آموزشمتوسطمقاله

تاثیر بلاک چین بر کسب و کارها

از لحاظ تاریخی، پیشگامان فن‌آوری جهان مانند بلاک چین ، همیشه با نوعی مقاومت در برابر ابداعات خود روبه ­رو بوده‌اند. درحقیقت، بی ­میلی یک صنعت برای اتخاذ یک تکنولوژی جدید، بسته به سودمندی و کاربرد آن، قابل انتظار است. با این حال، هر از چند گاهی، یک نوآوری همراه با پتانسیل انقلابی نه تنها در یک صنعت، بلکه در کل فضای کسب­وکار ظهور پیدا می­کند.

به عنوان مثال اینترنت در سال­های ابتدایی توسعه­ خود، با شک و تردید زیادی روبرو بود، اما مسلماً تا به این­جا بیشترین تأثیر را در تمدن مدرن داشته است. وقتی نوبت به فناوری­هایی از این دست می­رسد، داشتن آینده ­نگری بسیار ارزشمند است.

«بلاک چین هم یکی از این فناوری­هاست.»

مفهوم بلاک چین

بلاک چین یا زنجیره­ بلوکی یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، بین تمامی اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دست­کاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.

داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود، یک نسخه از اطلاعات را دریافت می‌کند.

فناوری بلاک چین یک جایگزین جدید هیجان ­انگیز برای بانکداری متمرکز، ارزها و روش­های معاملاتی سنتی است. این تکنولوژی نه تنها روش رسیدگی به معاملات مالی را تغییر می­دهد، بلکه کاربردهای جایگزینی دارد که جهان را تغییر خواهد داد.

قابلیت تطبیق­ پذیری ذاتی بلاک چین به گونه­ ای است که اگر به درستی استفاده شود، توانایی بازسازی تقریبا هر صنعتی را دارد.

فناوری بلاکچین چه تأثیری روی انواع کسب و کارها دارد؟

تحول دیجیتال برای زنده نگه داشتن بسیاری از مشاغل در فضای رقابتی امروز ضروری است. شرکت­هایی که در مسیر این تحولات قرار می­گیرند، می­توانند از بلاکچین در جهت توسعه­­ کسب ­و­ کار فعلی خود برای درآمدزایی بیش­تر، افزایش اعتماد مشتریان جوان، تضمین جایگاه و اهمیت آن­ در شکل­ گیری اقتصاد دیجیتال استفاده کنند.

دسترسی به سرمایه یکی از مهم­ترین چالش­هایی است که شرکت­های نوپا با آن روبرو هستند. تأمین سرمایه برای توسعه­ مشاغل ممکن است دشوار باشد و گزینه­ وام نیز، اغلب قابل استفاده نیست.

بلاک چین

 

بلاک چین می­تواند به عنوان ابزاری برای تأمین سرمایه عمل کند؛ زیرا رمز ارزها (در بیشتر موارد) غیرمتمرکز هستند و در این بستر هزینه­ های مربوط به معاملات نیز پایین است. با استفاده از این تکنولوژی پذیرش وجوه از سرمایه­ گذاران بنگاه ­های سرمایه­ گذاری می­تواند در عرض چند دقیقه انجام شود. هرچه سرمایه راحت­تر قابل تأمین باشد، ظهور پروژه ­های جدید نیز سریع­تر اتفاق خواهد افتاد.

بهترین نمونه ­های عملی بلاک چین که می­توانند بر کسب ­وکارها تأثیر بگذارد عبارتند از:

مدیریت قرارداد و قراردادهای هوشمند

بلاک چین کلیه­ معاملات را تایید و ثبت کرده و سیستمی قابل اعتماد و امن به وجود می ­آورد. این امر تقریباً راه اجرای «قراردادهای هوشمند» را برای هر بخشی که دارای نوعی دارایی یا امنیت دیجیتالی (مانند اطلاعات حساب­های شخصی) است، هموار می­کند.

برای مثال، بخش حقوقی، صنعتی که از دیرباز متکی به حجم وسیعی از داده‌ها به شکل کاغذبازی بوده، می‌تواند به طور خودکار از اجرای گسترده «قراردادهای هوشمند» بهره‌مند شود. قراردادهای هوشمند می­توانند هزینه ­های معامله را به شدت کاهش دهند و امنیت بالاتری نسبت به روش­ های سنتی فراهم کنند.

فروش تتر

بلاک چین در مراقبت­ های درمانی

در صنعت مراقب ت­های بهداشتی، از فناوری بلاک چین می­توان برای امنیت دارایی­ های دیجیتال استفاده کرد. همان­طور که برای بیت کوین هر بلوک حاوی اطلاعات خرید و فروش است، در حوزه­ پرونده­ های الکترونیکی سلامت، هر بلوک دربردارنده­ تمام اتفاقاتی است که در هر بار ویزیت پزشکان برای بیمار روی می­دهد.

روش‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه بلاک چین و مراقبت‌های بهداشتی به هم مرتبط هستند و می‌توانند تعامل داشته باشند. به طور مثال پزشکان یا داروسازان با کدی که در اختیار آن­ها قرار داده شده اعتبار هر تراکنش را می‌سنجند، سپس نرم ­افزار مربوطه، به هر بلوک یک برچسب زمانی اختصاص می­دهد و آن­ها را به ترتیب تاریخ به زنجیره­ای از بلوک ­های قبلی متصل می­کند.

همچنین داروخانه‌ها و بیمارستان­ها مجبور نیستند تا با انجام عملیات اضافی وضعیت دارویی فعلی مراجعه­ کننده را پیدا کنند بلکه فقط کافی است، به دفتر کل مشترک رجوع کنند.

صنعت انرژی

نهادهای تنظیم ­گر و بنگا ه­های تولیدکننده بر این باور هستند که بلاک چین می­تواند راه ­حل­هایی را برای رفع چالش­های پیش روی صنعت انرژی ارائه کند.

آژانس انرژی آلمان معتقد است که فناوری بلاکچین قادر به ارتقاء کارایی فرآیندهای اخیر حاکم بر بخش انرژی و ایجاد بستری برای عرضه­ کنندگان و متقاضیان جهت انجام مبادلات همتا به همتا است.

از مهم­ترین کاربردهای این فناوری در بخش انرژی می­توان به صدور صورت­ حساب­ها، فروش و بازاریابی، خودکارسازی فرآیندها، امنیت و مدیریت داده­ها، حفظ هویت طرفین تراکنش به صورت محرمانه و اشتراک منابع در زمینه­ های مبادلات عمده فروشی انرژی و بخش عرضه اشاره کرد.

فرایند پرداخت

 با استفاده از این تکنولوژی، برای انجام معاملات همتا به همتا نیازی به یک شخص ثالث یا مرجع مرکزی نیست.

رسانه و سرگرمی

در بخش­ های رسانه­ ای و سرگرمی نیز مانند بسیاری از کسب­ و کارها، بلاک چین توانایی حذف یا کاهش چشم­گیر هزینه ­های معاملاتی را دارد.

به عنوان مثال، بلاک چین می­تواند بستری فراهم کند تا یک وب­سایت برای فروش محتوای خود، به ­جای گرفتن هزینه ­ها از مشتری به صورت ماهانه، مبلغ هر محتوا را به صورت جداگانه دریافت کند.

بلاک چین

پردازش­ه ای خرد یا میکرو-پردازش­ها از طریق بلاک چین و بدون کارمزدی که اکثر سیستم عامل­های پرداخت دریافت می­کنند ، قابل انجام است. همچنین هنرمندان می­توانند از این فناوری، به منظور تأمین مالکیت معنوی آثار خود (فیلم، موسیقی و …) استفاده کنند.

جمع بندی

نسل اول انقلاب دیجیتال، اینترنت اطلاعاتی و نسل دوم با استفاده از فناوری بلاکچین، اینترنت ارزش را برای ما به ارمغان آورده است؛ یک بستر جدید برای تغییر شکل دنیای تجارت و بهبود آن.

اقتصاد جهان در حال تغییر است. کسب­وکارهایی که جریان نوآوری را دنبال می‌کنند قادر به پس‌انداز پول و کسب شهرت در دنیای جدید، قابل‌اعتماد و دیجیتال خواهند بود.

بلاکچین با کمک قراردادهای هوشمند، رمز ارزها و دیگر واحدهای پول دیجیتال، فرآیندهای کسب ­و کار را ایمن‌تر، سریع‌تر، کارآمدتر و مقیاس­پذیر می‌سازد و اقتصاد مسیر خود را به سمت تمرکززدایی ادامه خواهد داد؛ چرا که روزبه­ روز افراد بیشتری از تکنولوژی‌های دیجیتال پشتیبانی می‌کنند و به این بازار می‌پیوندند.

در تترلند می توانید با کمک آموزش های مختلف با بلاک چین های متفاوتی آشنا شوید و در صورت نیاز از آن ها استفاده نمایید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا