مقاله

در سال ۱۴۰۳، این میم کوین ها را جدی بگیرید!

چند سالی است که شاهد ظهور پدیده شگفت‌انگیزی در دنیای رمزارزها به نام «میم کوین» هستیم. این رمزارزها که فقط از سر شوخی و با الهام از جوک‌های اینترنتی ساخته شده‌اند، به‌سرعت به بخش هیجان‌انگیزی از این دنیای نوپا تبدیل شده‌اند. بااین‌حال، با وجود ماهیت شوخی آن‌ها و تقریباً نداشتن هیچ کاربردی، با رشد فراوانشان در چند سال اخیر به‌نظر می‌رسد باید آن‌ها را کمی جدی‌تر گرفت.

در این مقاله از بلاگ تترلند، برخی از میم کوین هایی را معرفی و بررسی کرده‌ایم که در سال ۱۴۰۳ بهتر است کمی آن‌ها را جدی گرفت.

تاریخچه مختصری از میم کوین ها

همه‌چیز با دوج‌کوین (DOGE) شروع شد. در سال ۲۰۱۳، این رمزارز به‌عنوان شوخی ساخته شد؛ اما با حمایت افراد مشهوری مانند ایلان ماسک، به محبوبیت و ارزش زیادی دست یافت. پس از دوج‌کوین، سیل عظیمی از میم‌کوین‌های دیگر به بازار آمدند که بسیاری از آن‌ها صرفاً بر‌اساس جوک و میم ساخته شده بودند.

با اینکه بسیاری از میم کوین ها صرفاً جنبه سرگرمی دارند، برخی از پروژه‌ها از این فضا فراتر رفته‌اند و در پی ارائه راه‌حل‌های کاربردی برای بلاک‌چین هستند. این پروژه‌ها به‌دنبال ساخت شبکه‌های لایه دوم، کیف‌پول، صرافی‌های غیرمتمرکز و دیگر ابزارهای مفید در دنیای کریپتوکارنسی هستند. در‌ادامه، میم کوین های مهم سال ۱۴۰۳ را معرفی و بررسی کرده‌ایم.

برترین میم کوین ها

دوج‌کوین؛ پدرخوانده میم کوین ها

در سال ۲۰۱۳، بیلی مارکوس و جکسون پالمر دوج‌کوین (DOGE)، اولین میم‌کوین شناخته‌شده را با هدف شوخی و سرگرمی خلق کردند. این رمزارز به‌سرعت به محبوبیت رسید و جامعه‌ای بزرگ از طرفداران را به خود جلب کرد؛ از‌جمله ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس‌ایکس و توییتر.

ماسک بارها از دوج‌کوین حمایت و فعالانه در توسعه آن مشارکت کرده است. نوسان‌های دوج‌کوین در بازار مشهور است و به‌عنوان پیش‌درآمدی برای اتفاق‌های بزرگ در نظر گرفته می‌شود.

سال ۱۴۰۳ با‌توجه‌به رویداد هاوینگ بیت کوین در ماه اردیبهشت (ماه آوریل)، می‌تواند آغاز دوره صعودی پرقدرتی برای دوج‌کوین باشد. در این صورت، دوج‌کوین به‌عنوان یکی از میم‌کوین‌های مهم‌ در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

آیا دوج‌کوین به هدف ۱‌دلاری خواهد رسید؟ این سؤالی است که فقط زمان می‌تواند به آن جواب دهد.

شیبا اینو؛ رقیب سرسخت دوج‌کوین

شیبا اینو (SHIB) را می‌توان اولین میم کوینی دانست که پایه‌های سلطنت دوج‌کوین را به لرزه انداخت. در بازار صعودی قبلی، این رمزارز افراد زیادی را به ثروت رساند و ارزش کل بازار آن به ده‌ها‌میلیارد دلار رسید. سرمایه‌گذاری‌های اندکی که در آن زمان انجام شده بود، با سودهای چند‌صد‌هزاردلاری و حتی میلیونی همراه شد.

برخلاف بسیاری از میم‌کوین‌های دیگر که به‌سرعت به‌دست فراموشی سپرده می‌شوند، شیبا اینو توانست جایگاه خود را حفظ کند. تیم پشت این رمزارز پس از گذشت از تغییرات متعدد در رهبری و فرازونشیب‌های فراوان، در‌حال‌حاضر مشغول ساخت اکوسیستمی کامل است. این اکوسیستم شامل شیباریوم (راهکار بلاک‌چین لایه دوم) و تعدادی از برنامه‌های کاربردی دیگر می‌شود.

شیبا اینو به‌اندازه هر میم کوین دیگری پیش‌بینی‌نشدنی است. با‌این‌حال، مکانیزم سوزاندن توکن‌های موجود و احتمال بازار صعودی پرقدرت در سال ۱۴۰۳، می‌تواند باعث نوسان شدید قیمت آن شود.

دوج‌ویف‌هت؛ تازه‌وارد پرنوسان دنیای میم کوین ها

دوج‌ویف‌هت (WIF)، تازه‌وارد دنیای میم‌کوین‌ها، سومین رمزارزی است که باید در سال ۱۴۰۳ به آن توجه کنیم. این میم کوین با نامی بامزه و لوگو جذابش، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

WIF روی شبکه سولانا ساخته شده و در‌حال‌حاضر یکی از رمزارزهای بزرگ این شبکه است. این رمزارز جامعه‌ای با ده‌هاهزار عضو دارد که به‌طور مداوم در حال رشد است.

دوج‌ویف‌هت به‌دلیل نوسان شدید قیمتش شناخته شده است؛ به‌طوری‌که هر چند هفته شاهد افزایش و کاهش ۳۰ تا ۴۰درصدی قیمت آن هستیم. این نوسان هیجان و شور‌و‌شوق را در جامعه حامیان این رمزارز زنده نگه می‌دارد.

آرتور هِیز، مدیرعامل سابق و یکی از بنیان‌گذاران بیت‌مکس، مدتی پیش درباره دوج‌ویف‌هت توییت زده بود و توجه بسیاری را به این رمزارز جلب کرد.

دوج‌ویف‌هت میم‌کوینی به‌معنای واقعی کلمه است. توسعه‌دهنده آن ظاهراً تمام توکن‌های خود را فروخته است و کل موجودی آن در‌حال‌حاضر در دست طرفدارانش قرار دارد. این میم کوین هیچ‌چیز دیگری به‌جز انبوهی از جوک و میم ندارد.

با‌توجه‌به رونق اکوسیستم سولانا در چند ماه گذشته، قطعاً باید در سال ۱۴۰۳ به میم‌کوین‌های ساخته‌شده روی این شبکه توجه ویژه‌ای کنیم. دوج‌ویف‌هت یکی از این میم‌کوین‌هاست که ظرفیت رشد بسیار زیادی دارد.

بنک اینو؛ پیشکسوت میم کوین های سولانا

بنک اینو (BONK) را می‌توان پیشکسوت میم‌کوین‌های ساخته‌شده روی شبکه سولانا دانست. این رمزارز در سال ۲۰۲۳ به‌سرعت به ارزش بازار حدوداً ۲میلیارد دلار رسید و توجه زیادی را به خود جلب کرد.

موضوع جالب درباره BONK این است که مدتی پیش در گوشی‌های هوشمند سولانا، سگا که به بازار عرضه شده بودند، ۱۰ دلار از این توکن به‌عنوان هدیه‌ برای کاربران قرار گرفته بود. شاید هم بتوان این کار را روشی برای ورود کاربران به این اکوسیستم در نظر گرفت.

ناگفته نماند که آن هدیه ۱۰‌دلاری، بعدها به چند‌صد دلار رسید؛ یعنی بیشتر از قیمت فروش خود گوشی! همین موضوع باعث افزایش تقاضا برای این رمزارز شد و قیمت گوشی سگا را در ای‌بی به ۵هزار دلار رساند.

هنوز مشخص نیست که آیا BONK بتواند به بیشترین قیمت خود در سال ۲۰۲۳ برسد یا نه؛ اما این رمزارز قطعاً ثابت کرده است که در شرایط بازار صعودی پرقدرت، باید جدی گرفته شود.

Pepe Coin؛ اولین میم کوین با تم قورباغه

اگر به چهار میم‌کوین قبلی بررسی‌شده دقت کرده باشید، متوجه شده‌اید که همه آن‌ها یک تم مشترک دارند: همه آن‌ها با تم سگ طراحی شده‌اند. Pepe Coin این روند را با معرفی اولین میم کوین با تم قورباغه می‌شکند که عملکردی عالی داشته است.

در اواسط آوریل‌۲۰۲۳، این رمزارز عرضه شد و در کمتر از سه هفته به ارزش بازار بیش از ۴۲۰میلیون دلار رسید. همان‌طور‌‌که حدس زده‌اید، این میم کوین به‌وضوح به میم قورباغه پپه ارجاع می‌دهد. هرچند وب‌سایت رسمی آن به‌وضوح می‌گوید که PEPE هیچ ادعایی درباره ارتباط با میم قورباغه پپه ندارد.

جمع‌بندی

میم‌کوین‌ها، رمزارزهایی با ماهیت شوخی و سرگرمی، به بخش جذاب و هیجان‌انگیزی از دنیای رمزارز تبدیل شده‌اند. با اینکه بسیاری از آن‌ها صرفاً جنبه سرگرمی دارند، برخی از این پروژه‌ها به‌دنبال ارائه راه‌حل‌های کاربردی برای بلاک‌چین هستند.

سال ۱۴۰۳ با‌توجه‌به رویداد هاوینگ بیت‌کوین و عوامل فاندامنتال دیگر، می‌تواند آغاز دوره صعودی پرقدرتی برای میم‌کوین‌ها باشد. با وجود ماهیت شوخی آن‌ها، برخی از این رمزارزها در سال‌های اخیر رشد درخورتوجهی کرده‌اند و به‌نظر می‌رسد باید آن‌ها را جدی‌تر گرفت.

برخی از این میم‌کوین‌ها، مانند شیبا اینو، در حال توسعه راه‌حل‌های کاربردی برای بلاک‌چین هستند و می‌توانند ظرفیت رشد فراوانی داشته باشند. درمقابل، نوسان‌های شدید قیمت از ویژگی‌های مشترک بسیاری از میم‌کوین‌ها است و سرمایه‌گذاری در آن‌ها ریسک زیادی به‌دنبال دارد. باید توجه کنید که قبل از سرمایه‌گذاری در هر میم کوینی، تحقیقات لازم را انجام دهید و از ریسک‌های آن آگاه باشید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا