آموزشمتوسطمقاله

در طالع بیت کوین چه می‌بینند؟

سال 2008 سال عجیبی بود. سالی بسیار سرنوشت ساز و البته متحول کننده. به‌طوری که پس‌لرزه‌های وقایع پیش آمده از آن سال تا کنون ادامه دارد. از ریاست جمهوری باراک اوباما تا ظهور بیت کوین، همگی جهان را دست‌خوش تحولات اساسی قرار دادند. اولی سبب جنگ و آتش افروزی به اسم بهارعربی در خاورمیانه شد. دومی نیز با پشتوانه‌ای به عظمت علم و با چاشنی محبوبیت، موجب تحول در سیستم مالی جهان شد.

بیت‌کوین؛ نخستین رمزارز و پرچم‌دار دنیای کریپتوکارنسی، با ارزش بازاری بیش از 810 میلیارد دلار که با اقتدار بر تخت سلطنت دنیای رمزارزها جلوس کرده است.

آن‌طور که بسیاری از فعالان این حوزه معتقدند، دیگر رمزارزها به آن چشم دوخته‌اند تا با صعود بیت‌کوین اوج بگیرند و با نزول آن پوچی سقوط را تجربه کنند.

اما از ابتدای معرفی بیت‌کوین پرسش‌های بسیاری درمورد آن مطرح بوده است. پرسش‌هایی در مورد آینده و چالش‌هایی که بیت‌کوین با آن‌ها مواجه خواهد بود.

در این نوشته، به یافتن پاسخ دو پرسش اساسی درباره بیت‌کوین که ذهن بسیاری از فعالان را درگیر کرده است، پرداخته‌ایم.

bitcoin price

قیمت بیت‌کوین چه مسیری در پیش دارد؟

 

ذات بازار کریپتوکارنسی غیرقابل پیش‌بینی است. این ویژگی یکی از نقاط قوت و درعین حال به عقیده بسیاری، نقطه ضعفی برای رمزارزها محسوب می‌شود. بیت‌کوین و دیگر آلت‌کوین‌ها، تلاطم‌های قیمتی زیادی را تجربه می‌کنند. تا جایی که نوعی دیگر از رمزارزها به‌نام ارزهای پایدار مانند تتر (USDT) ایجاد شدند.

این تغییرات قیمتی ممکن است به علل زیادی رخ دهند. تصمیمات پیچیده و به‌هم تنیده دولت‌ها اغلب با ماهیت سیاسی که جامه اقتصادی بر تن دارند، از جمله دلایلی هستند که سبب تغییرات در روند بازار کریپتوکارنسی می‌شوند.

کارشناسان پیش‌بینی‌های قابل تأمل بسیاری در مورد آینده قیمتی بیت‌کوین داشته‌اند. به‌عنوان مثال به گزارش یاهو فایننس، طبق تحقیقاتی که محققان در British bank انجام داده‌اند، بیت‌کوین به زودی از مرز 100 هزار دلار عبور خواهد کرد. این تحقیق همچنین پیش‌بینی می‌کند که افزایش قیمت بیت‌کوین سبب افزایش قیمت اتر نیز می‌گردد.

درحال حاضر اتر با قیمتی در حدود 3000 دلار و با ارزش بازار 347 میلیارد دلاری، به‌عنوان دومین رمزارز بزرگ پس از بیت‌کوین شناخته می‌شود. طبق تحقیقات و پیش‌بینی‌ها رمزارز اتر در میان مدت از مرز قیمتی بیش از 30 هزار دلار نیز می‌گذرد. یعنی رشدی ده برابری نسبت به قیمت امروز خود را تجربه خواهد کرد!

افراد سرشناسی مانند Nick Spanos بنیان‌گذار Zap Protocol، معتقدند که دلایل مربوط به افت قیمت که توسط رسانه‌ها اعلام می شود مانند پذیرش قانونی آن در کشور ال‌سالوادور، تماما شایعه است. او معتقد است که بازار روند طبیعی خود را طی می‌کند. وی همچنین معتقد است که بیت‌کوین تا آخر سال به 100 هزار دلار خواهد رسید و اتر نیز محدوده 10 هزار دلاری را تجربه خواهد کرد.

bitcoin

اما از طرفی دیگر، برخی افراد سرشناس در عرصه سرمایه‌گذاری مانند رابرت کیوساکی چنین باوری ندارند. کیوساکی از طرفداران بزرگ بیت‌کوین است. با این‌حال اعلام کرده است که بیت‌کوین به‌زودی به محدوده قیمتی 24 هزار دلار خواهد رسید.

باتوجه به پیش‌بینی‌های ضد و نقیض، گمان می‌رود که بهترین و منطقی‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری، همان استراتژی سرمایه‌گذاری بلند مدت است؛ زیرا تمام کارشناسان حتی آن عده که بسیار بدبین هستند، معتقدند که بیت‌کوین و برخی از آلت‌کوین‌ها درطولانی مدت، افزایش قیمت قابل ملاحظه‌ای خواهند داشت.

 

آیا دولت‌ها با بیت کوین و رمزارزها کنار خواهند آمد؟

 

یک سوال اساسی دیگر که مطرح می‌گردد، چگونگی واکنش دولت‌ها به فراگیری رمزارزها است.

همان‌طور که می‌دانید رمزارزها بربستر تکنولوژی بلاک‌چین گسترده شده‌اند. ماهیت این تکنولوژی توانایی تمرکز زدایی از سازوکارهای متفاوت زندگی انسان‌ها را دارد. در حوزه رمزارزها پرچم‌داران بزرگی مانند پروژه‌های اتریوم، پولکادات، کاردانو و یا چین‌لینک اهداف بسیار بزرگی برای تمرکز زدایی از فعالیت‌های مالی در جهان دارند.

این اهداف بزرگ، اگر مانند آن‌چه که برای اهداف بزرگ و اولیه اینترنت رخ داد، از مسیر خود خارج نشوند، قطعا تجربه خوبی برای بانک‌های بزرگ و یا برخی دولت‌های ظاهرا ابرقدرت بر جای نخواهند گذاشت.

به‌طور کلی دولت‌ها سه راه برای جلوگیری از توسعه رمزارزها خواهند داشت؛

Crypto Tax

١- وضع کردن مالیات‌های بیش از حد برای کسب‌وکارهای متمرکز برپایه رمزارزها (مانند صرافی‌های آنلاین)

 

درحال حاضر در برخی کشورها چنین قوانین سخت‌گیرانه‌ای لحاظ شده است. برای مثال در سایه سیاست‌های ابرقدرت شرق آسیا، یعنی کشور چین، بانک‌ها از انجام تراکنش‌های مرتبط با بیت‌کوین منع شده‌اند.

همچنین قوانین ایالات متحده برای اخد مجوز سرویس‌های تبادل رمزارزها، هزینه‌های گزافی را تعیین کرده‌اند. که این قوانین کار را برای فعالیت بسیار دشوار می‌کند.

 

٢-ممنوع کردن استفاده از بیت کوین و کریپتوکارنسی!

 

اتخاذ چنین تصمیمی احتمالا در فضای کتاب 1984 و یا قلعه حیوانات جورج اورول آسان باشد. دنیای امروز دیگر دنیای پروپاگاندای انحصاری تلویزیون، رادیو و و روزنامه‌های حزبی نیست. اگرچه که رسانه‌های کنونی هم بدون جهت‌گیری نیستند. اما اعمال چنین محدودیتی در مورد رمزارزها، آن‌هم درست در زمانی که بسیاری از مردم در سراسر دنیا لذت استفاده از آن‌ها در زندگی روزمره خود را چشیده‌اند عملا غیرممکن است. نمونه بارز آن آخرین اقدام کشور چین در ممنوعیت استخراج بیت کوین بود. نتیجه آن هم مهاجرت خیل عظیم ماینرهای چینی به دیگر کشورها برای ادامه استخراج بیت‌کوین بود. دولت‌ها می‌دانند که محدودیت، محبوبیت را به‌دنبال دارد و تا می‌توانند از چنین تصمیم ناشیانه‌ای دوری خواهند کرد.

خرید تتر

٣-مسدود سازی کامل اینترنت!

 

پارادوکس خنده‌دار در این جمله کاملا مشهود است. مسدود کردن اینترنت جز تحمیل هزینه‌های کمرشکن بر دوش دولت‌ها هزینه دیگری ندارد. اتخاذ چنین تصمیمی مانند سقوط آزاد برای اقتصاد یک کشور است که ممکن است تبعات امنیتی هم در پی داشته باشد.

 

به‌طور کلی محدود کردن و اعلام ممنوعیت سراسری رمزارزها درحال حاضر ممکن نخواهد بود. آن‌طور که از ظاهر امر پیداست، دولت‌ها و بانک‌های سنتی، تصمیمی جز سازگاری با رمزارزها اتخاذ نکرده‌اند. چنان‌که می‌بینیم بانک‌ها علاوه‌بر سرمایه‌گذاری برروی رمزارزها و پروژه‌های فعال در حوزه تکنولوژی بلاک‌چین، با ایجاد (CBDC) به سمت دیجیتالی شدن گام برداشته‌اند. از طرفی دولت‌ها نیز سعی در ایجاد چهارچوبی با استفاده از وضع قوانین برای استفاده از رمزارزها دارند.

 

سخن پایانی

 

دنیای تکنولوژی، برای بازیگران بزرگ و تاثیرگذار آن، شاید بی‌رحم باشد. ماندن در چهارچوبی که روزی کارآمد بوده است در برابر پیشرفت تکنولوژی و تغییر ماهیت نیازهای مردم، عملا خودکشی محسوب می‌شود. بازیگران اصلی این روزهای دنیای کریپتوکارسی می‌دانند که باید از اشتباهات بزرگانی که شکست خورده‌اند درس گرفت و برای ماندن در بازی منعطف بود.

شاید اگر روزی محبوبیت و کارآمدی رمزارزها زیر سوال برود، خودبه‌خود از بازی کنار گذاشته شوند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا