اخبار

محکومیت کلاه‌بردار ۱۵۳‌میلیون‌دلاری حوزه رمزارزها به ۱۰ سال حبس

دادگاه عالی کره‌جنوبی با تأیید حکمی که در ماه فوریه صادر شده بود، یکی از کلاه‌برداران بازار رمزارزها که حدود ۱۵۳میلیون دلار از سرقت دارایی‌های دیجیتال به‌دست آورده بود، به ۱۰ سال حبس محکوم کرد. شایان ذکر است که حکم اولیه این سارق در ماه فوریه صادر شده بود.

این کلاه‌بردار خود را با اسم مستعار کو و به‌عنوان مدیرعامل شرکت رمزنگاری به نام بانک QRC معرفی کرده بود. در اوایل سال جاری، او در حکمی که شعبه دادگاه منطقه‌ای در سئول صادر کرد، به کلاه‌برداری از حدود ۵,۴۰۰ سرمایه‌گذار حوزه رمزارزها محکوم شد.

پس از صدور حکم اولیه، کو با اعتراض به آن درخواست تجدیدنظر خود را به دادگاه ارائه کرد. شعبه دیوان عالی کشور درخواست تجدیدنظر وی را رد کرد. باوجوداین، کو با پیگیری درخواستش ازطریق دیوان عالی کشور به اعتراض خود ادامه داد. 

به‌نوشته نیوزیس، در‌نهایت و پس از گذشت بیش از ۱۰ ماه، دادگاه عالی درخواست تجدیدنظر کو را رد و حکم اصلی ۱۰ سال زندانش را تأیید کرد. علاوه‌بر‌این، کو به پرداخت مبلغی حدود ۱میلیون دلار جریمه محکوم شده است. به‌گفته قاضی دادگاه، حکم ۱۰ساله برای متهم مجازاتی مناسب به‌شمار می‌رود و با جرم مرتکب‌شده متناسب است. قاضی دراین‌باره اضافه کرد: 

بیشتر قربانیان کو افراد مسن و نیز پناهنده‌های کره‌شمالی و به‌طورکلی مهاجران یا افراد خارجی آسیب‌پذیر از نظر اقتصادی بوده‌اند.

وی افزود که دادگاه در هیچ شرایطی نمی‌تواند ادعای بی‌گناهی کو را بپذیرد. بنابراین، ادعاهای تیم حقوقی کو درباره تصور اشتباه از حقایق و سوء‌تفاهمات قانونی به‌طور کامل رد شده‌اند.

کلاه‌بردار مشهور رمزارزها در کره‌جنوبی چگونه قربانیان خود را فریب داد؟

به‌نوشته کریپتونیوز، کو، علاوه‌بر QRC Bank، ریاست دو شرکت وابسته دیگر به نام‌های QRC Korea و Worldchain را بر‌عهده داشت. طبق مستندات دادگاه منطقه، کو و مدیران همکارش از هر سه شرکت استفاده کرده‌اند تا به کلاه‌برداری خود ظاهری واقعی بدهند.

کو پیش‌تر درمقابل سرمایه‌گذاران خود ادعا کرده بود که بانک QRC پلتفرم مالی یکپارچه‌ای است که از دارایی‌های رمزنگاری‌شده به‌عنوان ابزار پرداخت برای انتقال وجوه و معاملات و پرداخت‌ها استفاده می‌کند. این بانک دسامبر۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و ادعای اولیه آن شامل پرداخت بازده تضمینی ۳۰۰درصدی به سرمایه‌گذارانی بود که در این پلتفرم سرمایه‌گذاری‌های فیات یا رمزارزی انجام دهند.

همچنین، کو به کاربران خود گفته بود که می‌توانند در بانک QRC سهام بخرند. او با انتشار اخبار دروغین درباره اینکه بانک QRC در آستانه فهرست‌شدن نزدک (Nasdaq listing) در ایالات متحده است، آنان فریب داده بود. تحقیقات پلیس نشان داد که کلاه‌برداری کو مبتنی‌بر تاکتیک‌های پانزی بوده است. وی با استفاده از پول سرمایه‌گذاران جدید بدهی خود را به سرمایه‌گذاران قدیمی‌تر پرداخت می‌کرده است.

تاکتیک‌های پانزی در‌حقیقت یکی از روش‌های کلاه‌برداری است که در آن، افراد جدیدتر با پرداخت وجه به افراد قدیمی‌تر پشتیبانی می‌شوند. برخلاف تصور افراد، این روش به‌دنبال سودآوری از‌طریق فعالیت اقتصادی یا سرمایه‌گذاری نیست؛ بلکه با استفاده از ورود سرمایه جدید، طلب کارمندان یا سرمایه‌گذاران سابق را با وجوه ورودی تسویه می‌کند.

این نوع روش کلاه‌برداری برخلاف اصول اقتصادی و قانونی است و در‌صورت شناسایی، به تعطیلی سازمان مجری و جریمه و ضررهای جدی برای شرکت یا افراد مرتبط منجر می‌شود. علاوه‌بر کو، دو نفر از همکاران اجرایی او و کارمندی تازه‌کار نیز به‌ترتیب به ۶۰ و ۲۴ و ۶ ماه حبس محکوم شدند. دیوان عالی علاوه‌بر حکم اولیه کو، احکام دادگاه منطقه را درباره این سه نفر تأیید کرد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cryptonews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا