آموزشمتوسطمقاله

آخرین ادیسه فضایی؛ پرواز بلاک چین به ماورای زمین

در دنیای سراسر اعجاب ما انسان‌ها، شاید دیگر شنیدن اخبار تکنولوژی مانند سی سال پیش، اعجاب انگیز نباشد. از طرفی هم‌سو نشدن با تکنولوژی در حالی که حتی در پیش پا افتاده‌ترین جوانب زندگی ما رخنه کرده‌ است برای ما بسیار گران تمام خواهد شد.

باید قبول کنیم که دیگر نگاهی صفر و صد داشتن به تغییرات پیرامون ما فایده‌ای ندارد. نمی‌شود به دلیل وجود هکرها در دنیای امروز از اینترنت استفاده نکرد. منطقی نیست که به دلیل شایعات پول‌شویی در دنیای رمزارزها، استفاده از این ارزها و تکنولوژی بلاک‌چین را مضر دانست. به لطف تکنولوژی، مرزبندی‌ها و محدودیت‌ها روز‌به‌رو کم‌رنگ‌تر می‌شوند. صنایع مختلف، چنان در هم‌تنیده و وابسته شده‌اند که در باطن، جدا دانستن آن‌ها عملا ناممکن است.

بلاک چین و فضا؛ ماهواره‌ها و زنجیره‌ی تامین

رمزارزهایی مانند تتر، که باعث ایجاد تغییرات عظیمی در سیستم مالی‌دنیا شده‌اند تنها گوشه‌ای از تاثیرات یک تکنولوژی خاص هستند. تکنولوژی ظاهرا نوظهوری که برخلاف تصورات، پیشینه‌ای چند صدساله دارد.

شاید از اثرات مثبت تکنولوژی بلاک‌چین در عرصه‌های مختلف شنیده یا خوانده باشید. از تاثیر بر بهداشت و درمان، حمل و نقل و باربری و دیگر صنایع، اما جالب‌ترین بهره‌‌برداری از این تکنولوژی، دیگر به این سیاره‌ نسبتا آبی محدود نمی‌شود.

بلاک چین از اتمسفر زمین هم فراتر رفته است و آن‌طور که پیداست، سفری پرماجرا برای ما در فضا رقم خواهد زد.

بلاک چین و فضا؛ ماهواره‌ها و زنجیره‌ی تامین

تکنولوژی بلاک چین دیگر برای اثبات موثر بودن خود به تلاش نیازی ندارد. در هر زمینه‌ای قابلیت‌های خود را نشان داده است. در صنعت فضایی و هرآن‌چه که خارج از جو زمین می‌گذرد هم ورود کرده است تا نشان دهد که بیهوده مورد توجه کمپانی‌های بزرگ و کشورهای توسعه یافته قرار نگرفته است.

اما کدام ویژگی این تکنولوژی باعث شده تا فعالان در صنعت فضایی به فکر استفاده از آن بیفتند؟

به گفته‌ی اندرو جیمز مارل (Anrew James Murrel ) رییس بخش اکتشافات ارتباطات آینده‌ آژانس فضایی اروپا (ESA) “غیرمتمرکز بودن تکنولوژی بلاک‌چین باعث شده تا از آن در صنعت فضایی استفاده شود.”

اطلاعات ذخیره شده بر روی بستر بلاک‌چین می‌توانند توسط چندین نفر در چند مکان جغرافیایی مختلف به اشتراک گذاشته شوند. با توجه به این ویژگی؛ برای یک صنعت هم بسیار ایده‌آل است تا بر مشارکتی بین‌المللی تکیه کند. از طرفی استفاده از node‌های بلاک‌چین در بخش فضایی، خارج از نفوذ وتاثیرات سیاسی یا فردی، بسیار مفید خواهند بود.

 

بلاک چین در فضا

به گفته‌ یک صاحب نظر دیگر به نام دکتر آراوین راویشاندرا (Aravind Ravinchandra)، تحلیل‌گر فضایی کمپانی PwC، بلاک‌چین در این عرصه کاربردهای فراوانی دارد. علاوه‌بر ارتباطات ماهواره‌ای، هم از نظر لجستیک و هم در مدیریت زنجیره‌ تأمین می‌تواند مفید واقع شود. بلاک‌چین در زمینه‌ مدیریت زنجیره‌ تأمین، جایی که وضع شفافیت و ردیابی بحرانی است بسیار کاربرد دارد. یک آژانس فضایی مانند ناسا یا آژانس فضایی اروپا می‌تواند از فرآیند‌های پیگیری سربه‌سر (end-to-end tracking) زنجیره‌ تأمین برای پروژه‌های مهم مثل (NASA Commercial Crew) استفاده کند.”

برای مثال یک کمپانی که مدتی مشغول فعالیت در این زمینه است SpaceChain نام دارد. این کمپانی مشغول توسعه‌ و به‌کارگیری ماهواره‌ای مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین است. این ماهواره امکان ایجاد سیستم عملیاتی منبع باز (Open-Source)، برای توسعه‌ برنامه‌های فضایی دارد. این کمپانی در دسامبر سال ٢.١٩، یک ماهواره‌ تماما مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین را روانه‌ ایستگاه فضایی بین‌المللی کرد.

توکن‌سازی فضا!

به عقیده‌ کارشناسان این عرصه، بلاک‌ چین می‌تواند با فراهم کردن تکنیک‌های غیرمتمرکز و امن، شرایطی را برای پردازش و ایجاد دارایی‌های به گفته‌ آنان فضایی، به‌عنوان توکن‌های فضایی ایجاد کند! به عقیده‌ آن‌ها، ماهواره‌ها، فضاپیما‌ها، سیارک‌ها،فضانوردان و غیره می‌توانند برپایه‌ی تکنولوژی بلاک‌چین به عنوان توکن‌های دیجیتالی پردازش شوند.

توکن سازی فضا

 

به‌طور کلی پیش‌بینی‌ها در این رابطه در سه بخش خلاصه می‌شود:

١-تصویربردای ماهواره‌ای

در حال حاضر تصاویر ماهواره‌ای براساس کیلومترمربع به‌ فروش می‌رسند. این روش، پرهزینه و تقریبا ناکارآمد است؛ چون ممکن است بخشی از یک تصویر مورد نیاز نباشد.

به عقیده‌ کارشناسان با وجود نواقصی که در حال حاضر هستند، توکن‌سازی فضایی توسط کمپانی‌های خصوصی یا آژانس های فضایی برپایه‌ی تکنولوژی بلاک‌چین بسیار مفید خواهد بود. زیرا امکان فروش تصاویر ماهواره‌ای برای مثال بر اساس پیکسل تحت یک قرارداد هوشمند فراهم می‌شود.

فروش تتر

٢-دارایی‌های فضایی

توکن‌سازی بعدی مربوط به دارایی‌های فضایی است. این مورد بسیار بلند پروازانه است و ممکن است مسیر مالکیت دارایی‌های فضایی را که مورد استفاده هستند تغییر دهد.

برای مثال کشور A، سی درصد از بودجه‌ یک مأموریت فضایی و کشور B هفتاد درصد باقی‌مانده را تأمین می‌کنند. اگرچه که این سبک از عملیات‌ها درحال حاضر هم با مشارکت چندین کشور انجام می‌شوند. اما تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند مکانیزم این همکاری و مشارکت را بسیار بهبود ببخشد.

٣-منابع فضایی

در حالت سوم، توکن‌سازی منابع فضایی مانند سیارک‌ها یا حتی ماه در زمینه‌ استخراج فضایی (اصطلاحی برای بیان عملیات‌های بهره‌بردای با اهداف تحقیقاتی از سیارک‌ها یا اجسام نزدیک به مدار زمین) وجود خواهد داشت.

بلاک چین

با این حال پیش‌بینی می‌شود که این فرآیند در چند سال آینده، با توجه به علاقه‌ای که NASA برای فرود و تحقیق مجدد روی ماه با مأموریت آرتمیس (Artemis) نشان داده است، عملی خواهد شد.

سخن پایانی

با توجه به شرایط حال حاضر جهان و افق‌های پیش رو، آینده‌ای روشن در انتظار تکنولوژی بلاک‌چین خواهد بود. این تکنولوژی با سرعت بخشیدن به تمام فرآیندهایی که به آن‌ها ورود کرده است باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها و هم‌چنین افزایش ضریب امنیت هر پروژه‌ شده است.

شما عزیزان می‌توانید در بلاگ تترلند علاوه بر مقالات آموزشی در مورد دنیای رمزارز و بلاک‌چین، آموزش‌ها در مورد خریدتتر و فروش‌تتر را مطالعه کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا