مقاله

بررسی ۱۵ افسانه نادرست درباره بیت کوین

با وجود پذیرش گسترده بیت کوین، این رمزار محبوب همچنان در سرتاسر جهان نسبتاً ناآشنا باقی مانده است. هرچند بسیاری ممکن است درباره رمزارزها و فناوری بلاک‌چین شنیده باشند، هنوزهم افسانه‌ها و باورهای نادرست زیادی درباره بیت‌کوین وجود دارد.

در این مقاله از بلاگ تترلند، با کمک مقاله از وب‌سایت آکادمی بایننس قصد داریم تا برخی از افسانه‌های نادرست مرتبط با BTC را بررسی کنیم و ببینیم چقدر به واقعیت نزدیک هستند. در مطلب حاضر، تراکنش‌ها و قانون‌گذاری و نگرانی‌های محیط‌زیستی مرتبط با بیت‌کوین را بررسی می‌کنیم تا اگر نگرانی‌هایی درباره این موضوعات دارید، برطرف شود. 

افسانه ۱: بیت کوین ناشناس و ابزاری برای کلاه‌برداری‌ است

برخلاف باور عمومی، تراکنش‌های بیت‌کوین و هویت فرد صاحب BTC کاملاً ناشناس نیست. بیشتر آدرس‌های کیف‌پول بیت‌کوین نامی به آن‌ها متصل نیست؛ اما تمام تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین بیتکوین ثبت می‌شود که به‌عنوان دفترکل شفاف و عمومی رؤیت‌شدنی است.

همین شفافیت کار را برای کلاه‌برداران به‌منظور ارتکاب جرم بدون برجاگذاشتن ردپایی دشوار می‌کند. نهادهای قانون‌گذار با بررسی شبکه بلاک‌چین می‌توانند فعالیت‌های غیرقانونی را ردیابی کنند و کلاه‌برداران را تحت پیگرد قانونی قرار دهند. در‌نتیجه، اینکه می‌گویند به‌راحتی می‌توان از‌طریق Bitcoin کلاه‌برداری کرد، نادرست است.

افسانه ۲: بیت کوین نوعی طرح پانزی‌ است

غالباً به بیتکوین برچسب طرح پانزی زده می‌شود؛ اما این ادعا گمراه‌کننده است. در طرح پانزی، پول‌های سرمایه‌گذاران جدید به سرمایه‌گذاران قدیمی پرداخت می‌شود. همچنین، فردی که بالاتر از همه قرار گرفته است، سهم زیادی از پول‌های جمع‌آوری‌شده را به‌جیب می‌زند.

بااین‌حال، بیت‌کوین رمزارزی غیرمتمرکز است. این یعنی تحت‌کنترل و مدیریت نهاد یا فرد مشخصی نیست و کاربرد واقعی نیز دارد. در‌حالی‌که پروژه‌های کلاه‌برداری در تمام بازارهای مالی وجود دارد، برچسب پانزی به تمام صنعت رمزارز اشتباهی‌ است که حقیقت پیچیده‌ای را بیش‌از‌حد ساده می‌کند.

افسانه ۳: بیت‌کوین برای محیط‌زیست مضر است

این تصور نادرست که بیت‌کوین از پایه و اساس برای محیط‌زیست مضر است، در مصرف انرژی فرایند استخراج آن ریشه دارد. بااین‌حال با نگاه نزدیک‌تر و مقایسه مصرف انرژی بیتکوین با سیستم‌های مالی سنتی یا وسایل خانگی، مشاهده می‌کنیم که مصرف انرژی BTC چندان هم زیاد نیست. شبکه‌های بلاک‌چین کمتر از بیشتر سیستم‌های مالی سنتی انرژی مصرف می‌کنند. همچنین، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر برای استخراج رمزارز روزبه‌روز در حال افزایش است.

در گزارش تحقیقاتی شرکت گلکسی دیجیتال در سال ۲۰۲۱، آمده است که مصرف انرژی مراکز داده بانک‌های بزرگ جهانی بیش از دو برابر شبکه Bitcoin است. علاوه‌بر‌این، برآوردها از بانک جهانی و آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که هدررفت سالانه انرژی در فرایند انتقال و توزیع، ۱۹/۴ برابر بیشتر از انرژی مصرفی شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین در همان بازه زمانی‌ است.

افسانه ۴: بیت کوین فقط برای افراد متخصص کاربرد دارد

بیت‌کوین غالباً به‌عنوان فناوری پیچیده‌ای تصور می‌شود که تنها برای دوستداران فناوری دردسترس است. باوجوداین، واقعیت غیر از این است. رابط کاربری اکثر کیف‌پول‌ها و صرافی‌های بیت‌کوین طی سال‌ها بهبود چشمگیری یافته است. تعداد زیادی از محصولات و راهنماهای ساده وجود دارند که رمزارزها را برای افراد در تمام سطوح سواد و آگاهی در‌دسترس قرار می‌دهند.

افسانه ۵: بیت کوین ارزش ذاتی ندارد

منتقدان بیت‌کوین مدعی‌اند که ارزش ذاتی ندارد و به‌عنوان دارایی سوداگرایانه و بدون پشتوانه فیزیکی در نظر گرفته می‌شود. با‌این‌حال، ارزش ذاتی بیتکوین در این قابلیت و ویژگی نهفته است که می‌تواند به‌عنوان نوعی پول بدون‌ مرز و غیرمتمرکز عمل کند.

عرضه محدود و کنترل‌نشدن به‌دست نهاد متمرکز و قابلیت ذخیره ارزش سرمایه، به ارزش ذاتی‌ این رمزارز کمک می‌کنند. هرچه تعداد بیشتری از افراد و سازمان‌ها خواستار استفاده از این خصوصیات شوند، ارزش ذاتی BTC بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

افسانه ۶: بیت کوین بیش‌از‌حد پرنوسان است

نوسان قیمت بیتکوین نگرانی‌هایی را ایجاد و برخی را از درنظر‌گرفتن آن به‌عنوان دارایی معتبر منصرف کرده است. با‌این‌همه، نوسان بیت‌کوین به‌مرور‌زمان کاهش می‌یابد؛ زیرا بازار رمزارزها در حال بلوغ و پذیرش سازمان‌ها و نهادها نیز در حال افزایش است.

علاوه‌بر‌این، استیبل کوین‌ ها با پشتوانه ارزهای سنتی، مانند تتر می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که به سرمایه‌گذاری در رمز‌ارزهای کم‌نوسان تمایل دارند. 

افسانه ۷: بیت کوین حبابی است که به‌زودی می‌ترکد

این تصور که بیت‌کوین حبابی است که هرآن ممکن است بترکد، داستان ساده‌انگارانه‌ای بیش نیست. هر زمانی‌که قیمت بیتکوین دچار نوسان می‌شود، برچسب‌زدن به آن به‌عنوان حباب، واقعیت نقش آن در چشم‌انداز بازارهای مالی را کوچک می‌کند.

در این سال‌ها، Bitcoin جای پای خود را محکم کرده و از بسیاری از اصلاح‌های بازار جان سالم به‌در برده است. پذیرش و ادغام فزاینده آن در سیستم‌های مالی دنیا، از‌جمله پی‌پال نشان می‌دهد که بیت‌کوین بیش از حبابی گذراست.

افسانه ۸: بیت کوین تحت‌کنترل نهادی واحد است

برخی باور دارند که نهاد یا گروهی واحد بیت‌کوین را کنترل و قیمت و عملکرد آن را دست‌کاری می‌کند. در واقعیت، BTC روی شبکه‌ای غیرمتمرکز از گره‌ها و ماینرها قرار دارد که از دست‌کاری هر نهاد واحدی جلوگیری می‌کند. تصمیم‌ها درباره توسعه شبکه از‌طریق مکانیزم اجماع گرفته می‌شود که ساختار دموکراتیک و شفاف آن را تضمین می‌کند.

۱۵ افسانه نادرست درباره بیت کوین

افسانه ۹: بیت کوین فقط برای فعالیت‌های غیرقانونی است

ارتباط بیتکوین با مارکت سیلک رود (Silk Road) باعث ایجاد افسانه‌ای شده است که این رمزارز عمدتاً برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌شود. باوجوداین‌، مکانیزم بدون سانسور و شفاف فناوری بلاک‌چین آن را به ابزاری ناکارآمد برای مجرمانی تبدیل می‌کند که قصد دارند ناشناس باقی بمانند.

نهادهای قانون‌گذار در سرتاسر جهان افراد درگیر فعالیت‌های غیرقانونی را پیدا می‌کنند و تحت‌پیگرد قضایی قرار می‌دهند. پس این افسانه که بیت‌کوین پناهگاهی برای مجرمان است، نیز رد می‌شود.

افسانه ۱۰: آلت‌کوین‌ها بیت کوین را کنار خواهند زد

هرچند آلت کوین‌ های متعددی با هدف رقابت با بیت‌کوین پا به عرصه گذاشته‌اند، هیچ‌کدام موفق نشده‌اند جایگزین سردمدار بازار رمزارزها شوند. جایگاه اولین رمزارز و تأثیر شبکه به‌ثبات‌رسیده به انعطاف‌پذیری بیتکوین کمک می‌کند.

شاید آلت‌کوین‌ها ویژگی‌ها یا کاربردهای متفاوتی ارائه دهند؛ ولی غیرمتمرکز‌بودن و ارزش منحصربه‌فرد BTC این اطمینان را می‌دهد که همچنان در بازار رمزارز باقی خواهد ماند.

افسانه ۱۱: برای خرید بیت کوین، به سرمایه زیادی نیاز است

بسیاری فکر می‌کنند که سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین به منابع مالی فراوانی نیاز دارد که باعث دلسرد‌شدن سرمایه‌گذاران خُرد و متوسط می‌شود. این در حالی است که بیت‌کوین تقسیم‌پذیر است و سرمایه‌گذاران می‌توانند به میزان دلخواهشان بیت کوین بخرند.

افزایش تعداد صرافی‌های رمزارز که استفاده از آن‌ها ساده است، فرایند سرمایه‌گذاری روی بیتکوین را بسیار راحت کرده و نهایتاً مشارکت گسترده‌تری را به‌دنبال خواهد داشت.

افسانه ۱۲: تراکنش‌های بیت کوین کُند و پرهزینه‌اند

منتقدان بیت‌کوین اغلب ادعا می‌کنند که تراکنش‌های این رمزارز کُند و هزینه‌برند؛ به‌ویژه در زمان‌هایی که فعالیت شبکه زیاد است. با‌این‌حال، پیشرفت‌هایی مانند شبکه لایتنینگ امکان تراکنش‌های سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر را فراهم کرده است.

توسعه‌های مداوم شبکه بلاک‌چین بیتکوین باعث شده است تا مقیاس‌پذیری BTC افزایش پیدا کند که به تراکنش‌های سریع و مقرون‌به‌صرفه منجر شده است.

افسانه ۱۳: بیت کوین، تنها دارایی سوداگرایانه است

در‌حالی‌که بیت‌کوین توجه زیادی را به‌عنوان دارایی سوداگرایانه جلب کرده، کاربردهایش فراتر از سرمایه‌گذاری‌ است. ذات غیرمتمرکز و ویژگی‌های امنیتی و مقاومت برابر سانسور، بیت‌کوین را در جایگاه ابزاری ارزشمند برای فراگیری مالی قرار داده است.

همان‌طور‌که بحران‌های اقتصادی جهانی همچنان پابرجاست، نقش Bitcoin به‌عنوان پوششی برابر تورم و کنترل دولت‌ها بیش‌از‌پیش خود را نشان می‌دهد.

افسانه ۱۴: بیت کوین ترند زودگذر است

برخی بیت‌کوین را به‌عنوان ترندی زودگذر می‌بینند که محبوبیتش به‌واسطه هیجان موقت شکل گرفته است. باوجوداین‌، تداوم بیت‌کوین بیش از یک دهه همراه با پذیرش روزافزون نهادها و سازمان‌ها، این فرضیه را رد می‌کند.

توسعه مداوم فناوری بلاک‌چین و ادغام رمزارها در سیستم‌های مالی سنتی نشان‌دهنده آن است که BTC فقط ترند زودگذر نیست.

افسانه ۱۵: بیت کوین کاربردی در دنیای واقعی ندارد

برخلاف باوری که بیت‌کوین کاربردی در دنیای واقعی ندارد، کاربردهای آن در صنایع مختلف در حال گسترش است. Bitcoin به‌عنوان دارایی ذخیره ارزش و سیستم انتقال پول و پوششی در‌برابر تورم عمل می‌کند.

افزون‌براین، فناوری بلاک‌چین می‌تواند مدیریت شفاف زنجیره تأمین و تراکنش‌های بین‌المللی امن و ارائه راه‌حل‌های نوآورانه فراگیری مالی را تسهیل کند.

جمع‌بندی

برای درک واقعیت بیت کوین، بررسی افسانه‌های شکل‌گرفته درباره آن و سایر رمزارزها امر بسیار مهمی است. ویژگی‌های غیرمتمرکز و امن و شفاف بیت‌کوین آن را به ابزاری انقلابی در سیستم مالی دنیا تبدیل کرده است. همان‌طور‌که دنیای رمزارزها در حال تحول است، جدا‌کردن واقعیت از خیال برای مشارکت و ورود آگاهانه مردم به اکوسیستم Bitcoin ضروری‌ است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
academy.binance

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا