آموزشپیشرفتهمقاله

آنچه که لازم است درباره فورک ‌ها (هاردفورک-سافت‌فورک) بدانید

مقدمه

در این مقاله از تترلند، ما خواهیم فهمید که چگونه می‌توان شبکه‌های ارز رمزپایه را به رغم عدم وجود اختیارات مرکزی، ارتقا داد. برای انجام این کار، آ‌ن‌ها از دو مکانیزم مختلف استفاده می‌کنند: هارد فورک و سافت فورک.

هنگامی که از شما خواسته می‌شود برنامه بانکداری دیجیتال خود را در تلفن هوشمند خود به‌روز کنید، احتمالاً فکر نمی‌کنید شاید تلفن شما بدون این‌که حتی متوجه شوید، به‌طور خودکار به‌روز شود. بالاخره این یک فرآیند ضروری است چرا که اگر آخرین نسخه نرم‌افزار را نصب نکنید، ممکن است از دسترسی به خدمات آن محروم شوید.

در زمینه ارزهای رمزپایه متن‌باز یا اپن سورس، اوضاع بسیار متفاوت است. برای استفاده از آن‌ها نیازی به خواندن همه سطرهای کد زیربنای بیت کوین نیست، اما داشتن انتخاب برای آن مهم است. می‌بینید که در اینجا هیچ سلسله مراتب و بانکی وجود ندارد که بتواند فقط به‌روزرسانی‌ها را انجام دهد و هر طور که بخواهد تغییر دهد. در نتیجه، پیاده‌سازی ویژگی‌های جدید در شبکه‌های بلاک چین و یا بازار خرید ارز دیجیتال می‌تواند یک چالش باشد.

فورک چیست؟

فورک چیست؟

یک فورک نرم‌افزاری در جایی رخ می‌دهد که نرم‌افزار کپی و اصلاح می‌شود. پروژه اصلی ادامه دارد، اما اکنون از پروژه جدید جدا شده است که جهت دیگری دارد. فرض کنید تیم وب‌سایت مورد علاقه شما، با نحوه ایجاد یک وب‌سایت اختلاف نظر عمده‌ای داشته باشد. یک قسمت از تیم ممکن است سایت را در دامنه دیگری تکرار کند، اما در ادامه، آن‌ها انواع مختلفی از یک محتوای اصلی را ارسال می‌کنند.

این پروژه‌ها یک نقطه مشترک ایجاد می‌کنند و دارای یک تاریخچه هستند. دقیقاً مانند یک جاده واحد که بعداً به دو قسمت تقسیم می‌شود، اکنون یک واگرایی دائمی در مسیر آ‌ن‌ها وجود دارد.

توجه داشته باشید که این نوع اتفاقات در پروژه‌های متن باز بسیار زیاد اتفاق می‌افتد و مدت‌ها قبل از ظهور بیت کوین یا اتریوم در بازار خرید ارز دیجیتال اتفاق می‌افتاده است. با این حال، تمایز بین هارد فورک و سافت فورک تقریباً منحصر به فضای بلاک چین است. بگذارید کمی بیشتر در مورد آن‌ها بحث کنیم.

هارد فورک در مقابل سافت فورک

هارد فورک در مقابل سافت فورک

علی‌رغم داشتن نام‌های مشابه و درنهایت در خدمت همان هدف، هارد فورک‌ها و سافت فورک‌ها تفاوت چشم‌گیری دارند. بیایید نگاهی به هر یک در زمینه خرید ارز دیجیتال و تجارت با آن بیندازیم.

هارد فورک چیست؟

هارد فورک‌ها به روزرسانی‌های نرم‌افزاری سازگار با بک هستند. به طور معمول، این موارد زمانی اتفاق می‌افتد که گره‌ها قوانین جدید را به گونه‌ای اضافه می‌کنند که با قوانین گره‌های قدیمی مغایرت داشته باشد. گره‌های جدید فقط می‌توانند با دیگران که نسخه جدید را کار می‌کنند، ارتباط برقرار کنند. در نتیجه، بلاک چین تقسیم می‌شود و دو شبکه جداگانه ایجاد می‌کند: یکی با قوانین قدیمی و دیگری با قوانین جدید.

بنابراین، دو شبکه به صورت موازی در حال اجرا هستند. آن‌ها هر دو به انتشار بلوک‌ها و معاملات فروش یا خرید ارز دیجیتال ادامه می‌دهند، اما دیگر روی همان بلاک چین کار نمی‌کنند. همه گره‌ها تا نقطه فورک یک بلاک چین یکسان داشتند (این سابقه باقی مانده است)، اما پس از آن بلوک‌ها و معاملات خرید ارز دیجیتال یا فروش مختلفی دارند.

یک نمونه از هارد فورک در 2017 بود که بیت کوین را به دو زنجیره جداگانه تقسیم کرد. زنجیره اصلی، Bitcoin (BTC) و زنجیره جدیدBitcoin Cash (BCH) که هردو وارد بازار خرید ارز دیجیتال شدند.  پس از بحث و جدال در مورد بهترین روش برای مقیاس بندی، رخ داد. طرفداران بیت کوین‌کش می‌خواستند اندازه بلوک را افزایش دهند، در حالی که طرفداران بیت کوین با این تغییر مخالفت می‌کردند.

افزایش اندازه بلوک نیاز به اصلاح قوانین دارد. این قبل از هارد فورک SegWit بود، بنابراین گره‌ها فقط بلوک های کوچکتر از 1 مگابایت را می‌پذیرند. اگر یک بلوک 2 مگابایتی ایجاد کنید که در غیر این صورت معتبر باشد، گره‌های دیگر همچنان آن را رد می‌کنند.

فقط گره‌هایی که نرم‌افزار خود را تغییر داده‌اند تا اجازه بلوک‌های بیش از 1 مگابایت را بدهند، می‌توانند این بلوک‌ها را بپذیرند. البته، این امر باعث می‌شود که آن‌ها با نسخه قبلی ناسازگار باشند، بنابراین فقط گره‌هایی با همان تغییرات پروتکل می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

فروش تتر

سافت فورک چیست؟

سافت فورک یک آپدیت سازگار با بک است، به این معنی که گره‌های ارتقا یافته همچنان می‌توانند با موارد غیر ارتقا یافته ارتباط برقرار کنند. آنچه معمولاً در سافت فورک می‌بینید افزودن قانون جدیدی است که با قوانین قدیمی مغایرت ندارد.

به عنوان مثال، کاهش اندازه بلوک را می‌توان با سافت فورک اجرا کرد. بیایید برای نشان دادن این نکته بار دیگر از بیت کوین استفاده کنیم: اگرچه محدودیتی در اندازه بزرگ بودن یک بلوک وجود دارد، اما در مورد کوچک بودن آن محدودیتی وجود ندارد. اگر می‌خواهید بلوک‌های کمتر از اندازه خاصی را بپذیرید، فقط باید بزرگترها را رد کنید.

با این حال، با این کار ارتباط شما به طور خودکار از شبکه قطع نمی‌شود. شما هنوز با گره‌هایی که این قوانین را اجرا نمی‌کنند، ارتباط برقرار می‌کنید، اما برخی از اطلاعاتی را که به شما منتقل می‌کنند، فیلتر می‌کنید.

یک نمونه خوب از سافت فورک در زندگی واقعی، فورک فوق العاده Segregated Witness (SegWit) بود ، که اندکی پس از ایجاد Bitcoin / Bitcoin Cash رخ داد. SegWit یک به‌روزرسانی بود که قالب بلوک‌ها و تراکنش‌های خرید ارز دیجیتال را تغییر داد، اما هوشمندانه ساخته شد.

گره‌های قدیمی همچنان می‌توانند بلوک‌ها و تراکنش‌های خرید ارز دیجیتال یا فروش آن را تأیید کنند (قالب‌بندی قوانین را نقض نمی‌کند)، اما آن‌ها را درک نمی‌کنند. برخی از فیلدها فقط در صورت تغییر گره‌ها به نرم‌افزار جدیدتر قابل خواندن هستند که به آن‌ها امکان تجزیه و تحلیل داده‌های اضافی را می‌دهد.

حتی دو سال پس از فعال سازی SegWit، همه گره‌ها به‌روز نشده‌اند. انجام این کار مزایایی دارد اما الزام زیادی ندارد زیرا هیچ تغییری در شکستن شبکه وجود ندارد.

هارد فورک یا سافت فورک کدام یک بهتر است؟

هارد فورک یا سافت فورک کدام یک بهتر است؟

اساساً هر دو فورک فوق، اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند. هارد فورک‌های بحث برانگیز می‌توانند یک جامعه را از هم جدا کنند، اما موارد برنامه ریزی شده به شما امکان تغییر نرم‌افزار را با همه توافق‌کنندگان می‌دهد.

سافت‌فورک‌ها گزینه آسان‌تری هستند. به طور کلی، شما در کارهایی که می‌توانید انجام دهید محدودتر هستید زیرا تغییرات جدید شما نمی‌تواند با قوانین قدیمی مغایرت داشته باشد. گفته شد اگر به‌روزرسانی شما بتواند به گونه‌ای ساخته شود که سازگار بماند، دیگر لازم نیست نگران تقسیم شدن شبکه باشید.

جمع‌بندی

هارد فورک و سافت فورک برای موفقیت طولانی مدت شبکه‌های بلاک چین بسیار مهم هستند و دو جزء اصلی در زمینه فراهم کردن موفقیت در بازار خرید ارز دیجیتال هستند. آن‌ها به ما اجازه می دهند علی‌رغم عدم وجود یک مرجع مرکزی، سیستم‌های غیرمتمرکز در زمینه ارز دیجیتال و بازار خرید ارز دیجیتال را تغییر و ارتقا دهیم.

فورک‌ها امکان ایجاد یک‌پارچه‌سازی ویژگی‌های جدید در بلاک چین‌ها و ارزهای رمزپایه را فراهم می‌‎کنند. بدون این مکانیزم‌ها، ما به یک سیستم متمرکز با کنترل از بالا به پایین نیاز داریم. در غیر این صورت، ما می‌توانیم دقیقاً همان قوانین را در طول عمر پروتکل حفظ کنیم.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا