مقاله

همه‌چیز درباره میم‌‌کوین

میم‌کوین‌ها رمزارزهایی هستند که بر‌اساس میم‌ها و جوک‌ها یا روندها و اغلب به‌عنوان تقلید یا ادای احترام به میم‌های اینترنتی و افراد مشهور یا جنبش‌های اجتماعی ساخته می‌شوند. برخی از میم‌کوین‌های معروف‌ عبارت‌اند از: دوج‌کوین و شیبا اینو و بیبی دوج.

در این مقاله از بلاگ تترلند، تاریخچه و مزایا و معایب میم‌کوین را بررسی خواهیم کرد و نکته‌ها و استراتژی‌هایی را برای سرمایه‌گذاری عاقلانه روی آن‌ها ارائه خواهیم داد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره دنیای جالب میم‌کوین‌ها کسب کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

تاریخچه و سیر تکامل میم‌کوین‌ها

دوج‌کوین اولین و موفق‌ترین میم‌کوین است. در سال ۲۰۱۳، این میم‌کوین به‌عنوان شوخی و بر‌اساس تصویر سگ شیبا ایجاد شد. این تصویر ابتدا در سال ۲۰۱۰ در ردیت منتشر و به میم اینترنتی محبوب تبدیل شد. نام دوج‌کوین از اصطلاح عامیانه «دوج» گرفته شده است که به سگ در میم اشاره می‌کند.

سازندگان دوج‌کوین، بیلی مارکوس و جکسون پالمر، می‌خواستند جایگزینی سرگرم‌کننده و دوستانه برای بیتکوین، پادشاه رمزارزها بسازند. آن‌ها میم دوج را به‌عنوان لوگوِ سکه خود انتخاب کردند، به این امید که برای مخاطبان گسترده‌تر و معمولی‌تر جذابیت داشته باشد.

دوج‌کوین به‌سرعت محبوب شد و به‌لطف رسانه‌های اجتماعی و افراد مشهور و حمایت جامعه توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد. جامعه دوج‌کوین در پلتفرم‌هایی مانند ردیت و توییتر و دیسکورد بسیار فعال و مشتاق بود.

آن‌ها از دویج‌کوین به‌عنوان ابزاری برای معامله و انعام و کمک مالی به‌منظور هدف‌ها و پروژه‌های مختلف استفاده کردند. همچنین، افراد مشهوری مانند ایلان ماسک و اسنوپ داگ و مارک کوبان بارهاوبارها در پست‌ها یا مصاحبه‌هایشان، درباره دوج‌کوین صحبت و مستقیم و غیرمستقیم به آن اشاره می‌کردند. دوج‌کوین به‌عنوان اولین میم‌کوین تاکنون چندین دستاورد داشته است؛ ازجمله:

 • کمک مالی به مؤسسه‌های خیریه مختلف مانند کمپین Doge4Water و طرح Doge4Kids
 • حمایت مالی از رویدادهای ورزشی و ورزش‌کارانی مانند جاش وایز و بن آسکرن و باشگاه Watford FC
 • پرتاب یک موشک به ماه با همکاری اسپیس‌ایکس (SpaceX)

دوج‌کوین نه‌تنها نوعی شوخی است؛ بلکه پدیده‌ای است که بسیاری از میم‌کوین‌های دیگر از آن الهام گرفته‌اند و دنیای رمزارزها را تحت‌تأثیر قرار داده است. این میم‌کوین نشان داده است که شوخ‌طبعی و سخاوت و سرگرمی می‌توانند نیروهای قدرتمندی در ایجاد ارزش و اجتماع باشند و میم‌ها می‌توانند از بافت اصلی خود فراتر بروند و به پدیده‌ای فرهنگی تبدیل شوند.

کوین

سرمایه‌گذاری روی میم‌کوین‌ها چه مزایایی دارد؟

سرمایه‌گذاری روی میم‌کوین‌ها مزایایی زیادی دارد که در‌ادامه، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • میم‌کوین‌ها به‌دلیل قیمت اندک و تقاضای فراوان و حرکت بازار می‌توانند بازده چشمگیری داشته باشند و به‌سرعت ارزش خود را بسیار افزایش دهند و توجه سرمایه‌گذارانی را جلب کنند که به‌دنبال سودهای سریع و کلان هستند.
 • میم‌کوین‌ها به‌دلیل سروصدای رسانه‌های اجتماعی و تأیید افراد مشهور می‌توانند مانند ویروسی همه‌گیر عمل و به میلیون‌ها نفر دسترسی پیدا و توجه و علاقه بسیاری از افراد را به خود جلب کنند.
 • میم‌کوین‌ها به‌دلیل طرفداران وفادار و تعامل فعال و تلاش‌های مشترک می‌توانند از حمایت جامعه برخوردار شوند و از قدرت و اشتیاق طرفداران خود که از یکدیگر حمایت و در هدف‌ها و پروژه‌های مختلف مرتبط با میم‌کوین مشارکت می‌کنند، بهره‌مند شوند.
 • میم‌کوین‌ها به‌دلیل ماهیت طنزآمیز و میم‌های خلاقانه و رویدادهای سرگرم‌کننده می‌توانند ارزش سرگرمی ایجاد کنند و لذت و سرگرمی دنیای رمزارزها را افزایش دهند؛ چراکه طنز و خلاقیت و هیجان را برای کاربران به‌ارمغان می‌آورند.

معایب سرمایه‌گذاری روی میم‌کوین‌ها

حال که با برخی از مزایایی میم‌کوین‌ها و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها آشنا شدیم، بد نیست بدانیم که معایب آن‌ها چیست. درادامه، شماری از معایب سرمایه‌گذاری روی میم‌کوین‌ها را بیان می‌کنیم.

 • میم‌کوین‌ها به‌دلیل نوسان‌های قیمت و دست‌کاری بازار و عوامل خارجی ممکن است با نوسان‌های بسیاری روبه‌رو شوند و با ‌سرعت و شدت زیاد ارزششان را از دست بدهند. از‌این‌رو، برای سرمایه‌گذاران ریسک‌ناپذیر که به‌دنبال ثبات و امنیت هستند، مناسب نیستند.
 • میم‌کوین‌ها به‌دلیل نبود مقررات و امنیت و شفافیت ریسک زیادی دارند و ممکن است درمعرض کلاه‌برداری یا هک قرار گیرند؛ چراکه ممکن است از امنیت یا نظارت مناسب بی‌بهره باشند. همچنین، میم‌کوین‌ها احتمال دارد با مسائل قانونی یا نظارتی مواجه شوند؛ زیرا ممکن است با قوانین یا استانداردهای مقام‌های ذی‌ربط مطابقت نداشته باشند.
 • میم‌کوین‌ها به‌دلیل آینده پیش‌بینی‌ناپذیر و نوآوری محدود بسیار ناپایدار هستند. آن‌ها ممکن است فاقد نوآوری یا تمایز باشند و چشم‌انداز و هدف یا نقشه‌ راه روشنی برای توسعه خود نداشته باشند؛ زیرا ممکن است ویژگی یا خدمت منحصر‌به‌فرد یا ارزشمندی ارائه ندهند. همچنین، احتمال دارد در طول زمان ارتباط یا توجهی که جلب کرده‌اند، از دست بدهند؛ چراکه ممکن است نتوانند با سایر رمزارزها رقابت کنند.

نکته‌ها و استراتژی‌هایی برای سرمایه‌گذاری هوشمندانه روی میم‌کوین

پس از دانستن مزایا و معایب سرمایه‌گذاری روی میم‌کوین‌ها، نوبت آن رسیده است که به نکته‌ها و استراتژی‌هایی درباره سرمایه‌گذاری هوشمند روی میم‌کوین‌ها اشاره کنیم.

 • پیش از سرمایه‌‌گذاری، درباره تیم توسعه‌دهنده، چشم‌انداز، نقشه‌ راه و داده‌های بازار میم‌کوین مدنظرتان تحقیق کنید. از این طریق اعتبار و سابقه پروژه میم‌کوین را می‌توانید ارزیابی کنید و از هدف‌ها و برنامه‌های میم‌کوین مطلع شوید. علاوه‌بر‌این، پیش از سرمایه‌گذاری میزان عرضه‌ و تقاضا و حرکت قیمت میم‌کوین در بازار را تجزیه‌و‌تحلیل کنید.
 • فقط آن میزان سرمایه‌ای را روی میم‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنید که توانایی ازدست‌دادنش را دارید. همچنین، در سبد دارایی خود رمزارزهای متنوعی داشته باشید تا بتوانید ریسک ناشی از نوسان‌ها و ناپایداری و پیش‌بینی‌ناپذیری میم‌کوین‌ها را کاهش دهید.
 • روندهای بازار و احساسات و اشخاص معروف تأثیرگذار بر قیمت و محبوبیت میم‌کوین‌ها را دنبال کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا از تازه‌ترین تحول‌ها و رویدادها و دیدگاه‌های مربوط به میم‌کوین‌ها مطلع شوید.
 • از میم‌ها لذت ببرید؛ اما اجازه ندهید تصمیمات و احساسات شما را تحت‌تأثیر قرار دهند. این موضوع به شما کمک می‌کند تا از فریب و فومو (ترس از‌دست‌دادن) و طمعی دوری کنید که ممکن است شما را به تصمیمات غیرمنطقی یا احساسی سوق دهد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا