آموزشمبتدیمقاله

آشنایی با مفاهیم توکن و شبکه ERC20

با استفاده از اتریوم و شبکه ERC20 هر کسی می‌تواند بدون آن‌که لازم باشد بلاک چین بسازد و برای خود توکن ایجاد کند، خرید ارز دیجیتال خود را انجام دهد.

در روزهای ابتدایی پیدایش ارزهای دیجیتال، اگر کسی قصد ایجاد یک پروژه وابسته به فناوری بلاک‌ چین را داشت، مجبور بود برای جذب سرمایه‌ی اولیه، ایجاد ارز دیجیتال، خرید ارز دیجیتال و فروش آن در حساب خود، بلاک چین جدیدی را ایجاد کند و توسعه دهد که از این نظر دشوار و وقت‌گیر بود.

شبکه ECR20
شبکهERC20 چیست؟

 

شبکهERC20 چیست؟

برای خرید ارز دیجیتال یا معامله با آن‌ها باید اطلاعاتی از قبیل شناخت شبکه‌ها، انواع و ساز و کار آن‌ها را داشته باشید. شبکه ERC-20 مجموعه‌ای از قوانینی است که باید روی یک توکن پیاده‌ سازی شود تا امکان فعالیت روی شبکه اتریوم برای آن ایجاد شود.

ERC-20ها به دلیل امکان استفاده در عملیات‌های جذب سرمایه بسیار پرکاربرد هستند. پروژه‌های وابسته به بلاک چین می‌توانند تا زمان ایجاد بلاک چین اصلی، با ایجاد و فروش ERC-20ها برای خود جذب سرمایه کنند. به‌علاوه، ERC-20 روی تمام کیف‌ پول‌های معتبر اتریوم قابلیت انتقال و ذخیره را دارند. در نتیجه گزینه‌ی خوبی برای خرید ارز دیجیتال است.

به‌طور کلی، ERC20 مجموعه‌ای از قواعد و مقرراتی است که به شما کمک می‌کند یک قرارداد هوشمند را به همراه توکن‌هایش بر بستر اتریوم بسازید و آن را وارد بازار خرید ارز دیجیتال کنید. ERC درواقع اختصارعبارت Ethereum Request for Comment است و عدد ۲۰ شماره‌ای بوده که برای این درخواست اختصاصی شده است.
حال شاید برای شما سؤال باشد که چند علامت ERC20 در بازار خرید ارز دیجیتال وجود دارد؟ باید بگوییم که از تاریخ اکتبر سال 2019، بیش از 200000 نشانه سازگار با ERC-20 در شبکه اصلی اتریوم وجود دارد.

شبکه ECR20
توکن ERC20 به چه صورت کار می‌کند؟

توکن ERC20 به چه صورت کار می‌کند؟

هنگامی‌که یک قرارداد هوشمند قصد ایجاد یک توکن در شبکه اتریوم را داشته باشد، ERC20 وارد داستان اصلی یعنی معامله و خرید ارز دیجیتال می‌شود. در حقیقت، ERC20 زبان مشترکی است که همه‌ی قراردادهای هوشمند اتریوم از آن استفاده می‌کنند. این زبان به توکن‌ها، امکان تبادل با یکدیگر را می‌دهد. برای چگونگی نحوه‌ی کار این استاندارد یک مثال می‌زنیم.

تصور کنید که می‌خواهیم یک بازی بسازیم که کاربران آن با استفاده از توکنی که به طور اختصاصی برای این بازی طراحی شده است را با قابلیت‌هایی را در مراحل مختلف به دست آورده‌اند و با آن‌ها به رقابت می‌پردازند. کاربران برای این‌که بتوانند وارد این بازی شوند باید توکن ما را با استفاده از خرید ارز دیجیتال مثل بیت‌ کوین یا غیره انجام دهند.

اکنون، هر یک از قوانین ERC20 را بررسی خواهیم کرد، اما ابتدا با بخش‌های اختیاری این استاندارد آغاز می‌کنیم.

خرید تتر

بخش‌های اختیاری شبکه ERC20


• نام توکن (Token name): نامی است که به توکن شبکه خود اختصاص می‌دهید.
• نماد یا علامت اختصاری(Symbol): نماد اختصاری مربوط به آن است.
• تعداد اعشار(Decimal): در حقیقت شما در این قسمت، میزان تقسیم‌پذیری توکن خود را مشخص می‌کنید. برای مثال، اگر مقدار این فیلد را ۱ قرار دهیم، کم‌ترین مقدار آن در شبکه ما ۰/۱ می‌شود.
فرضاٌ بازی فیلدهای اختیاری را به صورت زیر قرار می‌دهیم:

نام توکن: TetherlandGame
علامت اختصاری آن: TGM
اعشار کم‌ترین مقدار: ۲ رقم اعشار

شبکه ECR20
بخش‌های اجباری استاندارد ERC20

 

بخش‌های اجباری استاندارد ERC20


• مقدارکلی (Total Supply): تعداد کل توکن‌هایی است که برای شبکه خود در نظر می‌گیریم.
• موجودی (balance of): این متغیر تعداد توکن‌های مربوط به هر آدرس کاربری را نشان می‌دهد.
• انتقال (Transfer): فرآیند اختصاص توکن‌های اولیه به کاربران می‌باشد.
• انتقال از تابع (transferFrom): به یک بازیکن امکان می‌دهد تا به بازیکنی دیگر توکن بفرستد.
• تایید (approve): این تابع، تراکنش‌ها را بر مبنای تعداد کلی توکن‌ها می‌سنجد.
• مجوز (allowance): این تابع، موجودی حساب هر بازیکن را چک کرده و در صورتی که تعداد توکن‌ها کافی نباشد تراکنش را لغو می‌کند.

حال با استفاده از این قسمت‌ها می‌توانیم مشخص کنیم که:
1. تعداد کل توکن‌ها چقدر باشد.
2. موجودی هر بازیکنی که در ابتدا توکن برای او ارسال می‌شود چه مقدار باشد.
3. آن‌‌ها به چه اشخاصی ارسال شوند.
و…

شبکه ECR20
مزایای توکن ERC20

 

مزایای شبکه توکن ERC20

این توکن‌ها، در حقیقت همه چیز را آسان می‌کنند. قبل از روی کار آمدن آن‌ها، هر برنامه‌ای زبان و اصطلاحات مخصوص به خود را داشت. برای مثال، برای نشان دادن مقدار کلی خود از عبارت totalAmount استفاده کرده درحالی که دیگری از عبارت totalNumber استفاده می‌کرد.

در صورت فقدان این استانداردها، تیم توسعه دهنده نرم افزار باید وقت و هزینه زیادی را برای ساخت بلاک‌چین و توکن می‌کرد. همچنین صرافی و کیف‌پول‌ها می‌بایست شبکه خود را با تک‌تک زبان‌ها و استانداردهای آن‌ها سازگار می‌کردند.

با داشتن یک استاندارد جهانی، هر توکن جدید این قابلیت را دارد که به طور خودکار به یک صرافی یا کیف پول اضافه گردد. جالب است بدانید که کیف پول ERC20 یک کیف پول چند ارزه برای مدیریت تمام دارایی‌های مبتنی بر بلاک‌‌ چین اتریوم است.

همچنین استاندارد ERC20، مراحل ایجاد یک توکن را بسیار راحت کرده است به همین دلیل بود که اتریوم محبوب‌ترین شبکه ICOها در سال ۲۰۱۷ شناخته شد.
تترلند، در زمینه خرید ارز دیجیتال، خرید تتر و فروش هر سه نوع تتر ERC20، TRC20 و Omni را انجام می‌دهد که در این بین، کارمزد تتر TRC20 از همه کم‌تر و نزدیک به صفر است. سپس تتر ERC20 که در مقایسه با تتر Omni کارمزد کم‌تری دارد ولی سرعت و امنیت خوبی دارد.

شما هر سه نوع این تتر را می‌توانید در سایت تترلند خرید و فروش کنید. همچنین لازم است بدانید قیمت ERC20 با قیمت تترهای دیگر یکسان است و متفاوت نیست.

و در آخر

لازم است بدانید که ERC20ها بدون مشکل نیستند. در حقیقت ممکن است به صورت ناخواسته زمانی‌که به عنوان یک روش پرداخت به جای اتر در قراردادهای هوشمند به کار می‌روند، دچار مشکل شوند. اما به‌طور کلی، به دلیل سرعت انتقال، مقدار نسبتاٌ خوب کارمزد، قوانین و استانداردهای خود، برای انتخاب به‌عنوان گزینه‌ای برای خرید ارز دیجیتال مناسب هستند.


امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا