آموزشمبتدیمقاله

کاردانو (ADA) چیست؟ معرفی و ویژگی‌های آن

کاردانو یک پروژه اثبات بلاک‌چین در بازار خرید ارز دیجیتال است که هنوز نتوانسته است به پتانسیل کامل خود برسد. این زنجیره بلوک “نسل سوم” است که می‌خواهد مسائل مقیاس‌پذیری ذاتی بلاک‌چین‌های نسل دوم را حل کند، دقیقاً مانند Ethereum 2.0 که بسیار قابل پیش‌بینی است.

ویژگی‌های پیشرفت کاردانو در بازار خرید ارز دیجیتال با یک فلسفه علمی و تحقیقات علمی فراوان مشخص می‌شود. کاردانو با انتشار سال 2020 شلی، به تحقق اهداف خود نزدیک می‌شود.

مقدمه

پروژه کاردانو و ارز رمزنگاری شده ADA مرتبط با آن از زمان تأسیس سال 2015 تاکنون هیاهوی زیادی در جامعه و بازار خرید ارز دیجیتال ایجاد کرده است. دقتی که در توسعه آن اعمال می‌شود، کاردانو را تا حدودی در فضای ارزهای رمزپایه و بازار فروش و خرید ارز دیجیتال منحصربه‌فرد می‌کند.

پروژه کاردانو عمدتاً توسط شرکت فناوری Input Output Hong Kong (IOHK) که توسط چارلز هوسکینسون تاسیس شده است، توسعه یافته است. هوسکینسون نیز در روزهای ابتدایی خود با Ethereum درگیر بود.

اما کاردانو چیست و در راه طولانی خود در بازار خرید ارز دیجیتال چه عملکردی را برنامه ریزی کرده است؟ در این مقاله از تترلند به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

 Cardano (ADA) چیست؟

 Cardano (ADA) چیست؟

Cardano یک بلاک چین برای اهداف عمومی است که بر اساس تحقیقات زیادی طراحی شده است. این برنامه توسط یک تیم چند رشته‌ای از مهندسان، ریاضی‌دانان، دانشمندان و متخصصان تجارت در حال توسعه است.

توسعه سیستم عامل در حال انجام همیشه با استفاده از یک رویکرد علمی انجام می‌شود. به گفته سازندگان آن، اصول اصلی طراحی Cardano عبارتند از امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری.

آدا، واحد پول رایج کاردانو، برای انجام عملیات در زنجیره بلوک کاردانو استفاده می‌شود، دقیقاً مانند رابطه بین اتر (ETH) و اتریوم.

توسعه Cardano به چندین واحد تجاری تقسیم شده است. IOHK توسعه پروتکل کاردانو را کنترل می‌کند، در حالی که بنیاد کاردانو بر پروژه نظارت می‌کند و EMURGO مسئول توسعه تجارت و تصویب است. IOHK همچنین در توسعه Ethereum Classic (ETC) نقش داشته است.

نقشه راه کاردانو (ADA) چیست؟

نقشه راه کاردانو (ADA) چیست؟

نقشه راه کاردانو از پنج مرحله اصلی تشکیل شده است: بایرون، شلی، گوگوئن، باشو و ولتر. بایرون، فاز اول نشان‌گر راه اندازی شبکه همراه با قابلیت‌های اساسی مانند انتقال ADA است. هارد فورک شلی در سال 2020 شکل گرفت و گام‌های بیشتری در جهت تمرکززدایی را ارائه می‌دهد. اکنون گره‌ها توسط انجمن کاردانو اداره می‌شوند و استخرهای سهام توسط دارندگان ADA اداره می‌شود.

از دسامبر سال 2020، قراردادهای هوشمند عملکردی نمی‌توانند در بستر بلاک چین مستقر شوند. به‌عنوان بخشی از نقشه راه، این به‌عنوان بخشی از به‌روزرسانی Goguen ارائه می‌شود. به دنبال گوگوئن، دوره باشو بر روی بهینه‌سازی مقیاس پذیری و قابلیت همکاری متمرکز است و دوره ولتر یک سیستم خزانه‌داری را معرفی می‌کند.

کاردانو (ADA) چگونه کار می‌کند؟

کاردانو (ADA) چگونه کار می‌کند؟

Cardano به عنوان یک بلاک چین “نسل سوم” طراحی شده است، هدف آن حل مشکلات مقیاس پذیری نسل یک (به عنوان مثال، بیت کوین) و نسل دو (به عنوان مثال، Ethereum) است.

طبق نظر طرفداران این طبقه‌بندی، بلاک چین‌های نسل گذشته از مواردی رنج می‌برند که اساساً میزان توان عملیاتی آن‌ها را محدود می‌کند. این امر، آن‌ها را به گزینه ای ناکارآمد برای استفاده انبوه در سراسر جهان تبدیل می‌کند. برای تأیید این مشکل می‌توانیم به دنبال نوسان زمان معاملات BTC و ETH باشیم.

خریدتتر

کاردانو به‌عنوان مقایسه، قدرت محاسباتی VISA را در مستندات خود ارجاع می‌دهد:

گزارش شده است که این شبکه به طور متوسط ​​1736 تراکنش پرداخت در هر ثانیه (TPS) را با قابلیت مدیریت حداکثر 24000 TPS انجام می‌دهد.

کاردانو با چندین روش بهبود کارایی را هدف قرار داده است. یکی از مهم‌ترین ارکان این هدف سازوکار اجماع اثبات سهام (PoS) به نام Ouroboros است. Ouroboros ضمن ارائه تضمین‌های امنیتی قابل اثبات، هزینه انرژی را در مقایسه با اثبات کار (PoW) کاهش می‌دهد.

راه حل Cardano’s Layer 2 برای مقیاس پذیری بیشتر، Hydra نام‌گذاری شده است. ایده این است که با افزودن هر گره جدید به شبکه، توان عملیاتی افزایش می‌یابد.

ترکیب‌کننده هارد فورک همچنین از ویژگی‌های اصلی Cardano است که اجازه می‌دهد تا هارد فورک بدون وقفه یا راه‌اندازی مجدد در زنجیره بلوک انجام شود. موفقیت در به‌روزرسانی شلی شاهدی بر اثربخشی این روش است.

ویژگی‌های کلیدی کاردانو (ADA)

ویژگی‌های کلیدی کاردانو (ADA)

همان‌طور که اشاره کردیم، نقاط قوت کاردانو، فلسفه علمی است که در پس آن وجود دارد. تیم توسعه‌دهنده کاردانو بیش از 90 وایت پیپر برای فناوری اساسی منتشر کرده است. این پروژه دارای یک نقشه راه کاملاً مشخص است، در حالی که این شبکه می‌خواهد دارای امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری خوب باشد.

گرچه هنوز عملیاتی نیست، بلاک چین کاردانو به شما این امکان را می‌دهد تا در آینده قابلیت قرارداد هوشمند مقیاس پذیر را داشته باشید. کاردانو که از VISA به عنوان یک رقیب و محدودیت‌های سخت‌افزاری به‌عنوان یک هدف اصلی استفاده می‌کند، می‌تواند تمام بلوک‌های لازم را برای استفاده به‌عنوان یک اخلال‌گر قدرتمند فین تک داشته باشد. تقریباً مانند اتریوم، امکان استفاده از موارد کاردانو بسیار زیاد است.

رمز ADA چیست؟

رمز ADA چیست؟

ADA رمز کاردانو در بازار فروش یا خرید ارز دیجیتال است که به نام ریاضی‌دان قرن نوزدهم آدا لاولاس نامگذاری شده است. 6/57 درصد از منابع ADA در یک عرضه اولیه سکه (ICO) توزیع شد، که در آن کاردانو 62.2 میلیون دلار جمع آوری کرد.

این توکن هم یک ارز دیجیتال است و هم روشی برای انجام معاملات خرید ارز دیجیتال یا فروش در شبکه کاردانو (شبیه همان چیزی که برای معامله در Ethereum به اتر احتیاج دارید).

دارندگان ADA همچنین در شبکه کاردانو سهیم هستند که می‌تواند در استخرهای سهام برای تولید پاداش‌های سهام مورد استفاده قرار گیرد. Cardano staking از طریق Binance Earn نیز در دسترس است.

نحوه ذخیره کاردانو (ADA)

نحوه ذخیره کاردانو (ADA)

Daedalus توسط IOHK توسعه یافته است، کیف پول نرم‌افزاری دسک‌تاپ منبع باز انتخابی برای ذخیره‌سازی ADA است. این یک کیف پول کامل است، به این معنی که بلاک چین کامل Cardano باید بارگیری شود و هر معامله خرید ارز دیجیتال یا فروش آن برای تامین حداکثر امنیت کاربر تأیید می‌شود.

کیف پول‌هایی که نیازی به بارگیری کامل بلاک چین را ندارند، کیف پول Yoroi و AdaLite هستند. ADA همچنین می‌تواند بر روی کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger و Trezor از طریق Daedalus ، Yoroi Wallet و AdaLite ذخیره شود.

جمع‌بندی

کاردانو یک پروژه است که هدف آن فراهم کردن زیرساخت‌های بلاک چین در اکوسیستم رمزنگاری است. در حالی‌که این پروژه کندتر از آنچه انتظار می‌رود، پیش می‌رود، اهداف زیادی نیز دارد.

اما آیا در نهایت این پروژه بلاک چین نسل سوم به یک پلتفرم غالب قرارداد هوشمند تبدیل خواهد شد یا این‌که خیلی کند به بازار خرید ارز دیجیتال عرضه می‌شود؟ آیا بلاک چین‌های نسل چهارم وجود دارند که بتوانند کاری را که انجام می‌دهد بهتر انجام دهند؟ همچنان که کاردانو در نقشه راه خود و بازار خرید ارز دیجیتال پیشرفت بیشتری می‌کند، باید به این سوالات نیز پاسخ داده شود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا