آموزش

ارز دیجیتال بیت کوین کش (BCH) چیست؟

وقتی پای جبهه‌بندی‌ها و منازعه‌ها به بلاکچین باز می‌شود، رخدادی به نام «هارد فورک» یا انشعاب سخت رخ می‌دهد. ارز دیجیتال بیت کوین کش با نماد اختصاری «BCH»‌ نیز حاصل منازعه‌ها و چالش‌های میان‌گروهی جامعه کاربری بیت کوین است.

در اوت‌۲۰۱۷، گروهی از توسعه‌دهندگان،‌ سرمایه‌گذاران، ارزش‌آفرینان و استخراج‌‌کنندگان فعال در حوزه بیت کوین با اعلام نارضایتی از طرح‌های توسعه این رمزارز طلایه‌دار، راه‌ خود را از «BTC» جدا کردند و دست به خلق «BCH» یا بیت کوین کش زدند.

بیت کوین کش طبق ادعای سازندگانش‌، قرار است سیستم پرداخت الکترونیک نقدی فردبه‌فردی باشد که بیش از همه بر ارتقای مقیاس‌پذیری و کاهش کارمزدها تمرکز دارد.

شماری از فعالان حوزه رمزارزها از بیت کوین کش با عنوان «بیت کوین ABC» نیز یاد می‌کنند که مخفف عبارت Adjustable Blocksize Cap به‌معنای «سقف اندازه بلاک تنظیم‌پذیر» است.

در این مقاله از بلاگ تترلند، ارز دیجیتال بیت کوین کش را به‌طورکامل معرفی می‌کنیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

بیت کوین کش؛ از ایده تا اجرا

در سال ۲۰۱۷، بسیاری از فعالان جامعه کاربری رمزارزها از تأخیرهای طولانی در تأیید تراکنش‌ها و کارمزدهای گزاف شبکه بیت کوین انتقاد کردند. این در حالی بود که ساتوشی ناکاموتو، بنیان‌گذار بیت کوین، رهاورد اصلی این رمزارزها را تسهیل در پرداخت‌های آنی با هزینه ناچیز عنوان کرده بود.

پیش‌تر نیز بحث‌وجدل‌های دامنه‌داری درباره محدودیت اندازه بلاک در زنجیره بیت کوین میان فعالان جامعه غیرمتمرکز در‌گرفته بود.

همان‌طور‌که می‌دانید، شبکه بیت کوین ماهیتی غیرمتمرکز دارد و اِعمال تغییرات تازه در آن مستلزم دستیابی به اجماع اکثریت است. بنابراین، همه گره‌های فعال در شبکه بیت کوین باید با تغییرات و به‌روزرسانی‌ها در نرم‌افزار این رمزارز موافقت کنند.

در همین گیرودار، با شدت‌گرفتن اختلافات میان جامعه کاربری بیت کوین، بیت کوین کش با وقوع هاردفورکی متولد شد تا رمزارزی مقیاس‌پذیرتر با کارمزدهای کمتر و تراکنش‌های سریع‌تر را در‌اختیار فعالان حوزه ارز دیجیتال بگذارد.

هواداران بیت کوین کش بر این باورند که این رمزارز بیشتر از دیگر رمزارزها با خواسته‌های ناکاموتو برای ساخت «ارز الکترونیکی فردبه‌فرد» همخوانی دارد؛ زیرا بیت کوین کش سیستم پرداخت ارزان‌تر و سریع‌تری از بیت کوین اولیه دارد که برای تراکنش‌های روزمره مناسب‌تر است.

چندی پس از وقوع هارد فورک بیت کوین کش، بلاک چین اولیه بیت کوین بار‌دیگر زیر بار انشعاب رفت و با موفقیت به‌روزرسانی تازه‌ای موسوم به «سگویت» (SegWit)‌ را دریافت کرد. این انشعاب در قالب سافت فورکی انجام شد که پیش‌تر در سال ۲۰۱۵، فردی به نام پیتر ولیو (Pieter Wuille) آن را مطرح کرده بود.

هدف از اجرای سافت فورک سگویت رفع ازدحام شبکه بیت کوین و ارتقای قابلیت‌های مقیاس‌پذیری آن بود. با اینکه انشعاب سگویت پیش از هارد فورک بیت کوین کش برنامه‌ریزی شده بود، طرفداران BCH سرسختانه بر این باور بودند که سگویت حرف چندانی برای گفتن ندارد و در‌مقایسه‌با راهکار افزایش اندازه بلاک، راه‌حل فراگیری در‌اختیار نمی‌گذارد.

گفتنی است که برخی از چهره‌های پرآوازه‌ حوزه رمزارزها از‌جمله جیهان وو (Jihan Wu)‌ و راجر ور (Roger Ver) نیز تمام‌قد از هارد فورک بیت کوین کش دفاع کردند.

ارز دیجیتال بیت کوین کش

چگونگی عملکرد بیت کوین کش

بیت کوین کش بر‌پایه کد منبع اصلی بیت کوین اولیه طراحی شده است؛ بنابراین، با وجود تفاوت‌های بسیار به بیت کوین شباهت دارد. هم بیت کوین کش و هم بیت کوین بر‌اساس سازوکار اجماع اثبات کار عمل می‌کنند و درهای هر دو به‌روی کاربران و سرمایه‌گذاران و استخراج‌کنندگان باز است.

علاوه‌براین، هر آدرسی که پیش از وقوع هارد فورک محتوی بیت کوین بوده،‌ پس از هارد فورک معادل موجودی اولیه بیت کوین کش دریافت کرده است.

بیت کوین کش مشابه بیت کوین اولیه، سقف عرضه‌ای برابر با ۲۱‌میلیون واحد دارد و زمان بلاک آن نیز همان ۱۰ دقیقه است. نرخ عرضه بیت کوین کش نیز هر ۲۱۹‌هزار بلاک (تقریباً‌ هر چهار سال یک بار) نصف می‌شود.

بیت کوین کش برخلاف بیت کوین اندازه بلاک بیشتری دارد. به‌همین‌دلیل، می‌توان تراکنش‌های بیشتری را در هر بلاک جای داد. در ابتدا اندازه هر بلاک در شبکه بیت کوین کش برابر با ۸ مگابایت بود که در سال ۲۰۱۸ به ۳۲ مگابایت افزایش یافت.

جالب است بدانید که با وجود افزایش چشمگیر ظرفیت بلاک در بیت کوین کش، تنها چند بار حجم تراکنش‌های گنجانده‌شده در یک بلاک از یک مگابایت فراتر رفت.

بیت کوین کش و بیت کوین اولیه هر دو از سازوکاری به نام «الگوریتم اصلاح سختی» (DAA) برای تنظیم درجه دشواری تولید کوین‌های جدید استفاده می‌کنند. با این تفاوت که سختی بیت کوین اصلی هر ۲۰۱۶ بلاک تنظیم می‌شود؛‌ در‌حالی‌که سختی استخراج بیت کوین کش پس از هر بلاک تغییر می‌کند.

ناگفته نماند که در گذشته،‌ بیت کوین کش از الگوریتم تنظیم سختی اضطراری (EDA) برای کاهش دشواری استخراج و تشویق استخراج‌کنندگان به پیوستن به شبکه استفاده می‌کرد. این الگوریتم بعدها به‌دلیل تحمیل ناپایداری به شبکه حذف شد.

در سال ۲۰۱۹، بیت کوین کش میزبان فناوری جدیدی موسوم به «امضای اشنور» (Schnorr Signature) بود که چگونگی استفاده از امضاهای دیجیتال را دگرگون می‌کرد. این فناوری ساده و امن است و درمقایسه‌با فناوری همتای خود در بیت کوین اصلی، از مقیاس‌پذیری بیشتری برخوردار است.

ویژگی‌های اصلی بیت کوین کش

  • کد منبع بیت کوین کش با تقلید از پروتکل بیت کوین اصلی نوشته شد.
  • سقف عرضه بیت کوین کش برابر با ۲۱میلیون واحد است.
  • بیت کوین کش به‌عنوان انشعاب بیت کوین همچنان از سازوکار اثبات کار برای عرضه کوین‌های جدید استفاده می‌کند.
  • اندازه بلاک در بیت کوین کش از ۱ به ۳۲ مگابایت افزایش یافت.
  • هواداران بیت کوین کش بر این باورند که این رمزارز در‌مقایسه‌با بیت کوین با اهداف ناکاموتو هم‌سوتر است.
  • سختی استخراج بیت کوین کش پس از تشکیل هر بلاک تراکنش و ازطریق الگوریتمی ویژه تنظیم می‌شود.
  • بیت کوین کش از اجرای راهکار سگویت سر باز زد.
  • بیت کوین کش فناوری «امضای شور» را در سال ۲۰۱۹ به‌کار گرفت.
  • ‌به‌روزرساتی آتی بیت کوین کش مشتمل بر تعبیه قابلیت میزبانی از قراردادهای هوشمند در شبکه این رمزارز است.

ارز دیجیتال بیت کوین کش

پرداخت‌های روزانه؛ اصلی‌ترین کاربرد بیت کوین کش

جامعه کاربری بیت کوین کش مدعی است که این رمزارز قرار است نقش پول را در امور روزمره ایفا کند. آنان بر این باورند که بیت کوین کش می‌تواند ابزار مناسبی برای پرداخت‌های روزمره و ارسال و دریافت پول برای افراد و کسب‌وکارها باشد.

شبکه این رمزارز نیز تا حدی مُهر تأیید بر این ادعا می‌زند و با کارمزدهای ناچیز و تسویه سریع ثابت کرده است که به‌خوبی می‌تواند از‌پسِ پردازش پرداخت‌های خُرد بربیاید. گرچه تعدادی از فروشگاه‌ها پذیرای بیت کوین کش هستند، هنوز استفاده از این رمزارز به‌عنوان ابزار پرداخت چندان رایج نیست.

چگونگی ذخیره‌سازی بیت کوین کش

برای ذخیره‌سازی و نقل‌وانتقال بیت کوین کش به کیف‌پول رمزارزی نیاز دارید. «تراست والت» (Trust Wallet) یکی از کیف‌پول‌های چندشبکه‌ای پرطرفداری است که از بیت کوین کش و هزاران رمزارز دیگر پشتیبانی می‌کند.

علاوه‌بر این کیف‌پول، می‌توانید از دیگر کیف‌پول‌های نرم‌افزاری همچون «الکترام» (Electrum)‌ و کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مانند «لجر» (Leger) استفاده کنید.

کیف‌پول‌های نرم‌افزاری را می‌توانید در بستر سیستم‌عامل‌های مختلف اعم از ویندوز،‌ مک، لینوکس،‌ اندروید و iOS نصب و اجرا کنید. فراموش نکنید که شبکه‌های بیت کوین کش و بیت کوین اصلی یا BTC متفاوت هستند. بنابراین، نمی‌توانید بیت کوین‌های خود را به آدرس‌های متعلق به بیت کوین کش ارسال کنید و برعکس.

جمع‌بندی

در میان هزاران پروژه رمزارزی که با انشعاب از بیت کوین راه خود را از این ارز طلایه‌دار جدا کردند، بیت کوین کش از معدود پروژه‌هایی است که همچنان پابرجا مانده است. گرچه این رمزارز اوج‌و‌فرودهای چندانی را تجربه نکرده است، هنوز می‌توان فروشگاه‌هایی را پیدا کرد که به‌دلیل کارمزدهای اندک و تسویه سریع‌تر، پذیرنده پرداخت با آن هستند.

این نکته را نیز مدنظر قرار دهید که اندازه بزرگ‌ترِ بلاک تراکنش‌ها، به افزایش آسیب‌پذیری‌های امنیتی منجر می‌شود. به‌همین‌دلیل، بیت کوین همچنان امن‌ترین شبکه بلاک چینی به‌حساب می‌آید و در صدر جدول برترین رمزارزها قرار دارد. این یعنی نقدینگی BTC و عمق بازار آن در‌مقایسه‌با BCH‌ به‌مراتب بیشتر است.

برای خرید بیت کوین کش با کارمزد کاملاً رایگان می‌توانید از سرویس مبدل تترلند استفاده کنید. به کمک این سرویس، می‌توانید ۱۰۰ رمزارز برتر بازار را با موجودی تتری یا تومانی کیف‌پول خود مبادله کنید. با مراجعه به این صفحه هم می‌توانید لیست نرخ رمزارزها را مشاهده کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا