اخبار تترلند

تترلند به‌طوررسمی به عضویت انجمن فین‌‌تک ایران درآمد

سکوی تبادل رمزارزی تترلند چندی پیش به‌طوررسمی به عضویت انجمن فین‌تک ایران (صنفی‌کارفرمایی فناوری‌های نوین مالی) درآمد. به‌ همین بهانه، در این مقاله می‌خواهیم زوایای مختلف حوزه فین‌تک را واکاوی و از مشکلات آن در تعامل با قانون‌گذاران و فعالان صنعت خدمات مالی صحبت کنیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

فین‌تک چیست؟

«فین‌تک» یا «فناوری‌های مالی» عبارتی است که برای توصیف گستره وسیعی از فناور‌ی‌های نوپایی به‌کار می‌رود که با هدف خودکارسازی و ارتقای بهره‌وری خدمات مالی طراحی شده‌اند. فین‌تک از این قابلیت نهانی برخوردار است که شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری و مصرف‌کنندگان خُرد و کلان را با به‌کارگیری نرم‌افزارها و الگوریتم‌های کامپیوتری ویژه در مدیریت کارآمد امور مالی خود یاری دهد.

در روزهای نخست ظهور فناوری‌های نوین مالی در سال‌های آغازین قرن بیست‌ویکم، آنچه به‌عنوان فین‌تک خوانده می‌شد، مشتمل بر فناوری‌های زیرساختی نظام مالی و بانکی بود. بااین‌حال، امروزه این واژه طیف بسیار گسترده‌تری را در‌بر می‌گیرد و پا را از حوزه زیرساخت فراتر گذاشته و به لایه‌های نزدیک‌تر به کاربران نهایی و خدمات مشتری‌محور سوق پیدا کرده است. امروزه، حوزه و صنایع مختلفی از آموزش و بانکداری و تأمین مالی گرفته تا بخش‌هایی همچون مدیریت سرمایه از مزیت‌های فین‌تک بهره‌مند می‌شوند.

از دیگر زیربخش‌های فناوری‌های مالی می‌توان به بخش بلاک چین و رمزارزها اشاره کرد. گرچه این حوزه نوپا سروصدای زیادی در محافل مالی به‌پا کرده است، همچنان فین‌تک از آنچه در نهادهای مالی و بانکی دیرپا همچون بانک‌های مرکزی و تجاری به‌کار گرفته می‌شود، بسیار گسترده‌تر و متنوع‌تر است.

قلمروهای حوزه فین‌تک

از اواسط دهه نخست هزاره جدید میلادی، فین‌تک در کانون توجه فعالان حوزه فناوری قرار گرفت و استارت‌آپ‌های این حوزه توانستند با جذب میلیاردها دلار سرمایه، قواعد بازی را در صنعت مالی به‌هم بزنند. شماری از ابرنهادهای سنتی فعال در حوزه مالی نیز برای جا‌نماندن از قافله فین‌تک، یا این استارت‌آپ‌ها را ازآنِ خود کردند یا خود شرکت‌های فناوری‌محور بنیان نهادند.

از میان نواحی جغرافیایی مختلف در چهارگوشه جهان، آمریکا همچنان در پرورش و میزبانی از استارت‌آپ‌های فین‌تک پیشتاز است و آسیا در جایگاه دوم قرار دارد و اروپا نیز روی سکوی سوم ایستاده است. باوجوداین، فین‌تک شامل قلمرو وسیعی از فناوری‌هاست که ازجمله آن‌ها می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

۱. رمزارزها و توکن‌های دیجیتال همچون NFTها

ارزها و توکن‌های دیجیتال پدیده‌های این روزهای دنیای مالی هستند. این دارایی‌ها بر فناوری نوظهوری موسوم به بلاک چین متکی‌اند. بلاک چین خود دفترکلی توزیع‌شده یا DLT است که تاریخچه تراکنش‌ها را در شبکه‌ای غیرمتمرکز و پراکنده از کامپیوترها ذخیره می‌کند و از هرگونه دفترکل مرکزی بی‌نیاز است. افزون‌براین، بلاک چین به فناوری توفنده‌ای به نام «قرارداد هوشمند» مجهز است. این فناوری از کدها برای اجرای خودکار مفاد قراردادها میان طرف‌های معامله بهره می‌برد و می‌تواند زمینه‌ساز تحولی فراگیر در حوزه مالی شود.

۲. بانکداری باز

بانکداری باز از مفاهیم جدید حوزه مالی محسوب می‌شود که با هدف تسهیل دسترسی افراد به داده‌های بانکی مطرح شده است. در بانکداری باز، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های شخص‌ ثالث می‌توانند به هسته‌های سامانه‌های بانکی متصل شوند و با دریافت و تجزیه‌وتحلیل داده‌های مالی، اطلاعات گران‌قیمتی را در‌اختیار کاربران بگذارند.

۳. اینشورتِک یا فناوری‌های حوزه بیمه

اینشورتِک همان‌طور‌که از نامش پیداست، به‌دنبال بهره‌گیری از فناوری‌های نوپا در بیمه و ساده‌سازی فرایندهای این صنعت است.

۴. رگ‌تِک یا فناوری‌های حوزه تنظیمگری

فناوری‌های حوزه تنظیمگری در تلاش‌اند تا فرایند انطباق با قوانین بالادستی را برای شرکت‌ها و بنگاه‌های مالی تسهیل و از به‌دام‌افتادن کسب‌وکارها و کاربران در دام پول‌شویی و کلاه‌برداری جلوگیری کنند.

۵. ربات‌های مشاور

مشاوره مالی مبتنی‌بر ربات‌های خودکار از دیگر قلمروهای حوزه فین‌تک است. در این بخش، الگوریتم‌های کامپیوتری ویژه‌ای می‌توانند با خودکارسازی فرایندهای مشاوره، هزینه‌های سرمایه‌گذاری را برای کاربران حقیقی و حقوقی کاهش دهند.

۶. خدمات‌رسانی به افراد محروم از خدمات بانکی

در گستره وسیع جغرافیای جهان، میلیون‌ها نفر از دسترسی به خدمات بانکی محروم‌اند. بخشی از قلمرو فین‌تک به توسعه ابزارها و برنامه‌هایی مربوط می‌شود که در پی تسهیل دسترسی این افراد به خدمات بانکی و افزایش «فراگیری مالی» هستند.

۷. امنیت سایبری

از دیگر زیربخش‌های حوزه فین‌تک، حوزه امنیت سایبری است که تلاش می‌کند معاملات و تراکنش‌ها میان کاربران از گزند آسیب‌های امنیتی دور بماند.

فین‌تک و تنظیمگری

حال که با فین‌تک و زوایای مختلف این حوزه آشنا شدیم، بهتر است نگاهی به مهم‌ترین مشکل پیش روی آن در مواجهه با نهادهای ناظر مالی اشاره کنیم. امروزه، رگولیشن یا تنظیمگری به پاشنه آشیل شرکت‌های حوزه فین‌تک تبدیل شده و دست فناوری‌های مالی را برای گسترش خدمات خود و دستیابی به هدف فراگیری مالی بسته است.

حوزه مالی به‌دلیل حساسیت ذاتی، به‌شدت زیر چتر نظارتی نهادهای حاکمیتی قرار دارد. با افزایش شمار فعالان این حوزه و رشد روزافزون استارت‌آپ‌های فین‌تک، سازمان‌های دولتی به تکاپو افتاده‌اند تا با تدوین چهارچوب‌های مقرراتی مناسب، علاوه‌بر محافظت از منافع مصرف‌کنندگان، زمینه را برای گسترش خدمات مالی فراهم کنند.

بااین‌حال، به‌دلیل ماهیت پیچیده فین‌تک و ادغام فناوری‌های نوظهور با فرایندهای سنتی مالی، نهادهای ناظر و فعالان حوزه فین‌تک هنوز نتوانسته‌اند آن‌طور که باید و شاید، به زبانی مشترک برای حل‌وفصل مناقشه‌های خود دست یابند. این معضل وقتی بغرنج‌تر می‌شود که دریابیم فناوری‌های حوزه مالی درنهایت می‌توانند به سلطه بی‌چون‌‌وچرای نهادهای سنتی مالی پایان بدهند و به بازیگر نخست در حوزه کاری خود بدل شوند.

ناگفته نماند اگرچه خودکارسازی فرایندها و دیجیتالی‌کردن سامانه‌ها مزیت‌های بسیاری به‌همراه دارد، ممکن است آسیب‌پذیری سیستم‌ها را در‌برابر حمله‌های سایبری افزایش دهد. در‌این‌میان، نهادهای ناظر و کاربران نهایی به‌شدت نگران به‌خطر‌افتادن دارایی‌ها و اطلاعات حیاتی خود هستند؛ حال‌آنکه کسب‌وکارها بیش از هر‌چیزی به افزایش سودآوری خود می‌اندیشند.

تمام این واقعیت‌ها دست‌به‌دست هم دادند و فعالان حوزه فین‌تک را به این نتیجه رساندند که برای رایزنی با نهادهای ناظر، انجمن‌های صنفی تأسیس کنند. این انجمن‌ها مانند پلی میان کسب‌وکارها و قانون‌گذاران عمل می‌کنند و از دریچه‌ای واحد می‌توانند صدای فعالان یک حوزه را به گوش تنظیمگران برسانند و آنان را در چاره‌اندیشی برای حل مشکلات پیش رو یاری کنند.

در کشور ما نیز، بازیگران حوزه فناوری‌های مالی دست‌به‌دست هم دادند و با تأسیس «انجمن فین‌تک ایران» می‌کوشند تا فضای کسب‌وکار را برای ارتقای کیفیت خدمات مالی بهبود بدهند.

شکل‌گیری انجمن فین‌تک

طبق توضیح وب‌سایت رسمی انجمن فین‌تک‌، انجمن صنفی‌کارفرمایی فناوری‌های نوین مالی ایران نهاد تخصصی صنفی است که زیرنظر وزارت کار فعالیت می‌کند و هدفش قدرت‌بخشیدن به شرکت‌های فن‌آور مالی بخش خصوصی است. همچنین، این انجمن به شماره ثبت ۳۲-۲/۳-۴۸۵ در آستانه پیوستن به اتاق بازرگانی و اقدام برای تأسیس اتحادیه‌ای کشوری قرار دارد.

اهداف انجمن فین‌تک

طبق اساسنامه انجمن فین‌تک، برخی از اهداف این نهاد عبارت‌اند از:

  • حمایت از توسعه کسب‌وکارهای نوین مالی و بهبود فضای کسب‌وکار
    ایجاد زمینه‌های همکاری و توسعه ارتباطات
    آینده‌پژوهی و ترسیم نقشه‌راه فناوری‌های نوین مالی
    آگاهی‌افزایی عمومی و اطلاع‌رسانی شفاف

چشم‌انداز انجمن فین‌تک

در پایگاه رسمی انجمن فین‌تک، آمده است که این سازمان مردم‌نهاد با تمام توان تلاش می‌کند تا ایران به پیشروترین بازیگر فناوری‌های نوین مالی در منطقه خاورمیانه تبدیل شود.

عضویت رسمی تترلند در انجمن فین‌تک ایران

تترلند، مرجع تخصصی مبادلات تتر در کشور، از سال ۱۳۹۶ کارش را آغاز کرده است و در این سال‌ها، با پیاده‌سازی جدیدترین استانداردها و چهارچوب‌های مقرراتی، علاوه‌بر دریافت چندین گواهی بین‌المللی، در مراجع و انجمن‌های صنفی معتبر کشور پذیرفته شده است.

این مجموعه در ابتدای سال جاری با عنوان «شرکت سکوی تبادل فردا» و با شماره عضویت M/140192/10534 به‌طوررسمی به عضویت انجمن صنفی‌کارفرمایی فناوری‌های نوین مالی درآمد.

تترلند همواره در تلاش است تا علاوه‌بر ارتقای کیفیت خدمات‌رسانی خود برای کاربران و معامله‌گران حوزه رمزارزها، از هیچ کوششی برای انطباق با چهارچوب‌های مقرراتی رسمی و دریافت مُهر تأیید نهادهای نظارتی دریغ نکند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا