آموزشمتوسطمقاله

هالوینگ بیت کوین چیست؟

مقدمه

هالوینگ در واقع لقب یکی از داغ‌ترین اتفاقات تاریخ بیت کوین در بازار خرید ارز دیجیتال است. در ماه مه سال 2020، تعداد بیت کوین‌ها (BTC) که هر 10 دقیقه وارد گردش می‌شوند (معروف به پاداش بلوک) به نصف کاهش یافت و از 12.5 به 6.25 رسید. این یک نقطه عطف در بازار خرید ارز دیجیتال است که مشاهده آن آسان بود زیرا هر چهار سال یک بار اتفاق می‎افتد و قبل از سال 2020 دو بار اتفاق افتاده است.

جذابیت ثروت‌های این چنینی ممکن است همان چیزی باشند که توجه زیادی را به رویدادهای آینده جلب می‌کند که بیشتر به عنوان هالوینگ (نصف شدن) شناخته می‌شود. مقدار عرضه وارد شده به سیستم به طور ناگهانی کاهش می‌یابد، اما تقاضا به صورت تئوری ثابت می‌ماند و احتمالاً قیمت ارز رمزپایه را در بازار خرید ارز دیجیتال افزایش می‌دهد. به همین ترتیب، این رویداد بحث پرشوری را در مورد پیش‌بینی قیمت بیت کوین و نحوه واکنش بازار خرید ارز دیجیتال ایجاد کرده است.

با این حال، کاهش دوره‌ای نرخ ضرب بیت کوین می‌تواند اهمیت بیشتری نسبت به هرگونه حرکت قیمتی کوتاه‌مدت برای عملکرد ارز داشته باشد. پاداش بلوک یکی از مؤلفه‌های مهم بیت کوین است که امنیت این سیستم بدون رهبر را تضمین می‌کند. با کاهش پاداش در دهه‌های آینده، می‌تواند انگیزه‌های اقتصادی زمینه امنیت بیت کوین را بی‌ثبات کند.

تعریف هالوینگ بیت کوین

تعریف هالوینگ بیت کوین

بیت کوین‌های جدید به عنوان پاداش بلوکی وارد گردش بازار خرید ارز دیجیتال می‌شوند، آن‌ها توسط “استخراج کنندگان” که از تجهیزات الکترونیکی گران قیمت برای استخراج آن‌ها استفاده می‌کنند، تولید شده‌اند.

هر 210،000 بلوک یا تقریباً هر چهار سال، تعداد کل بیت کوین قابل استخراج توسط ماینرها به نصف کاهش می‌یابد. در سال 2009، این سیستم با 50 سکه در هر 10 دقیقه استخراج می‌شد. دو نیمه بعد، 12.5 بیت کوین -در حال حاضر-در هر 10 دقیقه توزیع می‌شود. این روند با 21 میلیون ارز‌، احتمالاً در سال 2140 به پایان می‌رسد.

چه کسی برنامه توزیع بیت کوین را انتخاب کرده است؟ و چرا؟

چه کسی برنامه توزیع بیت کوین را انتخاب کرده است؟ و چرا؟

Satoshi Nakamoto، نام مستعار خالق مستعار بیت کوین که ممکن است فردی یا تیمی بوده باشد، تقریباً یک سال پس از انتشار این نرم‌افزار در جهان ناپدید شد. بنابراین او یا آن‌ها دیگر در دسترس نیستند تا توضیح دهند که چرا این فرمول خاص را برای افزودن بیت کوین جدید به گردش انتخاب کرده‌اند.

اندکی پس از انتشار وایت پیپر بیت کوین، ناکاموتو خلاصه روش‌های مختلفی را که سیاست پولی انتخاب شده آن‌ها (برنامه‌ای که براساس آن ماینرها پاداش بلوکی دریافت می‌کنند، با تأمل در شرایطی که می‌تواند منجر به تورم شود را نوشته بود. (وقتی قدرت خرید یک ارز افزایش می‌یابد یا تورم زمانی که قیمت کالاها و خدمات با افزایش ارز خریداری می شود).

لازم به ذکر است در آن زمان، ناکاموتو نمی‌دانست که چند نفر از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند و تعداد اشخاصی که وارد بازار خرید ارز دیجیتال می‌شوند چگونه خواهد شد. آن‌ها خیلی کم توضیح دادند که چرا فرمول خاصی را که انتخاب کردند بهترین فرمول به نظر می‌رسد. فرمول این بود: ارزها باید به نحوی در ابتدا توزیع شوند که نرخ ثابت بماند.

فروش تتر

سیاست پولی بیت کوین

برخلاف سیاست‌های پولی ارزهای صادر شده توسط دولت که از طریق فرآیندهای سیاسی و نهادهای انسانی گسترش می‌یابد، سیاست پولی بیت کوین در کدهایی که در سراسر شبکه به اشتراک گذاشته شده نوشته می‌شود. تغییر آن نیاز به یک نتیجه بی‌نظیر از هماهنگی و توافق در بین جامعه کاربران بیت کوین دارد.

برخلاف اکثر ارزهای ملی که ما با آنها مانند دلار یا یورو آشنا هستیم، بیت کوین با یک عرضه ثابت و برنامه تورم قابل پیش بینی طراحی شده است. فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. این تعداد از پیش تعیین شده باعث کمبود آن‌ها می‌شود و این کمبود در کنار سودمندی آن‌ها است که تا حد زیادی بر ارزش بازار آنها تأثیر می‌گذارد.

یکی دیگر از جنبه‌های منحصر به فرد بیت کوین، ناکاموتو است که پاداش بلوک را برنامه‌ریزی کرده تا با گذشت زمان کاهش یابد. این روش دیگری است که از طریق سیستم‌های مالی مدرن، جایی که بانک‌های مرکزی عرضه پول را کنترل می‌کنند، متفاوت است. در تضاد کامل با پاداش بلوک هالوینگ بیت کوین، عرضه دلار از سال 2000 تقریباً سه برابر شده است.

هالوینگ چه تأثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟

هالوینگ چه تأثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟

هالوینگ بیت کوین توجه زیادی را به خود جلب می‌کند زیرا بسیاری معتقدند که منجر به افزایش قیمت می‌شود. واقعیت این است هیچ‌کس نمی‌داند چه اتفاقی خواهد افتاد. بیت کوین تاکنون دو هالوینگ به خود دیده است که می‌توان نمونه قبلی آن را دید.

هالوینگ سال 2012 اولین نمایش چگونگی واکنش بازارهای خرید ارز دیجیتال به برنامه عرضه غیرمعمول ناکاموتو را فراهم کرد. تا آن زمان، انجمن بیت کوین نمی‌دانست چگونه کاهش ناگهانی پاداش‌ها بر شبکه تأثیر می‌گذارد. همان‌طور که مشخص شد، قیمت اندکی پس از هالوینگ شروع به افزایش کرد.

در 16 جولای 2016، روز دومین هالوینگ، قیمت 10 درصد کاهش یافت و به 610 دلار رسید، اما پس از آن به همان قیمت قبلی بازگشت. شواهد اندکی وجود داشت که کاهش ناگهانی نرخ ضرب بیت کوین تأثیر طولانی مدت بر قیمت داشت.

نحوه تأثیر هالوینگ بر قیمت بیت کوین

در حالی که تأثیر فوری روی قیمت بیت کوین اندک بود، بازار خرید ارز دیجیتال پس از هالوینگ دوم افزایش تدریجی طی سال را تجربه کرد. برخی معتقدند که این افزایش نتیجه تأخیر هالوینگ بوده است. این تئوری می‌گوید وقتی عرضه بیت کوین کاهش یابد، تقاضا برای بیت کوین ثابت خواهد ماند و قیمت را به سمت بالا سوق می‌دهد. اگر آن نظریه صحیح باشد، پس از کاهش در آینده، از جمله نظریه برنامه‌ریزی شده ممکن است افزایش مشابهی را مشاهده کرد.

هر Halving در آینده باعث کمبود بیت کوین خواهد شد. از آن‌جا که ما در درجه اول ارزش بیت کوین را به عنوان رابطه‌ای با USD می‌بینیم، دو نیروی کاملاً مخالف داریم که به قیمت بالاتر بیت کوین اشاره دارند.

برخی دیگر استدلال می‌کنند که با توجه به قابل پیش بینی بودن برنامه هالوینگ بیت کوین، بعید به نظر می‌رسد این تغییر در نرخ آن باعث تغییر قیمت شود. مدت هاست که معامله‌گران بازار تجارت و خرید ارز دیجیتال می‌دانند پاداش بیت کوین کاهش می‌یابد و به آن‌ها فرصت کافی برای آماده سازی می‌دهد.

این امکان وجود دارد که اگر افراد کافی در مورد هالوینگ از قبل اطلاع داشته باشند و بیت کوین را در انتظار خریداری کنند، ممکن است قیمت را قبل از هالوینگ به جای بعد افزایش دهند. این همان معنایی است که وقتی استدلال می‌شود بیان هالوینگ در “قیمت” است.

جمع بندی

صرف نظر از تأثیر آن بر هالوینگ بیت کوین، یک بخش منحصر به فرد از تاریخ ارزهای دیجیتال و بازار خرید ارز دیجیتال است. هر مرحله موفقیت آمیز در برنامه نویسی خود، بیت کوین را در مسیر رسیدن به ابزاری انعطاف پذیر، غیرمتمرکز و جهانی برای مبادله و ذخیره ارزش نگه می‌دارد.

امیدواریم در این مقاله از تترلند به خوبی با این اصطلاح آشنا شده باشید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا