آموزشامنیتپیشرفتهمقاله

نگاهی بر لایف استایل رمزارز تتر!

تتر، آخرین سنگر امن و پایدار

قطعا در حال حاضر که مشغول مطالعه این نوشته هستید، در مورد رمزارزها زیاد شنیده‌اید. درمورد صعود قیمت اتریوم، ممنوعیت استخراج بیت‌کوین درچین، آینده مبهم NFTها، نگرانی تریدرها از تاثیر غیرقابل پیش‌بینی کمپانی‌های بزرگی مثل تسلا و آمازون بر بازار رمزارزها و صدها خبر جذاب، نگران کننده یا چالشی دیگر. اما در این میان، به جرات می‌توان گفت تنها سنگر امنی که همواره از نوسانات بازار و طوفان‌های خبری موثر بر رمزارزها مصون و پایدار مانده، رمزارز تتر است. اما این ارز پایدار چه شیوه و استراتژی خاصی را در پیش گرفته است که دراین فضای پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی، با ثبات مثال زدنی به فعالان در این عرصه یاری می‌رساند؟

پروژه رمزارز تتر (Tether) با حدود 68 میلیارد دلار توکن در چرخه تا تاریخ ماه اکتبر 2021، به عنوان اولین و بزرگترین پروژه ارزپایدار شناخته می‌شود. به دلیل اهمیت بالای توکن‌های تتر در اکوسیستم رمزارزها، فرآیندی که تتر در این چرخه طی می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار است و براساس یک استراتژی دقیق برنامه‌ریزی شده است. به‌طور کلی این فرآیند چهار مرحله مشخص را دربر می‌گیرد.

خریدتتر

تصویب کردن

توکن‌های تصویب شده می‌توانند به عنوان توکن‌هایی پیش از صادر شدن هم درنظر گرفته شوند. این توکن‌ها در دسته‌های عظیم ایجاد می‌شوند که دو علت اساسی دارد:

١-جهت بررسی درخواست کاربران

٢-به حداقل رساندن تعامل مکرر متقاضیان تتر با کلید‌های خصوصی

تراکنش‌های تصویب شده می‌توانند پیش از زمان مد نظر ایجاد شوند و سپس توسط افرادی که در چرخه صدور تتر نقش دارند با امضای دیجیتالی نشانه گذاری شوند. تراکنش‌های تصویب شده همیشه برای مقدار مشخصی از USDT درنظر گرفته ‌می‌شوند. این مقدار طبق قراری که مرجع صدور Tether با کاربران خود دارد از قبل بر اساس درخواست کاربران تعیین می‌شود.

مرجع صدور تتر، قابلیت صدور USDT را کنترل می‌کند، به‌همین دلیل کلید خصوصی برای Tether یک اولویت بسیار مهم و حساس است. با صدور  تتر در دسته‌های بزرگ، میزان استفاده از کلید خصوصی هم بسیار کمتر می‌شود. علاوه‌براین، داشتن لیستی از تترهای تصویب شده باعث می‌شود که مرجع صادرکننده نیاز کاربران به رمزارز تتر را به‌موقع برطرف کند.

فرآیند تصویب کردن باعث می‌شود که نیازی به صدور USDT با هربار درخواست نباشد. درغیر این‌صورت، کلید خصوصی با هربار سفارش و درخواست کاربر، در معرض استفاده بیش از حد قرار می‌گیرد.

همچنین باید این را هم گفت که تترهای تصویب شده در میزان حجم بازار (Market Cap) USDT نقشی ندارند. بنابراین به دلیل این‌که در چرخه نقشی ایفا نمی‌کنند، پشتوانه حقیقی هم ندارند. تنها توکن‌های تتری که در چرخه حضور دارند کاملا توسط پشتوانه فیات خود، پشتیبانی می‌شوند.

لازم به ذکر است که تمام توکن‌های تصویب شده در خزانه تتر نگهداری می‌شوند.

رمزارز تتر

صدور توکن

توکن‌های صادر شده، توکن‌هایی هستند که برای استفاده کاربران صادر شده‌اند و در چرخه حضور دارند.

تمام رمزارزهای تتری که صادر شده‌اند همواره توسط ذخایر تتر پشتیبانی می‌شوند. این ذخایر شامل ارزهای سنتی (فیات) و گاهی ممکن است شامل وثیقه‌هایی شوند که نزد تتر نگهداری می‌شود. (وثیقه‌هایی که برای اعطای وام نزد مرجع صادر کننده تتر هستند).

حجم بازار USDT کاملا از توکن‌های صادر شده تشکیل شده است. این توکن‌ها توسط صرافی‌های رمزارزها، افراد، موسسات و نهادهایی که از USDT برای انجام تراکنش‌ها و یا ذخیره دارایی بهره می‌برند، استفاده می‌شوند.

تمام توکن‌های تتری که صادر شده‌اند از توکن‌های تصویب شده که در خزانه تتر موجود هستند برداشت می‌شوند.

بازخرید

هر رمزارز تتر قابلیت تبدیل شدن به یک دلار را دارد. توکن‌های بازخرید شده، آن دسته از توکن‌های تتری هستند که برای تبدیل شدن به دلار به خزانه تتر وارد شده‌اند. تترهای بازخرید شده که دیگر توسط هیچ دارایی خاصی پشتیبانی نمی‌شوند از ورود به چرخه منع خواهند شد. این توکن‌ها دیگر قادر به بازگشت به چرخه نخواهند بود مگر اینکه مجدد توسط دارایی جدید پشتیبانی شوند.

از طرفی توکن‌های بازخرید شده ممکن است در حالتی دیگر به چرخه بازگردند. آن‌هم زمانی که درخواستی توسط کاربران وجود داشته باشد، در غیراینصورت از چرخه حذف خواهند شد.

حذف کردن

توکن‌های تتری که حذف شده‌اند نه در چرخه و نه در خزانه تتر نگهداری می‌شوند.

حذف کردن توکن‌های تتر در دو حالت اتفاق می‌افتد:

١-زمانی که USDT بیش از مقدار درخواستی توسط کاربران در خزانه موجود باشد.

٢-بعد از هر Chain Swap ممکن است که توکن‌هایی اضافه باشند. اگر این توکن‌ها بدون استفاده تلقی شوند، حذف خواهند شد.

 

chain swap

تغییر بلاک‌چین (Chain Swap)

تتر نه تنها به عنوان بزرگترین ارزپایدار شناخته می شود، بلکه بیش از هر ارزپایدار دیگری بر روی بلاک‌چین‌های متفاوتی صادر می‌گردد. درحال حاضر USDT بر روی بلاک‌چین‌های الگورند (Algorand)، بیت‌کوین‌کش (Bitcoin Cashe’s Simple Ledger Protocol)، اتریوم (Ethereum)، (EOS)، (Liquid Network)، آمنی (Omni)، ترون (Tron) و سولانا (Solana) صادر شده است.

به‌منظور مدیریت درخواست کاربران بر روی هریک از این شبکه‌ها، گاهی نیاز ضروری برای تغییر بلاک‌چین (Chain Swap) و انتقال USDT از یک بلاک‌چین بر روی بلاک‌چین دیگر وجود دارد.

برای اکثر کاربران، بهترین راه برای تغییر شبکه و تبدیل تتر خود به رمزارزهای دیگر، استفاده از یک صرافی رمزارز است.

به‌منظور انجام یک Chain swap، صرافی مقدار مشخصی از یک نوع تتر را به Tether (مرجع صدور) منتقل می‌کند و مجدد مقدار مشخص از رمزارز تتر، اما متناظر با شبکه مورد نظر به صرافی بازگشت داده می‌شود.

فرآیند Chain Swap در در رابطه با USDT یک فرآیند کاملا خنثی است. یعنی میزان توکن‌های منتقل شده از یک بلاک‌چین به بلاک‌چین دیگر کاملا ثابت هستند و تغییری در مقدار توکن‌های صادر شده، که همواره از آن‌ها پشتیبانی می‌شود، ایجاد نخواهد شد.

سخن پایانی

به‌طور کلی توکن‌های تتر در هریک از مراحل یادشده (تصویب شدن، صادرشدن، بازخرید شدن و حذف شدن) قابل شناسایی هستند.

با استفاده از این سیستم برای صدور تتر، Tether امکان حفظ امنیت برخی از مهم‌ترین کلیدهای خصوصی در دنیای رمزارزها را دارد و می‌تواند نیاز کاربران به رمزارز تتر را برطرف کند.

خرید تتر

رمزارز تتر در انجام معاملات و همچنین زندگی روزانه افراد کاربردهای بسیار دیگری دارد که در مقاله‌های گذشته وبلاگ تترلند به آن‌ها اشاره شده است. هم‌چنین آموزش نحوه خرید و فروش رمزارز تتر در وبلاگ تترلند قابل مشاهده است.

برای خرید USDT و یا فروش USDT می‌توانید از طریق وبسایت و اپلیکیشن تترلند اقدام کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا