آموزشمتوسطمقاله

5 نکته مهم درباره رمزارز پولکادات، نکاتی برای حرفه‌ای‌ها!

در این مقاله از بلاگ تترلند، 5 نکته مهم در مورد پروژه پولکادات‌ (Polkadot) را بررسی می‌کنیم. اگر در عرصه رمزارزها فعالیت دارید و یا به تکنولوژی بلاک‌چین علاقه‌مند هستید، این مطلب قطعا برای شما به نگارش درآمده است!

 

جاده‌‌ای بی‌انتها و آینده درخشان رمزارزها

 

از روز اول توجه‌ها را به خود جلب کردند، اگرچه که در ابتدا جدی گرفته نشدند. بسیاری معتقد بودند و هستند که پول باید لمس شود. باید دیده شود و یا حداقل مانند کارت اعتباری نمادی از پول واقعی و سیستم بانکی باشد. عده کمی هم که امروزه نماد دنیای رمزنگاری شده هستند، از روز اول باور داشتند که شرایط سیستم مالی در آینده بسیار متفاوت‌تر خواهد بود.

شاید هنوز آن آینده‌ای که از آن صحبت است فرا نرسیده باشد، اما حس و حال و چشم‌اندازی که این روزها بر دنیای رمزارزها حاکم است، علی‌رغم اینکه بسیاری از مردم، از آن‌ها استفاده می‌کنند، درست مانند جو رازآلود و ناشناخته‌ اما امیدوارکننده‌ای است که در دهه نود میلادی بر اینترنت‌ حاکم بود. به‌طوری که در سال ١٩٩۴ مجری شبکه NBC با تعجب در مورد نماد @ می‌پرسید و هیچ تصوری از ایمیل نداشت! اما حالا می‌بینید که زندگی حتی یک روز هم بدون اینترنت میسر نخواهد بود.

رمزارزها با تمام پیشرفت‌هایی که حاصل شده است، هنوز در ابتدای مسیر خود هستند. درجاده‌ بیابانی و تاریک سیستم مالی سنتی به پیش می‌روند اما نسیم تکنولوژی را باتمام وجود برصورت خود حس می‌کنند و درانتظار آینده‌ای بسیار درخشان‌تر از اینترنت، در افق پیش‌روی خود هستند. درست مانند ترانه معروف Hotel California، که شخصیت اصلی ترانه در انتهای مسیر تاریک، کور سویی از نور را مشاهده می‌کرد و با لذت به پیش می‌رفت. با این تفاوت که رمزارزها برای استراحت توقف نخواهند کرد تا به سرنوشت میهمانان هتل کالیفرنیا دچار شوند!

ethereum

پولکادات، بی‌پرواتر از اتریوم!

به‌نوعی می‌توان گفت که روح اتریوم در این پروژه دمیده شده است، چرا که اهدافی به‌مراتب والاتر از اتریوم اما با ایدئولوژی تقریبا مشابه را دنبال می‌کند.

در ادامه مقاله همان‌طور که وعده داده بودیم، به 5 نکته مهم در مورد پروژه پولکادات خواهیم پرداخت تا از اهداف بسیار مهم این پروژه و تاثیر مثبت آن بر اکوسیستم رمزارزها مطلع شوید.

١- چه کسی پولکادات را ایجاد کرد؟

درواقع مدیریت این پروژه از زمان ایجاد متشکل از چند نفر بوده است. اما رهبری این تیم و کسی که به عنوان هدایت کننده پروژه شناخته می شود گوین وود (Gavin Wood) است. اگر در دنیای رمزارزها فعال باشید، احتمالا تا الان نام گوین وود به گوشتان خورده است.

این شخص تاثیرگذار یکی از هم‌قطاران ویتالیک بوترین، و از بنیان‌گذاران اتریوم است.

وود هم‌چنین، بنیان‌گذار بنیاد web3 و Parity Technologies است.

به‌طور کلی، گوین وود یکی از افرادی است که از زیر و بم دنیای کریپتوکارنسی مطلع است و بهتر از هرکسی این اکوسیستم را می‌شناسد و تجربه‌های متفاوت و موفقی را پشت سر گذاشته است.

درواقع جالب است بدانید که یکی از دلایل توجه بسیاری از افراد به پروژه پولکادات، گره خوردن نام گوین وود به آن است.

٢- پولکادات چه هدفی دارد؟

برای آگاهی از موفقیت یک پروژه در آینده، اصلی‌ترین قدم، بررسی اهداف آن است. هرچه اهداف یک پروژه منطقی، حساب شده و مسیر دست یابی به آن‌ها نیز واضح و مشخص باشد، احتمال موفقیت آن بسیار بالا خواهد بود.

پولکادات در سال 2017 به‌عنوان یک پروژه متن باز (Open Source) اجرایی شد. یکی از اهداف اصلی این پروژه، ایجاد یک جامعه بدون محدودیت است که بر روی یک شبکه همتا‌ به همتا (Peer-to-Peer Network) فعالیت می‌کند. به بیان ساده‌تر، هدف آن ترویج و اشاعه یک شبکه غیرمتمرکز است.

اما اکنون که بنیان‌گذار و هدف کلی پولکادات را شناختیم، به سراغ قدم بعدی خواهیم رفت و کمی دقیق‌تر، از چیستی و ماهیت این پروژه صحبت خواهیم کرد.

what is Polkadot?

٣- پولکادات چیست؟!

 

به بیان ساده، پولکادات یک شبکه متشکل از چند زنجیره (Chain) است که قصد دارد بلاک‌چین‌های جداگانه و متفاوت را به یک شبکه واحد تبدیل کند.

اگر از ماهیت تکنولوژی بلاک‌چین‌ مطلع باشید، قطعا می‌دانید که بلاک‌چین‌ها، مستقل و جدا از یکدیگر عمل می‌کنند.

اما پولکادات قصد دارد تا در پروژه بلند پروازانه خود، این بلاک‌چین‌های تکیده که توسط پروژه‌های متفاوتی در سراسر دنیا ایجاد شده و درحال کار هستند را به یک جامعه و شبکه واحد تبدیل کند.

در این شبکه واحد، نه تنها امکان انتقال توکن‌های مختلف برقرار می‌شود، بلکه امکان انتقال و تبادل اطلاعات ذخیره شده برروی بلاک‌چین‌ها نیز فراهم خواهد شد.

۴- توکن DOT چیست و چه نقشی ایفا می‌کند؟

 

درواقع توکن DOT، توکن بومی شبکه پولکادات است. توکن DOT در حال حاضر در رتبه ٩ در بین رمزارزها از نظر ارزش بازار قرار دارد. ارزش کل بازار این توکن در حال حاضر بیش از ٢٨ میلیارد دلار است.

این توکن مانند هر توکن دیگر قابلیت‌های متعددی دارد. یکی از قابلیت‌هایی که برای دارندگان این توکن فراهم است، امکان رای دادن در مورد چگونگی اعمال تغییرات و تعیین سازوکار شبکه است.

DOT Token

این رای و اعمال نظرها می‌تواند در مورد میزان کارمزد تراکنش‌ها و یا به‌روزرسانی کلی شبکه باشد.

همچنین دارندگان توکن DOT، می‌توانند امکان اعمال تغییر (حذف و گسترش) بر Parachainها را داشته باشند.

اما اگر برای شما در مورد واژه Parachain سوال پیش آمده است، جای نگرانی نیست. با ادامه مطلب همراه باشید و پنجمین نکته در مورد پولکادات که باید بدانید را مطالعه کنید.

 

٥- پولکادات چه ساختاری دارد؟

 

وقتی صحبت از ساختار یک پروژه رمزارز مبتنی بلاک‌چین می‌شود، کدها و برنامه‌نویسی‌های پیچیده به ذهن خطور می‌کند. اما جدا از ساختار اساسی برنامه‌نویسی که یک مفهوم تخصصی است، درک فلسفه پشت آن می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

به‌یاد داشته باشید که درک یک پروژه می‌تواند موفقیت شما در سرمایه‌گذاری برروی رمزارزها را تضمین کند، به‌ویژه اگر از نکات مهم پیش از سرمایه‌گذاری برروی رمزارزها مطلع باشید.

برای شناخت و درک بهتر از ساختار پولکادات، باید چهار اِلمان را معرفی کنیم:

نخستین اِلمان، Relay Chain نام دارد که تیم پروژه پولکادات، آن را قلب تپنده پولکادات معرفی کرده‌اند.

دومین اِلمان، Parachain است که کمی بالاتر، به آن اشاره‌ای داشتیم. از این اِلمان می‌توان به‌عنوان چند بلاک‌چین مستقل یاد کرد.

از لحاظ مفهومی، این بلاک‌چین‌ها واقعا مستقل هستند، به طوری که حتی می‌توانند توکن خود را داشته باشند و استفاده از توکن پولکادات (DOT) در آن‌ها ضروری نیست.

همچنین این بلاک‌چین‌ها می‌توانند سیستم اثبات سهام (Proof of Stake) خود را نیز داشته باشند. درحالی که هیچ اجباری به استفاده از سیستم اثبات سهامی که در پولکادات استفاده می‌شود نیست.

خرید تتر

سومین اِلمان، Parathreads نام دارد. این اِلمان نیز متشکل از نوعی شبکه مستقل است. اما تفاوت‌هایی با شبکه‌های اِلمان دوم دارد. این شبکه‌ها نیازی ندارند تا همواره به شبکه اصلی متصل باشند.

چهارمین اِلمان، Bridge (پل) نام دارد. Bridgeها همان‌طور که از نامشان پیداست، نقشی ارتباطی را ایفا می‌کنند. آن‌ها امکان برقراری ارتباط اِلمان‌های Parachain و Parathread با دیگر بلاک‌چین‌های خارجی مانند بلاک‌چین بیت‌کوین و اتریوم را فراهم می‌کنند.

به‌علت همین ساختار پولکادات، می‌شنویم و می‌خوانیم که از این پروژه، به‌عنوان یک تکنولوژی چند شبکه‌ای مقیاس‌پذیر و ناهمگن یاد می شود.

دلیل مقیاس‌پذیری پولکادات ترکیب کردن چند شبکه است که به آن اشاره شد. هنگامی که توانایی ترکیب چندین شبکه را داشته باشید، درواقع توانایی گسترش شبکه خود را نیز دارید.

 

سخن پایانی

 

پدیده‌ای که به‌نام تکنولوژی بلاک‌چین آن‌ را می‌شناسیم، ماهیت و فلسفه‌ای خاص دارد. گسترش این تکنولوژی موجب پیشرفت صنعت مالی در جهان شده‌ است.

پرچم‌داران امروز دنیای رمزارزها، از بیت‌کوین و تتر (USDT) تا پولکادات، علاوه‌بر ویژگی‌ها و مزایای مخصوص به‌ خود، همگی مدیون این تکنولوژی و ماهیت آن هستند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا