متوسطمقاله

تجزیه‌وتحلیل قیمت رمزارزها (۲دی‌۱۴۰۲)

BTC ،ETH ،SOL ،BNB ،‌XRP ،‌ADA ،‌AVAX ،‌DOGE ،DOT و LINK

قیمت رمزارزها در هفته‌ای که گذشت، با چه تغییر و تحولاتی همراه بود؟ انتظار می‌رود بیت کوین با مقاومت ۴۵هزاردلاری روبه‌رو شود؛ اما احتمال صعود آن به سطوح بیشتر همچنان ادامه دارد. بیت کوین در نزدیکی مقاومت سربار ۴۴,۷۰۰ دلار قرار دارد که نشان‌دهنده مقاومت نسبتاً کم خرس‌ها در این سطح است. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد روند نزولی محافظت شده است؛ زیرا معامله‌گران انتظار دارند که SEC یک یا چند ETF بیت کوین را در ژانویه‌۲۰۲۴ تأیید کند. پیش‌بینی می‌شود که این رویداد رونق گسترده‌ای در بازار رمزارزها ایجاد کند.

صندوق قابل‌معامله بیت کوین نوعی صندوق سرمایه‌گذاری متناسب با بازدهی بیت کوین است که مستقیماً روی قیمت این رمزارز تأثیر می‌گذارد. به‌طورکلی، ETF سند مالی قابل‌معامله در بورس است و به‌صورت متناسب با قیمت دارایی‌های مرجع مانند بیت کوین عمل می‌کند. با سرمایه‌گذاری در ETF بیت کوین سرمایه‌گذاران می‌توانند غیرمستقیم در معاملات بیت کوین شرکت کنند.

به‌عبارت‌دیگر، صندوق قابل‌معامله بیت‌کوین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به خرید و نگه‌داری مستقیم بیت کوین، از قیمت آن به‌عنوان دارایی معامله‌پذیر در بورس بهره‌برداری کنند. در‌حال‌حاضر، شرکت‌های زیادی درخواست خود را برای ثبت صندوق قابل‌معامله بیت کوین به SEC ارائه داده‌اند و در انتظار تأیید این سازمان هستند.

عملکرد روزانه بازار ارزهای دیجیتال

عملکرد روزانه بازار ارزهای دیجیتال (منبع: Coin360)

تحلیل QCP Capital درباره ETF بیت کوین

به‌نوشته کوین‌تلگراف، تحلیل‌ها حاکی از آن هستند که صندوق قابل‌معامله بیت کوین در‌صورت تأیید با استقبال اولیه چندان زیادی روبه‌رو نشود. بااین‌حال، به‌مرورزمان معامله‌گران تمرکز خود را بر تقاضای واقعی برای ETFها معطوف خواهند کرد. شرکت بازرگانی QCP Capital در به‌روزرسانی بازار خود گفت: «تقاضا برای صندوق قابل‌معامله بیت‌کوین در ابتدا کمتر از انتظارات بازار خواهد بود.» این امر می‌تواند معامله‌گران را وسوسه کند که همین‌حالا سود خود را ثبت و برداشت سود را آغاز کنند.

QCP Capital شرکت سرمایه‌گذاری و معاملاتی در حوزه رمزارزها و بلاک‌چین است. این شرکت در سنگاپور قرار دارد و در‌زمینه تجارت و معاملات و استراتژی‌های مالی مرتبط با رمزارزها فعالیت می‌کند. QCP Capital در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و تیمی از متخصصان مالی و تکنولوژی آن را اداره می‌کنند. فعالیت‌های کیو‌سی‌پی کپیتال شامل معاملات خریدوفروش رمزارزها، مدیریت سرمایه، تحلیل بازار، مشاوره سرمایه‌گذاری و توسعه استراتژی‌های مالی در حوزه بلاک‌چین است.

اگرچه پیش‌بینی واکنش کوتاه‌مدت بازار به رویدادهای مهم همواره دشوار است، در‌حال‌حاضر تمایل زیادی از معامله‌گران برای سودگیری مشاهده می‌شود. گاهی اوقات، رزرو سود درست بعد از رویداد اتفاق می‌افتد و گاهی پس از افزایش قیمت. باوجوداین پس از عقب‌نشینی اولیه، روند غالب به‌طورکلی از سر گرفته می‌شود. در برخی مواقع، سودگیری پس از رویداد و در مواقع دیگر پس از افزایش ناگهانی در بازار اتفاق می‌افتد. بااین‌همه، به‌طورکلی پس از عقب‌نشینی اولیه، روند غالب تکرار می‌شود.

آیا بیت کوین و سایر رمزارزها موفق می‌شوند سطوح بالای اخیر خود را بشکنند و به روند صعودی ادامه دهند یا اینکه سودگیری به کاهش قیمت این رمزارزها در بازار منجر خواهد شد؟ تترلند برای پاسخ به این پرسش‌ها، نمودارهای ده رمزارز برتر را بررسی می‌کند.

تجزیه‌وتحلیل قیمت بیت کوین

تجزیه‌وتحلیل قیمت رمزارزها را با بیت کوین شروع می‌کنیم. پادشاه رمزارزها به مقاومت بیش از ۴۴,۷۰۰ دلار رسیده است؛ یعنی سطحی که خرس‌ها رقابت سختی را در آن به‌وجود آورده‌اند. بااین‌حال، مزیت مهم گاوها این است که تاکنون سهم زیادی از بازار را به خرس‌ها واگذار نکرده‌اند.

نمودار روزانه BTC/USDT

نمودار روزانه BTC/USDT (منبع: TradingView)

اگرچه میانگین‌های متحرک صعودی نشان‌دهنده فرصت برای خریداران است، واگرایی منفی در شاخص قدرت نسبی (RSI) حاکی از آن است که باید جوانب احتیاط را در نظر گرفت. اولین نشانه روند نزولی، نزدیک‌شدن به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه (۴۲۱۰۳ دلار) خواهد بود و پس‌از‌آن جفت‌ارز BTC/USDT ممکن است به سطح ۳۷,۹۸۰ دلار سقوط کند. 

در‌مقابل، اگر قیمت از سطح فعلی یا متحرک نمایی ۲۰‌روزه افزایش یابد و به بیش از ۴۴,۷۰۰ دلار برسد، نشان‌دهنده شروع مرحله بعدی روند صعودی خواهد بود و قیمت این جفت‌ارز می‌تواند تا ۴۸هزار دلار و درنهایت، ۵۰هزار دلار نیز افزایش یابد.

تجزیه‌وتحلیل قیمت اتر

در ۲۱‌دسامبر۲۰۲۳ (۳۰آذر۱۴۰۲)، گاوها قیمت اتریوم را به بیش از میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه (۲,۲۲۱ دلار) بازگرداندند. این اتفاق ممکن است نشانه‌ای از پایان اصلاحات باشد.

نمودار روزانه ETH/USDT

نمودار روزانه ETH/USDT (منبع: TradingView)

اگر قیمت بیش از ۲,۳۳۲ دلار باقی بماند، توقف بعدی احتمالاً در بیشترین قیمت ۵۲ هفته اخیر، یعنی ۲,۴۰۳ دلار، خواهد بود. این محدوده قیمتی مهمی به‌شمار می‌رود که خرس‌ها باید از آن محافظت کنند؛ زیرا شکست و بسته‌شدن بیش از آن می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را آغاز کند و در‌نهایت، باعث افزایش قیمت جفت‌ارز ETH/USDT به ۳,۰۰۰ دلار شود. 

درمقابل، اگر قیمت از مقاومت سربار کاهش یابد، قیمت این جفت‌ارز ممکن است سطح حمایت ۲,۲۰۰ دلار را مجدداً تجربه کند. به‌منظور تضعیف عملکرد گاوها در بازار، خرس‌ها باید موفق شوند قیمت را به کمتر از ۲,۲۰۰ دلار کاهش دهند و در این سطح حفظ کنند.

تجزیه‌وتحلیل قیمت سولانا

درادامه تجزیه‌وتحلیل قیمت رمزارزها، به‌سراغ سولانا می‌رویم. در ۱۸‌دسامبر‌۲۰۲۳ (۲۷آذر۱۴۰۲)، قیمت  سولانا از متحرک نمایی ۲۰روزه (۷۴ دلار) افزایش یافت و به ۱۰۰ دلار رسید. این موضوع نشان‌دهنده خرید تهاجمی گاوهاست. جفت‌ارز SOL/USDT احتمالاً شاهد فروش نزدیک به ۱۰۰ دلار خواهد بود. 

باوجوداین، اگر گاوها از سهم بازار خود عقب‌نشینی نکنند، روند صعودی این رمزارز همچنان ادامه خواهد یافت. اگر خریداران قیمت را به بیش از ۱۰۰ دلار برسانند، این جفت‌ارز می‌تواند در مسیر صعودی رسیدن به سطح ۱۴۳ دلار قرار گیرد.

نمودار روزانه SOL/USDT

نمودار روزانه SOL/USDT (منبع: TradingView)

اگرچه افزایش قیمت اخیر واگرایی منفی را باطل کرده است، RSI همچنان در قلمرو بیش‌خرید باقی‌ مانده است. این موضوع بیانگر آن است که رالی سولانا در کوتاه‌مدت بیش‌از‌حد سرعت گرفته است که می‌تواند به اصلاح یا تثبیت جزئی در بازار این رمزارز منجر شود. 

اولین سطح حمایتی در روند نزولی ۸۰ دلار و پس‌از‌آن، متحرک نمایی ۲۰روزه است. کاهش قیمت به کمتر از این سطح نشان می‌دهد که گاوها در حال ازدست‌دادن قدرت خود در بازار هستند.

تجزیه‌وتحلیل قیمت BNB

در ۲۰‌دسامبر‌۲۰۲۳ (۲۹آذر۱۴۰۲)، BNB از سطح مقاومتی ۲۶۰ دلار عبور کرد و نشان داد که گاوها کنترل بازار را در دست دارند.

نمودار روزانه BNB/USDT

نمودار روزانه BNB/USDT (منبع: TradingView)

در ۲۱دسامبر، گاوها به خرید خود ادامه دادند و قیمت را به خط گردن الگوی سر و شانه معکوس (inverse head-and-shoulders pattern) رساندند. این سطح احتمالاً شاهد فروش قوی خرس‌ها خواهد بود. بااین‌حال، اگر گاوها غالب شوند و قیمت را به بالای خط گردن بکشند، جفت‌ارز BNB/USDT الگوی سر و شانه معکوس را تکمیل می‌کند. 

هدف این تنظیم صعودی رسیدن به سطح ۳۳۳ دلار است. نزدیک‌ترین سطح حمایتی در روند نزولی ۲۶۰ دلار و سپس متحرک نمایی ۲۰‌روزه (۲۴۸ دلار) است. خرس‌ها باید قیمت را به کمتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بکشانند تا بتوانند روند صعودی را تضعیف کنند.

الگوی سر و شانه معکوس الگویی فنی در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی است. این الگو معمولاً پس از روند نزولی در بازار شکل می‌گیرد و نشانگر تغییر جهت قیمت از کاهش به افزایش است. الگوی سر و شانه معکوس از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: دو شانه کم‌عمق در سطوح قیمت کمتر و یک سر بلندتر در سطح قیمت بیشتر. 

الگوی برعکس سر و شانه‌ها به‌صورتی شبیه به یک سر و دو شانه معکوس است که نام‌گذاری آن نیز بر همین اساس انجام شده است. وقتی قیمت از سطح پایینی یا شانه اول به بالاترین سطح یا سر حرکت ‌کند و سپس به سطح پایینی یا شانه دوم بازگردد و بعد‌از‌آن مجدداً به سطح بالاتری ارتقا یابد، الگوی برعکس سر و شانه‌ها شکل می‌گیرد.

تجزیه‌وتحلیل قیمت XRP

تجزیه‌وتحلیل قیمت رمزارزها را با ریپل از سر می‌گیرم. XRP مدتی است که در سطوح قیمتی بین ۰.۵۶ تا ۰.۷۴ دلار در نوسان بوده است که نشان‌دهنده تصمیم‌گیری‌نکردن گاوها و خرس‌هاست.

نمودار روزانه XRP/USDT

نمودار روزانه XRP/USDT (منبع: TradingView)

هر دو میانگین متحرک مسطح شده‌اند و RSI نزدیک به نقطه میانی است که نشان می‌دهد روند اخیر ممکن است برای چند روز دیگر نیز ادامه یابد. اگر گاوها موفق شوند قیمت را به بیش از میانگین‌های متحرک برسانند، قیمت این جفت‌ارز ممکن است تا ۰.۶۷ دلار و پس‌از‌آن تا ۰.۷۴ دلار افزایش یابد و خرس‌ها احتمالاً از این سطح با قدرت دفاع می‌کنند.

در‌مقابل، اگر قیمت از میانگین‌های متحرک کاهش یابد، نشان می‌دهد که خرس‌ها از نوسان‌های کوچک برای فروش استفاده می‌کنند؛ بنابراین، قیمت جفت‌ارز XRP/USDT می‌تواند تا سطح حمایت حیاتی ۰.۵۶ دلار کاهش یابد.

تجزیه‌وتحلیل قیمت کاردانو

در ۲۱دسامبر۲۰۲۳ (۳۰آذر۱۴۰۲)، قیمت کاردانو به بیش از مقاومت جزئی ۰.۶۲ دلار افزایش یافت. خریداران در مرحله بعدی تلاش خواهند کرد قیمت را به بیش از ۰.۶۸ دلار برسانند.

نمودار روزانه ADA/USDT

نمودار روزانه ADA/USDT (منبع: TradingView)

بااین‌حال، خرس‌ها هنوز تسلیم نشده‌اند؛ زیرا آن‌ها در تلاش‌اند تا روند صعودی را در ۰.۶۵ دلار متوقف کنند. به‌منظور تغییر روند، فروشندگان باید بتوانند قیمت را به کمتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه (۰.۵۵ دلار) برسانند و پس‌از‌آن، احتمالاً قیمت جفت‌ارز ADA/USDT به ۰.۵۰ دلار سقوط خواهد کرد. 

حالت دیگر این است که قیمت از سطح فعلی افزایش یابد یا از متحرک نمایی ۲۰روزه عقب‌نشینی کند. در این صورت، نشان می‌دهد کنترل بازار در دست گاوها باقی می‌ماند و شکست بالای ۰.۶۸ دلار درها را به‌روی صعود احتمالی به ۰.۷۸ دلار باز خواهد کرد.

تجزیه‌وتحلیل قیمت آوالانچ

درادامه تجزیه‌وتحلیل قیمت رمزارزها، به‌سراغ آوالانچ می‌رویم. در ۱۶دسامبر۲۰۲۳ (۲۶آذر۱۴۰۲)، آوالانچ به بالای مقاومت ۴۵.۳۳ دلار رسید که نشان‌دهنده شروع مرحله بعدی روند صعودی است.

نمودار روزانه AVAX/USDT

نمودار روزانه AVAX/USDT (منبع: TradingView)

این روند صعودی احتمالاً با مانعی کوچک در سطح قیمتی ۵۰ دلار روبه‌رو خواهد شد. اگر قیمت از این سطح کاهش یابد؛ اما به کمتر از ۳۸ دلار نرسد، نشان می‌دهد که احساسات بازار مثبت باقی‌ مانده است و معامله‌گران در حال خرید در نقاط کاهش قیمت هستند.

این امر چشم‌انداز رالی بیش از ۵۰ دلار را بهبود می‌بخشد و در‌صورت وقوع، قیمت جفت‌ارز AVAX/USDT می‌تواند تا ۷۰ دلار نیز صعود کند. بیش‌خرید در RSI نشانگر سرعت زیاد رالی Avalanche در کوتاه‌مدت است که می‌تواند تثبیت یا اصلاح را در پی داشته باشد؛ بنابراین، خرس‌ها باید قیمت را به کمتر از ۳۸ دلار برسانند تا بتوانند کنترل بازار را در دست بگیرند.

تجزیه‌وتحلیل قیمت دوج کوین

دوج کوین شاهد نبردی سخت بین گاوها و خرس‌ها در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه (۰.۰۹ دلار) بوده است.

نمودار روزانه DOGE/USDT

نمودار روزانه DOGE/USDT (منبع: TradingView)

در ۲۱دسامبر۲۰۲۳ (۳۰آذر۱۴۰۲)، گاوها قیمت را به بیش از میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه رساندند؛ اما همچنان برای حفظ سطوح بالاتر در تلاش هستند. اگر خرس‌ها قیمت را به کمتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه برسانند، قیمت جفت‌ارز DOGE/USDT می‌تواند به SMA پنجاه‌روزه (۰.۰۸ دلار) و متعاقباً به ۰.۰۷ دلار کاهش یابد. 

خریداران باید موفق شوند قیمت را بالاتر از ناحیه مقاومت ۰.۱۰ تا ۰.۱۱ دلار ببرند و در آن سطوح حفظ کنند تا دست برتر را در بازار به‌دست آورند. در این صورت، قیمت این جفت‌ارز احتمالاً از ۰.۱۱ دلار افزایش‌ خواهد یافت و روند صعودی را به‌سمت ۰.۱۶ دلار آغاز خواهد کرد.

تجزیه‌وتحلیل قیمت پولکادات

تجزیه‌وتحلیل قیمت رمزارزها را با پولکادات ادامه می‌دهیم. در ۲۰دسامبر۲۰۲۳ (۲۹آذر۱۴۰۲)، پولکادات از متحرک نمایی ۲۰روزه (۶.۸۹ دلار) افزایش یافت. همچنین در ۲۱دسامبر۲۰۲۳ (۳۰آذر۱۴۰۲)، به بالای مقاومت ۷.۹۰ دلار رسید که نشان‌دهنده ادامه روند صعودی است.

نمودار روزانه DOT/USDT

نمودار روزانه DOT/USDT (منبع: TradingView)

بعید است خرس‌ها به‌راحتی تسلیم شوند و احتمالاً آن‌ها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به کمتر از ۷.۹۰ دلار بازگردانند و گاوهای تهاجمی را به‌دام بیندازند. اگر آن‌ها موفق شوند این کار را انجام دهند، جفت‌ارز DOT/USDT می‌تواند شاهد انحلال طولانی‌مدت باشد. همچنین، ممکن است قیمت این جفت‌ارز به میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه سقوط کند. 

در‌مقابل، اگر قیمت به کمتر از ۷.۹۰ دلار کاهش یابد، نشان می‌دهد که گاوها موضع خود را به سطح حمایت تغییر داده‌اند. این موضوع می‌تواند قیمت را تا ۱۰ دلار افزایش دهد و گاوها احتمالاً با فروش قوی خرس‌ها در این سطح مواجه خواهند شد.

تجزیه‌وتحلیل قیمت چین لینک

<span style=”font-weight: 400;”>تجزیه‌وتحلیل قیمت رمزارزها را با چین لینک خاتمه می‌دهیم. در ۲۱دسامبر۲۰۲۳ (۳۰آذر۱۴۰۲)، چین لینک پس از تلاش‌های ناموفق مکرر در‌نهایت بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰‌‌روزه (۱۴.۸۷ دلار) بسته شد. این موضوع نشان می‌دهد که گاوها در حال بازگشت هستند.

نمودار روزانه LINK/USDT

نمودار روزانه LINK/USDT (منبع: TradingView)

جفت‌ارز LINK/USDT می‌تواند تا ۱۶.۶۰ دلار افزایش یابد و پس‌از‌آن، بیشترین قیمت ۵۲ هفته گذشته، یعنی ۱۷.۳۲ دلار را دوباره تجربه کند. اگر گاوها بتوانند بر این سطح مقاومتی غلبه کنند، قیمت این جفت‌ارز روند صعودی را از سر خواهد گرفت. هدف بعدی آن رسیدن به ۲۰.۳۵ دلار خواهد بود. 

در‌مقابل، اگر قیمت با شدت زیادی از مقاومت سربار کاهش یابد، نشان می‌دهد که خرس‌ها در رالی‌ها فروش باقی می‌مانند. بنابراین این جفت‌ارز می‌تواند مدت طولانی‌تری در محدوده قیمتی بین ۱۲.۸۵ تا ۱۷.۳۲ دلار باقی بماند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا