آموزشاخبارمتوسطمقاله

کودتایی در دنیای کریپتوکارنسی

آیا اتریوم، بیت‌کوین را از تخت سلطنت پایین‌ خواهد کشید؟

در این مطلب از تترلند، نگاهی بی‌طرفانه به یک کشمکش همیشگی در دنیای رمزارزها می‌اندازیم.

سخن فعالان و مدیران ارشد شرکت‌های برتر و فعال در حوزه مالی و رمزارز را بررسی می‌کنیم. سعی می‌کنیم دریابیم که آیا اتریوم پتانسیل دست‌یابی به جایگاه بیت‌کوین را دارد؟ و یا بیت‌کوین هم‌چنان پیشتاز باقی خواهد ماند.

در وستروسِ کریپتوکارنسی‌ها، چه رمزارزی لیاقت تخت آهنین را دارد؟

 

چند سالی می‌شود که زمزمه لغزش پایه‌های حکومت بیت‌کوین در دنیای کریپتوکارنسی شنیده می‌شود. طرفداران متعصب اتریوم بسیار امیدوارند که چنین اتفاقی به‌زودی رخ دهد. به عقیده آن‌ها، پادشاه باید به زودی قدرت را تحویل جوانی تازه نفس با ایده‌هایی نو دهد.

اما از طرفی دیگر، وفاداران بیت‌کوین باتمام وجود معتقدند که هیچ رمزارزی، حداقل قدرت دست‌یابی به چنین حجم‌بازاری را ندارد. دود هم‌چنان از کنده بلند می‌شود و هیچ پروژه‌ای توانایی نشستن برتخت آهنینِ وستروسِ کریپتوکارنسی را ندارد، حتی اگر از خاندان اتریوم باشد!

Ethereum

کارشناسان حوزه رمزارز چه فکر می‌کنند؟

 

نخست به سراغ نایجل گرین (Nigel Green)، مدیرعامل (deVere) می‌رویم. گرین در اواسط آگوست امسال در مصاحبه با کوین‌تلگراف (Cointelegraph) اعلام کرد که:

“صعود اتریوم به جایگاه نخست جدول رمزارزها توقف ناپذیر است.”

اگر دقت کنیم در می‌یابیم که DeFi در مدت زمان کوتاهی موفقیت چشمگیری بدست آورده است. قلمروهای جدیدی را به آسانی فتح کرده و به عنوان یک مدعی برای همه رجز خوانی می‌کند. از طرف دیگر NFTها نیز با سرعت باورنکردنی گسترش یافته‌اند و هرروز بر تعداد و طرفداران آن‌ها نیز افزوده می شود. گویی که آن سمت دیوار درانتظار هستند تا نگهبانانِ شبِ بیت‌کوین لحظه‌ای غفلت کنند و وارد شمال وستروس شوند!

در این شرایط، اتریوم مقیاس‌پذیری بیشتری را نسبت به بیت‌کوین حفظ کرده است. درحالی مزایای بیشتری هم مانند قراردادهای هوشمند ارائه می دهد.

علاوه‌براین اتریوم با به‌کارگیری الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) که نسبت به پروتکل اثبات کار بیت‌کوین (Proof of Work)، از نظر مصرف انرژی برای محیط زیست مخاطرات کمتری به دنبال دارد از منظر نگرانی‌های زیست محیطی مورد انتقاد نخواهد بود.

به عقیده گرین، اتریوم سال‌هاست که از همه نظر نسبت به بیت‌کوین برتری دارد، به جز در قیمت و شهرت! اما هنوز زود است که انتظار داشته باشیم تا بزرگ‌ترین و معروف‌ترین رمزارز حال حاضر دنیای کریپتوکارنسی، تاج خود را دو دستی تقدیم اتریوم کند.

top cryptocurrencies

همیشه یک پادشاه خواهیم داشت!

در ادامه این بررسی، مالی جین زاکرمن، مدیر محتوای CoinMarketCap، عقیده جالبی دارد:

زاکرمن بیان می‌کند که اگر دقت کنیم، درطول ٥ سال گذشته، اتر در جایگاه دوم درست پایین‌تر از بیت‌کوین قرار داشته است و از جایگاه دوم هم تکان نخورده است. توسعه دهندگان بیت‌کوین هیچ وقت دست روی دست نخواهند گذاشت تا پیشرفت‌های اتریوم فاصله را کم کند. به‌روزرسانی‌های  ‌اساسی  صورت گرفته در این شبکه، باعث افزایش بهره‌وری بلاک‌چین بیت‌کوین شده است.

چیزی که در طول تاریخ هم شاهدش بوده‌ایم این است که همیشه یک پادشاه خواهیم داشت. پس اتریوم برای کسب جایگاه نخست مسیر دشواری در پیش دارد.

 

همچنین سوال مهم دیگری نیز مطرح است. آیا آلت‌کوین‌ها به رهبری اتریوم، هم‌چنان درحال پیشروی در مسیری هستند که بیت‌کوین باز کرده است یا اینکه خودشان راهی یافته‌اند و در مسیر جدیدی پیش می‌روند؟

به بیان دیگر، آیا وستروس کریپتوکارنسی‌ها، علی‌رغم تمام ناملایمات، برای برهم نخوردن توازن قدرت در بازار، هم‌چنان به پادشاهی یک تارگرین آتش‌افروز مانند بیت‌کوین نیاز دارد؟

پاسخ این پرسش‌ها را تنها زمان مشخص می‌کند. زیرا مدعیان علاوه‌بر اهداف متفاوت، نقاط ضعف و قوت متفاوتی نیز دارند. اما این زمان تغییر به عقیده بسیاری از کارشناسان علی‌رغم دشواری طولانی نیست و به‌زودی رخ می دهد.

 

در نبرد شبکه‌ها کدام یک پیروز است، بیت‌کوین یا اتریوم؟!

 

ازوار پرساد (Eswar Prasad)، استاد اقتصاد دانشگاه کرنل و نویسنده کتاب “آینده پول”، معتقد است که تسلط نهایی و قدرتمندانه اتریوم بر مدعیان کریپتوکارنسی بسیار بعید است. اتریوم برای رفتن به سمت پروتکل اثبات سهام با پیچیدگی‌ها فنی زیادی دست به‌گریبان است. از طرفی توسعه DeFi، ریسک‌های زیادی رو متوجه اتریوم خواهد کرد. پس برای اینکه از اتریوم به‌عنوان یک پدیده بی‌نقص یا حداقل با کمترین میزان ریسک یاد کنیم کمی زود است.

موضوع دیگری که باید در نظر داشته باشیم این است که بیت‌کوین پس از گذشت بیش از یک دهه، هنوز خودش را به‌عنوان یک بستر تبادل کاملا موثر ثابت نکرده است و شبکه آن در مقایسه با اتریوم عملکرد محدودتری دارد. مخصوصا وقتی از منظر فلسفه و تئوری اقتصاد غیرمتمرکز (DeFi) این دو مدعی را مقایسه می‌کنیم، مشاهده می‌کنیم که شبکه اتریوم انعطاف بیشتری برای ایجاد یک بستر اقنصادی غیرمتمرکز دارد. اساسا با قیاس شبکه بیت‌کوین و اتریوم، شکی نیست که پتانسیل اتریوم برای دست‌یابی به سرعت بیشتر و توان بالاتر برای انجام تراکنش‌ها بیشتر است.

 

اتریوم آن‌چنان هم بی‌رقیب نیست!

 

بی شک تکیه بر تخت آهنین دنیای کریپتوکارنسی، تنها یک خواهان ندارد! صفی از پروژه‌ها با وایت پیپرهای غنی از اهداف بزرگ و متفاوت حضور دارند که هریک به‌خودی خود یک مدعی محسوب می‌شود. اما در بین آنان شاید معدود نام‌هایی باشند که بتوانند به‌عنوان یک مدعی واقعی درمقابل اتریوم قرار بگیرند.

به عقیده جاستین هاتزمن (Justin Hartzman)، مدیرعامل و بنیان‌گذار صرافی (Coin Smart)، تکیه زدن برجای بیت‌کوین برای اتریوم آسان نیست. قطعا به‌زودی هم اتفاق نخواهد افتاد. باید دقت داشت که هالوینگ بعدی بیت‌کوین در سال 2024 انجام می‌شود که خودبه‌خود باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد. از طرفی باید نیم‌نگاهی هم به رقبای اصلی اتریوم داشت.

پروژه‌های مدعی مانند کاردانو، تزوس و یا پولکادات از رقبای اصلی اتریوم هستند.

تکنولوژی پیاده‌سازی شده در این پروژه‌ها به مراتب پیشرفته‌تر از آن چیزی است که در اتریوم پیاده سازی شده است.

به‌عنوان مثال کاردانو پس از به‌روزرسانی و فراهم‌سازی امکان سهام‌گذاری (Staking) باعث شد تا توکن ADA، افزایش قیمت قابل توجهی پیدا کند.

فروش تتر

همچنین جدال تزوس و اتریوم همواره بر سر توان عملیاتی و امنیت بوده است. درصورت پیشی گرفتن تزوس در این رقابت قطعا برگ برنده در دستان تزوس خواهد بود.

اما پروژه خاص پولکادات، بیش از هر پروژه دیگر حرف برای گفتن دارد. ویژگی‌های مقیاس پذیری، ساختار منعطف و امنیت این پروژه درصورت کسب موفقیت‌های بیشتر، قطعا توانایی پایان دادن به سلطه مدعیان دیگر را خواهد داشت.

با این تفاسیر، رقابت بر سر کسب جایگاه نخست در بین رمزارزها آن‌چنان هم آسان نخواهد بود.

 

سخن پایانی

 

باتوجه به پیش‌بینی‌های کارشناسان، باید اعتراف کرد علی‌رغم اینکه بیت‌کوین و اتریوم از لحاظ فنی با یکدیگر تفاوت دارند، اما از منظر سرمایه‌گذاری می‌توان آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد.

به عقیده جاستین هاتزمن، هیچ چیزی مانند بیت‌کوین نبوده و نیست و در آینده نیز نخواهد آمد. با این وجود نباید از گستردگی شبکه ارزشمند اتریوم و شیوه نوآوری آن غافل شویم.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. بسیار عالی بود توضیحات ،
  یه نظر جامع نگر بود ، به دور از غرض ورزی!

  هرچند که بیتکوین ماکسیمالیست ها یه مقدار افراطی راجع به بیتکوین نظر میدن ،
  اما من به شخصه احساس میکنم با توجه به دامیننسی که بیتکوین داره ، و خب مخصوصا در مواقع حیاتی به کرات دیدیم که بیتکوین دامیننس خودش رو هم قاطعانه پس میگیره ، یه مقدار بعید به نظر میرسه که اتریوم یا ارزهای دیگه بتونن جای بیتکوین رو بگیرند.
  هرچند که از هوش و ذکاوت جناب ویتالیک ( خالق اتریوم) هم نباید غافل شد .

  1. وقتتون بخیر،
   بسیار از نظر و همراهی شما سپاسگزاریم
   همچنین بابت توضیح و تحلیلی که بیان فرمودین کمال تشکر رو داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا