آموزشمتوسطمقاله

رمزارز تتر، فراتر از یک ارز پایدار!

به‌عنوان تنها ارزپایدار که بیشترین موارد استفاده را بر روی چندین بلاک‌چین مختلف دارد، رمزارز تتر یا توکن‌های تتر (USDT) درمجموع با ارزشی حدود ۶٣ میلیارد دلار در حال حاضر در جایگاه پنجم از نظر ارزش کل بازار (مارکت کپ) قرار دارند.

این توکن‌ها به دلیل نقدشوندگی بالا و پشتوانه فیات قدرتمند، پتانسیل بالایی به‌منظور توسعه کاربردهایی جدید بر بستر تکنولوژی بلاک‌چین ایجاد کرده‌اند.

تتر در اکوسیستم رمزارزها ایفا می‌کند. به‌همین دلیل در این مقاله به بررسی مزایای متعدد رمزارز تتر از جهات مختلف می‌پردازیم.

 

قابلیت نقدشوندگی رمزارز تتر

توکن‌های تتر از هرگونه محدودیتی که سیستم مالی سنتی ایجاد می‌کند رها هستند و قابلیت انتقال فوری و آسان را دارند. در سال 2021، تتر به‌طور میانگین حدودا 130 میلیارد دلار در روز، در بین تمامی صرافی‌ها جابه‌جا شده است.

در سیستم پولی سنتی، فرآیند انتقال به این‌صورت است که برای مثال دلار باید بر بستر چندین نهاد جدا از هم جابه‌جا شود تا در نهایت به حساب مقصد واریز شود. این سیستم باعث افزایش زمان و هزینه برای انتقال پول می‌شود.

توکن‌های تتر قابلیت انتقال بر بستر چندین بلاک‌چین مختلف را دارند که باعث تضمین انتقال و موفقیت تراکنش خواهد شد. این به این معنی است که تتر می‌تواند به سادگی به دیگرارزها تبدیل یا نقد شود. همین ویژگی یک مزیت مهم برای فعالان در این عرصه محسوب می‌شود.

tether transactions

انتقال آسان در دنیای کریپتوکارنسی

 

جابه‌جایی آسان توکن‌های تتر در اکوسیستم رمزارزها یکی از ویژگی‌های مهم این ارزپایدار است.

همان‌طور که می‌دانید بازار رمزارزها همه روزه و ٢۴ ساعته فعال هستند. درحالی که بازارهای مالی کلاسیک ساعت فعالیتی محدودی دارند. این دقیقا برخلاف اتفاقی است که در بازار رمزارزها رخ می‌دهد.به علت محدودیت بازه فعالیت و همچنین تفاوت زمان در مناطق مختلف جغرافیایی، سرعت انتقال دارایی به طرز نامطلوبی کم خواهد بود. به دلیل این سرعت کم در سیستم‌های مالی سنتی و کلاسیک، تریدرها برای به دست آوردن فرصت‌های سودآور محدودیت‌های بسیاری خواهند داشت.

اما تتر این مشکل را برطرف کرده است. باتوجه به قابلیت نقدشوندگی بالا و سرعت انتقال زیاد مانند تمام رمزارزهای دیگر، وجود چنین محدودیتی عملا نامفهوم شده است. از طرفی استفاده از تتر ریسک افزایش قیمت در طول انجام تراکنش را از بین می‌برد، زیرا قیمت تتر همواره ثابت است.

پرداخت‌های بین‌المللی

 

استفاده از رمزارز تتر به کاربران این اجازه را می‌دهد تا فرآیند‌های طاقت‌فرسا برای پرداخت‌های فرامرزی را کنار بزنند. پرداخت‌های فرامرزی هزینه‌بر هستند. هزینه‌هایی مانند تبدیل ارز و یا سرویس مورد استفاده، همگی در مجموع باعث افزایش هزینه‌ها می‌شوند. از طرفی این هزینه‌ها برای مقادیر کم نسبت به مقادیر بالا بسیار بیشتر تمام خواهند شد. اما با وجود توکن‌های تتر هزینه‌های تبدیل ارزها به یکدیگر از بین می‌روند. هم‌چنین انتقال به‌جای روزها و گاها هفته به چند دقیقه محدود می‌شود.

امکان نگهداری دلار بدون محدودیت مکانی

بسیاری از مردم به دلیل ضعف ارز فیات کشور خود، ترجیح می‌دهند تا دارایی خود را به دلار تبدیل کنند. اما این امر نیازمند این است که دارایی را در بانک، آن هم صرفا به‌منظور افزایش امنیت و بهره بردن از خدمات بانکی نگهداری کنند. اما نگهداری پول به‌صورت فیزیکی و در بانک ریسک‌های امنیتی مربوط به‌خود را به‌دنبال دارد. ریسک‌هایی که با استفاده از تتر بی معنی خواهند بود. استفاده از تتر محدودیت‌های فیزیکی را حذف می‌کند. کاربران با استفاده از تلفن هوشمند و یا کامپیوتر خود، بدون ریسک و در اوج امنیت می‌توانند تراکنش‌های خود را انجام دهند.

Tether DeFi

زیرساخت DeFi

دیفای ( امور مالی غیرمتمرکز) به‌پروژه یا بهتر است بگوییم پروژه‌هایی گفته می‌شود که هدف آن‌ها کم‌رنگ کردن نقش واسطه‌های مالی متمرکز مانند بانک‌ها، از عرصه‌های مالی است.

درحال حاضر دیفای قابلیت کارکردن بر روی پروژه‌های فعال بر بستر بلاک‌چین‌ها را دارد. به‌همین دلیل باید با چالشی مانند نوسانات بالای رمزارزها مقابله کند. نوسانات بیش‌ازحد رمزارزها باعث ایجاد ریسک‌ بیشتری برای کسانی که از دیفای استفاده می‌کنند می‌شوند.

اما مزیت استفاده از تتر در اینجا‌ هم خودنمایی می‌کند. تتر بر روی شبکه‌های متنوعی فعال است. به همین دلیل می‌تواند به‌عنوان یک دارایی برای مشارکت در شبکه‌های دیفای مورد استفاده قرار بگیرد. ، بدون اینکه نگرانی در مورد نوسان ارزش آن‌ها وجود داشته باشد.

صرافی‌های تمام دیجیتالی

نکته‌ای درخور توجه درباره صرافی‌های رمزارزها وجود دارد و آن هم دیجیتالی بودن بسیاری از آن‌ها است. آن‌ها هیچ ارتباطی با سیستم بانکی سنتی ندارند و از هیچ ارز فیاتی استفاده نمی‌کنند. تتر به صرافی‌ها این امکان را می‌دهد تا به تریدرها و سرمایه‌گذاران پیشنهاد دهند که دارایی‌های خود را به ارزپایدار تبدیل کنند. بدون درنظر گرفتن این مزیت، تریدرها مجبور هستند تا دارایی خود را به سایر رمزارزها تبدیل کنند. با توجه به آن‌چه گفته شد، به علت عدم ثبات در حفظ ارزش، ممکن است که ریسک زیادی را متوجه شخص تریدر کنند. توکن‌های تتر به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند تا بدون دغدغه سرمایه خود را از صرافی‌های دیجیتال خارج کنند.

usdt

نوآوری‌های بانکی و غیربانکی

 

توکن‌های تتر شرکت‌ها را قادر می‌سازند که به‌طور مستقل و بدون نیاز به سیستم بانکی دارایی‌های خود را منتقل کنند.

همان‌طور که می‌دانید، سیستم بانکداری یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌ها برای کنترل و هدایت صحیح در دنیا است. اکثر افرادی که در این سیستم به عنوان مشتری سهمی دارند، از آن‌چه که پشت پرده رخ می‌دهد‌ آگاه نیستند. دارایی‌های مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین تحولات بنیادینی ایجاد کرده‌اند. یکی از آن‌ها ادغام مراحل مختلف معاملات مالی دریک سیستم است که موجب شفافیت هرچه بیشتر فعالیت‌ها شده‌اند. توکن‌های تتر امکان واریز، برداشت و انتقال دارایی‌ها را به‌طور موثر و سریع فراهم می‌کنند. این قابلیت برای کسب‌و‌کارهایی که به‌منظور انجام عملیات مالی خود با سیستم بانکی سنتی محدودیت دارند بسیار کارآمد است. این مزیت‌های متعدد رمزارزها و به‌خصوص ارزهای پایداری مانند تتر باعث شده است که بانک‌ها برای به‌کارگیری تکنولوژی بلاک‌چین دست‌به‌کار شوند. اگرچه که هم اکنون حدود ٥٥ درصد از 100 بانک‌ مشهور دنیا مانند جی پی مورگان (JP Morgan) و یا گلدمن ساکس (Goldman Sachs) به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در به‌کارگیری و یا سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها و یا شرکت‌های فعال در حوزه بلاک‌چین فعال هستند.

سخن پایانی

 

باید این حقیقت را پذیرفت، روزی که خیلی دور نیست خواهد رسید که ما انسان‌ها در زندگی روزانه با رمزارزها و بلاک‌چین سروکار خواهیم داشت. شاید تصورش آسان نباشد، اما این حس و تصور نسبت به اینترنت هم وجود داشت. ولی اکنون می‌بینیم روزی نیست که بدون اینترنت سپری شود.

مخالفت‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیاری در مورد عدم موفقیت رمزارزها وجود دارد. اما رمزارزها عملا در بسیاری از جوامع و کشورها پذیرفته شده‌اند و درحال استفاده هستند.

خرید تتر

رمزارز تتر، همان‌طور که در این مقاله به‌ آن پرداختیم، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای استفاده در فعالیت‌های شما در عرصه رمزارزها است.

تترلند به عنوان اولین مرجع تخصصی خرید و فروش تتر در ایران شناخته می شود. این مجموعه سرعت، امنیت و قیمت به‌صرفه را برای تمامی فرآیند‌های خرید تتر و فروش آن تضمین می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر علاوه بر مطالعه بلاگ، می‌توانید از طریق وب‌سایت و یا اپلیکیشن تترلند با تیم پشتیبانی آنلاین مجموعه در ارتباط باشید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا