اخبارمقاله

رویارویی استیبل کوین ها با چالش جدید؟

۱۳فوریه سال جاری میلادی حواشی مرتبط با وضعیت و چشم‌انداز استیبل کوین ها آغاز شد؛ زمانی‌که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا با انتشار اخطاریه‌ای اعلام کرد که استیبل کوین بایننس (BUSD) اوراق بهادار ثبت‌شده نیست!‌

پس از آن نیز، مشاهده مشکلاتی در عملکرد شرکت پکسوس درزمینه تحقق ارزیابی‌های دوره‌ای لازم روی توکن این شرکت، بر حواشی‌ها افزوده است.

آیا قرار است پس از این اخطاریه دیگر استیبل کوین‌ها نیز مشکل جدیدی را تجربه کنند؟ در‌این‌میان، سرنوشت تتر به کدام سو خواهد رفت؟

این پرسش‌ها حالا ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار رمزارز و طرفداران استیبل کوین را به خود مشغول کرده است. در‌این‌باره اظهار‌نظرهای متفاوتی شنیده می‌شود که بیشتر به حدس‌و‌گمان می‌مانَد؛ گرچه گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت استیبل‌ کوین‌ها چندان نیز بدبینانه نیست.

ماجرای شرکت پکسوس چیست؟

۱۳فوریه۲۰۲۳، دپارتمان خدمات مالی نیویورک (NYDFS) به شرکت پکسوس دستور داد تا صدور BUSD را متوقف کند. دلیل این اتفاق چندین مسئله حل‌نشده مربوط به نظارت پکسوس بر روابط خود با بایننس بود.

به‌گزارش تترلند و به‌نقل از وب‌سایت خبری‌تحلیلی کوین‌تلگراف، مارکوس تیلن (Markus Thielen)، سرپرست تحقیقات Matrixport، در ۱۴فوریه و یک روز پس از اخطار سازمان بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا درباره BUSD گفت: «بررسی اخیر پکسوس (Paxos) و استیبل کوین بایننس یواس‌دی (BUSD) آن، حمله مستقیم به خود استیبل کوین‌ها نیست.»

تیلن می‌گوید که شرکت پکسوس به‌اندازه کافی در نظارت بر توکن خود سخت‌گیرانه عمل نکرده و تعهد خود برای انجام ارزیابی ریسک متناسب و دوره‌ای و بررسی دقیق مشتریان BUSD را نقض کرده است. او اضافه کرد:

این موضوع به‌خودی‌خود به‌نظر نمی‌رسد درباره استیبل کوین‌ها صادق باشد.

پکسوس همچنین اخیراً تأیید کرده است که در ۳فوریه، اخطاریه‌ای از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) دریافت کرده است. در این اخطاریه، کمیسیون SEC ادعا می‌کند که استیبل کوین BUSD اوراق بهادار ثبت‌نشده است.

به‌گفته تیلن، ۱۱میلیارد دلار BUSD در اتریوم منتشر شده است؛ اما ۴.۸میلیارد دلار توکن Binance-Peg BUSD هم در زنجیره هوشمند BNB وجود دارد.

بایننس سرویس توکن پگ‌شده‌ای (Pegged Token) را ارائه می‌دهد که در آن، BUSD روی اتریوم قفل و پگ‌شده BUSD روی زنجیره BNB و سایر بلاک‌چین‌ها مانند اولانچ و پالیگان صادر می‌شود.

استیبل کوین

نگرانی برای ۴.۸میلیارد دلار BUSD

با این اوصاف، گفته می‌شود که NYDFS اکنون نگران است که ۴.۸میلیارد دلار BUSD ممکن است به درستی پشتیبانی نشود یا مشکلاتی در پشتیبانی یک‌به‌یک داشته باشد.

علاوه‌براین، پکسوس ۱۳فوریه اعلام کرد که توکن‌های BUSD صادر‌شده این شرکت پشتوانه یک‌به‌یک با ذخایر دلار آمریکا دارند و به‌طور‌کامل تفکیک و در حساب‌های پشتیبانی راه دور نگهداری می‌شوند.

بایننس نیز در بیانیه‌ای این موضع را تکرار کرد و گفت:

BUSD استیبل کوینی با پشتوانه یک‌به‌یک دلار و یکی از استیبل کوین‌های شفاف موجود است.

قوانین متفاوت استیبل‌ کوین‌ها

کارشناسان بر این باورند که ممکن است حادثه ۲۴ژانویه که بایننس وجوه مشتریان را با دارایی‌های وثیقه مخلوط کرد، برخی از اقدامات نظارتی اخیر را ایجاد کرده باشد. اقدامات اخیر علیه BUSD باعث شده است تا برخی معتقد باشند که سایر استیبل کوین‌ها هم ممکن است با مشکل مواجه شوند.

در همین راستا، دانته دیسپارت، مدیر ارشد استراتژی شرکت سیرکل، نیز می‌گوید:

واقعیت‌ها و شرایط در هر نوع اقدام نظارتی متفاوت است، همان‌طور‌که ملاحظات ساختاری و نظارتی درباره هر‌یک از ارزهای دیجیتال در‌گردش در سراسر جهان نیز متفاوت است.

دلایل محبوبیت استیبل کوین ها

هیچ تردیدی درباره محبوبیت استیبل کوین‌ها در‌مقایسه‌با دیگر ارزهای دیجیتال وجود ندارد. دلیل این محبوبیت چیست؟ شاید بتوان اصلی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین دلیل محبوبیت استیبل‌ کوین‌هایی از‌جمله تتر را داشتن پشتوانه ارز فیات دانست؛ اما این همه ماجرا نیست.

مزیت استیبل‌کوین‌ها کدام است؟

مزیت اصلی استیبل کوین‌ها، قابلیت فراوان آن‌ها در تأمین وسیله مبادله‌ای است که ارزهای رمزپایه را تکمیل می‌کند. به‌دلیل نوسان‌های زیاد، ارزهای رمزپایه نمی‌توانند به‌طورگسترده به برنامه‌های روزمره، مانند پردازش پرداخت‌ها دسترسی داشته باشند‌. با ارائه ثبات بیشتر، این ارزهای تثبیت‌شده این مشکل را حل می‌کنند.

با نقش محافظتی در‌برابر نوسان‌ها، رمزارزهای پایدار می‌توانند در ادغام ارزهای رمزپایه با بازارهای مالی سنتی نیز مؤثر باشند. در‌حال‌حاضر، این دو بازار به‌عنوان اکوسیستم جداگانه با تعامل بسیار کم وجود دارند.

با در‌دسترس‌بودن شکل پایدارتر ارز دیجیتال، به‌احتمال زیاد ارزهای رمزپایه شاهد افزایش استفاده در بازارهای وام و اعتبار هستند که تاکنون منحصراً به‌وسیله ارزهای فیات صادر‌شده دولت تسلط داشته‌اند.

استیبل کوین

استفاده از استیبل کوین ها برای کاهش ریسک مبادلات

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران علاوه‌بر سودمند‌بودن در معاملات مالی، می‌توانند از نمونه‌کارهای خود استفاده کنند. اختصاص درصد معینی از نمونه‌کارها به ارز‌های تثبیت‌شده راهی مؤثر برای کاهش ریسک کلی است.

در‌عین‌حال، نگه‌داری ذخیره ارزش که می‌تواند برای خرید ارز دیجیتال دیگر هنگام کاهش قیمت استفاده شود، ممکن است استراتژی مؤثری باشد. به‌همین‌ترتیب، این ارزها می‌توانند برای ثبت‌کردن سودهای حاصل از افزایش قیمت‌ها، بدون نیاز به پرداخت پول استفاده شوند.

با وجود قابلیت بسیار زیاد آن‌ها برای حمایت از پذیرش گسترده ارزهای رمزپایه، ارزهای پایدار هنوز محدودیت‌های خاصی دارند. انواع وثیقه‌های فیات کمتر از ارزهای رمزپایه معمولی غیرمتمرکز هستند؛ زیرا به نهاد مرکزی برای نگه‌داری دارایی‌های پشتیبانی نیاز است.

درباره رمزارزهای وثیقه‌ای و بدون وثیقه، کاربران باید به جامعه گسترده‌تر اعتماد کنند تا از ماندگاری سیستم‌ها مطمئن شوند. این‌ها هنوز فناوری‌های جدیدی هستند؛ بنابراین، برای رشدشان به مدت‌زمان نسبتاٌ زیادی نیاز دارند.

جمع‌بندی

چندی پیش اخباری مبنی‌بر تغییر و تحول قوانین استیبل کوین‌ها در آمریکا توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد. استیبل‌کوین‌ها جایگاه ویژه‌ای در مبادلات رمزارزی در بسیاری از کشورها پیدا کرده‌اند. حالا که سازمان بورس اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا به بایننس اخطار داده است، نگرانی‌هایی درباره وضعیت دیگر استیبل کوین‌ها نیز ایجاد شده است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا