آموزشمبتدیمقاله

اصطلاحات رایج کریپتوکارنسی و آشنایی با آن‌ها، قسمت دوم

در این مقاله از تترلند به بررسی دومین قسمت از آشنایی با اصطلاحات رایج کریپتوکارنسی می‌پردازیم. قسمت اول را از این لینک بخوانید.

 

Candle-stick

نمودار شمعی  (Candle stick)

نمودار شمعی، نشان‌دهنده فعالیت قیمت یک ارز در طی یک بازه زمانی مشخص است. این نمودار، روند و نوسانات قیمتی صعودی، نزولی، آغازی و پایانی یک ارز دیجیتال خاص را در یک دوره خاص نشان می‌دهد. شمع‌ها با حرکات نوسانی در قیمت‌ها ایجاد می‌شوند.

درواقع این شمع‌ها، با حرکات بالا و پایین قیمتی ایجاد می‌شوند. الگوهای صعودی نشان می‌دهد که قیمت احتمالاً افزایش می‌یابد. در حالی که الگوهای نزولی احتمال سقوط قیمت را به همراه دارند. البته که هیچ الگویی همیشگی نیست، چرا که نمودار شمعی، نشان دهنده گرایش در حرکت قیمت است و نه تضمینی برای مقدار آن.

 

Noob-Trader

معامله‌گر تازه‌کار  (Noob Trader)

تریدر به شخصی گفته می‌شود که مرتبا در حال معامله با ارزهای دیجیتال است. نوب تریدر درواقع به اشخاصی گفته می‌شود که به تازگی وارد این حوزه شده‌اند و در معامله تازه‌کار هستند.

 

Trading-indicators

شاخص‌های معاملاتی (Trading indicators)

شاخص های معاملاتی، محاسبات ریاضی هستند که به صورت خطوط در نمودار قیمت ترسیم شده‌اند. آن‌ها قادرند تا سیگنال‌ها و روندهای خاصی را در بازار شناسایی کنند و به معامله‌گران کمک کنند.

شاخص پیشرو، سیگنال پیش‌بینی‌کننده‌ای است که نوسانات قیمت در آینده را پیش بینی می‌کند، در حالی‌که یک شاخص .عقب مانده روند نوسانات قیمتی گذشته را نشان می‌دهد.

 

Hard-Fork-Bitcoin-Cash

 هاردفورک بیت‌کوین‌کش (Hard Fork Bitcoin Cash) چیست؟

 

تصور کنید یک سکه در کیف پول خود دارید و پس از مدتی متوجه می‌شوید که همان پول به دو سکه متمایز تبدیل شده است. عجیب به نظر می‌رسد؟ نه در دنیای رمزارزها

بیت‌کوین‌کش، موفق‌ترین هاردفورک بیت کوین، مجدداً در روز ۱۵ نوامبر یعنی سه سال پس از زمان حیاتش به دو رمزارز متمایز تقسیم شد. اختلافات ریشه‌داری درمورد چگونگی کارکرد بیت کوین و اهداف مورد استفاده آن وجود دارد؛ اختلافاتی که جامعه کریپتوکارنسی را از هم جدا می‌کند. این موضوع قسمتی پر از تنش، جنجال و نوسانات شدید قیمت در بازار رمزارزها است که برخی آن را “جنگ داخلی کریپتو” توصیف کرده‌اند.

اگر قصد خرید ارزدیجیتال یا آشنایی با انواع ارزها را دارید، بیت‌‌کوین‌کش یکی از مواردی است که ممکن است به آن بپردازید.

 

SclapTrading

اسکالپ تریدینگ (SclapTrading)

با اینکه هدف تریدرها از تکنیک اسکالپ تریدینگ – Sclap Trading کسب سود در بازه زمانی چند روز تا چند هفته است، اما هدف تریدرهای اسکالپ یا نوسان گیر، سود کردن هر چند جزیی در بازه‌ زمانی چند دقیقه تا چند ساعت است.

در این روش، تریدر به صورت مداوم تغییرات و نوسانات ارزهای دیجیتال را دنبال می‌‌کند و با خرید و فروش‌های پر تعداد در مدت زمان کوتاه، به دنبال کسب سود است. از آن جایی که سود به دست آمده در هر معامله کم است، تریدرها با افزایش تعداد معاملات، سود نهایی خود را افزایش می‌دهند.

 

Whale

 نهنگ (Whale)

اصطلاح نهنگ از پرکاربردترین اصطلاحات دنیای ارزهای دیجیتال است. نهنگ‌ها بزرگترین سرمایه‌گذاران در بازار هستند و گاهی امکان جهت‌دهی یا تغییر روند بازار را دارند.

همچنین نهنگ به سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که با خرید یا فروش حجم زیادی از ارزش بازار، باعث افزایش یا کاهش شدید قیمت می‌شود. با توجه به ارزش کل بازار دارایی‌های ارزهای دیجیتال نسبت به سایر بخش‌ها، حرکات نهنگ‌های این حوزه می‌تواند سیگنال‌های قیمت مهمی را برای هشدار دادن به سرمایه‌گذاران فراهم کند. این اصطلاح از بازارهای مالی سنتی گرفته شده است.

 

MOON

 ماه(Moon)

کلمه MOON به معنای ماه است.

اغلب رشد بسیار زیاد یک ارز را رسیدن به ماه تشبیه می‌کنند.

معمولا زمانی که افرادی برای رشد ارزی که خریداری کرده‌اند شور و اشتیاق دارند این کلمه و اصطلاحاتی مانند To The Moon یا Mooning را به کار می‌برند.

بیشتر اوقات این شور و اشتیاق فقط یک توهم و خوشبینی نسبت به آینده است.

 

DEX

 صرافی غیرمتمرکز (DEX)

یکی از مهمترین اصطلاحات صرافی‌ها عبارت DEX است که مخفف کلمه Decentralized Exchange و به معنی صرافی غیرمتمرکز است. از صرافی‌های غیرمتمرکز اغلب به عنوان آینده تجارت کریپتوکارنسی یاد می‌شود. اکسچنج‌های متمرکز پیوسته‌ در معرض هک قرار می‌گیرند، حمایت ضعیفی دارند، دچار فقدان مقیاس‌پذیری و مسائل دیگر هستند.

بسیاری از افراد DEX را به عنوان راه‌حل ساختاری برای این مسائل می‌دانند.

در DEX، خریداران و فروشندگان مالکیت پول خود را حفظ می‌کنند. این افراد خود به عنوان تسهیل‌کننده معاملات مستقیما نقش خواهند داشت.

 

Public-Key

 کلید عمومی (Public Key)

کلید عمومی یک آدرس کیف پول منحصربه‌فرد است که شامل رشته ‌ای از اعداد و حروف می­‌شود. عملکرد کلید عمومی مشابه شماره حساب بانکی شماست که برای دریافت رمزارز استفاده می‌شود.

بر خلاف کلید خصوصی که نباید در اختیار هیچ شخصی غیر از خودتان قرار بگیرد. کلید عمومی که همان آدرس ولت شما هست را می‌توانیم به شماره کارت بانکی تشبیه کنیم و زمانی که یک شخص قرار است ارز مورد نظر را برای شما واریز کند باید آدرس ولت یا همان کلید عمومی در اختیار شخص قرار گیرد.

 

Pump

پامپینگ (Pumping)

به طور کلی در بازارهای اقتصادی، پامپینگ یک موضوع متداول است و ارزهای دیجیتال نیز از این موضوع مستثنی نیستند. در واقع هر جایی که مفهوم عرضه و تقاضا وجود دارد با این مسئله مواجه هستیم. در بازار پر ریسک ارزهای دیجیتال افراد قبل از سرمایه‌گذاری باید توجه ویژه‌ای به این مبحث داشته باشند تا دچار زیان مالی نشوند.

آغاز پروسه پامپ (Pump)

به طبع زمانی که تعداد زیادی از افراد اقدام به خرید ناگهانی یک ارز می‌کنند، بازار به یک باره دچار رشد ناگهانی می‌شود. از این نقطه پروسه‌ی پامپینگ یا رشد شدید قیمت شروع می‌گردد. در اینجا با دسته دوم رو به رو می‌شویم. افرادی که تجربه‌ کمتری دارند و دچار طمع می‌شوند و اقدام به خرید بیشتر آن ارز می‌کنند که منجر به رشد بیشتر ارز می‌شود.

 

dumping

دامپینگ (dumping)

دامپینگ به طور کلی در بازارهای اقتصادی یک موضوع متداول است. ارز‌های دیجیتال نیز از این موضوع مستثنی نیستند. در واقع هر جایی که مفهوم عرضه و تقاضا وجود دارد با این مسئله سر و کار داریم. در بازار بسیار پر ریسک ارزهای دیجیتال افراد قبل از سرمایه‌گذاری باید توجه ویژه ای به این مبحث داشته باشند تا دچار زیان مالی نشوند.

 

 آغاز پروسه دامپ(dump)

 

به طبع زمانی که تعداد زیادی از افراد اقدام به فروش ناگهانی ارز خود می‌کنند بازار با افت ناگهانی شدیدی مواجه می‌شود. از این نقطه پروسه‌ی دامپینگ (dumping) و در واقع افت شدید قیمت شروع می‌گردد. در اینجا با دسته‌ دوم رو به رو می‌شویم. افرادی که تجربه‌ کمتری دارند و دچار ترس برای از دست رفتن ارزش دارایی خود می‌شوند و هر چه سریع‌تر اقدام به فروش ارز خود می‌نمایند. زمانی که حجم زیادی از بازار ارز به این سمت حرکت کند، ارزش آن ارز با افت شدید قیمت مواجه می‌شود.

 

جمع‌بندی

 

در دنیای ارزهای دیجیتال، اصطلاحات زیادی وجود دارد که ما سعی می‌کنیم در هر مقاله، به‌صورت مختصر و مفید تعدادی از آن‌ها را برای شما شرح دهیم. امیدوازیم از این مطالب اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا