آموزشامنیتمتوسطمقاله

طرح‌ پانزی و ارتباط آن با حوزه ارزهای دیجیتال

مقدمه

طرح‌ پانزی در سیستم‌های متفاوتی طراحی و اجرا می‌شود که در این مقاله از تترلند، ما به‌طور کلی و همچنین مربوط به تجارت در بازار خرید ارز دیجیتال، طرح پانزی را بررسی خواهیم کرد.

اکثر افرادی که در حوزه خرید ارز دیجیتال و تجارت با ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند یا در رویدادهای عرضه اولیه سکه (ICO) شرکت می‌کنند، معمولاً نگران دو چیز هستند. اول، بازگشت سرمایه (ROI) ، که نشان‌دهنده سودهایی است که سرانجام از سرمایه‌گذاری اولیه به دست می‌آورند.

پس از آن، نگرانی دوم وجود دارد که مربوط به میزان ریسک مربوط به سرمایه‌گذاری است. وقتی ریسک‌ها خیلی زیاد باشد، ممکن است سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری اولیه خود را(به صورت مقطعی یا کلی) از دست بدهند، که منجر به ROI منفی می‌شود.

به طور طبیعی، هرگونه سرمایه‌گذاری با ریسک همراه است. با این حال، ریسک در مواردی که سرمایه‌گذار به طور غیرمنتظره درگیر طرح‌ پانزی یا هرمی می‌شود، که در اکثر کشورها غیرقانونی است، بسیار افزایش می‌یابد. بنابراین، توانایی شناسایی این طرح‌ها و درک نحوه عملکرد آن‌ها در بازار خرید ارز دیجیتال از اهمیت بالایی برخوردار است.

طرح پانزی چیست؟

طرح پانزی چیست؟

طرح‌های پانزی به نام چارلز پانزی، کلاهبردار ایتالیایی است که به آمریکای شمالی نقل مکان کرد و به دلیل جعل سیستم پول‌سازی خود معروف شد. در اوایل دهه 1920، پانزی موفق شد تا از صدها قربانی با استفاده از طرح خود -که بیش از یک سال ادامه داشت- کلاهبرداری کند.

اساساً، یک طرح‌ پانزی یک کلاهبرداری است که با استفاده از سرمایه سرمایه‌گذاران قدیمی و جدید، اولین سودهایی را که وعده می‌داد پرداخت می‌کرد. مشکل چنین طرحی این است که به هیچ وجه به سرمایه‌گذاران پیشین و بی‌فایده، پولی پرداخت نمی‌شود.

برای مثال، پروژه و طرح‌های پانزی مربوط به حوزه خرید ارز دیجیتال و فروش آن اجرا شده است که می‌‌توان از پروژه‌های: Cryptotab, Doubleway  وBank of Tron نام برد.

فروش تتر

طرح‌ پانزی چگونه اجرا می‌شود؟

  • مروج این طرح، یک فرصت سرمایه‌گذاری 1000 دلاری از یک سرمایه‌گذار می‌گیرد. به آن شخص قول می‌دهد تا ارزش اولیه را همراه با سود 10٪ در پایان یک دوره از پیش تعیین شده،(مثلاً 90 روز) بازپرداخت کند.
  • مروج پانزی می‌تواند دو سرمایه‌گذار اضافی را قبل از کامل شدن دوره 90 روزه تأمین کند. وی سپس از 2000 دلار جمع آوری شده از سرمایه‌گذاران دو و سه، 1100 دلار به اولین سرمایه‌گذار پرداخت خواهد کرد. او همچنین احتمالاً اولین سرمایه‌گذار را به سرمایه‌گذاری مجدد 1000 دلار تشویق خواهد کرد.
  • شخص کلاهبردار با گرفتن پول از سرمایه‌گذاران جدید می‌تواند بازده وعده داده شده را به سرمایه‌گذاران اولیه پرداخت کند و آن‌ها را متقاعد به سرمایه‌گذاری مجدد کند و افراد بیشتری را دعوت کند. با رشد سیستم، مروج باید سرمایه‌گذاران جدیدتری را برای پیوستن به این طرح پیدا کند. در غیر این صورت، او قادر به پرداخت بازده وعده داده شده نخواهد بود.
  • در نهایت، این طرح ناپایدار می‌شود و مروج یا با پولی که در دست دارد گرفتار می‌شود یا ناپدید می‌شود.
طرح پانزی در مقابل هرمی

طرح پانزی در مقابل هرمی

وقتی صحبت از طرح پانزی می‌شود ممکن است فکر کنید که پانزی، با طرح هرمی هم شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد، در اینجا به‌طور مختصر برخی از تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو طرح را بیان می‌کنیم.

شباهت‌ها

هر دو نوع تقلب مالی است که با وعده بازده خوب، قربانیان را متقاعد به سرمایه‌گذاری می‌کند. برای موفقیت و فعال ماندن، هر دو به ورودی منظم پول سرمایه‌گذاران جدید نیاز دارند. معمولاً این طرح‌ها، محصولات یا خدمات واقعی را ارائه نمی‌دهند.

تفاوت‌ها

طرح‌های پانزی معمولاً به عنوان خدمات مدیریت سرمایه‌گذاری ارائه می‌شوند‌، جایی که شرکت‌کنندگان معتقدند بازدهی که به دست می‌آورند نتیجه یک سرمایه‌گذاری قانونی است. متقلب اساساً یکی از مبالغ را می‌پردازد تا به دیگری منتقل کند.

برنامه‌های هرمی مبتنی بر بازاریابی شبکه‌ای است و شرکت‌کنندگان برای کسب درآمد، اعضای جدید استخدام می‌کنند. بنابراین، هر یک از شرکت‌کنندگان قبل از انتقال پول به بالای هرم، حق کمیسیون می‌گیرد.

چگونه از خود در مقابل این طرح‌ها محافظت کنیم؟

  • شکاک باشید. یک فرصت سرمایه‌گذاری که با حداقل سرمایه‌گذاری در بازار خرید ارز دیجیتال که نوید بازدهی سریع یا بالا را می‌دهد، احتمالاً غیر واقعی است. این امر به ویژه در مورد سرمایه‌گذاری‌هایی که در مورد آن‌ها کاملاً ناآشنا باشید و یا درک آن دشوار باشد، بیشتر صدق می‌کند. اگر خیلی درست و رویایی به نظر برسد، احتمالاً این چنین است.
  • مراقب فرصت‌های ناخواسته باشید. یک دعوت غیرمنتظره برای شرکت در یک فرصت سرمایه‌گذاری بلند مدت معمولاً یک نشانه است. درباره فروشنده تحقیق کنید و دقیق سؤال بپرسید. نهادی که فرصت سرمایه‌گذاری را تبلیغ می‌کند باید بررسی شود. یک مشاور مالی معتبر در زمینه خرید ارز دیجیتال(یا دیگر زمینه‌ها)، کارگزار یا کارگزاری، توسط نهادهای حاکم مناسب و شناخته‌شده ثبت و نظارت می‌شود.
  • به آسانی و به سرعت اعتماد نکنید. بیان کنید که سرمایه‌گذاری‌های قانونی، باید به طور قانونی ثبت شود. اولین اقدام شما باید درخواست اطلاعات ثبت نامی باشد. اگر فرصت سرمایه‌گذاری ثبت نشده باشد، باید توضیح مفصل و قانع کننده‌ای ارائه شود.
  • مطمئن شوید که الگوریتم و برنامه کلی سرمایه‌گذاری را درک کرده‌اید. شما هرگز نباید در کاری سرمایه‌گذاری کنید که درک کاملی از آن ندارید. اطمینان حاصل کنید که از منابع معتبر استفاده می‌کنید و در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری که محرمانه است، بسیار محتاط عمل می‌کنید.
  • گزارش کنید. هر زمان که سرمایه‌گذاران حوزه خرید ارز دیجیتال و یا فروش آن‌ها، با طرح هرمی یا پانزی روبرو می‌شوند، بسیار مهم است که این موارد را به مقامات مربوطه گزارش دهند. این مسئله به شما کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاران آینده را از قربانی شدن در مقابل این نوع از کلاهبرداری‌ها محافظت کنید.
آیا بیت کوین یک طرح هرمی یا پانزی است؟

آیا بیت کوین یک طرح هرمی یا پانزی است؟

در بازار خرید ارز دیجیتال، ممکن است برخی استدلال کنند که بیت کوین یک طرح هرمی بزرگ است، اما این مسئله درست نیست. بیت کوین صرفاً ارز دیجیتال است. یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز که توسط الگوریتم‌های ریاضی و رمزنگاری تأمین می‌شود و می‌توان از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کرد.

درست مثل پول فیات، ارزهای رمزنگاری شده همچنین می‌توانند در برنامه‌های هرمی(یا سایر فعالیت های غیرقانونی) مورد استفاده قرار گیرند، اما این بدان معنا نیست که ارزهای رمزنگاری شده یا فیات، هرمی هستند.

جمع‌بندی

برای ورود به بازار خرید ارز دیجیتال و تجارت با آن‌ها، آگاهی و شناخت طرح پانزی و دیگر طرح‌‌ها، ضرروی و کمک‌کننده است. اگر قصد سرمایه‌گذاری و تجارت در زمینه خرید ارز دیجیتال را دارید، دانستن این موارد باعث حفظ هرچه بیشتر سرمایه شما می‌شود و خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا