweaking می‌شود تا فرایند تطبیق با بازار نوسانی به بهترین شکل امکان‌پذیر شود. اگر انتظار دارید که فقط روی صندلی بنشینید و بات‌های معامله‌گر به‌صورت خودکار ترید انجام دهند، کمی با واقعیت فاصله دارد.

موضوع دیگری که باید در نظر گرفت، این است که ترید فرکانس بالا تقریباً حوزه‌ای کاملاً انحصاری‌ است، چراکه اطلاعات دست‌بالای مورد‌نیاز برای این نوع ترید در‌دسترس عموم نیستند. چرا این‌گونه است؟ پاسخ تقریباً ساده است: اگر شرکت‌های موفق ترید یا صندوق‌های بزرگ سرمایه‌گذاری اطلاعات خود را در‌دسترس عموم قرار دهند، دیگر استراتژی ترید فرکانس بالا نتیجه‌بخش نخواهد بود.

نکته‌ مهم درباره بات‌های معامله‌گر این است که اگر فردی موفق شده است بات معامله‌گر سودآورد بسازد، چرا به‌جای استفاده از آن و کسب سود، در حال فروشش است؟ این موضوعی است که وقتی فکر خرید بات معامله‌گر به ذهنتان خطور کرد، باید مدنظر قرار دهید.

فراموش نکنید که توسعه بات ترید فرکانس بالا مستلزم درک مفاهیم پیچیده بازار رمزارزها و دانش ریاضیات و علوم کامپیوتر است؛ در‌نتیجه این استراتژی برای تریدرهای باتجربه مناسب‌تر است.

چگونه ترید روزانه رمزارز را شروع کنیم؟

اگر تصمیم گرفته‌اید که Day Trading رمزارز را امتحان کنید، بهترین نقطه شروع کدام است؟ ابتدا پیشنهاد می‌کنیم که راهنمای شروع ترید رمزارزها را مطالعه کنید. در این مقاله، با تمام اطلاعات موردنیاز برای ترید رمزارز آشنا می‌شوید. بهتر است در مرحله بعدی، در محیط آزمایشی یا نسخه دموِ صرافی‌های رمزارز، ترید را شروع کنید. در این صورت، سیستم ترید خود را می‌توانید آزمایش کنید، بدون اینکه ضرر مالی داشته باشید.

سپس برای شروع ترید واقعی، باید پلتفرم تبادل رمزارز معتبری انتخاب کنید. ما نمی‌توانیم برای شما تصمیم بگیریم؛ اما صرافی تترلند، یکی از صرافی‌های قدیمی‌ و معتبر ایرانی، صدها جفت‌ارز معاملاتی‌ دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای شروع ترید رمزارز باشد. فقط کافی‌ است در صرافی تترلند ثبت‌نام کنید و رمزارز بخرید. همین‌حالا از‌طریق این لینک می‌توانید ترید را شروع کنید.

آیا ترید روزانه رمزارز برای گذران زندگی مناسب است؟ 

ترید روزانه می‌تواند استراتژی سودآوری باشد؛ اما قبل از شروع آن، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. از‌آن‌جاکه Day Trading به قدرت تصمیم‌گیری و عکس‌العمل سریع نیاز دارد، ممکن است کاری بسیار استرس‌زا و خطرناک باشد. علاوه‌براین، ترید روزانه احتمال دارد متحمل ضرر مالی شود؛ ازاین‌رو، به درک کاملی از بازار رمزارزها نیاز دارد. این نکته را هم فراموش نکنید که برای مدت زیادی باید به صفحه‌نمایش مانیتور خود خیره باشید.

قبل از شروع Day Trading، حتماً از خود بپرسید که باتوجه‌به احتمال ضرر مالی، آیا می‌توانید تمام این فشارها را تحمل کنید؟ این موضوع را نیز باید با دقت بسیار بررسی کنید که آیا Day Trading با اهداف سرمایه‌گذاری و زندگی شخصی شما مطابقت دارد؟

اگر همچنان برای انتخاب استراتژی Day Trading مردد هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین استراتژی‌های ترید رمزارز را مطالعه کنید و با تمام استراتژی‌های ترید آشنا شوید. در این مقاله، انواع استراتژی‌های ترید رمزارز را معرفی کرده‌ایم. آشنایی با این استراتژی‌ها می‌تواند در انتخاب استراتژی مطابق با زندگی شخصی و اهداف سرمایه‌گذاری‌تان کمکتان کند.

جمع‌بندی

ترید روزانه یکی از استراتژی‌های رایج‌ ترید رمزارز است. هدف تریدرهای روزانه استفاده از نوسان‌های قیمتی رمزارزها برای کسب سود است و یک موقعیت معاملاتی را بیشتر از یک روز نگه نمی‌دارند.

تریدرهای روزانه برای پیاده‌سازی استراتژی خود از تحلیل تکنیکال و الگوهای نمودار قیمتی و شاخص‌های تکنیکال استفاده می‌کنند. استراتژی‌های رایج‌ Day Trading اسکالپینگ و ترید محدوده نوسان و ترید فرکانس بالاست.

اگر هنوز مشتاق‌اید که درباره ترید روزانه اطلاعات بیشتری کسب کنید یا سؤال‌هایتان بی‌جواب مانده است، در بخش نظرات همین مقاله و شبکه‌های اجتماعی تترلند با ما در ارتباط باشید.  

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا