آموزشمتوسطمقاله

رمزارز تتر؛ فراتر از یک ارز پایدار!

به‌عنوان تنها ارزپایدار که بیشترین کاربرد را روی چندین بلاکچین مختلف دارد، در‌حال‌حاضر رمزارز تتر یا توکن‌ تتر (USDT) درمجموع با ارزشی حدود ۶٣میلیارد دلار در جایگاه پنجم از‌نظر ارزش کل بازار (مارکت کپ) قرار دارد.

این توکن‌ها به‌دلیل نقدشوندگی زیاد و پشتوانه فیات قدرتمند، توانایی زیادی برای توسعه کاربردهایی جدید بر بستر تکنولوژی بلاکچین ایجاد کرده‌اند. تتر در اکوسیستم رمزارزها نقش مهمی ایفا می‌کند؛ به‌همین‌دلیل، در این مقاله از بلاگ تترلند قصد داریم مزایای متعدد رمزارز تتر را بررسی کنیم.

قابلیت نقدشوندگی رمزارز تتر

توکن‌های تتر از محدودیت‌های سیستم مالی سنتی رها هستند و قابلیت انتقال فوری و آسان را دارند. در سال ۲۰۲۱، تتر روزانه به‌طور میانگین حدوداً ۱۳۰میلیارد دلار در بین تمامی صرافی‌ها جابه‌جا شده است.

در سیستم پولی سنتی، فرایند انتقال بدین‌صورت است که مثلاً دلار باید بر بستر چندین نهاد جدا از هم جابه‌جا شود تا در‌نهایت به حساب مقصد واریز شود. این سیستم باعث افزایش زمان و هزینه برای انتقال پول می‌شود.

توکن‌های تتر قابلیت انتقال بر بستر چندین بلاکچین مختلف را دارند که باعث تضمین انتقال و موفقیت تراکنش خواهد شد. این یعنی تتر می‌تواند به‌سادگی به دیگر ارزها تبدیل یا نقد شود. این ویژگی مهمی برای فعالان در این عرصه محسوب می‌شود.

tether transactions

انتقال آسان در دنیای کریپتوکارنسی

جابه‌جایی آسان توکن‌های تتر در اکوسیستم رمزارزها یکی از ویژگی‌های مهم این ارزپایدار است. همان‌طور‌که می‌دانید، بازار رمزارزها همه‌روزه و ٢۴‌ساعته فعال هستند؛ درحالی‌که بازارهای مالی کلاسیک ساعت فعالیت محدودی دارند. این دقیقاً برخلاف اتفاقی است که در بازار رمزارزها رخ می‌دهد.

به‌دلیل محدودیت بازه فعالیت و تفاوت زمان در مناطق مختلف جغرافیایی، سرعت انتقال دارایی بسیار کُند خواهد بود؛ ازاین‌رو، در سیستم‌های مالی سنتی و کلاسیک، تریدرها برای به‌دست‌آوردن فرصت‌های سودآور محدودیت‌های بسیاری خواهند داشت.

بااین‌همه، تتر این مشکل را برطرف کرده است. باتوجه‌به قابلیت نقدشوندگی و سرعت انتقال زیاد مانند تمام رمزارزهای دیگر، وجود چنین محدودیتی عملاً نامفهوم شده است. افزون‌براین، استفاده از تتر ریسک افزایش قیمت در طول انجام تراکنش را از بین می‌برد؛ زیرا قیمت تتر همواره ثابت است.

پرداخت‌های بین‌المللی

استفاده از رمزارز تتر به کاربران اجازه می‌دهد تا فرایند‌های طاقت‌فرسا برای پرداخت‌های فرامرزی را کنار بزنند. پرداخت‌های فرامرزی هزینه‌بر هستند. هزینه‌هایی مانند تبدیل ارز یا سرویس استفاده‌شده در‌مجموع باعث افزایش هزینه‌ها می‌شوند.

ناگفته نماند که این هزینه‌ها برای مقادیر کم بسیار بیشتر از مقادیر زیاد تمام خواهند شد؛ اما با وجود توکن‌های تتر، هزینه‌های تبدیل ارزها به یکدیگر از بین می‌روند. همچنین، انتقال به‌جای چند روز و گاه یک هفته، در چند دقیقه انجام می‌شود.

امکان نگه‌داری دلار بدون محدودیت مکانی

بسیاری از مردم به‌دلیل ضعف ارز فیات کشور خود، ترجیح می‌دهند تا دارایی‌شان را به دلار تبدیل کنند. باوجوداین، این کار نیازمند این است که دارایی را در بانک آن هم صرفاً به‌منظور افزایش امنیت و بهره‌بردن از خدمات بانکی نگه‌داری کنند.

این نکته را نیز فراموش نکنید که نگه‌داری پول به‌صورت فیزیکی و در بانک ریسک‌های امنیتی مربوط به‌ خود را دارد؛ ریسک‌هایی که با استفاده از تتر بی‌معنی خواهند بود. استفاده از تتر محدودیت‌های فیزیکی را حذف می‌کند. کاربران با استفاده از تلفن هوشمند یا کامپیوتر خود، بدون ریسک و با امنیت کامل می‌توانند تراکنش‌هایشان را انجام دهند.

Tether DeFi

زیرساخت DeFi

دیفای (امور مالی غیرمتمرکز) به‌ پروژه یا بهتر است بگوییم پروژه‌هایی گفته می‌شود که هدفشان کم‌رنگ‌کردن نقش واسطه‌های مالی متمرکز مانند بانک‌ها از عرصه‌های مالی است.

درحال‌حاضر، دیفای روی پروژه‌های فعال بر بستر بلاکچین‌ها می‌تواند کار کند؛ به‌همین‌دلیل، باید با مشکلاتی مانند نوسان‌های زیاد رمزارزها مقابله کند. نوسان‌های بیش‌ازحد رمزارزها ریسک‌ بیشتری برای کاربران دیفای ایجاد می‌کند.

مزیت استفاده از تتر در این‌جا‌ هم خودنمایی می‌کند. تتر روی شبکه‌های متنوعی فعال است؛ ازاین‌رو، به‌عنوان دارایی می‌تواند برای مشارکت در شبکه‌های دیفای به‌کار برده شود، بدون اینکه بابت نوسان ارزش آن‌ها نگرانی وجود داشته باشد.

صرافی‌های تمام‌دیجیتالی

نکته‌ مهم درباره صرافی‌های رمزارزی دیجیتالی‌بودن بسیاری از آن‌هاست. آن‌ها با سیستم بانکی سنتی ارتباطی ندارند و از ارزهای فیات استفاده نمی‌کنند. تتر به صرافی‌ها امکان می‌دهد تا به تریدرها و سرمایه‌گذارها پیشنهاد دهند که دارایی‌هایشان را به ارزپایدار تبدیل کنند.

بدون درنظرگرفتن این مزیت، تریدرها مجبورند دارایی خود را به سایر رمزارزها تبدیل کنند. با‌توجه‌به آنچه گفته شد، به‌دلیل نداشتن ثبات در حفظ ارزش، ممکن است که ریسک زیادی متوجه شخص تریدر کنند. توکن‌های تتر به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهند تا بدون دغدغه سرمایه‌شان را از صرافی‌های دیجیتال خارج کنند.

usdt

نوآوری‌های بانکی و غیربانکی

توکن‌های تتر به شرکت‌ها کمک می‌کنند که مستقلاً و بدون نیاز به سیستم بانکی دارایی‌هایشان را منتقل کنند. همان‌طور‌که می‌دانید، سیستم بانکداری یکی از سیستم‌های پیچیده‌ برای کنترل و هدایت صحیح در دنیا است. اکثر افرادی که در این سیستم به‌عنوان مشتری سهمی دارند، از اتفاقات پشت‌پرده آگاه نیستند.

دارایی‌های مبتنی‌بر تکنولوژی بلاکچین تحولات بنیادینی ایجاد کرده‌اند. یکی از آن‌ها ادغام مراحل مختلف معاملات مالی دریک سیستم است که موجب شفافیت هرچه بیشتر فعالیت‌ها شده‌اند. توکن‌های تتر امکان واریز و برداشت و انتقال سریع دارایی‌ها را فراهم می‌کنند. این قابلیت برای کسب‌و‌کارهایی بسیار کارآمد است که به‌منظور انجام عملیات مالی خود با سیستم بانکی سنتی محدودیت دارند.

این مزیت‌های متعدد رمزارزها، به‌خصوص ارزهای پایداری مانند تتر، باعث شده است که بانک‌ها برای استفاده از تکنولوژی بلاکچین دست‌به‌کار شوند. فراموش نکنید که هم‌اکنون حدود ۵۵درصد از ۱۰۰ بانک‌ مشهور دنیا مانند جی‌پی مورگان (JP Morgan) یا گلدمن ساکس (Goldman Sachs) مستقیم یا غیرمستقیم در به‌کارگیری یا سرمایه‌گذاری روی رمزارزها و شرکت‌های فعال در حوزه بلاکچین فعال هستند.

جمع‌بندی

باید این حقیقت را پذیرفت در آینده نزدیک روزی فرا خواهد رسید که ما انسان‌ها در زندگی روزانه با رمزارزها و بلاکچین سروکار خواهیم داشت. شاید تصورش آسان نباشد؛ اما این حس و تصور درباره اینترنت هم وجود داشت؛ ولی اکنون می‌بینیم روزی نیست که بدون اینترنت سپری شود.

مخالفت‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره ناکامی رمزارزها وجود دارد؛ ولی رمزارزها عملاً در بسیاری از جامعه‌ها و کشورها پذیرفته شده‌اند و در حال استفاده هستند.

خرید تتر

همان‌طور‌که در این مقاله گفتیم، رمزارز تتر یکی از گزینه‌های مناسب‌ برای استفاده در عرصه‌های رمزارزهاست. تترلند، اولین مرجع تخصصی خرید و فروش تتر در ایران، سرعت و امنیت و قیمت به‌صرفه را برای تمامی فرایند‌های خرید تتر و فروش آن تضمین می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر علاوه‌بر مطالعه بلاگ، از‌طریق وب‌سایت یا اپلیکیشن تترلند می‌توانید با تیم پشتیبانی آنلاین مجموعه در ارتباط باشید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا